Jak začít plně kojit?

belively23
31. led 2018

Ahoj holky, mate nekdo nejake rady, jak zvysit laktaci a ukoncit tak UM? Prisala se na porodnim sale, s reflexem problem nema a kojim ji od zacatku celkem casto, prevazne vleze, z obou prs, piju kojici caj, beru piskavici a benedikt, prikrm davame kanylkou pres savickou a homeopatika nechci. Nosim ji v satku. LP u nas byla dvakrat a poradila tyto rady vyse. Ale stejne po nakojeni obcas dostane zurivy zachvatek a musi se dorazit cca.40 - 60ml. Ted je ve 4.tydnu. Budu rada za rady co komu zabralo, pokud jste ukoncovaly nekdo uspesne UM. Dekujii

katka9184
31. led 2018

Dobrý den a není to tím, že se chce malá prsem uspat a proto pak pláče? Náš malý mi to dělá taky, někde méně, někde více, ale stále plné kojíme...výbornou věcí je melta na podporu laktace.

priefi
31. led 2018

@belively23 Jelikoz ma 4 tydny doslo k tomu,.ze kolem 3.tydne je rustovy spurt. Projevuje se tak,.ze mas hladove mimi, ktere place, chce vic. Je treba dite prikladat casteji k prsu, za dva dny se dite uklidni, protoze prsa budou produkovat vice mleka. Akorat je treba ty dva dny vydrzet. Tim,.ze das um, nasytis mimi a prsa nedostanou impulz, aby tvorily vice mleka. Pokud ten rev nemuzes vydrzet, dej um, to zalezi na Tobe, ale automaticky odsavej i kdyby na prazdno,.aby prsa mely impulz vic mleka. Pokud mas pocit, ze mas mene mleka, nejvice se ho tvori diky nocnimu kojeni. Preji hodne stesti a pevne nervy pri spurtech 😉
A jeste mensi poznamka, um zasyti na dele nez mm a diky tomu mimco si vyzada prso pozdeji,.nez kdyby bylo pouze mm a diky tomu dochazi k vetsimu deficitu mm.

aidelina
1. únor 2018

Plně souhlasím s @priefi jen bych ještě dodala, že během spurtu pomáhá kojit doma "tělo na tělo," mimi jen v plínce, ty nahoře bez, tulit se pod dekou. Vyzkoušeno mnou i kamarádkami, lépe to pak všechno naskočí. UM bych dokrmovala jen v případě nouze, opravdu je třeba přikládat třeba každou půlhodinu, než se laktace zvedne.

priefi
1. únor 2018

@aidelina Velice zajimavy tip, jestli se nekdy zadari druhe, tak rada vyzkousim 😊 u prvniho jsem teda mela pri tech spurtek slzy na krajicku, ale um jsem nedavala, snazila jsem se to nejak zvladnout.

aidelina
1. únor 2018

@priefi To není z mé hlavy. Kdysi mi to poradila jedna moudrá laktační poradkyně a osvědčilo se to mně i kamarádkám 🙂 Období spurtů je nejlepší strávit válením se s mimčem v posteli, kojením a čtením knížek a ono se to srovná. Bohužel nevím, jestli si s druhým mrňousem budu moci dovolit takový luxus, ale s jedním miminkem to jde.

lavender21
1. únor 2018

Tiež som skúšala všetko možné, okrem vyššie spomínaného som ešte odsávala v noci, požičala som si odsávačku z lekárne. Nič mi nepomohlo, keď mala malá 6 týždňov začala som dávať UM pravidelne raz denne. Zrazu to bolo spokojné miminko a ja som bola tiež. Takto sme pokračovali kým sme nezačali v 4 mesiacoch s príkrmami, odvtedy má príkrmy a kojím. UM som odvtedy dávať nemusela. A to malá pila od 6 týždňov to UM z fľaše. Nehovorím že to je univerzálny návod, viem že fľaša môže kojenie pokaziť, ale základ je spokojné bábätko a spokojná mamička. Držím palce 😉

priefi
1. únor 2018

@aidelina Skoda, ze jsem to nevedela drive 👍 Je mi jasne,.ze u druheho to bude vice narocne, ale z druhe strany uz mame nejake zkusenosti 😊

