Chceme 2. mimi + výpověď během rodičáku. Máte zkušenost?

blahovka.cz
6. bře 2012

Ahoj maminky

potrebovala bych poradi,nebo vyslechnout (precist) vase zkusenosti
moje situace je takova - momentalne jsem na materske do 3.7 2012, ale prisla jsem o misto,pracovala jsem pro sveh otce,ale firma behem materske zanikla a ted k 10.1 jsem dostala vypoved dohodou (nemela jsem moznost si vybrat,jelikoz tatka nemel jinou moiznost,nez ji dat dohodou - zakon to jinak neumoznuje)

chceme s manzelem druhe miminko,ale diky vypovedi dohodou mi zanika narok na materskou pred porodem a do pul roku ditete (PPM), proto mi na urade rekli, ze budu dostavat rodicak od dne porodu druheho ditka,jenze od letoska je dana jasne castkat 220 tis. - coz by cinilo 6100 na mesic (kdyz ji vydelim do tri let ditete)

trosku jsem se bala uz takhle fin.stranky u druheho ditka,natoz bez porodneho a naroku na PPM,myslim,ze by to byla tat trochu financi sebevrazda 😖 🙂 😒

a cele te situaci dava tresinku na dortu dalsi fakt : mam crohnovu chorobu, z toho duvodu se mi spatne shani prace,protoze mam pracovni omezeni,proto je pro me dulezite rovnou materske napojit - abych uz neodbihala z prace nikam,cele to podtrhuje fakt,ze mudri mi rikali,ze by bylo kvuli nemoci lepsi neotalet s druhym mimi,protoze se to muze casem i zvrtnout do moznost,ze nebudu mit moznost byt tehotna podruhe

proto je pro me velmi dulezite duhe miminko,rada si poslechnu vase zkusenosti,nebo triky,zakonodarci nam pekne podkopavaji nohy a podpora rodin uz je nulova 🙂

j.a.n.i
6. bře 2012

Nějak nevím co chceš slyšet, tím, že ti skončil pracovní poměr, tak nárok na další PPM nemáš (to už bys teď musela být pár měsíců těhotná), takže bys měla opravdu rodičák od porodu nebo bys musela nastoupit někam do práce. Nebo si ještě můžeš udělat živnosťák a platit si nemocenské a sociální sama, ale je otázka, jestli by to bylo výhodné.

Jinak je úplně jedno, jestli jste to ukončili dohodou nebo jinak, na nárok na PPM to nemá sebemenší vliv. Ale není pravda, že by to nešlo jinak, než dohodou, klidně ti mohl dát výpověď.

blahovka.cz
autor
6. bře 2012

@j.a.n.i no prej mu rekli,ze tim,ze podnikani prerusuje (nebo rusi - presne nevim ten vyraz to bych kecala) tak mi nemuze dat vypoved,ale musi to byt dohodou vis - tak mi to bylo receny,slyset ja myslela,jestli ma nekdo takovou zkusenost,nebo jestli tu je kdo kdo to se rozhodl zkusit vyjit i s tema 6100,ja se toho bojim,hlavne se bojim,ze nez k nejakemu tehu dojde,skonci moje obdobi klidu s nemoci,zase se projevi vic a uz se k tehu nedostanu

j.a.n.i
6. bře 2012

@blahovka.cz Tak určitě je tu spousta rodin, co to zvládli s 6100,-, jsou tu holky, které mají 4 letý a ten je jen 3800,- a taky to zvládly... ono hodně záleží jaké máte životní náklady, jaký příjem má partner a zda bys te měli nárok na nějaké přídavky, na dítě, na bydlení.

blahovka.cz
autor
7. bře 2012

@j.a.n.i no prave,budu to muset poradne probrat s manzelem,je to trochu blby - bud a nebo, jeste by me zajimalo,vsimla jsem si ze spouste veci rozumis a casto pomahas holkama s problemama v paragrafum,je fakt mozny,ze jsem mela moznost na klasickou vypoved?Nebo na odstupne,pri vypovedi dohodou???

sabuse1
7. bře 2012

@blahovka.cz: ahojky já jsem taky dostala výpověď z důvodu zániku firmy - zaměstnavatel zkrachoval a dostala jsem klasickou výpověď + odstupné takže určitě jsi na to měla nárok a o to odstupné si tím pádem přišla, asi je to trochu jiná situace když to bylo v rodinné firmě, ale i tak...Já jsem dostala výpověď zhruba 1,5 roku po zániku firmy kdy už bylo vše zařízené a firma získala nějáké peníze takže bylo na vyplacení toho odstupého, kolegům co dostali výpověď hned v době zániku to odstupné vyplácel pracák protože firma na to v tu dobu neměla peníze.
Jinak ještě teď jak si psala jsi na rodičáku takže sama vidíš jestli něják s penězi vycházíte, teď je ta částka vyšší, ale i tak se to dá asi odhadnout. A pokud to máš takhle komplikované s tou nemocí asi bych raději zkusila to těhotenství jestli to pro vás bude finančně únosné...Držím palce !🙂

j.a.n.i
7. bře 2012

@blahovka.cz Jojo, zánik firmy je speciální případ, kdy se dá dát výpověď s odstupným komukoliv, těhotné, ženě na mateřské, na rodičovské, člověku na nemocenské... tady jsou příslušné kousky zákoníku práce.

§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

§ 53
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
b) při výkonu vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto cvičení, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto cvičení,
c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

§ 54
Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,

blahovka.cz
autor
7. bře 2012

@j.a.n.i
@sabuse1

no prave holky,tata nevyhlasoval bankrot ci tak,prerusil podnikani - takze zivnostak mu plati dal,nechtel ho rusit,ted uz je normalne zamestany jinde jako kazdy jiny zamestnanec

finance no tak ty jsou ted v pohode,nevyskakujem si,na dovolenou u more,to taky neni,ale to me vubec nevadi,ale je to tim,ze malej uz nepotrebuje vlastne nic mimi,je bez plen,basti to co uvarim,nema mliko nic

porad si rikam,ze se jedna spis o 1000 jenom,je tu moznost nedat maleho do skolky,kdyz on se tam tak tesi,pak vsechny veci mam po nem a pak to budu treba zpenezovat dal,no budem to muset s manzelem prokalkulovat

zivot to umi vzdycky tak pekne zamotat,ty plany