Makrobiotika v rodině, u dětí, v těhotenství a při kojení

steffik
21. dub 2017

Před 3mi lety jsme se začli ze zdravotních důvodů více zajímat o to, co jíme a o to, co dáváme našemu dítěti. Došli jsme až k makrobiotice a trablíky se částečně odbouraly. Je potřeba říct, že na mb jsme nefrčeli 100%..zásadami jsme se řídili z 80%. V našem jídelníčku se najednou objevilo velké množství zeleniny, pestré druhy obilovin a luštěnin, zamilovali jsme si pickles, nakupovali jsme semínka a testovali spoustu dobrot. Někdy mě hrozně baví takhle vařit, někdy mě to obtěžuje...ale to je asi u všech maminek, které velkou část dne poctivě připravují pokrmy pro celou rodinu a neodbývají se supermarkety a pekárnami. Těhotenství a kojení - makrobiotika přestala stačit. U dětí jsem také někdy na pochybách-dávám jim všechno. A co když prostě někdo je na maso a potřebuje ho více, co když má někdo prostě problém s trávením zeleniny a luštěnin (nadýmání), co když někoho tahle strava nezasytí ani když si dá mísu jahel nebo celozrnné rýže? Jak to máte vy? Já se nemůžu stále dojíst a najezená a spokojená jsem po obědě s masem. Když si dám dobrotu z rýže, fazolí a zeleniny, tak hodinu po jídle odpadám a hledám cukr...A co Vaše děti? Je tu někdo, kdo překonal eliminace, někdo, kdo třeba od mb po letech zcela upustil, někdo, komu pomohla vyléčit se? Napište Vaše zkušenosti, jakékoliv. Diskuze je jen pro ty, kteří mají zkušenost, ne pro ty, co chtějí kritizovat🙂

luckaamilan
21. dub 2017

Ahoj. My uz nejaky dobu jeme makrobioticky ciastocne a je to super. Som teraz tehu a chute su vselijake. Ale aspon si dame kazde rano kotel misa polievky a vecer komoletny tanier s lusteninou, obilovinou, zeleninou... peciem hodne zdravo, tak ked pride chut na sladke, tak si dam co je doma. Synovi urcite makrobiotika dava vse co potrebuje, ale napr ked ideme na oslavy, nic nehrotim, da si t co tam je. I ked ja vzdy upeciem zdrave sebou. Manzel mi moc fandi, ale aspon raz tyzdenne mame i tak rybu alebo maso. Vzdy sme boli obaja masozravci, tak to nechcem uplne hrotit do extremu.
Som velmi rada, ze som markobiotiku objavila🙂

steffik
autor
21. dub 2017

@luckaamilan Děkuji. Já jsem za ní také hrozně ráda. Nám obohatila dost fádní jídelníček obrovským způsobem. Předtím jsem neznala ani jáhly, ani dýni, ani cizrnu. Jak píšete, na oslavách nic nehrotím (jen je jich stále více, takže sotva skončily Velikonoce, zítra zase narozeniny atd). Jen dítě jsem přestala dávat do školky ... tam to prostě bylo úplně mimo. Sama ale aktuálně ujíždím zase na mase (doposud taky, jak píšete, maso bylo 1x týdně). Kojení si žádá více bílkovina tuků a luštěniny mi dělají stále problémy, takže si jich orpavdu nemohu dát moc.🙂

nnnadja
21. dub 2017

Hezký den,nemám zkušenost,ale míč by mě zajímal takový běžný jídelníček na den..Začínám pomalinku..Tak pro inspiraci. ..Ten bez masa😀děkuju..

luckaamilan
21. dub 2017

@steffik
Tak si uvarte silny vyvar z kapra, z celeho kapra, dajte si to do malinkych nadobek do mrazaku a kazde rano dajte do miso polievky. Ten vyvar sa nejak vola specialne japonsky, ale nepamatam si to. Vraj to hodne pri kojeni dodava sily. Chystam sa na to taky tesne pred porodom. Je to jedina vec co makrobiotika dovoluje mrazit 🙂'

steffik
autor
21. dub 2017

@nnnadja ráno buď kaše s dušenou zeleninou nebo kotel polévky (miso pasta) nebo hutné zimní polévky, dopoledne třeba pyré z ovoce, v poledne např rýže nebo vločkový knedlík nebo kroupy, k tomu luštěnina (forma omáčky, rizota, gulášku), zelenina (součást jídla + syrová+pickles pokud je)..odpoledne se dožeru blbostma už nemám sílu vařit), ale když jo, tak třeba puding s obilným mlékem. Večer třeba rýžové nudle se zeleninou, špenátové rizoto, těstoviny s tempehem nebo zapečená polenta apod,

luckaamilan
21. dub 2017

@steffik
Lusteniny vas nadymaju? Varite ich s majorankou?

