Fertilityfriend. Technické problémy a dotazy

len
19. pro 2006

Ahoj všichni, existují tu už témata Měření bazální teploty a BT-online, ale připadá mi, že jistá skupina dotazů se stále vrací k tomu samému a odpovědi na ně se opakují.

Jedná se o prográmek ke tvorbě grafů na www.fertilityfriend.com

Rozhodla jsem se proto založit tuhle diskuzi, kde by se řešily jenom technické problémy a dotazy, v úvodu se pokusím zodpovědět na ty nejčastější otázky, na které se ptá většina těch, které s fertility začíná nebo těch, které si svou Angličtinou nejsou příliš jisté 🙂

len
autor
19. pro 2006

V prvé řadě sem vložím malý návod - překlad. Upozorňuju, že nejsem jeho autorkou, původně ho sem kdysi vkládala Mobina a koluje tu po IP 🙂

Fertility Friend (posbirane info i vlastni tvorba)

1) Nejdrive je potreba se zaregistrovat na strance www.fertilityfriend.com
Nahore se vybere tlacitko Free charting a na nabehle strance je potreba zadat sve uzivatelske jmeno, e-mailovou adresu a vybrat, odkud jsi se dozvedela o tomto serveru (muzes vybrat treba Friend - od pritele). Kdyz tohle provedes, tak Ti za chvilku dorazi na Tvoji uvedenou e-mailovou adresu heslo.

2) Na uvodni strance www.fertilityfriend.com kliknes nahore na tlacitko Login a zadas Tvoje uzivatelske jmeno a heslo (to, co Ti dorazilo na Tvuj e-mail). Pak je potreba se proklikat nekolika obrazovkama, kde jednak odsouhlasis podminky provozovatele (zakliknes zaskrtavaci policko Next) a na dalsi strance zadas svuj datum narozeni, od kdy se snazis, od kdy meris bazalni teplotu. Datumy se zadavaji ve formatu mm/dd/rrrr. No a pak uz se dostanes k zadavani dat do grafiku.

3) Po uvodnich procedurach, nebo priste rovnou po prihlaseni, se dostanes na stranku s modrym okynkem a je potreba zadat data, aby se zacal malovat grafik. Pokud budes malovat svoj prvni grafik, tak se Te to zepta na datum posledni menzes (hodnoty zadavas vzdy od prvniho dne cyklu, t. j. od prvniho dne menzes). Mozna to po Tobe bude chtit ten tatum az po kliknuti na tlacitko New chart, to si nepamatuji presne. V kazdem pripade je potreba zadat nejprve ten datum a pak uz zadavat data.

4) Zadavani dat: Nahore kliknes na zalozku My data a dostanes se do zadavaciho formulare. Tam se muzes pohybovat po jednotlivych dnech (okynko nahore s datumem a sipkama doprava a doleva).

Tabulka, kterou denne vypisujes (kdyz pojedes podle navodu, musi Ti to vyjit v poho):

Basic data (zakladni data):

Temperature (teplota) - vypises namerenou bazalni teplotu, ale desetiny oddeluj teckou, ne carkou
Discarded (vynechat) - potvrdis v pripade, ze jsi merila v jiny cas, nez obvykly - ale pozor, v obdobi ovulace radeji nepotvrzuj vynechani

Time (cas) - vypises cas mereni
AM (dopoledne)
PM (odpoledne)
Set default (stanovit obvykly cas mereni) - kliknutim Ti vybehne tabulka, kde napises obvykly cas mereni, takze ho uz nebudes muset dennodenne vypisovat v pripade, ze nebyl neobvykly

Cervical fluid (cervikalni hlen) - potvrdis hlen, ktery jsi ten den zaznamenala
dry (zadny, sucho)
creamy (kremovy, nebo lotion)
wattery (vodnaty)
eggwhite (vajecny bilek)

Intercourse/Insemination (pohlavni styk/umele oplodneni)
yes (tuleni bylo)
AM (tuleni dopoledne)
PM (tuleni odpoledne)
both (tuleni dopoledne i odpoledne)
no (zadne tuleni)
IUI (intrauterinni inseminace)
IVF retrieval (IVF prenos)

Optional Data (volitelna data):

Ovulation tests (ovulacni testy) - vypisujes v pripade, ze si delas nektery z ovulacnich testu
OPK (test na hladinu luteinizacniho hormonu - kupujes v lekarne)
+ (pozitivni)
- (negativni)
Monitor (monitorovani delozni sliznice ultrazvukem)
low (nizka)
high (vysoka)
peak (vrchol)
Ferning test (mikroskop)
none (zadne kapradiny)
partial (castecne kapradiny)
full (kapradiny)

