2. dítě hned po RD. Kdo bude platit mateřskou?

eatygrenee
9. srp 2009

Ahoj, mám dotaz. Po škole jsem krátce pracovala a ve zkušebce jsem otěhotněla a zaměstnavatel mě propustil.Ale byla jsem na neschopence až do porodu a platil mi tudíž mateřskou a ted pujdu na rodičák. zajímnalo by mě, kdybych chtěla další dítě hned - ještě během rodiovské- kdo by mi platil další mateřskou- jestli bývalý zaměstnavatel a nebo bych v době těhotenství musela na pracák a nebo kdybyh otěhotněla během rodičáku- tak budu nadále pobírat ten první rodičák a pak po porodu bych měla nárok hned na další rodičák. ale dva zároven pobírat nemohu. Poradí někdo, jak to vlastně je?

vojtisek2007
9. srp 2009

eatygrenee - když nemáš zaměstanvatele, nemáš na mateřskou nárok, rovnou bys ode dne porodu druhého dítěte pobírala rodičák na 4roky (bohužel bez možnosti volby těch roků).

eatygrenee
autor
9. srp 2009

ještě je možnost, aby nastoupil otec a převedl na mě

xsuzzi
9. srp 2009

ta možnost už také není,prý už to nejde

eatygrenee
autor
9. srp 2009

ale ano, jde. my to takto budeme nyní dělat a řekli nám, že to jde a kamarádka to tak udělala asi před měsícem a bez problému

vojtisek2007
9. srp 2009

eaty - ano, když manželovi vznikne nárok na mateřskou, může na ní po 6ti nedělí nastoupit on, ty do tý doby budeš pobírat rodičák a pak ho zrušíš., manžel nastoupí na mateřskou (stačí jeden den), pak zažádá o rodičák on, zvolí roky a další měsíc se může rodičák převést na tebe - dřív to šlo tak, že na mateřský být nemusel, stačilo, když na ní měl nárok, teď už na ní opravdu fyzicky musí být alespoň ten jeden den

eatygrenee
autor
9. srp 2009

ano, takto nám to přesně taky bylo řečeno

eatygrenee
autor
9. srp 2009

vojtisek2007: ještě dotaz, psala jsi, že když nemáš zaměstanvatele, nemáš na mateřskou nárok, rovnou ode dne porodu druhého dítěte by se pobíral rodičák. Tudíž kdybych chtěla druhé dítě a otěhotněla jsem ještě v době pobírání prvního rodičáku, tak ho budu brát do porodu druhého dítěte a pak ode dne porodu bych pobírala rodičák(nebo po 7 týdnech od porodu manžel), je to tak?kdybych otěhotněla napoř. u 3leté varianty už po 2 letech tak mi zbytek prvního rodičáku propadne a budu pobírat jen ten jeden- ted druhý??

vojtisek2007
10. srp 2009

jo přesně tak, zbytek rodičáku propadá, na první dítě pobíráš do porodu druhého a od porodu máš nový rodičák na nové miminko

eatygrenee
autor
10. srp 2009

vojtisek2007: ještě bych se chtěla zeptat na něco, když tak dobře radíš🙂 Na úřadě mi u nás moc neporadili, přišlo mi že sami nevědí :(
Když manžel nastoupí na jeden den na mateřskou- příklad nastoupí 1.9. na mateřskou a 1.9. skončí mateřskou- tak mi řekli, že pak je do konce měsíce na rodičovské( že mají program minimálně na měsíc)- tudíž on by byl do 30.9. na rodičáku- zvolil by variantu a tu by pak od 1. 10. přešla na mě a zůstala by mě až do věku 2-3 let věku dítěte. On by ale hned 2.9. mohl jít do práce a pobíral by tedy ten měsíc plat a i rodičák. Zajistil by péči o dítě- mnou. Já bych si ten měsíc musela zaplatit socilaní a zdravotní. Chápu to správně?

eatygrenee
autor
10. srp 2009

vojtisek2007: A ještě jeden dotaz, já již nemám zaměstnavatele- dohodou mi prac. poměr skončil- bývalý zaměstnavatel mi ted vyplácí mateřskou a pak jdu na rodičák. V případě,že budu chtít hned druhé dítě, tak již nemám na mateřskou od býval. zaměstnavatele nárok a PPM nedostanu. Ode dne pordu tedy pujdu rovnou na rodičáK???A jde potom, aby manžel po 6 týdnech nastoupil na mateřskou on( když on podmínky splnuje) a zvolil si opět variantu čerpání? nebo to nejde, když já už budu na tom rodičáku po dobu šestinedělí ( a jelikož budu bez PPM - tak se na mě bude vztahovat rovnou 4-letá varianta). Snad jsem to popsala srozumitelně, ufff 😅

mysulka
23. srp 2009

Ahoj, děkuji za tohle téma 🙂

Holky, chtěla bych se zeptat, když mi půjde manžel na mateřskou, jakoby na ten jeden den, tak bude pobírat penízky ten necelý půl rok a může zároveň hned nastoupit do práce a já budu na pracáku a pak si na sebe převedu rodičovskou?

