Ovulační testy. Máte zkušenosti s jednorázovými?

katteess
10. říj 2006

Holky, nemáte některá zkušenosti s jednorázovými ovulačními testy? Hlavně by mne zajímalo, které používáte, a zda test ukáže jen ovulaci, nebo už upozorní na blížící se ovulaci den, dva předem...

len
6. lis 2006

Olivie, ony se // nemusí projevit vždycky (hormon může vrcholit zrovna, když netestuješ) a pokud jsi dva dny v tom nejpravděpodobnějším období vynechala, je docela možné, že jsi ovulaci fakt prošvihla 😒

olivie
6. lis 2006

Jé - mam radost,že odepisuješ Len - tvoje komentáře tady v modrem konikovi jsou skvělé a vždy dokážeš poradit........
No a je možné,že k ovulaci došlo v pátek dopoledne,já testovala vždy kolem čtvrté hodiny (od Po do Pá)??.Obden jsem se s manželem milovali.Pokoušíme se čtvrtý měsíc a zatim se potvůrky nijak nechtějí chytit.Cyklus mám 28dní a tak jsem si tak nějak říkala,že by tem pocit ovulace který jsem měla mohl být ono....Vím že jsi odborník na BT a asi bych to od příštího měsíce tedy taky začala.......

len
6. lis 2006

No, pokud jste se snažili obden, tak bych vůbec neřešila, kdy přesně ovu byla 🙂 Ta bolest je trochu zrádná, může se prý objevit nejen během ovu, ale i před ní nebo po ní, takže úplně přesně to neurčí, ale jak říkám, pokud jste se milovali obden, spermie určitě dva dny vydrží a na vajíčko si počkají 🙂
Co se týče BT, tak ta má v tomhle výhodu, že i když pár dní neměříš, v konečném důsledku poznáš, že ovu opravdu proběhla 🙂

mufy
6. lis 2006

Len podívej se prosím na mou křivku - v tématu měření baz.teploty děkuji

mufy
6. lis 2006

Už je to dobrý,už jsi napsala.pa

olivie
6. lis 2006

Jé Len - ty vždycky když tady čtu tvoje příspěvky tak dokážeš pozvednout náladu.....
Jen mi je divný, že za tu celou dobu byly ovu testy negatovní....Myslíš že by to mohlo být možné.Anebo že by ovu třeba vůbec neprobíhala.Asi mam spoustu dotazů,ale tebe já se ráda ptám....
Pokud začnu s BT - napíšu ti.I když jsem spoustu dikuzí o tom četla,ale jen tak na shrnutí pár rad,jo???

len
6. lis 2006

No tak pokud nikdy nebyly ani slabé //, tek je samozřejmě možné, že ovu neproběhla, ale myslím, že není třeba se předem zbytečně stresovat, obzvlášť, když jsi dva dny vynechala 🙂 Jestli umíš anglicky, přečti si tohle:

Can I ovulate without ever seeing a positive OPK (Ovulation Prediction Kit) result?

Yes, it is possible to ovulate without ever seeing a positive OPK (or peak reading on your fertility monitor). OPKs are designed to detect the surge of luteinizing hormone in your urine. This is the last hormone to peak before ovulation and the hormone that is responsible for triggering the rupture of the ovarian sac. LH needs to surge in order for ovulation to occur, but in some cases, the pattern of your surge and the time you test (if you do not manage to capture the surge when you test) will not let you see a positive result. If you have a sharp LH surge, for example, you may take one test before your surge is detectable by your kit and another test when your LH has already begun to trail and is no longer detectable by the kit. Whether or not you see a positive OPK result, it is recommended to keep on having intercourse until ovulation is confirmed by a clear and sustained thermal shift and ovulation is detected on your chart.

Jesti ne, v podstatě se tam píše, že křivka LH (luteinizační hormon, který způsobuje prasknutí folikulu a na který reagují ovutesty) je +- konstantní, pouze před ovu prudce vzroste a po ovu prudce klesá. Někdo má tu "špičku" na křivce hodně ostrou, takže se může stát, že hormon dosáhne vrcholu třeba v 10 večer a ty když měříš třeba ve tři odpoledne, ještě je snížený a druhý den ve tři je už zase zpátky snížený, takže vzestup nepostřehneš.

