Jak se srovnat s tím, že nemůžu plně kojit

bau333
7. únor 2019

Ahoj holky, mám možná hloupý dotaz, ale moc mě to trápí, tak to zkusím. Mám 3 měsíční holčičku a skoro od začátku "bojujeme" s kojením. Dobře to šlo asi jen první 3 týdny, potom se u kojení začala pouštět prsu, postupně to bylo čím dál horší, u kojení se vzteká a evidentně je nespokojená. Přibírá hodně pomalu, ale jistě, do 2.měsíce jsme zvládli plně kojit (i přesto, že je to boj), potom jsem musela přidat Nutrilon, podle potřeby, průměrně tak 2-3x denně. Teď to začalo zase být horší, takže asi budu muset začít dokrmovat víc. Problém je v tom, že přestože si logicky dovedu odůvodnit, že malá ten dokrm prostě potřebuje, mám s tím vnitřně velký problém, prostě se nedovedu smířit s tím, že jí nemůžu kojit plně a pořád přemýšlím, co jsem udělala špatně... Podotýkám, že jsem vyzkoušela už snad všechno, laktační poradkyně , homeopatika, jedu kojící čaje, piju hodně, odsávala jsem... Ale mám asi prostě málo mlíka. Řešila jste některá z vás něco podobného prosím? Díky

danecka
7. únor 2019

@bau333 Ahoj, mas pocit, ze je to tim, ze mas malo mleka nebo ma mala bojkot?

vita_
7. únor 2019

@danecka Ahoj, řešila, ale od prvního dne, malej byl nejhodnější miminko porodnice, vůbec neplakal, byl úplně zlatej, do té doby, než se začlo kojit, to věděli všichni, neuvěřitelnej řev, vztekání se atd., nikdo nevěděl co s ním, nepomáhalo po dobrým, po zlým nic ... mlíko bylo, ale on ho prostě nechtěl. Taky jsem měla chvíli problém se s tím smířit, no ale nakonec zvítězil zdravý rozum, s dokrmem byl malej spokojenej, hodnej, klidnej, smál se, spinkal vše ok a tak to má být, takže jsem nějaký kojení přestala řešit a čím víc jsem byla v klidu já, tím byl i on.

sasui1
7. únor 2019

I ja si prosla stadiem "jsem spatna matka kdyz nezvladnu kojit vlastni dite" taky nas to potkalo po ukonceni 2 mesicu. Muzou za to hormony ty mrsky. Bohuzel pomuze jen cas. Za chvili to prejde 😉 tajze hod se do klidu! Takovych nas bylo a je co nenuziu kojit... Nejsi jedina a rozhodne kvuli tomu nejsi horsi mama nez ta co kojit muze 😊 a ja ve finale byla rada ze jsme plne presli na UM ptz ve vysledku me to jen nervovalo...nepovedene kojeni. Potom odstrikavani at to podorim... A porad dokola. Vlastne tk byl oddych udelat mlicko podle potreby a nevysilovat kvuli kojeni! 😊 Takze klidecek. Ani ditko nebude nijak poznamenano kdyz nebude kojeno i kdyz tlak na kojeni je velky! 😁

lida9
7. únor 2019

ses skvela mama, at kojis nebo davas UM🙂 dite na tebe kouka a ses pro nej MAMA a nikdo neni vic🙂 drz se, v hlave se to urcite srovna...

lucie01
7. únor 2019

První syn byl kojeny sice přes klobouček, ale do roku. U druhého jsem si říkala, jsem přeci zkušená matka a nemá mě co překvapit :D No a překvapilo mě a dost, z porodnice jsme odcházeli sice s dokrmem, ale tak nějak se mlíčko spustilo doma a zvládali jsme to. Po měsíci malý co viděl prso, tak řev, řev a řev...takže jsem odsávala a odsávala a odsávala, do toho dokrmovala. Válčili jsme 4 měsíce a pak jsem řekla a dost. Malý byl od té doby na UM a i když jsem měla slabé chvilky, tak jsem si říkala a co? Kolik děti včetně mě vyrostlo na UM a nemají z toho žádné trauma. Důležitá je klidná a spokojená maminka a miminko. A to jestli je kojené, nebo na UM není důležité 🙂

zuzanakn
7. únor 2019

Nebojte, ať tak nebo tak mimčo vyroste. Asi bych odsávala co to dá a když to dost nedá, dokrmila. Mám dvojčata- nekojená. Odstříkané mléko měla tak měsíc společně s nutrilonem. Narodili se malincí a holku jsem musela dokonce krmit stříkačkou a prstem v krku jí vyvolávat polykací reflex. Paní doktorka nám (bylo nás více) vysvětlila, že když to nejde, tak to prostě nejde a svět se kvůli tomu nezboří. A nezbořil. Obě děti jsou zdravější než děti v okolí. Jsou to děti venkovní, stále někde běhají, hrabou se v hlíně, hrajou si s listím a choroby? Vloni kluk 1 angína a holka nic. Jak píše paní nahoře, dítko potřebuje mamču v pohodě. PS: my matky dvojčat na to máme asi drsnější názory, ale jinak to nešlo 🙂 Jsem ráda, že jsou děti vpořádku ač narozené dřív . Takže držím palce a hlavně klííííííííííd 😉