luckaamilan
21. dub 2017

@nnnadja
Rano miso polievku a potom nejaku kasu ryzovu, ovesnu...

Dopoledne uz nic

V poledne testoviny s omackou zo zeleniny a lustenin.
Alebo hustu fazolovu polievku
Alebo kilo zelenin.sushi (moja uchylka)

Svacina nejak zdravy dezer napr. Strudl, puding z oves.mlieka, vegetarianske zele, ...
Alebo humous so zdravym chlebom
Naparene jablka, hrusky na pare.

Vecera je velka, nase hlavne jedlo.
Napr. Ovesny knedlik, koprova omacka s bielymi fazolami
Alebo leco z cervenej cocky, ryza
Fazole na paprice, polenta
Cocka na kyselo...
Vse s varenou zeleninou a kvasenou
A vse bez masa, mlieka, vajec

Moznosti je nespocet

jandl
22. dub 2017

Pár let jsem se snažila o MB. Dala jsem tak jedno těhotenství a první roky nejml. dítěte. Spolu s tím, že je očkován nejméně, je nejzdravější. Žádné exemy apod. , co bylo v ranném věku u jeho 4 sourozenců.
Už jíme všechno. Kdyby měl někdo z dětí zdrav. problém, tak do toho jdu znovu a budu hledat další info. Zlenivěla jsem.
Snídaně kaše, polévky nebo moje plévkokaše nezruším. Obědy přes týden se snažím, i když dost odbývám a tím končím. Jíme vše. Pěstuji si velké množství zeleniny, kvašené zelí a vystačila jsem si s vlastími zásobami doteď.
Já zase ujíždím na sladkém.
Pokud to jde, děti obědvají doma. Toužili po jídelně, zkusily a už netouží. Ne, že bych tak dobře vařila, ale jídelna nic moc. Obědvá tam jen nejstarší, když má delší vyučování.
Teď zase nutím dětem maso. Synové rádi, dcery ne. A vařit dvoje jídlo zase nechci já.
Hledejte, vyzkoušejte. I v rámci MB platí, že každý jsme jiný a potřebujeme něco jiného.

Na mě bylo možná moc celozrnné stravy a zeleniny. Všechno vařené. Dlouho jsem měla řídkou stolici. Když mám i pečivo přes den, nezdravou stravu, tak kakám líp. S nadýmáním mám problém, i když vařím luštěniny s majoránkou a mořskou řasou. Fazole nebo kroupy s hráchem super, ale pak to ve mě pracuje. Moje mamka trpí i při normální stravě. Brambory mě taky nadýmají
V každém případě snáším lépe červenou čočku, azuki, mungo.

Byla tu založená skupina o makrobiotice. Opustila jsem ji, protože se tam nic nedělo.

jandl
22. dub 2017

V MB bych ráda pokračovala, ale ráda bych měla po ruce opravdového odborníka. Nemám.
Ráda bych znala otázky na odpovědi, kdy lidé narazí při MB na problém.
Lidí, co se tak stravuje je málo a tápou / tápali stejně jako já.

steffik
autor
23. dub 2017

@jandl přesně tak..každý rádoby odborník má trochu jiné názory a podle mě, i každý z nás potřebuje jiné postupy než instantní návody.

steffik
autor
23. dub 2017

@luckaamilan Máme to podobně..dopoledne ještě baštíme ovocné přesnídávky nebo kompoty, teĎ už i syrové ovoce (prcek je hodně "teplokrevný" takže chce i chladnou vodu a syrové ovoce a zeleninu. Za to jsem ráda. Jiné děti pochtívají sušenky, náš chce mrkev nebo tuřínek🙂

victress
29. čer 2023

ráda bych obnovila diskusi, je tu ještě někdo nebo to tady už vymřelo?