Kojení. Jak často a jak dlouho kojíte?

raculka
19. zář 2006

Ahoj maminy.
Chci se zeptat,jaké intervaly máte mezi kojením,kolikrát za den kojíte a jak dlouho vám kojení trvá?
Nám je teď 10 týdnů,kojím dle potřeby mimča.Poslední dobou nám vychází kojení jen většinou na 5x za den,tak si říkám,jestli to není málo? Jinak přibíváme cca 170 g za týden,což asi není tak moc,ale podviživeně tedy rozhodně nevypadáme 🙂
Kamarádka mi tvrdí,že čím je mimčo starší,tak se doba sání zkracuje a údajně jí kojení trvalo ke konci už jen 3 minuty a stačilo.Máte to někdo podobně?

anavka
19. zář 2006

Raculko, já mám tedy teprve 2týdenní mimčo, ale většinou teď kojíme po těch 3 hodinách, někdy po 2,5, ale někdy taky třeba až za 4 hod. A co vím od mojí doktorky, řikala, že hlavně mimču dát min. 2 hod od předešlého kojení, nekojit dýl než 30 min a prý po 10 minutách je už mimi většinou najedené. Jinak si myslim, že přibýráte úplně parádně 🙂 vůbec ne málo. Ale s těma 3 minutama je mi to nějaký divný, nevim jestli by se mimčo za takovou chviličku najedlo. Já kojím v průměru těch 10 minut, protože pak mi malá většinou usne 😅

helen78
19. zář 2006

Ahoj, já jsem asi do 2,5 měsíce kojila po dvou h a někdy nám to trvalo i 40 minut - usínal u toho, když jsem ho zkusila odtrhnout dřív, tak byl za chvíli řev, prostě potřeboval tu svoji dobu. Pak se kojení z ničeho nic zkrátilo na tak cca 10 minut, ale interval byl stejný 2-3 hodiny. Teď je malému za týden 6 měsíců a kojím cca 5 minut po 3 hodinách. Ale u každého to je jinak, koj jak mimčo potřebuje a přibíráte krásně.

skraut
19. zář 2006

My máme 2 měsíce a kojím tak 1,5-2 a většinou kolem 10-15 minut, při narození malý vážil 3500g a teď máme 4900g, ale doktorka říkala že prospívá dobře tak ji důvěřuju, takže s váhou si nic nedělej 🙂

raculka
autor
19. zář 2006

No my kojíme tak cca po 2,5-3,5 h přes den.Jen máme pauzu v noci,to spinkáme 😉
Kojení nám trvá většinou mezi 15-20 min.
Tak vám děkuju za možnost srovnání,uklidnily jste mě 🙂

carodkaa
28. zář 2006

Raculka tak to mas zlaticko kdyz ti v noci spinka 😉 My kojime pres den tak po 2hod a v noci mame pauzu akorat po koupani to spi tak od 21 do 2 a pak uz je to zase co 2 hodky 😒 a prospivame az az

carodkaa
28. zář 2006

jo a kojime asi tak 10 min

rova
3. říj 2006

No tak my už kojíme přes rok - Vanis je totiž závisláček a ona jaksi bez toho prsa neusne. Ale pamatuju si, že jako malinké jsem jí dávala podle potřeby, a bylo to často - po dvou i méně hodinkách. I když je fakt, že pak strašně přibejvala a měla pěkný faldíky. No a doba kojení 3 minuty? To je fakt mazec 🙂 , tak to naše slečna je labužník - sála třeba 45 minut, i když je fakt, že občas se to protáhlo na hodně dlouho, páč si u toho sem tam zdřímla 🙂 A jinak doteď se bez nočního kojení neobejdem - třeba 5x se probudí, protože se potřebuje přitulit 😒

danielah
1. lis 2006

Tak my (v 11 týdnech) kojíme přes den po 2 hodinách pokud jsme doma (a to bych podle ní mohla řídit hodinky 😀 ), pokud jsme venku - v kočárku nebo šátku - tak vydrží i 3 hodiny, přes noc pak kojíme v půlnoci a kolem páté
Papká tak 20 - 25 min
Nicméně nás brzy čeká 3měsíční růstový spurt, tak čekám že jí budu mít u prsa neustále 😀 (protože nevím jak to dítě může vědět, ale co se týče spurtů, je jak z učebnice 😀...do 6 týdnů pohoda, a najednou by pila pořád, a pak se to pomalu zase dávalo do nějakého režimu...)
Ale když vidím, jak mají holky kolem nás problémy s kojením, bradavkami, záněty a netloustnutím, tak díky bohu za "žravé" 😵 a spokojené mimi

rova
1. lis 2006

Danielah: To je fakt, sice jsem z toho občas na prášky, jako že chce v blbou chvíli, na blbém místě atd., ale jsem za to vděčná. (A krom všech kladů okolo jsme taky maximálně ušetřili bez Sunarů..)

danielah
1. lis 2006

Nás jediné co trápí, je občasné "vztekání" u kojení - není to denně, tak třeba ob den a většinou u kojení po koupání večer... prostě pije třeba 5 minut a pak najednou začne hrozně plakat (co plakat, prostě řvát 😀 ) a pláče a pláče a už se nepřisaje
- mléka mám dost
- když jí dám odkrnout kvůli vzduchu, tak řve, pak si krkne a když jí znovu přiložím tak pláče a nic...

