Grafy BT

adelka89
13. kvě 2009

"Rozhodnutí stát se matkou je to nejzásadnější.
je to rozhodnutí, že vaše srdce bude navždy chodit mimo vaše tělo." (Elizabeth Stone)

Ať je tato 13. pro všechny úspěšná a nejlépe poslední.

😵

http://anymedia.blogspot.com/2008/11/meranie-bt...

Všetko o meraní bazálnej teploty a veci s tým súvisiace: http://merenibt.xf.cz/index2.html
Sledovanie čípku: http://www.rodina.cz/clanek5211.htm
http://www.rodina.cz/clanek3775.htm
Sledovanie hlienu: http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
Ochýlky v teplotách: http://www.rodina.cz/clanek4015.htm
Vplyv liekov na BT: http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

" Nikdy skutečně neporozumíme lidské povaze,
dokud nepochopíme,
proč dítě na kolotoči při každé otočce zamává své mamince
- a ta mu vždy zamává zpět"

lagunasa
6. únor 2013

@kristinka9 aha tak neviem co to mas..... uvidis ako to bude dalej

lagunasa
6. únor 2013

@christie12 @nelabela @pa_mi @mata_ba @figurka1985 @koira @bordulka @activia @lauritka
tak som po navsteve Gyn-fivu. mam z toho vseliake pocity ..... co sa tyka vysetreni tak spravila len ultrazvuk a zobrala krv. inac sa len popytala na rodinne anamnezi a pripadne nase prekonane zapaly a tak. ja som jej od dr. priniesla HP z 3DC. zkonstatovala ze je robeny asi ten najjednoduchsi, ze tam vraj este nieco chyba. konkretne spomenula jeden hormon, ktory nezavisi na dni cyklu - nejaky co ma skratku ABM ci ako... neviem. vraj je to nejaky "novy" hormon. asi sa zacal vysetrovat len nedavno.
co sa tyka toho HP mi aj moj doktor povedal ze jeden hormon - S-FSH - mam zvyseny. doktorka mi ale objasnila co je to za hormon. vraj je to hormon co ma nastarosti tvorbu vajicok / folikulov vo vajecnikoch. potom som isla na ten UTZ. no a tam som sa dozvedela viac ohladne tych folikulov a este jednu vec. ako prve sa ma ale pytala ci som sa pred vysetrenim vycikala. hovorim ze ano. ona na to, ze sa jej zda ako keby bol mechur plny ...... potom ale zistila ze neni a to bolo nieco falosne ..... co si mam o tom mysliet naozaj netusim. este mi zobrala stery na kultivaciu. no a potom uz kontrolovala samotnu maternicu a vajecniky. najskor sa jej nezdal pomer krcka maternice a maternice samotnej. vraj to u dospelej zeny ma byt 1:2 ( krcok:maternica). vraj ja mam krcok skoro rovnako velky ako maternicu :-O vysvetlila mi ze takyto pomer ako mam ja mavaju dievcata v puberte ( najmensie dievcatka maju vraj krcok aj dvakrat taky velky ako maternicu a dospevanim sa to obracia ). tak sa jej pytam, ze takze ja som v puberte? usmiala sa, ze no taketo nieco mavaju dievcata skor v tej puberte. pytam sa, ze ci to ma nejaky vplyv a ona ze nemusi to mat nijaky vplyv.... dalsia vec o ktorej teraz neviem co si mam mysliet.
no a na zaver ma troska sokla informaciou co suvisi prave s tym hormonom co mam zvyseny. pozerala mi rastuce folikuly v lavom a pravom vajecniku a veru ziadna slava. v lavom boli tie mensie a v pravom nasla jeden taky vraj dominantnejsi ( aj ked podla nej je este skoro riesit dominantnost kedze som len 7DC ). co je ale horsie je to, ze o takomto case ich mam v tych vajecnikoch dost malo! v kazdom z vajecnikov ich mam totiz len 3. a ten potencialny najdominantnejsi ma 9mm. ked som si to zratala, ze folikul rastie za den 2mm tak snad za 5-6 dni by mohla byt ovu ( hormony na ovu mam vraj v poriadku ). takze to aj vychadza na ten cca 13DC ako mavam obvikle ovu. co je teda ale blbe je ako doktora povedala ZNIZENA CINNOST VAJECNIKOV . veru netvarila sa nejak valne tak som teraz mierne vystrasena aj ked priatelovi som to hovorila s kamennou tvarou a on bol ten nestastnejsi z nas dvoch.
o 3 tyzdne tam idem znova pre vysledky a dohodneme sa co dalej. pridu vysledky z tych sterov a a ten hormon ABM ci aky. potom sa uvidi ci mi budu kontrolovat priechodnost vajickovodov ci pojdem na IUI alebo ine.
takze moja konecna otazka na vas - mate s tou znizenou cinnostou vajecnikov niektora skusenosti? cim mozem podporit tvorbu folikulov?

