Budu mít nárok na daňový bonus na děti při PN nebo OČR?

mrnous81
30. říj 2013

Ahoj ... jakýkoliv zásah do mého rozpočtu je nemyslitelný ☹ Jsem sama s dvěma dětmi, 8 a 5 let, pracuji za minimální mzdu (mám zkrácený úvazek,víc s dětmi neskloubím). Mám teď delší dobu zdravotní problémy,avšak návstěvu Dr. a posléze nejspíš prac. neschopnost odkládám co to jde ☹ Chtěla bych se maminky zeptat, ve výplatě pobírám každý měsíc daňový bonus na děti ve výšce 1.117 kč krát dvě ... Při pracovní neschopnosti na to mít nárok asi nebudu,že ? A co při OČR na dítě, tam také ne ? Úplně se děsím,když by tato situace nastala ☹ Pobírám zatím jen plat za min. mzdu + soc. dávky (přídavek na dítě a příspěvek na bydlení) - platím k tomu hypotéku na barák, nemůžu si dovolit ho prodat pod cenu než je zbývající hypotéka, tak se to snažím jakžtak zvládnout ... Předem děkuji za odpovědi. V.

pidisek
30. říj 2013

Ahoj jak můžeš brát příspěvek na bydlení kdyz vlastníš dům??? Kdyz mas na hypotéku, tak ti úřady přece žádnou sociální dávku dat nemuzou... Takto to bylo vysvětleno me...

mrnous81
autor
30. říj 2013

@pidisek Na sociální příspěvek na bydlení nedokládám hypotéku,ale zálohu na elektřinu (platím 4 tis./za měsíc-topím elektrikou,jiný způsob nejde a dokládám zálohu na vodu), na základě doložených těchto záloh pobírám příspevek na bydlení ...

pidisek
30. říj 2013

@mrnous81 ja myslela ze socialka zkoumá tvůj majetek - me řekli ze kdyz mam dum a auto nemám na nic nárok....

mrnous81
autor
30. říj 2013

@pidisek MAJETEK se zkoumá při hmotné nouzi a na té já nejsem ... tohle je sociální příspěvek a ten s tím nemá nic společného ...

mrnous81
autor
30. říj 2013

@pidisek ale tohle je mimo téma, já se ptala na něco jiného a ne na to, kdo má nárok na příspěvek na bydlení, promiň 😉

j.a.n.i
30. říj 2013

@mrnous81 To záleží jak slouho na té neschopence či OČR budeš, pokud budeš mít plat alespoň 4250,- (hrubého) tak na bonus na děti nárok daný měsíc máš, pokud bys měla méně, tak ne. Ale i pokud bys nějaký měsíc ten nárok neměla, tak ty bonusy pak dostaneš při ročním zúčtování daní.

j.a.n.i
30. říj 2013

@pidisek Pleteš si příspěvek na bydlení (dávka státní sociální podpory, nutné trvalé bydliště) , kde se majetek nezjišťuje s doplatkem na bydlení, což je dávka hmotné nouze, trvalé bydliště netřeba a zde se majetek řeší.

mrnous81
autor
30. říj 2013

@j.a.n.i hrubá mzda se mi pohybuje +- 10 tisíc ... takže ve finále o ten daňový bonus na děti bych přijít neměla 😉

anina32
30. říj 2013

@mrnous81 na daňový zvýhodnění na děti budeš mít nárok i při neschopence. Když né s výplatou, když budeš marodit dýl tak nemocenskou nebudeš dostávat od zaměstnavatele, tak pak v březnu dohromady z daňovýho přiznání. To by asi v tvém případě byl problém když žiješ od výplaty k výplatě☹ Držím palce ať ti to všechno dobře dopadne. A co se týče @pidisek když neporadis, tak radši neodpovídej😉

anina32
30. říj 2013

Koukám že odpovídám pozdě, jani to umí vysvětlit líp😉

mrnous81
autor
30. říj 2013

@anina32 holky děkuji za vysvětlení 😉 Takže to chápu dobře,když bych marodila na neschopence např. od 1.12 a uschopněná bych byla k 31.12.,tak za měsíc prosinec za děti mít nárok nebudu,ale až při daňovém podaní se mi to tam promítne ... ale kdybych byla na OČR,který trvá 9 dní,tak bych to měla mít ve výplatě ... Je to tak ? 😉

pidisek
30. říj 2013

@anina32 dík za poučení - chytrá horákyne... Ja reagovala na dotaz , to ze jsem reagovala neúmyslně špatně ještě neznamená ze budes útočit, dekuju..

Zakladatelce se omlouvám ...

pidisek
30. říj 2013

@j.a.n.i dekuju - ja si to fakt pletu 🙂

anina32
30. říj 2013

@mrnous81 za ten prosinec by si nárok mít měla, protože první dny platí zaměstnavatel, čili by si to dostala normálně jako ve výplatě, záleží jestli by si dosáhla na tu částku jak píše @j.a.n.i Ta tomu rozumí líp, řekne ti to přesně a jsem ráda že se sem zapojila. Jinak jsem tu nechtěla na nikoho útočit, jenom mi tě bylo líto že místo aby ti někdo odpověděl na tvou otázku, tak naopak útočí na tebe. Proto jsem se zapojila, abych ti aspoň trochu poradila. A teď tedy už odcházím, jako chytrá horákyně: obutá neobutá..😉

j.a.n.i
30. říj 2013

@anina32 Přestože to platí zaměstnavatel, tak se to tam nepočítá, protože to nepatří do zdanitelných příjmů, takže by nárok za prosinec fakt nebyl. Jediné co by se do příjmů počítalo, pokud by zaměstnavatel platil něco nad rámec zákona, třeba my máme v kolektivní smlouvě, že ty první 3 dny neschopenky (2x ročně) máme placené 100%, takže tyhle peníze se tam pak započítají.

j.a.n.i
30. říj 2013

@mrnous81 Jojo, je to tak.

mrnous81
autor
30. říj 2013

@j.a.n.i A tak se zeptám ještě takhle,kdybych marodila např. od 14.12. do 31.12., tak bych to ve výplatě měla ? A při tom OČR 9 dní taktéž ? Moc se omlouvám,že se takhle ptám 😉

j.a.n.i
30. říj 2013

@mrnous81 To se takhle nedá říct, záleží na jaké to zrovna vyjde dny, kolik je tam svátků a tak... prostě když plat (myšlen opravdu plat, nikoliv náhrada za nemocenskou) bude víc jak 4250,- tak ano, jinak ne.

lubka0908
2. pro 2014

pokial ste na Očr nárok na danovy bonus máte.ale neviem ked dlchšie marodíte či máte nárok na dane,ja marodím od 1.4.2014 a bolo my povedané učtovníčkou,že nárok na dane nemám.

icharlie
28. led 2016

@j.a.n.i mohla bych mit dotaz? Danovy bonus na deti uplatnim za cely tento rok. Ale nejspis budu muset nastoupit na rizikovku, takze bych mela vydelat min. 40tis. cisteho za rok 2016, abych na nej mela narok? PN a materska se do nej nepocitaji, ze? Dekuji za odpoved.

j.a.n.i
28. led 2016

@icharlie Alespoň 59400,- hrubého

icharlie
28. led 2016

@j.a.n.i dekuji moc.