Bazální teplota, jak se měří?

duckisek
5. kvě 2012

Ahojky, chci se zeptat. Jak se měří a od kdy BT? 3týdny jsem nedostala MS a ted nevím jak to mám měřit...testy jsou negativní i z krve...tak nevím..Děkuji za odpovědi 🙂

pajiskazemlyna
5. kvě 2012

Ahoj, zase já 😀
Můžeš začít měřit klidně hned a když se budeš řídit tím, co jsem ti psala včera, bude to v pořádku 🙂
A jak se měří, jsem ti myslím taky už psala ? 😕

pajiskazemlyna
5. kvě 2012

Nakonec mého textu ti přidám stránky, ze kterých jsem čerpala, když jsem se to taky "učila" ...
Je to vážně jednoduché, akorát má tohle měření několik pravidel.
1. Měřit nejlépe každý den
2. Měřit ve stejný čas
3. Měřit vždy stejným teploměrem
4. Měřit po minimálně 3 hodinách spánku
5. Měřit vždy předtím než vstaneš z postele (nejlepší je mít teploměr hned u ruky, abys ho po probuzení jen čapla a mohla ho hned použít)
6. Měřit vždy stejně dlouho (pokud bys náhodou používala rtuťový)

Jinak, měří se buď v pochvě, v konečníku nebo ústech. Celý cyklus samozřejmě na stejném místě, v pochv je to nejlepší.
Pokud měříš v pochvě, začínáš 1. den po skončení menstruace, pokud měříš v ústech měříš pravidelně každý den.
Teplota není každý den stejná, hodně věcí ji ovlivňuje - alkohol, léky, prostředí, na to pozor ....
Začátkem cyklu, je teplota nízká (každý jí má jinou, já cca 36,3 - 36,5).
Těsně před ovulací teplota může lehce klesnout. 1 den po ovulaci teplota vyskočí, minimálně o 0,2 nejlépe o 0,4 stupně. Všechno je to hodně individuální, každý si to musí u sebe vypozorovat sám.
Po tomhle výskoku, kdy já mám cca 36,7 - 8 se teplota drží až do dne těsně před menstruací.
Cca 7. - 10. den může dojít k prudkému poklesu teploty, který může znamenat zahnizďování miminka, může být doprovázen špiněním .. Druhý den ale musí zase stoupnout !
No a cca 11. - 16. den většinou 2 dny nebo 1 den před menstruací teplota zase prudce klesne, třeba o 0,2 stupně. Také to není pravidlem, u někoho může dojít k poklesu až po začátku menstruace.

Teploty se zadávají do grafů, pokud umíš anglicky, doporučuji www.fertilityfriend.com
Pokud chceš stránky české www.womenzone.cz

Tyhle stránky jsou chytré a ovulaci ti většinou vyznačí samy emoticon

Tak, není to moc stručné, ale mělo by to být všechno emoticon kdybys cokoliv potřebovala, napiš mi do IP emoticon
čerpám odsud :
http://merenibt.xf.cz/

pajiskazemlyna
5. kvě 2012

Ještě jsem zapomněla dodat, že je důležité, jak dlouhou máš luteální fázi /LF/, měla by být dlouhá minimálně 10 dní, aby se prcek stihl uhnízdit.
A LF = doba od ovulace po menstruaci
Normální rozmezí je cca 11-16 dní
Pokud je teplota po ovulaci 18 dní nahoře a ms nepřichází, většinou z 90% to znamená těhotenství.
A to, že když je žena těhu, má teplotu mít 37,0 je mýtus. Každá jsme jiná a některé z nás na tuto teplotu nedosáhnou ani při těhotenství.

duckisek
autor
5. kvě 2012

🙂 Děkuju tak ted už to chápu...četla jsem si články na různých stránkách, ale jaksi jsem je nepochopila 🙂 ještě jednou děkuji

majinka1981
6. kvě 2012

Měř každý den, nejlépe ve stejnou dobu. Já měla stále od 36,2 do 36,5 a když byl ten správný den tak to bylo 37,1. Jinak já měla dlouhý cyklus. Takže jsem měla ovulaci až 19tý den.

