Co se počítá za příjem pro získání hypotéky?

mirule007
23. dub 2015

Zdravím děvčata, chci se zeptat co vše banka bere jako příjem pro získáni hypotéky? Popíši situaci: momentálně bydlíme v bytě 2+1 společnosti RPG byty a uvažuje o koupi vlastního bytu (měsíčně dáme za bydlení 9 500 tak proč to neplatit na svoje než nějaké hamižné společnosti). Nejsme nějak nároční, klidně i v původním stavu, atd. Jde mi o to že o hypotéku bych musela žádat jen já ( přítel má nějaké resty z mládí a nikdo mu nic nedá), momentálně pobírám rodičovský příspěvek 9 100, přídavek na dítě 500 a pracuji na dohodu, ale od září bych měla nastoupit již normálně ho hlavního pracovního poměru, plat bude cca 13000 měsíčně. O hypotéku bych samozřejmě žádala až bych měla hl. pracovní poměr. Takže můj celkový měsíční příjem kolem 22600. Myslíte že dosáhnu na hypotéku ? Počítám tak do 500 000 víc ne. Berou banky jako příjem i RČ, přídavek na dítě a případně alimenty (kdybych se s přítelem domluvila že by jsme si je sepsali)? Moc děkuji za vaše postřehy případné zkušenosti 😉

princikovi
23. dub 2015

S příjmem na hypotéku by jste měla dosáhnout, ale možná bych Vám raději doporučil řešit to přes stavební spoření. Kupovali jsme takto byt v ceně 420.000,- a měsíční splátka nám dělá 3.500,- výhoda můžete už začít spořit teď, můžete kdykoliv doplatit atd...

lindaaax
23. dub 2015

Dle mých zkušeností záleží na bance. Jedna od druhé se liší. Někde chtějí jen příjem z práce a rd nezapočítávají, jinde započítávají. Někde je zajímá i jiný majetek, který by případně žadatel vlastnil, jiné banky to nezajímá. Stejně tak s potvrzením bezdlužnosti apod. Určitě doporučuji obejít více bank. Rozdíly v přístupu jsou velké a to, že někde pro ně nejste zajímaví klienti neznamená, že u srovnatelně velké, ale jiné banky, na tom budete stejně. Hypo se dá vzít na 1 člověka a odhadem bych řekla, že příjem (i kdyby vám nepočítali nic jiného) by vám měl na takovou částku stačit. Jak tady už zaznělo, zkuste si nechat propočítat i to stavebko...

mirule007
autor
23. dub 2015

@princikovi a počítají tedy i rodičovský přísvěk, alimenty a přídavek na dítě jakožto příjem ? 🙂 jinak děkuji za info 🙂

beveron
23. dub 2015

@mirule007 mě rodičák započetli. stačilo jim potvrzení od UP.

mirule007
autor
23. dub 2015

@beveron děkuji a mohu se zeptat u jaké banky ? 🙂

beveron
23. dub 2015

@mirule007 u modrý pyramidy. mají tak nějak nejnižší nároky co jsme slyšeli a stačilo jim danové přiznání za rok zpět, jinde chtěli za dva a to my jsme neměli pokrytý. obdobná částka.

veronika182
23. dub 2015

@mirule007 třeba KB rodičák bere celý, alimenty taky - jen musí být soudně dané - musí být rozhodnutí, a co se příjmu ze zaměstnání týče může být i na dobu určitou,ale musí trvat už minimálně půl roku...určitě bych šla spíš do klasické hypotéky než úvěru ze SS...už jenom kvůli té sazbě.

zednice
23. dub 2015

@mirule007 u nás v ČS se teda počítá rodičák jako doplňkový příjem a jen do výše 6 100 což znamená že by tam musel být ještě jeden hlavní příjem.. U úvěru ze ss máš vyšší úrok než na hypotéce- což ti ovlivňuje i výši splátky. Pokud by jsi měla normální příjem tak se bere ohled na počet vyživovaných osob a splátka všeho nesmí přesáhnout polovinu celkového příjmu. Dál taky záleží na tom že pokud si vybereš byt tak ti musí vyjít odhad na kupní cenu pokud ti vyjde nižší tak by jsi musela zbytek doplatit z vlastního.

veronika182
23. dub 2015

@zednice to taky všude není pravda 🙂 KB poskytuje i 150% HÚ, když na ni klient dosáhne, vlastní zdorje mít nemusí..a pokud nedosáhne, dá se ten zybtek dofinancovat např. zmiňovaným stavebkem

veri0007
23. dub 2015

@mirule007 to je těžké, každá banka má jiné pravidla co se dá započítat a co ne. RP se počítá snad všude, jen každá banka má rozdílnou hranici kolik započítavají, domnívám se, že přídavky se počítat nebudou a u zaměstnání taky záleží na smlouvě. Hodně bakn nedává hypo pokud není doba neurčitá a pokud už jej dá, většínou jsou tam horší uroky. A taky záleží za co je utratíte. Na družstevní byt se opět hůře získává úvěr a opět se to promítá do úroků. A při založení stavebka by jsi dostala překlenovácí úvěr, kde do určité výše budete mít také horší úrok. Já bych raději šla do hypotéky, ale fakt zleží banka od banky, každá má jiné nároky

zednice
24. dub 2015

@veronika182 taky píšu u nás v čs :-P

veronika182
24. dub 2015

@zednice já vím, jen jsem chtěla říct, kde jsou třeba jiné možnosti 🙂 konkurentko 😀

luj89
24. dub 2015

To se zeptej v bance, ne na MK, protože každá banka to má jinak. Jen opravím veroniku 182, KB chce, aby smlouva na dobu určitou už trvala min. rok. Ještě je možnost zapojit nějakého spolužadatele, co by ti příjmově pomohl. Existují i bezpříjmové HÚ, ale tam počítej s vyšším úrokem. Rozhodně zkus i tu Modrou.

veronika182
25. dub 2015

@luj89 od nového roku máme změnu, stačí půl roku ;) a asi bych to měla vědět ne, když tam pracuju?

veronika182
25. dub 2015

@luj89 respektivě už někdy od podzima, co jsem byla na školení ohledně hypoték

qz
25. dub 2015

@mirule007 tak kontaktuj jednotlivé banky a optej se na to konkrétně, já jsem teda hodně koukala, pročítala a od Raiffky jsem přešla (refinancovala hypo) k UnicreditBank. Vyšli mi tam hodně vstříc. Ještě doporučím mít našetřeno co nejvíce vlastních zdrojů.

luj89
27. dub 2015

@veronika182 Máš pravdu 🙂