Cervix (cipek) - vypisujes stav cipku delozniho
Position (pozice)
low (nizko, dobre hmatatelny)
medium (stredne hmatatelny)
high (vysoko, spatne hmatatelny)
Opening (otevreni)
closed (zavreny)
medium (stredne otevreny)
open (otevreny)
Texture (tvrdost tkaniva)
firm (tvrdy)
medium (stredni)
soft (mekky)

Pregnancy tests (tehotenske testy) - vypisujes v priapade, ze jsi si udelala tehotensky test
+ (pozitivni z moce)
- (negativni z moce)
Blood - (negativni z krve)
Blood + (pozitivni z krve)

Specific situations (specificke situace) - potvrdis svoje specificke situace
Backache (bolest v krizi)
Bloated (nafoukle brisko)
Breast self exam (vysetreni prsou)
Constipation (zacpa)
Cramps (krece)
Decreased Appetite (nechutenstvi)
Diarrhea (prujem)
Dizziness (zavrat)
Drinking (poziti alkoholu - spis v ponimani "parba")
Exercise (cviceni)
Fatique (vycerpanost, unava)
Fever (horecka)

len
autor
19. pro 2006

Když se zaregistrujete, přijde Vám na uvedený email uživatelské jméno a heslo, pod kterými se budete dále registrovat, heslo si později můžete změnit 🙂

smilers
19. pro 2006

tak sem tu 😀

len
autor
19. pro 2006

Jak vkládat křivky z fertility do diskuzí?
(poradila mi kdysi Lauriem)

1. Svou aktuální křivku nejlépe vložíte přes "Sharing" - v levém sloupci - a dále "home page setup" Hned v prvním okénku se Vám zobrazí adresa, kterou jen zkopírujete do diskuze, měla by vypadat nějak takto:
http://www.fertilityfriend.com/home/1449d1 (to je moje křivka 😉 )
Na této stránce se vám zobrazí (pokud si to nenastavíte jinak) aktuální křivka (nahoře) a cyklus předtím (dole)

2. Další možností je již hotovou křivku vložit do Chart gallery - je to jednoduché. Na horní liště kliknete na "chart gallery" a potom na "add your chart," pak si nastavíte, který cyklus chcete vložit, dáte next, odklikáte to (můžete si nastavit, jaké vlastnosti by křivka měla mít, svůj věk a tak...) a křivka je vložena. Na své vložené křivky se můžete podívat na "Review your submissions" (taktéž v kolonce chart gallery)

3. A teď - pokud chcete vložit zajímavou křivku z galerie, ať už cizí nebo vlastní (ke které se snadno dostanete přes "review your submissions"), pod každou křivkou v galerii je malý řádek "direct access" a za ním adresa, kterou zkopírujete a vložíte do diskuze, vypadá asi takhle:
http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/612...
A to je vše 🙂

smilers
19. pro 2006

leni jeste mam jeden dotaz co znamena ta prerusovana cara v obdobi ovulace? jednou jsem mela plnou a ted mam porad prerusovanou 😠

majenka
19. pro 2006

Ahojky Len, super nápad!!! Já už se na fertility docela orientuji,ale vím, že spousta holek s tím má problém...a tak opět s pomocí přichází naše Len 🙂

len
autor
19. pro 2006

Co je VIP?

Na fertilityfriend existují dvě možnosti členství - bezplatné, které má ale spoustu funkcí omezených, a placené VIP.
Když se zaregistrujete, máte 30 dní VIP členství zdarma na zkoušku, abyste viděly, co to všecko umí, po uplynutí těch 30 dní už je to jen na vás, jestli si zaplatíte VIP nebo ne, potom byste byly automaticky převedeny na bezplatné členství a některé funkce by vám zmizely.
Sama za sebe můžu říct, že bez VIP členství se dá existovat naprosto v pohodě 🙂

Tyto funkce má jak bezplatné tak VIP členství:
- můžete zadávat všechna svá data, která se zaznamenávají do grafu a tvoří se křivka včetně vyhodnocení ovulace
- můžete volně nahlížet do chart gallery a vkládat vlastní křivky
- můžete si volně číst v knihovně článků, otázek a odpovědí
- máte volně přístupné všechny své starší křivky
- prostě všechny základní důležité funkce ke tvorbě křivek a výpočtu ovulace zůstanou zachovány