Máte s tím někdo zkušenost? Zabírá něco?

raculka
autor
1. lis 2006

danielah- tak podobný problém s občasným vztekáním máme taky 😕
Někdy opravdu nevím,jestli už prostě nechce,ale když se odsaje,tak se zase za chvilku shání po prsu,takže jsem z toho zmatená 😅
Tak ho nechám odříhnout,to někdy pomůže.Občas je to prdíkama,to už je horší.
Není to třeba tím,když máš opravdu mléka až moc a ona se tím zalyká?
To se nám stává občas ráno,když celou noc nepije.Někdy si trochu odstříkám,aby to tolik netryskalo a je to lepší.
A teď mi připadá,že jak roste,tak je u toho kojení soustředěný čím dál tím méně,sleduje okolí atd...
Když se ale vzteká hodně a nic nezabere,tak ho většinou odpojím a rychle do zavinky a spát.Někdy už je večer protivný a chce prostě spát.
Netrpí malá na prdíky?

anavka
1. lis 2006

Danielah, to co ty popisuješ, tak je přesně u nás. Taky ne každý den, ale malá to vydržela třeba 5 dní, pak nic a pak se zase pár dní vzteká a pak je to zase v pohodě. Během dne je všechno v pořádku, ale když se má najíst po koupání, tak to začne. Vzteká se a úplně se zalyká jak řve, prso úplně odmítá a to i když večer třeba jí po 3 hodinách, takže by eventuelně měla mít hlad. My to řešíme tak, že když začne dělat ty svoje "scény" (a to už ji neuklidní fakt nic), tak jí prostě šoupneme do postýlky (to nastává další vztekání 🙂 protože jí musíme uspávat), ale nicméně spí tak hodinku, pak se probudí a v klidu se nají. Ale tohle večerní divadlo nám dává pěkně zabrat, hlavně já jsem z toho byla ze začátku docela špatná, že nechce prso, poprvý jsem to dokonce obrečela 😕

zuzovi
1. lis 2006

Holky, že do toho vstupuju. To mě moc zajímá, co tady píšete. Já bych tak ráda kojila, ale mám strach, že je to genetické, mamča ani sestry nekojily. Tedy abych to uvedla na pravou míru, mamča nekojila, neměla mléko, a sestry ani ne dva měsíce ☹ . Já jsem z toho moc špatná, moc bych kojit chtěla. Máte nějaké problémy s prsy nebo je vše v pořádku, žádné tvrdnutí, a tak? Díky

rova
1. lis 2006

Heleď, myslím, že to na to tak moc velký vliv nemá. Babička kojila sotva pár týdnů, mamka taky, ségra ještě mimi nemá, ale já zatím 14 měsíců a uvidíme jak dál. Tak se zbytečně nestresuj! 😉 Hlavně si nech prohlídnout bradavky, jestli nemáš vpáčené, nebo tak. Mě na ně sice nikdo nekoukal, ale už jsem to párkrát četla, tak bacha na to..

zuzovi
1. lis 2006

Ty mi doktorka kontrolovala hned počátkem čtvrtého měsíce, a je to prý v pořádku. Nezbývá mi nic jiného než si počkat, ale je hezké, že tak dlouho kojíš. A máš nějaké ty bolesti? Jaké to je ze začátku?

rova
1. lis 2006

No, nejdřív mi po porodu teklo ty 2 dny jen mlezivo, pak už se začalo dělat mlíko. Vypadala jsem jak Pamela - totálně obrovský, tvrdý prsa..no nic moc příjemnýho. Hodně mi z nich teklo, tak si nezapomeň do porodnice přibalit ty vložky do podprsenky..
Zezačátku mě dost páleli bradavky - možná to bylo tím, že jsem měla blbou polohu, nebo tak (asi si mysleli, že dvacetiletá prvorodička je bůhví jak zkušená, takže jí přinesli na první kojení ať jí přiložím a bez nějakého vysvětlování, nebo ukázky odešli.) Naštěstí se hned přisála, takže v pohodě!
Jen jsem musela odstříkávat - dělala jsem to vždycky ve sprše.
Ale během pár dnů-týdnů se to dalo do pořádku. Opravdu to nebylo tak špatný. 😉
Taky si kup Bepanthen - když to nevyužiješ na prsa, můžeš pak na opruzeniny pro miminko!
Fakt se tím nestresuj, určitě se ti to podaří! Jo a teď je to v pohodě, bez bolestí! (Akortá ty prsa se drobet zmenšili a poněkud si připadám jak indiánská babička, ale to záleží asi na mnoha faktorech! 😉 )