prisil
1. únor 2018

Ahojky,mela jsem obdobny problem,ted jsou male dva mesice a ie plne kojena.
Zacalo to tim,ze v porodnici sla s vahou dolu a tak jsem musela dokrmovaz,aby nas pustily domu,tam se mi sice mliko spustilo,ale mala se najednou spatne prisavala,jak se mi nalily prsa a vsechno bylo spatne,vsetne me psychiky.Ja mela problem hlavne s ragadami,na jednou prsu krvacely a musela jsem VB ho ob kojeni vynechavat,aby se hojilo,pomohla nam lakt.poradk.,takze jsem kojila a 1-2x dokrmoval,bud kanylkou nebo pres strikacku,protoze male mliko nestacilo.
Za sebe muzu rict,ze mi nejvic pomohlo hodit se do klidu a neresit,ze holt parkrat dokrmim um,nejsem preci kvuli tomu spatna matka. Ale zacala jsem pit nekolikrat denne meltu,kojici caje uz od porodnice,polotmave nealko,hodne vyvaru,pitny rezim a v poslednich trech tydnech i homeopatika,beru jen jednou nebo dvakrat denne ctyri kulicky,spis pro dobry pocit,mlika uz mam dost. Mala v noci spi az 8 hodin,takze jeste tak dve hodky po poslednim kojeni odstrikavam,abych tim udrzovala poptavku a behem dne ji nechavam spinkat max tri hodiny,aby si popijela,vecer pak totiz byvala nenasyta...drzim palce,hlavne se tim netrap,je spousta maminek na um i mm,dulezite je spokojene mimco,pak budes spokojena i ty 😉😊

cuuza
1. únor 2018

Mně nejvíc pomohlo pít před každým kojením velký hrnek teplého napoje( caro s mlekem, ovocný čaj, ředený jablečný džus) a lehce namasírovat prsa. Pokud dokrmuješ, tak než po každém kojení je lepší jednou třeba před spaním a pak nakojit v noci. Prsa pak více nalejou, mimčo víc tahá a tím stimuluje další tvorbu mléka.

belively23
autor
2. únor 2018

@katka9184 dekuji. Meltu piju nekolikrat denne. Pijete ji s vodou nebo mlekem? No nekdy je prave k neuteseni, dokud ji nedame UM, ale nekdy si ze me dels zivy dudlik, to je pravda...
@priefi je mozne, ze doslo k rustovemu spurtu, nicmene takhle to mame jiz od narozeni ☹ odsavat po kojeni jsem zacala, ale jde to tezko, jelikoz uz po kazdem nakojeni neusina a nemam ji kam a jak odlozit, abych mohla v klidku odsavat 🙂

belively23
autor
2. únor 2018

@aidelina dekuji za tip, zkduime kazdou pulhodinu!

belively23
autor
2. únor 2018

@lavender21 a jak casto jste kojila i s prikrmy? Nezastavila se vam laktace? A jake prikrmy jste zavedla? Souhlasim, ze hned jak jsem se zacala mene nervovat, dostavilo se i vice mleka. Zatim to zvladame s jednou davkou UM denne, ale nevzdavam se 🙂

belively23
autor
2. únor 2018

@prisil dekuju moc za podporu... spatne jsem to nesla, ze jedine, kvuli cemu jsem mama, nemuzu male zajistit a musime davat UM. Ted uz jsem to prijala a laktace se tim zvysila, jak nemam stres a nebrecim kvuli tomu manzelovi ...🙂 nicmene jeste by to chtelo najet na 100% kojeni bez UM. Take i z praktickeho hlediska. Homeopatika mi nejsou sympaticka, takze ty zkouset moc nechci ☹ Meltu piju nekolikrat denne, sice s vodou, ne s mlekem, tak snad to ma stejny ucinek.
Vse to zacalo v porodnici, kdy me kazda sestra chvalila, jak suprove kojim a mam dobre bradavky, nicmene mala hodne shodila (logicky) a me pri propousteni desilo, ze jak bude spava, musime to hned resit a ze mame zacit radsi davat UM, takze jsem se slzami hned letela koupit UM,aby ji neco nechybelo... a pak jsem asi neprikladalo tak casto, z prvu jsme totiz davali lahvicku a ne pres savicku a kanylku pres prso. Priste budu chytrejsi a trpelivejsi holt.

myjusiatko
2. únor 2018

Kuze na kuzi je nejvetsi zazrak. A kojit klidne nonstop. Dudlik nahodou nepouzivate?

lavender21
2. únor 2018

@belively23 kojila som od narodenia max po dvoch hodinách. Aj teraz je to tak, malá má skoro 7 mesiacov. Od štyroch mesiacov som začala na obed so zeleninou, neskôr mäso, ovocie, kašičky. Teraz má 3x denne príkrm a okrem toho kojím na požiadanie. Držím palce 😉

astyna
2. únor 2018

Také bych to viděla na spurt. Já teda takový luxus kojit vleže a být v posteli nemám, nicméně kojím co nejdéle, to jde, máme za sebou taky spurt - 6,5m kojenec se kojil v noci asi 5x, přes den jindy hltavě po 10minutách odpadne, nyní by tam byl min půl hodiny. Po 3dnech se to zlepšilo a jsme zase na tom, kde jsme byli předtím 🙂