K té BT - základní shrnutí jsem udělala na úvodní straně diskuze o BT, ale kdybys cokoli potřebovala, samozřejmě napiš 🙂

olivie
6. lis 2006

Ok - díky.Vše prostuduju a dám vědět.
Díky za info - jojo,slabou jsem jí měla..Tak se uvidí.Nemá cenu to takhle hrotit.To jen že to byla moje první zkušenost s OVU.
Pronci BT je mi jasný.Měřím každý den ráno po probuzení ve stejnou dobu.
Jen kdy se začíná s prvním měřením????Který den.První den menstruace ??To asi ne,viď.
Jo a může se použít digu teploměr z lékárny.
Teploty jsou podobné akorát pokud se teplota zvýší (asi o 0,1-0,5???)proběhla ovu - rozumím tomu dobře.Tudíž při ranním měření zjistím že ovu proběhla a doporučuje se ještě den počkat na snažení......
Díky Olivie

len
6. lis 2006

Takže:
Začít 1.DC (=1. den MS), pokud měříš v ústech, jinak 1. den po MS 🙂
Digi teploměr z lékárny v pohodě 🙂
Ovu proběhla, pokud se teplota oproti předchozím zvýší a hlavně - zvýšená se drží!
A snažení - to je potřeba PŘED ovu, tady je trošku problém, protože teploty poznají ovu až zpětně a to už je většinou pozdě, jako nejlepší se uvádí interval 3 dny před ovu - 1 den po ovu.
Ale pokud se i nadále budete snažit 1x za 2-3 dny, opravdu se není čeho bát, tohle funguje spolehlivě i bez jakéhokoli měření a testů 😉

olivie
6. lis 2006

Co je to DC ????

len
6. lis 2006

Den cyklu 🙂 1. den cyklu = 1. den menstruace 🙂

kalci
6. lis 2006

Přidám trošku do mlýna. Podle mých zkušeností při prvním těhotenství den po ovu tedy, když mi teplota stoupla jsme se snažili hned ráno a nic. Při druhém pokusu jsme se snažili ten den kdy jsem naměřila nejmíň a povedlo se. Ale s těmi 3 dny předem to jsem nevěděla. Asi to může být taky u každého jiné. Já myslím, že u mě je nejvhodnější přesně den ovu. Tedy nejnižší teplota.

len
6. lis 2006

Říká se, že úplně NEJ je den před ovu a den ovu ráno, aby spermie zastihly vajíčko co "nejčerstvější" 🙂 Ale samozřejmě, že povést se to může i jindy 🙂

jana71
6. lis 2006

Teplotu si měřím tento měsíc poprvé. Prosím poraďte, včera tj. 14. den cyklu mi teplota prudce klesla z 36,9-to jsem měla od 1. dne cyklu na 36,5 a dnes ráno zase 36,5. Je tento prudký pokles teploty známkou ovulace???Díky.

len
6. lis 2006

Jano, pojď radši na diskusi o měření BT 😉 Jinak je to možné 🙂

maree
6. lis 2006

Prosim o radu. S ovu testem jsem zacala tento cyklus, ale docela pozde, ve 14 dni, pritom mam kratky cyklus, a ovu mela byt drive- teoreticky. Druha carka byla slaba, myslela jsem si ze to znamena ze je uz po ovulaci, tak jsem si rekla, ze jsem to prosvihla, a ze zacnu pristi mesic. Jaky je vyznam te druhe slabe carky? Naznacuje blizici se nebo odchazejici ovu? Z navodu jsem pochopila, ze ovu znamena pouze dve stejne carky. Navod mimochodem byl celkem nanic... Ale zase test z levnejsich, jeden za pado. Diky za rady!!

len
6. lis 2006

Ta druhá čárka ukazuje pouze a jedině hladinu luteinizačního hormonu (LH) - během cyklu je hladina tak slabá, že se obvykle druhá čárka neobjeví, s blížící se (a zase vzdalující se) ovu hladina LH stoupá a čárka sílí, když je LH na vrcholu, druhá čárka je nejsilnější, pak zase rychle slábne až zmizí úplně 🙂

xctij01
6. lis 2006

Maree, ale i při "odcházející" ovulaci lze otěhotnět. Vajíčko také určitou dobu přežívá, takže i po ovu je šance🙂

