2. dítě hned po RD. Kdo bude platit mateřskou?

eatygrenee
9. srp 2009

Ahoj, mám dotaz. Po škole jsem krátce pracovala a ve zkušebce jsem otěhotněla a zaměstnavatel mě propustil.Ale byla jsem na neschopence až do porodu a platil mi tudíž mateřskou a ted pujdu na rodičák. zajímnalo by mě, kdybych chtěla další dítě hned - ještě během rodiovské- kdo by mi platil další mateřskou- jestli bývalý zaměstnavatel a nebo bych v době těhotenství musela na pracák a nebo kdybyh otěhotněla během rodičáku- tak budu nadále pobírat ten první rodičák a pak po porodu bych měla nárok hned na další rodičák. ale dva zároven pobírat nemohu. Poradí někdo, jak to vlastně je?

eleela
1. zář 2009

taky prima tema, dekuju, mozna by jsme to s manzelem mohli vyresit jen takhle, misto vrhani se na OSVC, no uvidime...

radka35
23. zář 2009

ahoj lidi.Potřebovala bych poradit,protože se v těch zákonech nemůžu dočíst jestli je možné i tohle:máme 6měsíční holku a jsem s ní doma na 3 roky,ale docela rychle plánujeme 2 dítě(kvůli mému věku)vlastně se o ně už snažíme...přítel bez práce a bez příjmu by přešel na rodičovskou s holkou a já v případě těhotenství můžu na pár dní do práce a pak na případnou neschopenku?A pokud se narodí druhé dítě,je možné zůstat oba doma na rodičovské každý s jedním dítětem?zajímá mě,jak by to v tomhle případě bylo s penězi.(pro mě získat neschopenku na celé těhotenství není problém-mám částečný invalidní důchod po 2 operacích)

ojo
23. zář 2009

radka35, neschopenku by ti samozřejmě vypláceli....ale rodičovská se vztahuje pouze na nejmladší dítě v rodině, takže i kdyby si na druhě dítě žádala ty a s prvním byl doma otec, tak stejně ti dávky na první dítě zastaví a začnou vyplácet na to druhé...

momis
4. led 2010

Děvčata, chtěla bych vás poprosit o radu, nevím, jestli je to ve správném tématu, ale snad mi poradíte. Letos v dubnu mi skončí 3 letá rodičovská dovolená a až v červenci se nám má narodit druhé mimčo, můžu se jít v tomto mezidobí normálně zaregistrovat na ÚP? (hlavně kvůli financí a taky kvůli pojištění).
Díky za odpověď

momis
4. led 2010

a ještě jsem zapoměla, zaměstnavatele nemám, u prvního dítěte jsem měla nárok na PPM, protože jsem otěhotněla v ochranné lhůtě, vrátila jsem se z Anglie, kde jsem pracovala a to mi tady uznali a pak jsem tady byla na ÚP do porodu.

barca1
5. led 2010

ahoj holky-Taky mám otázku holky nevíte jak je to s rodičákem pokud otěhotním ještě před koncem rodičáku a narodilo by se mi druhé dítě např.až prvnímu bude necelé 3roky jestli znova nastupuji na půl roku mateřskou kterou platí zaměstnavatel a zda se to počítá opět z průměru než jsem nastoupila na první mateřskou?a pak po pul roce budu zas dostávat 7600 nebo rovnou 7600?můžou mi dát v práci při druhé nateřské výpověd nebo normálně naváže dál?A další příklad pokud by se druhe narodilo až prvnímu bude např.3 a čtvrt tudíž mezi by mi skončil rodičák a šla bych např na ty tři měsíce do porodu marodit tak jak se marodní počítá?jestli zas z průměru před první mateřskou nebo z rodičáku?a mateřská zas z toho výdělku před první mateřskou?a může mi dát zaměstnavatel výpověĎ?asi kdybych nastoupila marodní ihned po skončení rodičáku tak si myslím že by neměl nebo jo?

j.a.n.i
6. led 2010

Pokud ti trvá pracovní poměr, tak nárok na další PPM máš, pokud mezitím nenastoupíš do práce, tak se PPM počítá z platu před první mateřskou. Nemocenská nevím, myslím že taky z platu před první mateřskou, nebo možná z teoretického platu, tj. z toho co máš ve smlouvě. Jinak výpověď i dát nemůže, krom případu kdyby se zaměstnavatel nebo jeho část rušil nebo přesouval, tak pak může vždycky, i na nemocenské i na mateřské.

andys26
6. led 2010

Ahojky, jsem ráda že jsem natrefila na tuto diskuzi, protože se mě to taky týká a jak už tady bylo několikrát řečeno, na úřadech nikdo nic neví. Jsem v situaci asi jako xsuzzi, takže budeme chtít aby manžel pobíral PPM alespoň ten jeden den (mě skončila prac. sml. takže nemám na PPM nárok a chceme čerpat 3letou variantu RP) Dneska jsem u dr. dostala žádost o PPM která je vystavená na mě. Tz. že s tím formulářem nemám nic dělat a pak postupovat tak jak to bylo vysvětleno tady na tom jednom příkladku?
A ještě dotaz, to si o ten RP musím zažádat, to nebude nějak automaticky převedeno ze staršího dítěte na to narozené?
A ta dohoda mezi námi o předání dítěte do péče, je na to stanovený nějaký formulář, nebo alespon co všechno má obsahovat?
Moc moc děkuji za odpověd

deyana
19. led 2011

prosím prosím chápu to dobře, pokud mám dítě doma, se kterým mám být do 3let doma, ale v jeho 2 letech porodím druhé, a jsem zaměstnaná, budu pobírat normálně PPM? a od kdy? den porodu? nebo těch 6týdnů před?
a druhá otázečka, budu si moci u toho druhého vybrat délku RP? děkuji... 😉

lojzina
19. led 2011

@deyana ano budes,musis to nahlasit na Sprave soc.zabezpeceni,a tech 6-8tydnu pred porodem nastoupis na materskou.a i u 2.ditete si muzes vybrat delku rodicaku...

deyana
19. led 2011

@lojzina díky, moc, tak to už jsem klidná.. 🙂

lojzina
19. led 2011

@deyana vlastne tim ze nastoupis na materskou tak tim jede vsechno znova a rusi se co bylo s prvnim 😉

deyana
19. led 2011

@lojzina díky, nebýt koníka, nevím vůbec nic 🙂 Asi podruhé v životě jsem ráda, že mám nějaké zaměstnání 😀 Zase bude na pár měsíců líp. Když už nedostanu to porodné, aspoň že to PPM.

lojzina
19. led 2011

@deyana no a dokonce -aspon ja to tak mela,me proplatil zam.dovcu,u 1. a i u 2.ditete...pry mam na to narok,musela sem si o nu ale zazadat jeste pred ukoncenim ppm,aby se jako vybrala mezi PPM a rodicakem...pak uz smula

deyana
19. led 2011

@lojzina jo aha.. vlastně ona se ti po dobu pobírání ještě počítá dovča, že ? 🙂 já co si pamatuju, hodilo mi to loni jednu výplatu k dobru 🙂 to si poznamenám do kalednáříčku, abych na to nezapomněla, i když teda u dcery mi volala personalistka s předstihem, no ale hlídat si to teda budu.. jak rychle na to člověk dokáže zapomenout..

lojzina
19. led 2011

@deyana jj,presne tak,proc jim to nechavat ze...