raculka
autor
1. lis 2006

Zuzovic- jak píše Rova, nestresuj se dopředu, určitě to klapne 😉
Já když slýchám, jak to bylo dřív, tak se děti začaly brzy přikrmovat (třeba už ve 2 měs.) a to je začátek konce,když kojíš méně často,mléko se začne ztrácet.Pak se lehce stalo,že byl s kojením konec.
Dnes se taky víc dbá na kojení,jsou různé poradkyně atd,takže i když problémy nastanou,většina mamin se rozkojí.Vím to z vlastní zkušenosti 😉
Mně se mléko vytvořilo až tak 5 den po porodu,pak nám nešlo se přisát,musela jsem ze začátku kojit přes kloboučky...atd....Dokonce jsem málem začala přikrmovat,ale poradila jsem s laktační poradkyní,pomohlo mi odsávání odsavačkou a teď mám zatím mléka pořád dost- mimču je 3,5 měsíce.
V porodnici jsem z toho všeho byla vyjukaná,hormony působí 😀 , ale věř, že po čase se tomu člověk už jen zasměje.
Jinak souhlasím s Rovou,ze začátku bradavky bolí a není to moc příjemné,ale asi si prostě prsa musí zvyknout.Teď už je to pohodička,naopak jsou to krásné chvilky při kojení.
A ta mast Bepanthen je opravdu super.Já s ní mažu občas preventivně zadeček mimču.A dokonce mi pomohla i na mojí vyrážku,se kterou už několik měsíců zápolím. 😉
Jinak je pro kojení důležité hodně pít, to nám pořád říkali v porodnici.A taky se neodbývat v jídle.Což možná ze začátku byl u mě problém,nervy a nevyspání v porodnici určitě na to měly vliv.
Tak držím palečky,ať všechno probíhá tak jak má.
😎

rova
3. lis 2006

Raculka: To je fajn, žes to zvládla. Ono je to občas nespravedlivý, někdo o kojení ví vše od A až do Z a já takovej antitalent, kterej si četl hlavně o těhotenství, porodu, dítkách, ale kojení vynechal se rozkojil hned! Jak říkám, kdyby se to mé dítko nenarodilo jako správný savec, tak nevím jak bychom, to zvládli! 😉

danielah
3. lis 2006

Raculko: na prdíky netrpí vůbec, a s velkým množstvím mléka naše "žravá" slečna rozhodně problémy nemá 😀 , spíš to vztekání přičítám tomu, že už je večer unavená, prsa jsou trošku "vykojenější", musela by se víc snažit a to se jí nechce (protože mléka mám hodně a myslím, že se většinu kojení moc sanžit nemusí 😉 )

A k Bepanthenu - my jsme používali calciovou mast, která mi zabírala na 200% a je o hodně levnější

rova
3. lis 2006

Danielah: No jo vidíš, na tu bych zapomněla. Taky jsem jí chvilku používala. Ale zas mi stačilo předtím jen jedno balení Bepanthenu, takže ok..

Taky jsem měla jednou problémy, jak mi občas vytékalo mlíčko a nevětrala podprsenka, měla jsem pěkně červené bradavky, tak jsem na to dávala Canesten a větrala a větrala..

raculka
autor
3. lis 2006

Rova - no vidíš, já chodila na kurzy,četla knížku o kojení a přitom ze začátku to teda stálo za to 😀
prostě -kdo umí ten umí 😉

raculka
autor
3. lis 2006

danielah- tak to se máte, že nemáte problémy s prdíky, my si občas užíváme, já skoro nevím, co mám jíst 😅
Ale jinak taky občas večer před spaním moc pít nechce,takže jak se začne moc vztekat a nezabere odříhnutí a výměna prsa,tak jde do hajan a většinou za chvilku usne, takže už je opravdu asi unavený z té celodenní dřiny 😵
O té kalciové masti jsem neslyšela,bepanthen mi všichni doporučovali a jsem spokojená.Ta tuba je celkem velká,ale jestli ho někdy doberu,tak zkusím vaše rady. 😉

danielah
6. lis 2006

Raculko: jojo, myslím že je to únavou, protože i když skoro nic nevypije, tak se probudí na další kojení až za 4-5 hodin, někdy i za 8, takže hlad nemá