Omlouvám se, ale jsem na tohle nějak pomalejší a právě že jsem měla dobu určitou a v té jsem otěhotněla a chtěli bychom navázat na mateřskou dalším mímem, tak se ptám, jak to tedy bude, i když s naší vládou je to ve hvězdách i tak 😎

A kdyby se to překrylo a já pobírala rodičovskou, tak zda on může požádat o mateřskou, teď musím vypadat, že chci hrozně vyždímat ten náš chudý stát 😅

Děkuji moc 🙂

vojtisek2007
25. srp 2009

eatygrenee - chápeš správně - kromě toho, že by sis ten měsíc musela platit zdravotní a sociální, zdravotní za tebe hradí stát, protože pečuješ o dítě do 3let věku a sociální se platí ze mzdy, kterou ty nemáš, takže neplatíš nic. a k tomu druhému dotazu, teoreticky bys mohla být od porodu na rodičáku, protože nezvolíš žádný roky, takže oni neví zatím na kolik let budeš chtít být doma - ale opravdu ti nemůžu zarčit, že ti rovnou nešoupnou ty čtyři roky, když nemáš nárok na PPM, dle zákona by neměli, ale nevím, lepší je zůstat těch 6týdnů bez rodičáku, a manžel si pak zažádá zpětně (lze to až do 3měsíců) od porodu až bude volit rodičák....

mysulka - nejde jít na mateřskou jakoby - on prostě ten jeden den musí na té mateřské být - bude to mít zanesené ve výplatní pásce a ten jeden den mu pak vyplatí mateřskou sociálka, peníze nebude rozhodně pobírat půl roku, to by opravdu půl roku na mateřské musel být, na mateřské bude jeden den, pak si zažádá o rodičák při kterém už může jít do práce a další měsíc se převede na tebe. a souběžně pobírat mateřskou a rodičák bohužel nelze....

xsuzzi
25. srp 2009

holky sorry,že sem lezu😅😅 ale vojtišku já to fakt vůbec nechápu 😅 😅 😅 😅 😅 mohla bych Vás tedy někoho poprosit o přesný a stručný postup kdy a kdo kam jít,co tam říct o co zažádat apod?😅 mooooc děkuju!!!!

Já to fakt nechápu,když manžel na sebe tu mateřskou převede,tak co já?Těch 6 týdnů před TP na mateřskou bez zaměstnavatele nanastoupim,od porodu nastoupim rovnou na rodičák a kdy a proč manžel nastoupí na PPM až po šestinedělí?A kdy si o to a kam pujde zažádat?A musí nastoupit přesně po šestinedělí na ten den doma nebo je jedno kdy?A kdy já si pujdu zažádat o převedení mateřský na mě?A od kdy jí začne manžel pobírat?Já sem fakt mimo,pardon 😕 😅 a díky,pls o přesný postup všeho den za dnem,měsíc po měsíci 😀 😀 😀 díky

vojtisek2007
25. srp 2009

xsuzzi - tak třeba dítě se narodí 1.9.2009
- ty když nemáš zaměstanavatele nemáš nárok na PPM - jsi buďto na pracáku nebo doma s prvním dítětem na rodičáku, takže je ti jedno, co se děje 6týdnů před porodem....porodíš, po 6ti týdnech (prostě je to tak v zákone, dřív si zažádat nesmí) si manžel zažádá o mateřskou - 14.října 2009 si manžel může požádat u svého zaměstnavatele o PPM (žádost o PPM při převzetí dítěte do péče - tak se jmenuje přesně ten tiskopis, k tomu chtějí od tebe prohlášení, že mu k tomu datu dítě předáš do jeho péče a že na dítě nepobíráš PPM), to odevzdá v práci, opravdu 14.října bude doma,nebude pracovat, na výplatní pásce ten den bude mít vedený jako PPM, v práci mu k tomu vyplní spoustu papírů a pošlou na OSSZ kam spadá, odtud potom dostane papír o mateřské, v jaké výši jí bude mít..., 15.října 2009 mateřskou ukončí a zažádá o rodičák + zvolí délku rodičovského příspvěku (na úřadě práce, odbor státní sociální podpory - žádost o rodičovský příspěvek od 1.9.2009, doloží k tomu rodný list dítěte, ten papír co dostane z OSSZ o jeho mateřský+ ten tiskopis na tu volbu roků - nevím jak přesně se to jmenuje), a 15.října už může jít zase normálně do práce...o dítě se staráš ty, a k 1.10.2009 se rodičák převede na tebe jako matku a je to...samozřejmě ten den nemusí nutně navazovat hned po 6ti nedělí, může i dýl, ale nevidím důvod proč to oddalovat

xsuzzi
25. srp 2009

vojtisku moooooc moc ti děkuju!!!

