Miminko mléko zvrací, je kojené, na umělém mléku, odsavám velmi málo. Co s tím?

Zodpovězené
5. pro 2018

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu otázku. Mám měsíční holčičku a už v porodnici ji dokrmovaly UM, měla jsem málo mléka. Nyní, když jsme už 3 týdny doma jí moje mléko čím dál tím více nestačí. Snažím se i odsávat, ale v době mezi kojením odsaji tak 5-10ml, což vím, že na dokrm je opravdu hodně málo. Teď mi do toho začala to moje mléko zvracet, ale opravdu velké množství.

Máte radu co s tím? Děkuji za radu a odpověď.

Dobrý den. Nejprve k problematice nedostatku mléka. Jak je uvedeno i v dalších odpovědích v této poradně, nedostatek mléka bývá způsoben kombinací více faktorů. Nevím, jakým způsobem miminko dostává dokrm, ale pokud lahvičkou, je to první faktor, který výlučné kojení komplikuje. Pro dostatečnou tvorbu mléka je dále důležitý kontakt s matkouj. Pokud je problém s dostatkem mléka, je opravdu velmi nutné být v kontaktu neustále. Doporučuji nošení v šátku nebo nosítku, společné spaní, kojení dle potřeb dítěte - tedy tak často a tak dlouho, jak chce. Zkuste tzv savčí polohu při kojení, ideálně kůže na kůži. Co se týče zvracení - miminko ublinkává nebo opravdu zvrací oboloukem? Jak často? Je zvracení spojeno s dalšími trávicími potížemi - prdíky, průjem nebo zácpa'? Pokud na otázky odpovídáte ano, doporučuji návštěvu pediatra. Pokud miminko jen ublinkává, je to v pořádku, mírné ublinkávání je normální.
Pokud je to jen trochu možné, zkuste se ve Vašem okolí poohlédnout po dobré laktační poradkyni. Měsíční miminko se ještě začít plně kojit, ale bude lepší, když vše proberete a ukážete zkušenému člověku, která Vám dá individuální doporučení.
Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová