Cizí jméno pro dítě. Jak je to se žádostí?

oblacek
3. čer 2008

Ahoj holky, nejak se mi to tu nepodarilo najit, tak prosim o radu. Jak to je s zadosti o povoleni jmena pro dite, ktere neni v ceskem kalendari. Mame spanelske prijmeni, ale manzel je Cech (mama ceska otec spanel), tak jsme vybrali pro miminko spanelske jmeno, tak aby se to hodilo k prijmeni a ted nejak nahodou koukam, ze to musim mit schvaleno na matrice. Jsem docela prekvapeni, trochu jsem to brala automaticky, ze co si napisu do dotazniku o jmenu ditete, to mam ☹ mate zkusenost?? budu rodit v Podoli, takze si mam zadat tam? moc diky

smardik
3. čer 2008

oblacek: a jaké to je jméno? některé jména v kalendáři nejsou ale normálně bez problémů ho dítě mít může a nikdě se žádat nemusí

smardik
3. čer 2008

Neobvyklé jméno
Pokud se rozhodnete dát dítěti jméno ryze neobvyklé, ověřte si jej raději na matrice, která má seznam povolených jmen. Tam vám sdělí, jestli dané jméno opravdu existuje a jaká je jeho správná pravopisná podoba. V případě, že nebude vaše jméno v seznamu uvedeno, nezoufejte. Zkuste se obrátit na soudního znalce pro ověřování jmen a příjmení. Ten se na pátrání po jméně zaměří mnohem hlouběji. Najde-li jej, vydá vám znalecký posudek o jeho existenci, na jehož základě vám bude na matrice jméno povoleno. Poplatek za znalecké ověření se pohybuje v řádech několika stovek korun. Matrika v některých případech uznává i vlastní ověření jména.

mnauu
3. čer 2008

oblacku neboj se 🙂 zadne slozite te vyrizovani neceka. Nezalezi na tom, zda jmeno je z ceskeho kalendare. Pokud chcete dat bezne spanelske jmeno, staci, kdyz ho napises do dotazniku stejne jako ceske, neni treba zadne povoleni. To se tyka jen tech jmen, o kterych mohou byt pochybnosti, zda to vubec jmena jsou. 😉

oblacek
autor
3. čer 2008

smardik: holka Isabel (v ceskem kalendari je Izabela myslim) a kluk asi Manuel

smardik
3. čer 2008

myslím že ty dvě jména bez problémů 🙂, nejsou to žádná jména kde by se muselo dokazovat zda existují 🙂

oblacek
autor
3. čer 2008

teda smardik, sem ted mnohem klidnejsi, jako vsechno nechavame na posledni chvili i tohle, tak jsem se vydesila, ze s tim budou problemy 🙂

smardik
3. čer 2008

oblacek myslím že problem nebude 🙂, my o Isabel taky uvažovali ale nakonec to bude kluk tak nic 🙂, jsou to krásná jména ale pokud se pořád bojíš tak co poslat na matriku emeil nebo tam zavolat? vím že tady u nás odpoví i po emeilu

oblacek
autor
3. čer 2008

To zkusim, mozna tam i ve ctvrtek zajedu, radsi 🙂

smardik
3. čer 2008

oblaček myslím že pro svou jistotu tam zejet, ale je to zbytečné našla jsem ty jména normálně na netu, počkej najdu ti to 🙂

minea
3. čer 2008

Já jsem si na matriku jenom zavolala, řekli mi to po telefonu. Stejně vycházejí z tý knížky od Knappový, mají to jako oficiální podklad.

maart
3. čer 2008

Oblacku ahojky, nejake podobne tema tady uz je...ale nechce se mi to hledat. Nicmene jsem do te diskuse psala, u vsech 3 deti jsme si vybrali "cizi" jmena, u synu to nebyl problem, ale u dcery nemeli tuto podobu jmena zanesenou v matrice, odkud nam volali, kdyz jsme tam posilali ten papir se jmenem a s zadosti o udeleni rodneho cisla. Nabizeli nam jine - povolene - podoby jmena, ale protoze jsme trvali na podobe, kterou jsme si vybrali, tak jsem si musela u Dr. Knappove vyzadat znalecky posudek. Stalo to 830 Kc a proste tam Dr. Knappova napsala, ze jmeno, ktere jsme si vybrali, existuje.

....no ale na te jine diskusi jsme se taky dozvedela, ze to jde zaridit i pres ambasadau prisluneho statu - ve vasem pripade pres spanelskou, kde by snad meli umet vytisknout nejaky seznam jmen a ten byste prinesli na matriku. Nevim ale uplne presne, jak to funguje bo my jsme to delali pres tu Knappovou.

Myslim si ale, ze vase vybrana jmeno budou v pohode, ze k tomu nic potrebovat nebudete 🙂 .

chell
3. čer 2008

ahoj pokud to jmeno existuje v nejakym kalendari tak bez problemu, my mame v planu jmeno ktery je v nemecky a slovenskym a kdyz sme byly na matrice sepisovat otcovstvi tk pani mrkla do naky knizky a rekla ze vpohode ani nam jako nedala zadnej specialni formular nebo tak.. takze si tam jen cinkni jestli je to vpohode pro jistotu a pak to vyplnite do toho listu o jmene a podle me vpohode, kdyby ste davali treba Nocni boure nebo podobnyho tak by to asi problem byl pac neexistuje ale takhle bud vklidku 🙂

caira
3. čer 2008

Oblacek, tvoje jmena urcite projdou bez problemu.. my mame holcicku Phoebe Louise a nastesti se narodila v UK tak jsem nemusela resit jestli se to nekomu libi a povoli nam to nebo ne.. me to s tim povolovanim jmen prijde normalni fasismus.. Preci do toho jak chce nekdo pojmenovat vlastni dite je lidem na uradech velky kulovy, ne? 😒

maart a jake jmena mas pro deticky, jestli nevadi, ze se ptam? 🙂

maart
3. čer 2008

Nevadi, Cairo 🙂 :

1. synek Jess Andreas
2. synek Matteo Francis
prdolka Zoë Maria

...manza neni Cech...takze proto 😉 ....jo a deti oslovujeme jenom prvnim jmenem, druha jmena dostali po nekom z rodiny.

maart
3. čer 2008

....jo a Cairo, taky mne to ze strany matriky prislo jako buzerace.....meli jsme problem s tim prehlasovanym ë u Zoë, porad nam nabizeli Zoe nebo s carkou nad e, my jsme chteli prehlasku, protoze to je psana podoba tohoto jmena v Nizozemi, je to tam UPLNE normalni, ale presto jsme museli mit ten znalecky posudek, totalni pakarna, muj manzel to vubec nechapal.... 😀

kristi
3. čer 2008

oblacku, v pohode.....ja mam Miu Isabellu a v Podoli ani na matrice s tim nemeli nejmensi problem

enah
4. črc 2013

@kristi
@oblacek ahojte poradite mi jak to je? Uz v porodnici musim mit posudek z matriky nebo naopak porodnice posle nami vybrane jmeno na matriku?

kristi
4. črc 2013

@enah a jake jmeno mate vybrane?