Hele a mateřská se teda bude vypočítávat podle manžela né podle mě?A jak se to pak převádí?To na úřadě dostane nějaký papír nebo jim tam řekne,že to chce převést na mě?A já o ten rodičák teda zažádám hned po porodu jo?Díky díky díky

xsuzzi
25. srp 2009

jo ještě mě napadlo,vzhledem k tomu,že si manžel zažádá o PPM po šestinedělí,tak se to asi zkrátí ta mateřská,že jí nebudu pobírat tedy půl roku,ale asi jen do toho 5 měsíce věku dítěte,že?Neprodlouží se mi to tím,že PPM začneme čerpat až po šestinedělí?A když se vypočítí manželovi mateřská,tak bude on pobírat PPM a plat?Nebo jen plat a PPM normálně já?

mysulka
26. srp 2009

Vojtíšku děkuju moc, ale nějak nepobírám tu výhodu mateřské pro manžela ☹ jsem asi natvrdlo, ale jak tedy může být dlouho, aby měl něco z mateřský, a vlastně i kolik a zároveň chodil do své práce? Čím je to výhodný? Je mi jasný, že si tím prodloužím nástup na rodičovskou, ale jinak to nějak nepobírám ☹

vojtíšku, měj s náma trpělivost 🙂

xsuzzi
26. srp 2009

jj vojtisku měj s náma prosím trpělivost 😅 😅 😅 😅 😀 😵

vojtisek2007
28. srp 2009

mysulka - když nemáš jak matka nárok na mateřskou (PPM) nemůžeš si volit roky na rodičáku (2,3,4) ale dostáváš automaticky ty 4roky, to některé maminy nechtějí, tak si mateřskou čerpá manžel, ten potom žádá i o rodičák a může si zvolit třeba ty zmiňované dva roky...ale když někomu nevadí 4roky, tak tohle prostě neřeší 😉

xsuzzi - pořád to nechápeš správně 😲 , mateřská bude trvat tak dlouho, jak dlouho o ní manžel zažádá a nesmí při ní chodit do práce - je prostě doma na mateřský, stačí i ten jeden den, nebo klidně může být doma celou mateřskou - tedy ne celou 28týdnů jako normálně ale pokrátí se to samozřejmě....

takže k tomu našemu příkladu:
1.9. 2009 porod dítěte
1.9. - TY - žádost o rodičovský příspěvek - na úp odbor státní sociální podpory
14.10.2009 - TY - zrušení rodičovského příspvěku - formulář hlášení změn - důvod - nástup manžela na PPM
14.10.2009 - MANŽEL - žádost do práce o PPM při svěření dítěte do péče, je doma
15.10. 2009 - MANŽEL - ukočení PPM, žádost o rodičovský příspěvek + volba délky roků rodičáku, jde do práce
od 15.10.2009 - do konce měsíce manžel chodí do práce a dostane část rodičovského příspvěku
k 1.11.2009 - převede manžel rodičák na tebe na úp - formulář hlášení změn

takže v tom říjnu bude mít manžel peníze takto :
1.10. - 13.10. - plat z práce
14.10. - PPM od OSSZ
15.10 - 31.10. - plat z práce + část rodičovského příspvěku

xsuzzi
29. srp 2009

vojtisku tak ty peníze zase no comment😅 nechápu😅
jako,že do 1.10 budu pobírat rodičák já,pak manžel měsíc plus mateřskou zaplacenou za jeden den-já v tu dobu nic a pak zas já rodičák?Takže PPM bude vyplacenej jen jeden den?No to neva,hlavně,že si budeme moc zvolit ty roky 😵 takže já od porodu rovnou rodičák a to se mě nebudou ptát na úřadě jakto,že chci pobírat rovnou rodičák?No to jim asi řeknu normálně,že navazuju,že jo

