Dědův bratr má dluhy. Platili bysme je po jeho smrti?

vilca
12. lis 2010

Ahoj holky, už pár dní nám vrtá hlavou jedna věc. Mám takového povedeného strýce (tátova bratra), který už asi 12 let ze své vlastní vůle žije jako bezdomovec, práci odmítá, nemá občanský průkaz, nemá žádné bydliště (žije v jakési maringotce na kraji města), neplatí si sociální ani zdravotní pojištění... Teď poslední asi měsíc o něm nic nevíme, prý v té maringotce není a nikdo ho neviděl. Tak nás doma napadla taková otázka. Kdyby nedejbože zemřel, jak by to bylo s těmi jeho dluhy na soc. a zdravotním pojištění, když manželku ani děti nemá a žije tak, jak jsem napsala...? Může se stát, že bychom my, jako nejbližší a jediná jeho rodina, museli tyhle dluhy platit? Nebo se to prostě smázne? To se mi nechce věřit, přece jen vím, že úřady nemají kam mu doručovat upomínky, což samozřejmě znamená, že se dluh navyšuje a jen tak nezmizí...
Díky za odpovědi.

vojtisek2007
12. lis 2010

@vilca každopádně kdyby jste měli jeho dluhy zdědit (možné to asi je, když nikoho jiného nemá), tak se před notářem dědictví můžete vzdát...není vaše povinnost po někom dědit

j.a.n.i
12. lis 2010

@vilca Dluhy se normálně dědí v rámci dědického řízení, ale dědic může dědictví odmítnout... takže prostě odmítnete a je to, v tomhle případě není co řešit. Takže se to prostě smázne.
Hloupé je to, když je v dědictví něco zajímavého + dluhy, protože se vždy musí přijmout / odmítnou celé dědictví.

vycu
12. lis 2010

Dluhy se dědí, ale jen do výše nabytého dědictví, jinak jak píšou holky, dědictví lze odmítnout.

helcah
14. lis 2010

Já jsem přesně tohle již řešila, když mi strýc zemřel a vzdát se dědictví není tak jednoduché. Nepamatuji se přesně na ty podmínky, ale je to dost složité a nejde to rozhodně vždy. Naštěstí v dnešní době jsou téměř všechny půjčky pojištěné základním pojištěním pro případ úmrtí (dokonce i takové ty lichvářské z novin), takže tam stačí zaslat úmrtní list. Ale jak je to v případě neplacení zdravotního a sociálního pojištění to nevím - strejda byl zaměstnaný a tohle měl v pořádku. Asi bych se zeptala na nějakém úřadě, ale to by snad za něj nikdo platit nemusel, alespoň myslím. Ale třeba účty za plyn a elektřinu se vyrovnat musí, ale to se asi tvého strýce netýká.

ivett
14. lis 2010

odmítnout dědictví jde vždy a vůbec to není složité, jakmile tomu, komu svědčí dědické právo dojde papír od notáře, že mu teda to dědické právo svědčí, tak v tom papíře je poučení, že tuším do 30 dnů se může dědictví vzdát - jako celku, nejde dědit jen něco, buď všechno nebo nic, takže prostě dotyčný zajde k notářovi nebo mu napíše dopis, kde uvede, že se výslovně vzdává dědictví a tím to pro něj hasne, do dědictví se s ním jako s dědicem nepočítá a hotovka... 😉 žádné jiné podmínky tam nejsou, jen se musí stihnout ta lhůta a být to písemně nebo prohlášené u notáře, toť vše...
jinak dluhy se dědí do výše nabytého dědictví a i po bratrovi může bratr dědit, pokud není dítě, manželka, osoba spolužijící nebo rodiče, kteří by dědit chtěli...ale v tomhle případě není co, takže prostě vzdát se dědictví a hotovka...

vilca
autor
14. lis 2010

Díky moc, zase jsme o něco klidnější 🙂

helcah
14. lis 2010

Tak jsem to zpětně dohledávala a Ivett má pravdu, dědictví můžete odmítnout do 30ti dnů od vyřízení., pokud jsou dluhy vyšší než získaný majetek. U nás to bylo tak, že strýc měl dluhy pojištěné a ty ostatní měly o něco menší hodnotu než majetek, takže notářka dala jeho věci (tv, zařízení bytu apod) do dražby a tím se dluhy splatily. Spíš by mě tedy zajímalo, zda vůbec dluhy za povinný pojištění přecházejí do dědictví, pokud ano, tak je to fakt hrozný.

vilca
autor
15. lis 2010

Holky, díky moc 😉

ashlee
3. črc 2013

ahoj.
jak je to když bych odmitla dedictvi po otci a mám děti?segra mi říkala ře by to zdědili oni.Nechci po otci platit jeho dluhy.Nic nemá.nestykam se s nim.jen moje segra.

j.a.n.i
3. črc 2013

@ashlee Co vím, tak to musíš odmítnout i za děti, ale nevím, zda to pak nemusí schválit soud, zda je to v jejich zájmu, ale pokud má dluhy, tak to v jejich zájmu bude...

ashlee
3. črc 2013

@j.a.n.i no po nem zdedime jedine dluhy.nepracuje a nic nemá,ani bydleni.bydli u přytelkyně.