Tohle naopak umí jen VIP:
- počítá vám i v grafu, kolik dní jste po ovulaci, kdy asi tak můžete čekat MS, kdy už si můžete zkusit udělat test
- vyhodnotí, kdy asi tak budou ovulace v dalších cyklech, kdy se asi máte snažit, a potom zpětně, jak úspěšně jste své snažení načasovali vzhledem k proběhlé ovulaci (připadala jsem si jak v Jáchyme, hoď ho do stroje 😉 )
- umožňuje vám hledat v chart gallery křivky podobné těm vašim (nastavíte si, kterými parametry se má řídit), překrývá několik křivek najednou, abyste viděly rozdíly
- vyhodnocuje všechny vaše cykly z hlediska pravidelnosti, délky luteální fáze...
- prostě spousta takových malých zbytečností, které umí zpříjemnit život, já si připadala, jak kdyby mě ten stroj chtěl řídit 😀

Taky se vám může stát, že i když VIP ztratíte, jste "vylosovány" a funkce VIP se vám spustí sama na 14 dní, aby se vás pokusili nalákat 😉

len
autor
19. pro 2006

Co znamenají neobvyklé značky?

- asi nejčastější, s čím se setkáte, je rozdíl mezi plnou a přerušovanou čarou, která značí ovulaci.
Plná červená čára znamená, že si je ff naprosto jistý, že ovulace proběhla ten daný den, potřebuje k tomu ale více dat než jen teploty, i kdyby byl vzestup ukázkový. Doporučuji přidat některá z těchto dat - sledování děložního čípku, hlenu, čtení z mikroskopu, ovutesty (pozitivní i negativní), ovulační špinění, bolesti...
Plná modrá čára značí, že žena s ff nesouhlasila a ovulaci si na tento den stanovila sama
Čárkovaná čára značí, že ff si ovulací tento den není úplně jistý - ať už ze zmatených dat nebo z jejich nedostatku (pokud budete zadávat jen teploty, čára bude přerušovaná vždycky)

- plná a prázdná kolečka - plná kolečka se značí normálně, ale pokud zadáte údaj za neobvyklých podmínek (např. jiný čas měření než obvykle), zobrazí se kolečko prázdné, abyste na první pohled viděly, že tahle hodnota může být něčím ovlivněna

- čtverečky - čtvereček se zobrazí, pokud si k datu uděláte nějakou poznámku, tak na první den vidíte, že tenhle den je pro vás v něčem důležitý

smilers
19. pro 2006

diky za vycerpavajici info🙂

len
autor
19. pro 2006

Proč jsem měla včera ovulaci na 12.DC a po zadání dnešní teploty najednou přeskočila na 15.DC?

Fertilityfriend každý den znovu data přepočítává. Na rozdíl od nás, které když si křivku kreslí na kostičkovaný papír, můžou používat maximálně metodu "kouknu a vidím," ff je prográmek chytrý (někdy až moc 😀 ) a používá metody mnohem dokonalejší, v prvé řadě má k dispozici desetitisíce křivek, které může srovnávat a tou vaší a porovnáním podobných křivek poznat, kdy asi tak mohla ovu proběhnout u vás. Občas je ta dokonalost opravdu tak veliká, že až hraničí s nesmyslným zmatkem, a zadání jediného údaje, který nám připadá absolutně nepodstatný, dokáže ff totálně poplést 😉
Občas ovulaci nevyhodnotí vůbec a z omylu ho vyvedete až zapsáním pozitivního testu 😀

Takže mu nevěřte zas až všecko, je to jen program a občas metoda "kouknu a vidím" umí být účinnější 😉 A obzvlášť, pokud se vám ovu zobrazí jen čárkovanou čarou, 100% se na to datum nespoléhejte, může se ještě změnit 🙂

len
autor
19. pro 2006

Tak, to je zatím asi vše, co mě z těch nejčastějších dotazů napadá, jinak se ptejte, ptejte a ptejte, určitě nejsem na koníkovi zdaleka jediná, kdo umí rozumně anglicky a ve ff se vyzná 😉

chaluska
19. pro 2006

Ahoj Len, mohla bys mi prosím poradit? Na FF se mi povedlo si spojit 2 cykly, nevíš jak je zase rozpojit? už jsem ti psala na snažilkách, ale tady to bude k tématu. 😅

len
autor
19. pro 2006

Chalusko, zkus v levém sloupci "cycles" a potom "split a cycle" - dál by ti to mělo nabídnout, který cyklus chceš rozdělit, zkus se tím proklikat 🙂

chaluska
19. pro 2006

Díky len, povedlo se! 😉 🙂

kim
20. pro 2006

Ahoj LEN či ostatní šikovné holčiny 🙂
Teda celkem s ff bojuju a to tak, že jsem při zadávání udělala někde chybu a mám tam namísto jednoho grafu tři, jde všechny vymazat a začít znovu s vkládáním všech hodnot??Zatím jsem na to vymazání nenarazila a už u toho sedím 2 hodky - moje Aj neni zrovna nejlepší.Díky za odpověď

len
autor
20. pro 2006

Kim, zkus to přes "cycles" (v levém sloupci) - "delete a cycle" - pak by se tě to mělo zeptat, který cyklus chceš vymazat a několikrát to musíš potvrdit, ale nakonec se vybraný cyklus opravdu definitivně smaže 🙂

kim
20. pro 2006

Díky!!!!!Jdu na to..