vojtisek2007
29. srp 2009

- ty musíš mít od porodu rodičák, protože nemáš nárok na mateřskou, tak co bys měla mít jinýho, jenom tam nepodepisuj žádnou volbu roků nebo tak něco, na to máš ze zákona delší čas, dej si jenom žádost o rodičák ode dne porodu - nebo nemusí žádat o nic, jestli by vám těch 6týdnů ty peníze z rodičáku "nechyběly" a pak až si manžel bude žádat o rodičák, tak požádá zpětně ode dne porodu, to lze taky, že ty nemusíš žádat a za 6týdnů zase rušit...
- manžel bude mít tu mateřskou zaplacenou tak dlouho, na jak dlouho si o ní zažádá, ale v tu dobu by musel být opravdu doma, nesmí chodit při ní do práce a brát plat (jako když je na mateřský ženská), takže většinou když se to takhle dělá, tak jde chlap na mateřskou jen na jeden den, to stačí k tomu, aby pak mohl zažádat o rodičák a zvolit si ty roky...

sifonka
31. srp 2009

Ahoj holky, jsem na rodičovské dovolené do 26.11.2009. Teď čekáme druhé, které se má narodit v říjnu. Můžu pobírat po porodu pořád rodičovskou dovolenou na první dítě než manžel nastoupí na mateřskou nebo ji musím ke dni porodu zrušit? Ještě by mě zajímalo, zda může manžel chodit do práce, i když bude na rodičovské dovolené? Není z toho pak nějaký problém, když bude mít na výplatní pásce, že tu dobu pracoval? A jak to je teda se soc. a zdr. u manžela? 😅 Děkuju

vojtisek2007
1. zář 2009

sifonka - ode dne porodu musíš zastavit rodičák na první dítko - ze zákona lze rodičák pobírat pouze na nejmladší dítě v rodině a to už potom Naty nebude, když bude manžel na mateřské - do práce chodit nesmí ani nemůže ale když bude na rodičovské tak klidně do práce chodit může

sifonka
1. zář 2009

Tak to je paráda. Děkuju. Jen ty úřady oběhat....to bude pro manžela to nejhorší 🙂 Bude to ale muset vydržet, protože se mi nechce pobírat od roku a půl jen polovinu rodičovské. Nevíš ještě, jestli musí na mateřskou nastoupit hned po šestinedělí nebo i později(např.8týdnů po porodu)? Ale když bude moci během rodičovské chodit do práce, tak proč to protahovat. Jen jestli OSSZ vydá papír o PPM taky tak rychle nebo ho vydají až následující měsíc. To by se rodičovská i volba o měsíc protáhla.

vojtisek2007
1. zář 2009

na mateřskou může nastoupit kdykoli po šestinedělí - ale nemá cenu to protahovat, a až ossz vystaví doklad, tak zpětně doloží k žádosti o rodičák, kterou už může mít podanou

sifonka
1. zář 2009

Tak mě napadlo, když je formulář na žádost o PPM, je i nějaký formulář na ukončení PPM?

vojtisek2007
1. zář 2009

myslím že není - zkus kouknout přímo na stránky OSSZ , ale nesetkala jsem se sním

sifonka
1. zář 2009

Formulář není - jak zjistí, že manžel mateřskou ukončil? Hmm hmm hmm

Když budu žádat já o rodičovskou hned po porodu, tak ve formuláři vyplním, že já nemám nárok na PPM a manžel ano. Jenže se k tomu musí dát nějaké potvrzení o nároku na dávku ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. To vezmeme kde, když manžel nastoupí na mateřskou až po šestinedělí? Co když my teda rovnou dají čtyřletou variantu? 😕 Ach ti úředníci a jejich formuláře

vojtisek2007
1. zář 2009

manžel napíše volně žádost o ukončení mateřské, potvrzení o nároku na dávku... je to co mu přijde z OSSZ - tam bude mít přesně, odkdy dokdy mu vznikl nárok na mateřskou a v jaké výši to se přiloží k žádosti o rodičák, tak od porodu ať zažádá manžel o rodičák - to s těma rokama aby ti nedali rovnou automaticky na čtyři už jsme řešili na jiné diskuzi, podle zákona nemůžou , ale naši úředníci si někdy dělají co chtějí - vůbec nežádat a manžel pak zažádá zpětně ode dne porodu

sifonka
1. zář 2009

Jůůůůů....někdy mám pocit, že i ti úředníci tomu nerozumí(když jsem se na to ptala, každý řikal něco jiného) 😒 . Mám obavu, že když si přečtou, že já nemám nárok na mateřskou určí mi čtyřletou variantu sami, aniž by se ptali. Asi k tomu přidám papír a křiklavou fixou napsáno, že manžel nastoupí na mateřskou po šestinedělí a pak určí variantu 😀