sahrazad1
7. únor 2019

@bau333 sklenice přeci není prázdná, naopak je z poloviny plná! Hlavu vzhůru, děláš, co můžeš! 🙂

kittyy17
7. únor 2019

Od prvního dne jsem musela dokrmovat nutrilonem, rodila jsem císařem, mlíčko se spustilo později a malý byl hladovec. Bojovala jsem, po čtrnácti dnech jsem plně kojila. A bylo to peklo. Po nakojeni se vždy poblil hrozně moc, a řval jako tur. Když jsem mu dala ještě napít, znovu se poblil a řval. Pak se urval a usnul, po probuzení zase řev, bliti a řev. A takhle dva dny v kuse. Byla jsem už vynervovana, že se za chvíli vzbudí a bude zase cirkus...
Pak mě nechali vyspat a dali mu láhev. Já se probudila, našla spokojené usměvavé miminko, a vyprdla se na kojení. Musela jsem na gyndu na zastavení laktace, byla jsem jako dojna krava...

A ponaučení? No a že to nejde, hlavní je spokojenost miminka.

U druhého syna to vypadalo úplně stejně v porodnici, zase blití a dokrmovani, tak jsem to vzdala hned...

Aspoň jsem mohla dát děti na celý den babičce a odpočinout si s partnerem 😉

makronka222
7. únor 2019

Bud rada, ze je UM a dite nebude mit hlad. Bude prospivat. O nic jinyho nejde.

kittyy17
7. únor 2019

@bau333 já jsem nezvládla ani porodit ani nakojit, mám dva císaře. Obě těhotenství jsem měla ukázkové, a na závěr jsem totálně selhala. Zavřené porodní cesty jako trezor. Přesto jsem šťastná, mám dvě zdravé děti, což je statisticky zázrak 😎

olga_
7. únor 2019

@bau333 Ahoj, pokud stojí o kojení, mohla bych ti poradit opravdu dobrou LP, která působí i v Praze. Mně osobně s kojením (bojkotem) pomohla moc u staršího a u dvojčat mě provázela i v porodnici a pomohla i rozjet krásně kojení po císaři. Je zkušená, spolupracuje s mamilou, empatická. Většinou to bývá součet různých okolností...

bau333
autor
7. únor 2019

@danecka Vzhledem k tomu, že problémy začaly už po těch prvních cca 14 dnech, myslím, že mi postupně ubývá mlíko... Nějaký ještě mám, takže něco málo nakojím, ale ty boje u toho...

bau333
autor
7. únor 2019

@olga_ Laktační poradkyní už jsem tu měla, byla skvělá, ale bohužel naše malá se u toho prostě tak vzteká, že nebylo jak poradit. Techniku mám prý v pořádku, mlíko taky teče, i když asi míň... Nebylo co opravovat, zkušená laktační poradkyně, která má spoustu zkušeností, vypadala, že něco takového ještě neviděla 🙂 Takže si myslím, že nám už není jak poradit bohužel...

kittyy17
7. únor 2019

@bau333 jestli je po flašce UM spokojená, tak to neřeš. Aspoň můžeš na půl dne vyrazit s kámoškou na nákup, dát si kafe, zákusek, jít ke kadeřnici, jíst úplně všechno, a večer vypít láhev vína 😎

aklin
7. únor 2019

Vubec se tim netrapte. Ja nekojila od prvnich dnu a vite co? Bylo mi to fuk. Dcera byla spokojena, prospivala. V dnesni dobe je to hit, kojit a kojit dokud nepadnu. Nelibi se mi to.

monina1210
7. únor 2019

Taky se mi nedařilo kojit a taky jsem z toho byla zoufalá. Z načtených rad - co nejvíce kontaktu, nahé miminko na těle, zalézt si pod peřinu, často přikládat. Slabé mléko, ani bojkot neexistuje (jsem se několikrát dočetla, polemizovat o tom můžeme). Po třetím měsíci se miminko jakoby probouzí - spousta nových podnětů, hlavička zpracovává množství informací. Prý taky pomáhá při kojení dítě rozbalit, popř. na chvilku podržet v klubíčku nad umyvadlem, často se jim chce čůrat/kakat a ruší je to u jídla. No a dudlík a lahvička je velký problém, lahvička teče okamžitě, obojí dělá dítěti v puse zmatek. Moc ti přeju, ať jste zase spokojené. Zkus, co ještě můžeš, co ustojíš, netýrej se ale. Máš dostatek podpory v rodině?