kim
20. pro 2006

Jak jednoduché!!! Já na tom předtím byla, ale nevydržela nebo spíš nepochopila jsem proč to potvrzovat několikrát..Díky moc

len
autor
20. pro 2006

Není zač, proto jsem tuhle diskuzi založila,m aby to někomu pomohlo 🙂

On ff chce spoustu věcí potvrdit třeba třikrát, protože různýma operacema můžeš přijít o všechna data, takže se chce ujistit, že opravdu víš, co děláš, a nesmažeš nic omylem 😉

kim
20. pro 2006

Len: to je jasné, že je to lepší potvrzovat vícekrát...
Jsi hodná, že tu takhle každému radíš, bylo mi to až trapné se ptát, těch dotazů na Tebe je tu v různých diskusích za den až až 🙂

len
autor
20. pro 2006

Kim, když nemám čas, tak prostě neodpovím, většinou se tu najde někdo jiný, kdo to zvládne stejně dobře, takže mi to ale vůbec nevadí, když se lidi ptají 🙂 A teď jsem zrovna zaúkolovala lidi kolem sebe a čekám, až budou nějaké výsledky, se kterýma bych mohla pracovat, takže mám čas 😀

mmarky
20. pro 2006

ahojky, ja uz se na fertility zkousim registrovat asi dva mesice a nejde mi to, nevite proc???

kim
20. pro 2006

mmarky: tak tohle mi šlo 😀 dle návodu LEN na záčátku téhle diskuse.Vytiskni si to a jeď podle toho návodu...

len
autor
20. pro 2006

Mmarky, tohle už tu pár holek hlásilo, bohužel jediné, co mě napadá, je, zkusit změnit počítač, ze kterého se přihlašuješ (např. pokud máte v práci síť, ta se může navenek tvářit jako jedna ip adresa a pokud už od vás někdo registrovaný je, ze stejné ip adresy se nelze registrovat 2x, takže zkusit se třeba přihlásit z domova) a emailovou adresu, na kterou chceš zaslat heslo. Pokud ani tohle nezabere, vážně netuším, kde by mohla nastat chyba 😒

mmarky
20. pro 2006

to me taky napadlo, ze je problem s verejnou IP, asi me tu nekdo predbehl 😠 zkusim to v praci - to by mohlo vyjit 😉 , dik

len
autor
20. pro 2006

Kim, ono asi jde spíš o to, že zadáš potřebné údaje a ff na tebe vyplivne, že tě bohužel nemůže zaregistrovat, důvod neudá 😝
Takže mně už se prostě znovu přihlásit nejde, zkouším ukecat manžela, ať to zkusí na své jméno z práce, mezi 15 chlapama - programátorama, strojařema a technikama asi nebude na ff zaregistrovaný nikdo 😀 Jenomže znáte chlapy - nahou ženskou si tam klidně veřejně prohlížet bude, ale aby udělal něco pro manželku a pokusně se zkusil zaregistrovat na ff, tváří se, jak kdybych po něm chtěla, aby si tu BT měřil osobně i on 😀

kim
20. pro 2006

LEN 😀 😀 já už jsem na tohle taky přišla..když se mi to nepodařilo vymazat viz.naše psaní výše, tak jsem FF zkoušela oblafnout, že jsem se chtěla zaregistrovat na jinou přezdívku i mail a taky NIC 😉 takže je to určitě jak říkáš a mmarky asi fakt někdo předběhl, škoda.. ☹

kuzelka
20. pro 2006

Ahoj holky, mě by zajímalo kolik to VIP členství na fertilityfriend stojí. Moc se v té angličtině nevyznám 😒 Teda jestli to není tajné 😀

len
autor
21. pro 2006

Na 90 dní 25 dolarů, na 30 dní 10 dolarů a na rok 45 dolarů, takže to není až tak hrozné... A když se rozhodnete si VIP koupit hned (do 14 dnů) po vypršení zkušební lhůty nebo během některého z vylosovaných období, nabízejí slevy 🙂

lucianka
21. pro 2006

Len, super nápad! 🙂