duckisek
autor
6. kvě 2012

Děkuji 🙂

romuaska
6. lis 2012

ahojky a když mám bazálku 37,4 ???

bajana
6. lis 2012

@romuaska
bazalna teplota z jedneho dna sama o sebe nic neznamena, treba ju sledovat dlhsie, az jej vykyvy nieco znamenaju - ovulaciu, uhniezdenie, tehotenstvo, prichod dalsej MS...

romuaska
6. lis 2012

aha .D ok🙂tak to s emi nechce🙂já jen tak🙂

ellen00
12. lis 2012

Chtěla jsem se zeptat, nevíte, jak zvýšit bazální teplotu? Mám ji před ovulací mezi 35,8-36,1... a blbě se to zaznamenává do tabulky.. Díky za odpověď 🙂

zujas
14. lis 2012

Chtěla jsem se zeptat, jak ovlivní bazální teplotu to, že jsem asi půl hodiny před měřením vstala? Vím, že se to nemá, ale musela jsem nutně na WC. Zajímá mě, jestli to teplotu zvýší nebo sníží. Děkuji za odpověď 🙂

elleonorecka
14. lis 2012

pokud nejde o nějakou fyzickou zátěž, tak odskočení na wc nijak výrazně teplotu neovlivní 🙂. Samozřejmě je nejlepší změřit si teplotu hned po probuzení, a pokud máš např. dobu měření v 7.00, tak si ji klidně můžeš změřit v rozmezí 6.30-7.30, jen kdybys tuto informaci neměla 😉

ajriska
18. pro 2012

Při ovulce teplota tedy klesá nebo stoupá?

jani2012
11. led 2013

Holky, pokud máte mobil s androidem, tak doporučuju si stáhnout z Google Play aplikaci WomanLog. Dá se tam zapisovat bazální teplota (i spousta jiných věcí), dělá Vám to graf a spočítá MS, ovulaci. Je to funkčně v podstatě jak uvedené weby, ale přijde mi to praktičtější, protože máte údaje pořád u sebe a nemusíte se logovat. Existuje i verze Pregnancy, která je pro těhule a ta je fakt moc pěkná. Jinak tyhle appky jsou zdarma, existují plné verze (Pro) asi za 57,- Kč, ale zatím jsem nepřišla na nic, co by mi v té základní chybělo, takže je to asi i zbytečný kupovat.

mumisek01
30. led 2013

Ahoj, chrěla bych se zeptat. Při měření teploty digitalnim teplomerem, tepomer zapipa po cca 10 vterinach. V navodu ale doporucuji pro mereni baz. teploty pokracovat jeste tak 3 minuty. Jak to teda delate? odecitate teplotu po tom prvnim zapipani nebo az po tech několika minutách?

michaela_n
29. pro 2013

jani2012 - ta aplikace WomanLog vypadá skvěle 🙂 Měřila jsem si dnes BT a shodou okolností na mě něco leze, takže je mi blbě, a teplotu jsem měla 38°C...takže asi žádná vypovídající hodnota. Snažíme se s manželem intenzivně třetí měsíc a zatím nic. Piju kontryhel a jsem vážně nedočkavá 🙂 Snad se brzo vydaří i díky měření BT 🙂

marryjanew
4. dub 2014

Holky dotaz.... Jak měřit BT když má člověk třeba noční? Má se min po 4 hodinách spánku, jenže když člověk v noci nic nenaspí a jde ráno tak zase nemůže měřit ve stejnou dobu? Nějak nevím, poraďte

akmitaf
13. kvě 2014

Holky můžu mít taky dotaz k BT - měřím už asi 5 měsíců a teď jsem podle OT měla ovulaci dne 8/5 až 10/5 mi stoupla BT na 36,6 , 11/5 na 36,9, a teď už ji mám druhý den 36,7. Je to v pořádku? Zdá se mi to nějaký divný - minulé měsíce jsem měla BT po ovulaci 36,9 - 37,1. Nemáte s tím někdo zkušenost?

kumhalovakatka
6. bře 2018

Ahoj holky prosím o názor na tento graf kdy proběhla ovulace?