Len - omlouvám se, že ti tady krafu do poradny🙂)

len
6. lis 2006

Grej, krafej, krafej, vždyť já tu nejsem věčně a určitě nejsem žádný děd vševěd ani jediný člověk na tomhle serveru, který ví něco užitečného 😉
Jasně, po ovu je šance, ale samozřejmě čím blíž ovu, tím lepší 🙂

xctij01
6. lis 2006

Víš, Len, jsem ráda, že už jsem tady na koníku nachytala moře vědomostí a že můžu taky někomu pomoct🙂)

len
6. lis 2006

No jasně, však já jsem taky nespadla z nebe takhle "učená" 😀 Kdybys zapátrala na beremese tak rok dozadu, našla bys moje příspěvky se stejnými dotazy, jaké tu teď holky kladou 😉 Pak jsem se začala snažit, číst všecko, co mi pod ruku přišlo, ptát se... No a dneska poradím někomu já, zítra ten někdo poradí jinému, tak to přece v životě funguje 🙂 A určitě je tu spousta holek, co toho ví hromady, akorát se tak často nezapojují do diskuzí 😉

maree
6. lis 2006

Diky!! Je fajn, ze tento server existuje a ze se clovek rychle dozvi odpovedi na veci, ktery ho trapi. Mamka tohle neresila, a kamosky zatim tez ne.

belucie
6. lis 2006

Ahoj holky, ptáte se tu na slabou čárku u OVU testu, tak vám předám svou zkušenost. Už 1 rok se snažím otěhotnět, ale bohužel nemám podle dvou odběrů krve ovulaci (teď mi doktor zjistil mírně zvýšený prolaktin a hormon štítné žlázy, takže je to asi tím. Když jsem byla na ultrazvuku 12. DC, doktor říkal, že vajíčka jsou moc malá, takže to na OVU vůbec nevypadá. Řekla jsem si, že ji třeba budu mít spožděnou a dělala si testy 16.,18. a 20. DC. Pokaždé jsem měla tu druhou čárku slabou. Prý to ale opravdu nic neznamená. To není to samé jako u těhotenských testů, tam i slabá čárka signalizuje těhotenství.
Jěště jedna věc mě napadla k pravidelnému snažilkování jednou za dva dny. Existují určitě 4 důvody, proč se to nemusí povést, i když OVU nastane:

1) Spermie musí být dostatečně zralé (to trvá 2-3 dny) a to ještě předpokládám, že chlap nosí trenky a ne slipy, protože k uzrání potřebují nižší teplotu než je tělesná...slipy na to nejsou vhodné, protože je v nich moc "dusno" 🙂
2) Existují ženy, které jsou na spermie alergické a jejich tělo je ihned usmrcuje (to zjistí vyšetřením poševního sekretu ženy ráno po večerním pohlavním styku v době ovulace - v době kdy je plodný hlen a spermie by v něm měly min. 2 dny přežít)
3) Žena může mít v době OVU neplodný hlen a spermie v něm přežijí jen pár hodin (pokud se milujete ráno a OVU je večer, tak není šance)
4) Vajíčko je oplodněno a přesto se neuchytí v děloze (takhle prý končí asi 50% oplodněných vajíček)

Na závěr bych vás chtěla povzbudit tím, že na lince STOP NEPLODNOSTI se mi věnoval jeden úžásně ochotný pán a ten mě uklidnil tím, že příroda to má moc dobře zařízené...pokud prý žena není psychicky v poho, tak se jí jen tak otěhotnět nepovede. Spousty století spolu lidé prý spali bez antikoncepce a taky pořád neměli děti (a to to dělali ještě častěji, než v současnosti) Holt všemocná příroda nepodlehla dnešnímu trendu žít podle plánu. Taky si myslím, že kdyby spousta z nás nikdy neslyšela o problémech s otěhotněním a podvědomě se toho nebála, byly bychom už dávno těhotné...
Hodně štěstí a milujte se se svými partnery z lásky a ne kvůli miminku