vita_
7. únor 2019

@bau333 Ty jo, to je jak přes kopírák ten náš 🙂, jak má to dítě pít, když řve a utiší se jen, co se odtáhnu a začne, co se zas přitáhnu :D, resp. naopak, vím, že se přikládá dítě. Ono to nekojení má opravdu spoustu výhod, často čtu, že děti kojené v noci nespí, jakmile se dá UM, spí celou noc. Jak chceš v zimě venku kojit? blbě, takhle mu dáš lahvičku a můžeš vesele pokračovat v procházce. Můžeš dát prcka komukoliv na hlídání a hlavně ty můžeš odejít na delší dobu. Pokud to řešíš, víš přesně kolik vypilo. V dnešní době ani nemusíš řešit teplotu vody, buď dáš do termosky nebo existuje cestovní ohřívaček. Nebolí tě bradavky, když už mu rostou zuby, nehryzne tě, ten náš teda hryzal i bez nich. Můžeš jíst i pít, co chceš. V noci tě může s krmením zastoupit partner. Jediné negativní vidím, že to leze do peněz. Co se týče imunity, získá ji i jinak, část má z porodu, navíc ty aspoň trochu kojíš, takže imunitu si dělá i tak. Ta masáž na kojení se mi nelíbí, v dnešní době se fakt všechno strašně hrotí.

berenika39
7. únor 2019
pap8
7. únor 2019

ahoj, líbí se mi, co říká aklin. Za dob našich matek zase koukali na kojící matky skrz prsty. Já bych se vůbec nestresovala a když to nejde, klidně přejdi na um. Já s tím neměla problém, tak nějak jsem se pak z toho všeho hrozně vyklidnila. Ten tlak, že malou musím nakrmit, snad snahu ještě více zhoršuje. Já vím, že se mi to snadno píše, ale od začátku razím spokojená matka = spokojené dítě. Při um se aspoň můžeš střídat s partnerem a můžeš se aspoň trochu vyspat. Nemusíš se v zimě nervovat, že nepůjdeš ven, protože nemáš, kde nakojit. Jak psaly holky, ta sklenice je z půli plná. Máš zdravé dítě, já porodila o dva měsíce dřív a bála se, jestli přežije, cvičily jsme čtyřikrát denně vojtovku, važte si každého dne, hrajte si, objevujte, poznávejte a nestresujte se 🙂 :-*

brokovich
7. únor 2019

Zkus nakojit v nositku. My takto s dcedou prekonaly bojkot a uz plne kojim skoro 8 m. Pomohlo taky pri kojeni houpat na kolenou nebo poplacavat po zadecku.

lachtanice86
7. únor 2019

Moje malá je od začátku plně na um. Je mi to jedno. Hlavně že ona je spokojená a krásně roste.

olga_
7. únor 2019

@bau333 On ten problém totiž není často v technice a dostatku/nedostatku mléka. Může to být otázka stresu, psychiky, vytížení (tak to bylo třeba u mě, když starší začal bojkotovat jedno prso, takže už jsem z něho skoro nekojila). Když LP odjížděla, uvědomila jsem si, že je potřeba změnit nejen polohu při kojení (taky to může hrát roli), ale i život s miminkem. Do tří dnů bylo v prsu mléka na rozdávání a dítě pilo o 106. Nebo zkus aspoň tu odbornou poradnu tady... Kojení není jenom technicky zvládnuté pití mléka, pro miminko plní ještě spoustu dalších funkcí - kontakt, blízkost, upravuje základní životní funkce (srdeční, dýchání) atd. Dokrmy flaškou jsou taky naprd, pokud chceš kojit a dokrmovat, jde to i alternativními cestami - cévkou, takže dítě stále stimuluje prso a tak, ale měla bys být nastavená na to, že to ještě chceš řešit a je to pro tebe priorita.

florenciak
8. únor 2019

Syn odmítal pít, tak jsem 3. týdny odsávala a posledné dny i dokrmovala, protože mléka jsem měla málo, pak jsem měla zapalené prsniky a byl konec. Byla jsem nešťastná a porad jse mi vracelo z porodnice jak nás tam nazývala 1.sestra ja neschopná a syn potížista /byli jme v porodnici tyden/. Pak jse to začalo urovnavat syn byl spokojenej a ja místo toho nekonečného odsávání a stresovaní jsem si mohla synka vice užívat.