lauritka
6. únor 2013

@lagunasa ahoj ten hormon nepoznam, ale prekvapuje, ze tam hladala tolko folikulov ?? 😕 naco ?? ved este nestimulujes na IVF alebo na IUI. V normalnom cykle predsa dozrieva vacsinou len jeden folikul, maximalne dva.. Neviem naco tam este hladala dalsie 😕 preco by si mala znizenu funckiu, ked dochadza k ovulke ?? FSH je folikulosimulacny hormon.. neviem teda ci zvysena hladina indikuje problem ??? No uvidis ako dopadnu tie vysledky. Pokial by so isla na IUI, tak ti to nastimuluju pravdepodobne clostylom. Clostyl prave posobi na ten hormon FSH a z neho rastu follikuly...

vavrenka
6. únor 2013

@lagunasa moja, neviem nic o cinnosti vajecnikov, ale konecne si vas neikto vzal do parady!!! a neboj, ked neico najdu, verim, ez to ja vyriesia a budete mat babo

koira
6. únor 2013

@lagunasa jaaaj to je ulny roman 😀 ...no ja myslim ze na podporu tvorby folikulu je clostik, nebo pak fsh injekce a urcite jeste plno dalsich veci........jen nechapu teda proc ti rekli ze mas sniženou tvorbu, kdyz mivas pravidelne ovulaci-to preci je znamka toho ze to funguje ne? ☹

lauritka
6. únor 2013

@koira no man to tiez zarazilo 😕 a este naco tam hlada nejake mini folikuly..

nelabela
6. únor 2013

@lagunasa ahoj, no podla mna myslela hormon AMH antimulleriansky hormon...mne ho doktor vysetroval tiez. HP som mala OK ale na sone to bolo PCO, tak mi zobral tu krv a ten hormon mi potvrdil moje PCO...

asi chce len vediet, ci su uplne vsetky hormony ok, neboj

zda sa mi ze normalne rozmedzie bolo od 0-1 a ja som mala 16,9 😢

lauritka
6. únor 2013

@lagunasa
Hormóny normálneho menštruačného cyklu

cyklické zmeny aktivity vaječníkov riadia hormóny hypofýzy – folikulostimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH)
tvorbu týchto homónov riadi hypotalamus
mechanizmus ovulácie tvorí vaječníkové hormóny – estradiol a progesterón

HYPOTALAMUS produkuje GnRH, dáva signál HYPOFÝZE k tvorbe FSH

rastú FOLIKULY, ktoré produkujú ESTROGÉN

ten spôsobuje rast ENDOMETRIA (proliferatívne) a KRČEK produkuje hlien

ESTROGÉN spätnou väzbou pôsobí na HYPOTALAMUS

ten ukončuje tvorbu FSH a vylučuje LH

ktorý uvoľní VAJÍČKO z folikula

a podporuje tvorbu ŽLTÉHO TELIESKA

lagunasa
6. únor 2013

@vavrenka dakuej, tiez dufam, ze sa to posuva uz dobryms merom.
@lauritka takze ta teraz troska poucim ja. 1. neviem ci prave tento hormon ma nastarosti prebiehanie ovulacie. ale ked aj hej tak nie len to. hovorila, ze ma vplyv na cinnost vajecnikov. vraj ovulka s tym tolko nesuvisi, ale to, ze kolko folikulov vajecnik vyproduje v tom cykle. hovorila, ze normalne by tam v kazdom vajecniku malo byt okolo 10 folikulov ( nie vsetky dominantne ale rozne velkosti ). o dominantnosti moc este nechcela hovorit lebo´je skoro, ale povedala ze v kazdom vajecniku mam malo folikulov a ze to presne ukazuje ten zvyseny hormon a ze z toho zatial vyzera na znizenu funkciu vajecnikov. ale na konecnu diagnozu si chce pockat na ten hormon jeden este.

lagunasa
6. únor 2013

@nelabela dakujem, asi to bude ten hormon. akurat si to idem pzoriet na nete co to je za hormon.

nelabela
6. únor 2013

@lagunasa to rozmedzie je 1-3 🙂

pa_mi
6. únor 2013

@lagunasa a boli ste kde v gyn five? ja so znizenou funkciou vajecnikov nemam skusenosti - ja este nemam z nicim takym skusenosti, lebo my sme len pred 6 mesiacmi zacali. teraz to az zacnem riesit s doktorkou - pojdem na preventivku tak jej poviem ze pol roka nic. a spermiogram mate dobry?

lagunasa
6. únor 2013

@lauritka toto vsetko ovladam. len hovorim, ze tych folikulov tam bolo vraj strasne malo a ze to ma za vinu ten zvyseny hormon.

nelabela
6. únor 2013

@lagunasa ja som nasla vsetko asi v anglictine vtedy... inak nechapem ze ma byt 10 v jednom vajecniku? sak to mam mozno aj ja tak, neratal mi to, a povedal, ze je to PCO...tak kolko uz teda chcu tych vajicok????? som z toho blazon

lagunasa
6. únor 2013

@pa_mi hej v Gyn-five. a hej, spermiogram mame dobry, v norme aj ked patologia by mohla byt lepsia ale sme v norme a priatelovi som pre istotu naordinovala ACE.