xctij01
6. lis 2006

Teda Belucie, díky moc za super příspěvek🙂 A přeji brzy // 🙂

xsuzzi
6. lis 2006

Ahoj holky 🙂 ,chtěla jsem se zeptat,kdy tedy ta ovulace je?Jak se to počítá?? 😕

len
7. lis 2006

Vrátím se k příspěvku Belucie 🙂
S těma // je to přesně tak, druhá / ukazuje hladinu LH, takže když je slabá, je hladina nízká, což může znamenat, že jste neměřily v době vrcholu LH (a ovu probíhá) nebo prostě že ten vrchol vůbec nenastane (čili ovu se nekoná), bohužel tohle z testu nepoznáte. Ono ani silné // nejsou 100% zárukou ovulace, i když je tu pravděpodobnost hooodně veliká 🙂
Jinak k důvodům, které Belucie uvádí:
1) ano, doporučuje se to, ale určitě to není pravidlem, je-li partner OK, milujte se, kdy máte chuť, protože to pomáhá k té již zmiňované psychické pohodě (aspoň mně určitě 😉 ) 😎 Samozřejmě pokud má partner potíže či slabý spermiogram, určitě je lepší dávat si pauzy a milovat se 1x za 2-3 dny 🙂 Stejně tak se slipama - sice to trochu ztěžují, ale je-li chlap OK, dá se otěhotnět i se slipama 😉 V případě špatného spermiogramu bych na slipy urychleně zapomněla 😕
2) Ano, to je pravda, ale naštěstí je takových žen minimum, takže tímhle bych se zabývala, až kdyby se nám delší dobu nedařilo, určitě nemá smysl se stresovat předem 😉
3) Ano, ale hlen se dá docela snadno pozorovat i bez jakýchkoli testů, ten správný plodný by měl být čirý a tažný - vodový nebo bílkový, pokud takový nenajdu po několik cyklů, určitě bych to řekla doktorovi. Dá se otěhotnět i bez plodného hlenu, ale potom je třeba se strefit do těch pár hodin, kdy je vajíčko schopné oplodnění, když je plodný hlen, spermie v něm vydrží čekat i dny 🙂
4) Ano, bohužel tahle situace je hodně častá, občas se vajíčko i uhnízdí, ale moc dlouho tam nevydrží, bohužel s tím se nedá nic moc dělat, prostě se to stane, příčina je často neznámá, ani se to nezjistí, ale jednou to určitě vyjde 🙂
Jinak naprosto souhlasím s Belucií, že psychika je neméně důležitá, takže si řekněte, že tyhle problémy se holt stávají, ale nehledejte je na sobě a o svých případných potížích uvažujte, až když budete mít zjevné problémy nebo se vám dlouho nebude dařit... Potom se svěřte do rukou odborníků, dneska už se dokáže léčit většina potíží 🙂

Xsuzzi, tohle je diskuze o ovutestech, což je jeden ze způsobů, jak zjistit ovu 🙂 Pokud tě zajímá ovulace samotná nebo plodné dny, je tu několik diskuzí přesně na tato témata, zkus si je zadat do vyhledávače 🙂

xsuzzi
7. lis 2006

Len...díky 🙂

belucie
7. lis 2006

Len, díky za doplnění, teď už je to jak od odborníků 🙂 jen bych chtěla opravdu upozornit, že pokud bude milování každý den, tak ty spermie prostě nemají čas dozrát...když šel můj manžel na spermiogram, tak musel 4-5 dní "abstinovat", aby spermie byly opravdu vyvinuté. Za jeden den nedozrají ani těm nejproduktivnějším jedincům. Otěhotnět "se slipama" není problém, jen jsem chtěla zmínit, že to na kvalitu spermíí může mít vliv, ale to má samozřejmě i alkohol, cigarety, tučná jídla, atd.

len
7. lis 2006

No, já bych to zase takhle striktně netvrdila, nedávno jsem sem vkládala křivku jedné těhulky, která se milovala celý cyklus 2x denně 😀 Já se upřímně té pravidelnosti docela děsím, jsem zvyklá se milovat občas denně, občas 2x denně a často není pár dní chuť... I když kolem ovulace se snažím déle jak dva dny neabstinovat, zase takový problém to není, protože kolem ovu mívám chuť prostě nějak větší 😀

belucie
7. lis 2006

Vyjímka potvrzuje pravidlo, možná...
Jo, to jsem někde četla, že žena má kolem OVU větší chuť, ale taky se sama sobě v té době víc líbí a i víc lidí si všimne, že jí to sluší. Prý také vylučuje vír feromonů, na které naláká samečky 🙂