Co udělat, aby dítě mělo obě příjmení?

kaii
8. bře 2018

Ahoj všem, mam velký dotaz :D
S přítelem čekáme miminko a chtěli jsme dát obě příjmení. Bohužel dočetla jsem se, že pokud ani jeden nemá dvě příjmení není možné aby dítě dvě mělo.
Tudíž moje otázka zní. Lze abych si změnila příjmení na obě s tím, že poté bude mít dítě příjmení po mě? Nebo si změnit příjmení můžu pouze na přítelovo, ale svoje rodné si nechat nemůžu?
Vzít se s partnerem chceme, ale až za nějaký čas. Takže svatba to neřeší.

ryznicka
8. bře 2018

@kaii Jakto, že neřeší? Tak dej příjmení po přítelovi a až se vezmete, tak budete mit všichni stejný. Přijde mi blbost mu dávat dvě příjmení, když se stejně chcete vzít (i kdybyste nechtěli), pak budete mít s pritelem jedno a dítě bude mit dvě?

jaanicce
8. bře 2018

Nebylo by jednodussi zavolat si na matriku? Podle me si nemuzes nechat dat dve prijmeni, jen ho zmenit. Ziskat je lze dle meho jen svatbou.

vetyver
8. bře 2018

Osobně bych dala příjmení Po mě a po svatbě změnit na přítelovo.

priefi
8. bře 2018

@kaii myslim, ze by to melo jit tak, jak pises, ale myslim, ze dite asi nebude nadsene ze dvou prijmeni a je to zbytecne vyhazovani penez, kvuli takove malichernosti. Bud mu dej ted Tve a po svatbe partnerovo, anebo mu rovnou dej partnerovo prijmeni. Proc by melo mit 2 prijmeni?

baris
8. bře 2018

Také nechápu, proč by dítě mělo mít dvě příjemní. A kterým ho pak budou oslovovat - tvým nebo přítelovým .... A ve škole se upodepisuje ... 😖

Podle mě se má dítě jmenovat stejně jako jeho matka. Hrábnout může jak manželovi, tak i příteli, tak i mi, ale vždy se budu jmenovat stejně jako moje dítě.

majajaa
8. bře 2018

Souhlasim s komentari. Je to opravdu blbost. Jen chci dodat,ze ani ty si nemuzes jen tak zmnenit prijmeni. Musis k tomu mit nejaky logicky duvod (napr. hanlive), ale to by jsi ho pak nechtela vubec. To, ze ho pak chces dat svemu diteti rozhodne neni duvod pro zmenu. Obvzlast,pokud se to da vyresit snatkem.

ilonne
8. bře 2018

A neni jednodussi dat prijmeni po otci? Jeste, kdyz se chcete brat.

@majajaa jinak tohle neni pravda, kamaradka taky neni vdana, ale na matrice si zmenila prijmeni a pouziva prijmeni sveho partnera. A naprosto bez problemu.

martinka1996
8. bře 2018

Určitě bych dala pritelovo, pokud se chcete brát, pokud ne, tak je to jiná. Ale přijde mi zbytečny dávat dvě, by vam podekovalo, zvlášť kdyby to byla holka 🙂 ale samozřejmě, že záleží na vás 🙂

eliska_mot
8. bře 2018

Ahoj, řešila jsem stejný problém. Získat dvě příjmení můžeš pouze svatbou a pak může mít tvoje dítě také obě tato příjmení. Nakonec jsme se rozhodli, že malá bude mít moje.

kaja2016
8. bře 2018

@kaii No takhle, prijmeni si muzes zmenit za poplatek 1000Kc bez uvedeni duvodu. Udelej to tak, ze ho budes mit ve tvaru XXXXova-XXXXova (s pomlckou) a budes mi timpadem prijmeni jedno. Pokud bys to mela hodne dlouhe, tak si to muzes dat zapsat i v muzskem tvaru a rekni jim, ze se chystate trvale zit v zahranici. To je jeden z duvodu, aby sis zmenila zenske prijmeni na prijmeni v muzskem tvaru. Jinak to snad ani nejde. Ja mam po manzelovi prijmeni, ktere se sklada ze dvou a je oddeleno carkou, ma ho i dcera, je to ale jedno prijmeni. Zalezi na jakou urednici narazis, zkusila bych si to proste prosadit. Nevim, jestli by pritel chtel to udelat takhle taky. Jinak pokud si chces vzit po svatbe jenom jmeno pritele, tak bych to teda fakt neresila, dite pojmenovala po manzelovi a pockala bych az se vezmete. Nebo se vezmete jen formalne a oslavu si udelejte, az na to bude cas a penize🙂 Jako byrokracie je v cechach se jmeny fakt priserna.I s krestnima jmenama. A nejaka argumentace o tom, ze to je na ochranu mi teda neprijde pravdiva....

bayt
8. bře 2018

@kaja2016 Ale dvě jména s pomlčkou už se nemůžu dávat, ne?

kaja2016
8. bře 2018

@bayt Hele ja ho mam, a problem me s tim nedelali. Brali jsme se loni v unoru. Jako moje zkusenost je, ze fakt je to urednice od urednice. Jako my si uzili, s apostylama a zadostma🙂 Ale je to jedno prijmeni, po manzelovi (jedno prijmeni slozene ze dvou slov a pomlcky)...

editah222
8. bře 2018

@bayt nejde to pokud se jedná např. o kombinaci vyvdaného a rodného. Takže nemůžeš být Vomáčková-Polívková, ale jen Vomáčková Polívková.
Ovšem pokud se manžel jmenuje Wanzl-König tak můžeš být Wanzl-Königová nebo v mužské formě.

@kaii dvě příjmení pro dítě u nás nejdou, pokud se jedná o rodiče čechy. Třeba latinské americe mají děti automaticky příjmení složené ze 2 - jedna část po matce a druhá po otci.

@kaja2016 pokud chce mít žena své rodné příjmení, které má formu s -ová tak může mít vyvdané v mužské podobě. Já to tak mám už 9 let 🙂

bayt
8. bře 2018

@editah222 jo tak, už chápu 🙂

sobist
8. bře 2018

Možná je to blbost, ale pokud to tak chcete, udělejte to - a poraď se určitě na matrice, tam nejlíp ví co jde a co ne a poradí ti. 🙂
Dvě příjmení může dítě získat určitě vaší svatbou - já mám dvě příjmení, ale syn má jen to společné. Akorát si nejsem jistá, jestli bys taky musela mít obě, ale ono se to pak dá změnit. 🙂 Znám asi tři lidi, co si změnili jméno na úplně "smyšlené" jména a jsou spokojení, protože je to vystihuje, tak proč ne. 🙂

kaja2016
8. bře 2018

@editah222 Ja to mela tak i za svobodna i to mam ted bez ova. Ale je potreba si to zaplatit, nebo splnit zakone duvody.

lysecek
8. bře 2018

Ja bych teda svoje dite po chlapovi, co si me nevzal, nepojmenovala. Takovych uz jsem videla, co se chteli vzit, tak dostalo maly prijmeni po otci - ze staci pockat na tu svatbu. Nakonec je holka sama a jeji vlastni dite se jmenuje jinak nez ona.

motlinda
9. bře 2018

Myslím si, že když chcete aby měl dvoje příjmení tak je to vaše věc 🙂 Vím že kamaradka to taky řešila a museli by být s přítelem svoji a mít ty dvě příjemní pak může i mimčo 🙂 alespon tak nějak mi to říkala si myslím