no_title
8. únor 2019

Zkus až budeš u gynekologa vysvětlit problém, ať tě pošle na UTZ prsou. Jestli je všechno stran techniky ok (nepoužívání dudlíku, správné přisátí, neomezování doby kojení), tak může být problém v mléčných žlázách. Sem tam se stane, že ženy nemají úplně vyvinuté (normálně to poznat nejde, jen na UTZ), pak by bylo jasné, proč to nešlo. Jednou jsem četla příběh o paní, které toto zjistili při tomto vyšetření a ona se mezitím trápila, že jí nešlo kojit ani jedno dítě. Pak se jí hodně ulevilo, když věděla, že za to nemůže 😉
Druhým důvodem, proč může být mléka hodně málo, ať se žena snaží sebevíc, je štítná žláza, ale to bys asi už věděla, jestli je tam něco špatně.

mialagia
8. únor 2019

@bau333 tak když dokrmuješ UM, je jasné, že mlíko ubývá..klasika..zkoušela jsi kojit v polospánku?když miminko spí, jen ho nejlíp v šeru nebo ve tmě, přítmí přiložit..to vím, že je základní rada při bojkotu..někdy jim vadí i když to teče moc, což už teď nebude váš problém, pak se radí trochu odsát a až pak přiložit..a není LP jako LP opravdu jsou mezi nimi velké rozdíly, tak pokud tu má někdo kontakt na prověřenou, tak bych to hned nezatracovala..MM je prostě top a má spoustu výhod i do budoucna, nejen imunita, třeba tlumí bolest při růstu zoubků..vim, že to je stres, ale z vlastní zkušenosti když to překonáte, tak se to ustálí a je to v pohodě, ovšem pokud máš pocit, že by ses měla hroutit, tak se nedá nic dělat a fakt vůbec nemá cenu se nějak obviňovat, dítě přežije bez následků i na UM..

bau333
autor
8. únor 2019

@monina1210 Ony ty problémy nezačaly až teď ve 3 měsících, jak jsem psala, bojujeme s tím v podstatě od začátku... Takže mám vážně pocit, že už jsem vyzkoušela všechno, včetně toho, co píšete, ale i tak děkuji za radu. Podporu v rodině naštěstí mám, jinak už bych možná byla v Bohnicích 🙂

bau333
autor
8. únor 2019

@olga_ Ano, v tom máš pravdu, já vím, že je to i hodně o hlavě.... Ale ono se to lehce řekne - musíš být v pohodě a půjde to samo - ale hůř dělá... Kdybych věděla, jak na to, udělám to hned. Ale čím víc nad tím člověk přemýšlí, tím je to horší... Začarovaný kruh. Co se alternativního dokrm týče, dávám malé přes prst, vždycky až po kojení, tak 4-5x denně.

bau333
autor
8. únor 2019

@mialagia Dokrmovat jsem začala až po 2.měsíci , protože malá přibírala hodně málo, ale problém máme, jak jsem psala, už v podstatě od začátku... Takže si vážně nemyslím, že by mi ubývalo mléko kvůli dokrmu, plus pokaždé předtím než dokrmím, tak malou nakojím... Jinou laktační poradkyni ale určitě nezatracuju.

g_m
8. únor 2019

Neudělala jsi špatně nic. Rad, co by ještě šlo, tady máš spoustu. Proto ti zkusím napsat pohled z druhé strany. UM je jednodušší v tom, že víš, kdy má dítě hlad a pokud pláče jindy, tak se něco děje a třeba ho trápí něco jiného a člověk může zjišťovat příčinu. Ty jsi svobodnější - UM může připravit i manžel, babička, kdokoliv a ty si můžeš vyrazit do kina, na večeři s manželem apod. Nebude z tebe do roka chodící dudlík a roční dítě se ti nebude na veřejnosti sápat do výstřihu.
Mám dvě děti, obě po šestinedělí na UM. U prvního jsem se hodně snažila a prostě to nešlo, u druhého jsem to už pak vzdala sama. Už z nemocnice jsme šli s příkrmem a doma se to jen vezlo. Nedělám si z toho těžkou hlavu, prostě to tak je. Nikdy mě nenapadlo, že jsem selhala. Proč bych měla? Nejsme v dobách dávno minulých, kdy by nekojení nutně znamenalo úmrtí dítěte. Obě děti jsou zdravé a nijak UM netrpěly.

xxx3d
8. únor 2019

@bau333 ahoj,
řešila jsem něco podobného. Malej byl od 5.m. plně na UM.
U mě zatím byl stres, potom jsem si ale řekla, že dokud pije i moje mléko, budu si ty okamžiky užívat, bez ohledu na to, kolik jich bude a poměrně dost se to zlepšilo. Leč tím, že měl i ty příkrmy, nakonec dal přednost jim.
Vím, že rada typu nestresuj se, není moc přínosná, takže prostě ber to tak, jak to je. Čas s malou si užívej, můžeš zkusit využít laktační poradkyni ještě i jinou, existují různé stránky, třeba i jen kojeni.cz, můžeš zkusit požádat pediatra. Neber to jako svoje selhání.
Nejdůležitější je, že malá prospívá a že má mámu v pohodě! 🍀