moni1007
6. únor 2013

@lagunasa prave som pozerala super mamu a hovorili tam o tom hormone. presne je to AMH ako pisala @nelabela ak som to dobre pochopila, cim je nizsi tym je menej vajicok. cize suvisi s vajecnikmi

lagunasa
6. únor 2013

@nelabela uvolni sa len jedno vajicko z toho jan folikulu, ale vraj tych folikulov na dozrievanie je tam malo. mna to tiez predtym nikdy nenapadlo ale ona z tym vyrukovala, ze ich tam vidi strasne malo, ze norma je okolo 10 v kazdom ( hoci aj male ). mozno to potom funguje tak, ze aj ked je nejaky folikul dominantny tak moze nejak zblbnut alebo co a vajko sa z neho neuvolni ale druhy dominantny ho potom dobehne a ten bude v pohode a az z toho sa uvolni vajko .... tak nejak si to predstavujem ja..... a ked ich tam je malo tak tam asi neni taka rezerva ..... neviem ....

lagunasa
6. únor 2013

@moni1007 hej hej, presne to hovorila aj ona, tam je to opacne ako u FSH. cim je nizsi tak tym je to horsie a je menej vajicok. tak presne na ten vysledok cakam.

lauritka
6. únor 2013

@lagunasa no tak to som uplne paf..
lebo zena ma urcita pocet vajicok uz od narodenia.. to sa nemeni.. len potom dozrievaju, prvykrat pocujem zeby ich tolko malo vo vajecniku byt..teda folikulov 😕
ved tam ich je pre cely zivot okolo 200 000, len potom dozrievaju postupne, kazdy mesiac jedno alebo dva.
est pred IVf by som to chapala ked si stimulovana, ze je tam viac toho..

akoze fakt too je pre mna uplen nova info 😕

lagunasa
6. únor 2013

@lauritka no aj pre mna bola. aj ja viem ze zena ma dopredu urceny pocet vajicok ale mozno mam tie folikuly take male ze na UTZ neboli vidno a ze len tie ktore sa rozhodnu v tom cykle dozrievat sa zvacsuju a tych zvacsenych tam ma byt viac ... neviem .... ale verim jej. vyzerala dost odborne a pekne mi vsetko vysvetlila tak hadam vie o com hovori. a uvidime co prinesu tie vysledky AHM.

mariankamk
6. únor 2013

@lagunasa
@lauritka ten hormon je AMH a vysetruje sa v pripade, ak vyjdu horsie vysledky pre FSH (ak je nad normal resp. nesedi pomer FSH a LH)
cim je AMH nizsie, tym mensiu vajickovu zasobu ma zena a o to skor pride do prechodu...

lauritka
6. únor 2013
nelabela
6. únor 2013

@lagunasa
@lauritka
@moni1007 tak dievcata bud som ja na prasky alebo tomuto tu velmi nerozumiem....tak ja mam vysoke AMH a je ich vela a mam PCO...tak naco chcu od teba viac vajicok????

asi chce doky len zistit, ci si v tej hranici 1-3, vtedy je vsetko ok 😝

lagunasa
6. únor 2013

@mariankamk tak presne toto asi mam. preto si pockame na tie vysledky AHM. normalne som z toho na nervy. lebo aj mamina prisla do prechodu uz tesne po 30-tke. ale myslela som si , ze to ma koli stresom co vtedy prezivala. no tak to musim najblizsie tej doktorke povedat ze som si na to spomenula .....

lagunasa
6. únor 2013

@nelabela ved ked mas AHM vysoke tak je praveze vajicok vela ( alebo teda dost ) a to je dobre. PCO s tym podla mna nesuvisi.

lauritka
6. únor 2013

@lagunasa myslis ze to moze byt dedicne ??, 😕
@nelabela nic si z toho nerob, mam v tom chaos tiez 🙂

lagunasa
6. únor 2013

@lauritka ja netusim.

moni1007
6. únor 2013

@lauritka no neviem ci to bude mat nejaku logiku, ale mna napadlo, ze ked je malo folikulov kazdy mesiac vo vajecnikoch z toho vyplyva ze je aj ten celkovy pocet na cely zivot maly 😅

nelabela
6. únor 2013

@lagunasa ja ich mam asi az velmi vela, aj ked na UTZ ich nebolo az tak vela, ale mam PCO...

neboj, ak je vajok malo, podporia sa niecim, uvidis a mozno sa len mylila, a je ich tam akurat...bud rada, ze ovu je 🙂 🙂 🙂

mariankamk
6. únor 2013

@lagunasa kym budes este na 1ckou, je to ok, fakt zle pripady maju AMH pod 1, takmer sa to blizi k nule... niekde je tu o tom aj tema... a ked som si to tak studovala, boli tam aj uspesne pripady...