boadella
6. lis 2006

Ahoj maminy,k tomu kojení. Kojím už skoro 9 měsíců, pořád, ve dne v noci. Sice už jsme začali dávat zeleninku, jogurtíka, ovoce, ale převážně kojím. A tak pár postřehů. Když byla moje malá maličká, pořád spinkala. Celou noc, i přes den pořád spinkala. A nepřibírala. DOktorka mi řekla, že jí mám přes den budit po 3 hodinách, že má hlad a tak ho radši zaspí. Myslela jsem si, že se děťátko ozve, když má hlad. No, to dělá až teď, když je jí skoro 9 měsíců a že se umí ozvat 😉 V porodnici mi pořád říkali, abych pila, pila a pila. Já nikdy nebyla piják a tak jsem se málem topila, když jsem vypila 2 litry. Dneska je piju jako nic. Je to o zvyku. A co se týče jídla. Flákám to. Dřív jsem byla líná si něco ukuchtit a dneska se radši věnuju malý, než abych vystávala u plotny. 😒 A jestli mám dost výživný mlíčko? Malá bude mít 9 měsíců a váží 10,3kg. Takže živená je krásně 😉 Dlabu vitamíny, ovoce a zeleninu a občas si dám i pořádnou porci knedlíků s omáčkou 😀
No jen jsem chtěla napsat, že mi všichni radili, jak mám jíst hodně polívky a vůbec jídla, co se zahušťují. Podle mě je důležité pít a dostávat do sebe vitamíny, nejlépe v přírodní formě, aby bylo mimčo zdravé.

rova
14. lis 2006

No já malou teda nebudila na kojení. Jeden čas spala i 8 hodin v kuse a přibývala jak o sto šest, všichni včetně doktorky říkali, jaká je bublinka 😀

raculka
autor
30. led 2007

Tak už uběhla nějaká doba,kdy jsem založila tuhle diskuzi.Teď už si sama můžu odpověděť,jak to je s kojením u starších dětí. 😉
My kojíme v půl roce zhruba po 3hodinách, kojení trvá tak 5-10 min a prsa střídám,protože si o to mimi samo řekne. 🙂

anavka
9. únor 2007

Raculka a já jsem ti tady odpovídala jako první 🙂 Takže nám už je 5 měsíců, začaly jsme mít zaběhnutý režim tj. kojení 6x denně, ale maličká nám onemocněla, takže jsme zase na těch 7-8x denně. Jinak délka kojení jde taky dolů, v průměru pije tak těch 6-7 minut. Ale hlava mi to stejně nebere, protože včera jedla po 5,5 hodinách a trvalo jí to 4 minuty 😒

ira
10. únor 2007

Nám bude za týden 5 měsíců, malá se narodila s váhou malinko přes 3 kg, tak nám doktorka doporučila kojit po 2,5 hodinách, vždy z obou prsů. Znamenalo to malou budit, třeba taky 20 min po tom, co usnula. Ale je to moje první dítě a tak jsem se bála, abych něco nepokazila, takže jsem dávala přednost pravidelnýmu kojení před jejím spánkem. Vydržely jsme takhle kojit asi 3 měsíce, tj. 8x denně a v noci vydržela 5-6 hodin spát. Měla jsem během tý doby párkrát krizi, protože chtěla být u prsa i hodinu (a to normální kojení trvalo 40 min). Jenže když brečí, že chce ještě, holt se nedá nic dělat. Trvalo to krátce, pak začala hezky přibírat a když jsme se přehouply přes 4 kg, začaly jsme kojit už jen 7x denně, od 4. měsíce kojíme 6x denně a funguje to. Stále kojím po každý z obou, je to prý lepší pro dítě i pro udržení laktace, něco na tom bude. Snažím se si uvařit těstoviny, omáčky, dojídám zbylé jídlo z víkendů. Malá dokáže i dopoledne pěkně prospat, takže se můžu věnovat vaření a domácnosti. Jo, s kojením musí být trpělivost a hlavně vydržet, věřit a vydržet, zkušenosti našich matek a jejich kojení nemá smysl srovnávat s dnešními názory.

ira
10. únor 2007

JO a s tou délkou kojení je to tak, že dítě čím je starší, tím silněji a šikovněji saje, takže vážně v tom 5. měsíci může být za 5 min hotovo, ne vždy má stejně velký hlad. My teď kojíme tak 10-12 min (dohromady z obou prsou).

raculka
autor
13. únor 2007

anavka a Ira - tak to je fajn,že vám to taky pěkně jde 😉
Když jsou nemocné,tak potřebují napít častěji, já taky přikládala každou chvilku,to jde spíš o krátké napití na žízeň,hlavně při teplotě.
Taky nám někdy stačí 5min, nechápu,jak mu to stačí na celou noc.Ale je to fajn.