Kolik mléka odstříkat na 1 dávku pro 14denní miminko?

martikvitulik
26. únor 2014

Ahojky maminky, mám dotaz. Mám 14ti denní holčičku, vždy jsem kojila z obou prsou po 20minutách, hlavně v porodnici a malá vydržela. Měla žloutenku, tak jsem jí musela na kojení po 3 hodinách budit. Ted mi začla trošku zlobit :D a po třech hodinách ji většínou zbouzím na kojení, sama se zbouzí tak po 4 hodinách, to ji nechávám přes noc. Problém je v tom, že mi vydrží pít jen z jednoho prsa a druhé už nechce. Asi jí to stačí už. Ale druhé prso mám tak plné, že mi mléko z něho teče, když ji přebaluji nebo jdu na wc atd. Přemýšlím tedy o odstříkávání mléka. Nevíte někdo kolik mléka se musí na jednu dávku odstříkat pro tak malé miminko? Děkuji za rady, odpovědi.

janapavlik
26. únor 2014

Ahoj, s odstříkáváním mám bohaté zkušenosti, malá mi už v porodnici nechtěla pít z prsu, byla hodně spavá, taky měla žloutenku a já už v té porodnici odstříkávala a dávala přes stříkačku, aby začla přibírat a my mohly odejít domů. Z prsu si nevytáhla téměř nic a trvalo to i po propuštění domů, málo přibírala, tak jsem se na kojení vyprdla a odstříkávám dosud a dávám ji to přes lahev. Neměla jsem na to nervy, byla to hodinová práce s kojením a dokrmem. Mě v porodnici řekli, že pro 5 dnů staré dítě stačí vypít 50 ml, ale dávka se každým dnem zvyšuje, tak odhaduji, že 14-di denní miminko vypije tak cca 70 - 80 ml. Dělala jsem to zpočátku tak, že jsem ji první dala napít z lahve to odstříkané mléko (ať nejsou zbytky) a pak dokojila.

katyxq
26. únor 2014

Koj podle miminka (ale efektivnější než buzení je jeho potřeby mu připomínat svou těsnou fyzickou přítomností), laktace se během pár dní upraví podle poptávky 😉, pokud jsou prsa bolestivě nalitá, pak můžeš odstříkat, ale jen lehce, do úlevy, aby sis nezvyšovala laktaci a o to vǐc nemusela odstříkat (začarovaný kruh to pak je). To odstříkané bych vylila, použila do jídla (však kravské mléko je taky vlastně mateřské 😉) nebo zamrazila pro případ nouze (a pak dala z pohárku nebo lžičkou, rozhodně bych si nekazila techniku kojení lahví).
http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/deti-si-n...
http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kdy-a-za-...
https://www.modrykonik.cz/jak-kojit

martikvitulik
autor
26. únor 2014

Děkuji moc za odpovědi 🙂 jde mi hlavně o to ulevit pak svému druhému prsu, když ho pak malá odmítá 🙂 . Sotva jsem napsala příspěvek, malá si dala s obou prsů 😀 mrška moje 🙂

emin
26. únor 2014

@janapavlik Vím, že jste se na nic neptala, jen mě napadlo, že u Vás stale ještě je možné se rozkojit, mimi je už silnější a pokud stale odstříkáváte je laktace take už hezky rozjetá. Takže nic není ztraceno, pokud byste chtěla 🙂

emin
26. únor 2014

@martikvitulik Odstříkávejte do úlevy, je to důležité, aby se v prsu netvořily zatvrdliny a poté se nerozvinul zánět. Odstříkané si třeba zmrazte a dávku neřešte, jestli to bude 15 nebo 50 ml je jedno. Není žádná dávka poviná na jedno kojení. Někdy si mimi vypije jen trošku, jindy třeba 100, protože kojení není jen o krmení, ale I o pocitu bezpečí, pomazlení apod. Nijak neměřte ani délku ani frekvenci kojení. Frekvence se bude měnit podle potřeby miminka a bylo by chyba podle toho usuzovat, zda mate dostatek či nedostatek. Miminko take NIKDY nedokrmujte z láhve, je to způsob, jak rychle prestat kojit. Odstříkané mléko se Vám ale může hodit posléze až budete třeba dělat mijinku kaši 🙂

mysljaja
4. bře 2014

@janapavlik ,tvoje odpověd mi mo cpomohla,také to dělam tak byla jsemuplně zničená ,jednou jsem mleko měla jednou ne.pak mam trhlinku na prsu tak z něj odsávam ,jelikož kojení bolí,z druheho kojim ,ale myslím že mam málo mleka tak dokrmuji :(

janapavlik
4. bře 2014

@mysljaja To jsem ráda 🙂 Hodně štěstí, je to piplačka s těmi prcky 🙂

kosarovapavla
21. bře 2014

Mám 14 denní holčičku a též měla žloutenku a byla velmi spavá, musela jsem také budit po 3 hodinách. Po propuštění z porodnice a první kontrole u pediatra vše ok, ale na druhé návštěvě se ukázalo, že nepřibírá (teď ve ST). Doktor říkal, že by měla vypít cca 90.
Spavost ještě víceméně přetrvává. Podle doktora ještě přetrvávat bude cca 14 dní, takže mně nezbývá nic jiného, než ji budit, budit a budit.. snad se to vše brzy srovná u Vás i u nás!
Hodně štěstí a pevné nervy.