Nenech se zlákat Um - to si dá dítě vždy, ikdyž se plně nakojí.

luj89
2. únor 2018

Ahoj, to asi nebyla LP z Mamily, ze? Koukni na mamila.sk, je tam seznam LP... Jinak je potreba kdyz uz dokrmovat, tak cevkou po prsu, aby se stimulovaly prsa a mimi se neodnaucilo sat. Poses, ze mimi jsou 4 tydny, to je hrozne malicky, ja dokrmovala od 3 tydnu do 4 mesicu... Nejprve po kazdem kojeni, pak po kazdem kojeni ale mene, pak uz jen asi 3x denne a pak dlouho jen vecer. Toho vecerniho jsme se dlouho nemohl y zbavit, ale nakonec jsem to utnula a dobry 🙂. Jinak homeo me tedy nepomohly, ani dalsi babske rady. Trochu zabraly bylinky, co beres (3x 3 kapsle). Ale nejvic cas 🙂.Vim jak je dokrmovani Um narocne, oproti kojeni nebo davani jen um... Kolikrat jsem s tim chtela seknout, ale podarilo se 🙂. Drzim palce!!!

priefi
2. únor 2018

@belively23 Ja treba neodsavala vubec, bojovali jsme spolu, mi totiz odsavani bylo neprijemne. Nekdy to bylo vic nez narocne a mela jsem toho vseho dost. UM jsem nedavala, tak nejak jsem byla proti tomu,.abych mu ho dala (nerikam, ze jsem proti tomu,.aby maminky davaly um). A udelala jsem nakonec dobre, protoze synovi diagnostikovali abkm a um by udelalo tim padem paseku.

prisil
2. únor 2018

@belively23 Meltu si zaleju vodou a pak doleji plnotucnym mlekem,jako kafe,ale tady davam mleka mnohem,je to "bila kava".Nekde jsem dokonce cetla,ze nejlepsi je dolevat smetanu😀
Naprosto chapu,ze chces kojit plne,jen to chce cas,my se k tomu dopracovali v necelych dvou mesicich a mas pravdu,je to hodne prakticke😉Chybama se clovek uci a dulezite je,ze uz jsi v klidu,vsechno prijde casem😊

pekkaa
2. únor 2018

Ahoj. Necetla jsem predhozi komentare, ale jediny zpusob jak navysit laktaci je co nejcasteji prikladat, spat spolu, casto kojit v noci v polospanku, byt kuze na kuzi, nosit. Vubec nepouzivat UM, savicky ani dudliky. Co nejdrive se toho zbavit. Kazda zena muze normalne plne kojit, jenom se dite nesmi sidit necim jinym.
To, ze po koneni place vubec nemusi znamenat, ze ma hlad. To je casty omyl maminek. Je potreba si trochu verit. Duvodu na plac muze byt hodne. Nejcasteji to je potreba vylucovani co u kojeni byva caste, ze se miminka chteji vylucovat u kojeni a u toho placou, protoze si nechteji nadelat “do svyho”. Kdyz se tak stane, zkuste rozbalit z pliny a dat pod dite misku. UM dite utlumi, je tezko stravitelne, proto to muze pusobit tak, ze dite melo hlad.
Rychle se laktace upravi pokud ted kvuli dokrmovani poklesla. Vsechno to vyhodte a podivejte pripadne na mamila.sk a tam najdete seznam nejlepsich LP a pripadne zavolejte znovu domu

belively23
autor
3. únor 2018

@myjusiatko dudlik pouzivame velmi sporadicky, mala honstejne hned vyplivne 😉

belively23
autor
3. únor 2018

@pekkaa moc diky za rady. Zacala jsem malou vice pozorovat a je pravda, ze vzteka se nejvic kdyz tlaci nebo se snazi tlacit. Drive jsem myslela, ze se vzteka, ze uz nema mlicko. Dekuji za kazdou cennou radu!

myjusiatko
3. únor 2018

@belively23 doporucuji odbourat uplne. Kor kdyz jsou problemy s kojenim.

pekkaa
3. únor 2018

@belively23 @myjusiatko souhlas. Vubec nepouzivat. Navic kdyz ho ani nechce😉

katka9184
4. únor 2018

@belively23 Meltu zalívám vodou a dávám tam kapku mléka. Prostě stejně jako kafe. Někdy piju i Caro, to je na stejné bázi.
U nás to spurt není, malý od malička odmítá dudlíky a když nemůže usnout, chce si dělat dudlika ze mě...