Dítě hned po škole. Na co mám nárok?

treisi
27. črc 2009

Ahojky,
plánujeme s přítelem miminko, ze zdravotních důvodů ho potřebujeme stihnou co nejdříve. Nebráním se ani tomu mít dítě hned po střední škole. Jen mám trošku ve všem hokej. Chtěla by jsem se zeptat na co všechno budu mít nárok. S přítelem máme příští rok svatbu takže nebudu na to sama ale nechci zůstat úplně bez příjmů. Poradí někdo prosím? Pokud tady téma je tak se omlouvám.

kikimaruska
27. črc 2009

Ahojky, nejsem si jistá, ale jiné to bude v tom, že nebudeš mít nárok na PPM peněžitou pomoc v mateřství, tak si nebudeš moci vybrat délku rodičovské, budeš ji mít jako nezaměstnaná automaticky na 4 roky -2 roky 7600, pak dva roky 3500 kč - loni to tak ještě bylo, ale nejlépe když se pujdeš optat osobně.

treisi
autor
27. črc 2009

Kiki děkuju 😉 Každá koruna dobrá, dnes jsem četla něco v Blesku ale radši se fakt poptám 😉 Sice mám nějakou práci doma,což je tak + 2tisíce ale co si budem říkat bez peněz to prostě nejde. Moc děkuji za radu 🙂

kikimaruska
27. črc 2009

Není zač,ono se to pořád mění...každopádně samozřejmě ještě porodné, za mě to bylo myslím 12 tisíc (loni)....bez peněz vás nenechají, spíš pak když je samoživitelka a nemá svoje bydlení, tak ji pak všude vypečou 😠 ...ale to je už jiný případ. Tak at se brzy zadaří 🙂

treisi
autor
27. črc 2009

:No to teď právě řeší kamarádka, přítel s ní bydlí ale do svatby se nehrne a jde vidět jak jí dávají znát,že má dítě za svobodna atd 😔 Děkuju a Vám ať se vede dobře Jakoubek je velký bojovník 😉

baroco
27. črc 2009

Ja jsem taky mela dite skoro hned po vysoke skole, pracovala jsem jen 3mesice a mam materskou na 2roky. takze budes mit narok na rodicovskou.

kikimaruska
27. črc 2009

baroco: je samozřejmé že bude mít nárok na rodičovskou (tady nikdo netvrdí že nemá)...ale je otázka zvolení délky doby...loni to bylo tak, pokud si čtvrt roku nedosáhla určité výše platu, neměla si nárok si zvolit 2 letou zkrácenou lhůtu...a pokud maminky byly nezaměstnané, dostávali automaticky rodičovskou na roky 4....Je možné že je od letoška systém jiný, to se optej 😉 . Já měla čistého plat docela vysoký na ženskou a bývala bych se do dvouleté lhůty vešla tak tak...

radiska
26. srp 2009

ahojte holky : jen vam to tu upresnim, protoze to studuju

treisi - pokud otehotnis jeste na skole dej to vedet papirem od dr. ve skole a dej si tam zadost o PPM kdyz ti ji budou chtit vyplacet tak ji budes mit pul roku a pak automaticky navazuje RD a u toho si muzes zvolit bud na 3 nebo na 4 roky - pokud ovsem studujes statni skolu, pokud cirkevni tak ti nic nedaji a autoamticky dostanes RD az dnem porodu a nemuzes si vybrat budes mit RD na 4 roky

porodne cini 13 000 korun,

kdyz otehotnis na skole a budes po skole jeste pracovat tak o PPM zadat v praci, abys dostala RD na 2 roky musis mit mesicni hruby prijem 16 000, jinak to nejde