Dítě se narodí před maturitou. Vztahuje se na mě MD?

deathy
13. zář 2008

Ahoj, možná už to tu někde je, ale popravdě sem přímo takový dotaz nenašla, tak se chci zeptat.
Příští rok končím SŠ, prcek se má narodit cca začátkem března, tzn. měsíc před maturitou. Chci veškerý zkoušky udělat v termínu a řádně ukončit studium. Taky to znamená, že jsem nikde nepracovala. Prostě do příštího roku studentka. Jak to je v mým případě s penězi? Nevím která tá možnost se na mě vztahuje, mat. dovolená nebo PPM... Mám přítele, brát se nebudem, ale dejme tomu, že budu matka samoživitelka. Chci vědět na co všem mám nárok, kdyby se třeba stalo že s přítelem nebudeme.
Tak jestli třeba některá máte stejný problém, ale už k tomu něco víte, nebo jestli se tu vyskytne někdo kdo by poradil...budu moc ráda. Děkuju

berynka
13. zář 2008

Ahoj, já jsem v době porodu byla taky studentka. Studium jsem nepřerušila, takže jsem před porodem mateřskou pobírat (od školy) nemohla a až ode dne porodu mi začal být vyplácen rodičák - tedy peněžitá pomoc v mateřství (od státu). V této situaci jsem si nemohla vybrat, zda chci s dítětem zůstat doma 2, 3 nebo 4 roky. Automaticky to mám na ty čtyři. To si myslím, bude u tebe stejné.
To ostatní, když partneři nejsou vzatí, nevim. Jen tušim, že partner je povinen mimo jiné 2 roky platit i na tebe.

deathy
autor
13. zář 2008

Ahoj, taky školu nechci přerušit, takže to teda bude asi tak jak říkáš, od porodu budu dostávat peníze. A jak si to měla ten poslední měsíc? Chodila si normálně do školy, nebo jen občas..podle mě asi jen občas, protože si to nějak neumím představit být tam klasickou 7-8 hodinovou výuku..

vojtisek2007
14. zář 2008

deathy - je to přesně jak píše berynka (ikdyž s mírnými nepřesnostmi 😀 ) - kdyby jsi chtěla 6-8týdnů před porodem pobíra PPM (peněžitou pomoc v mateřství) musela by jsi školu přerušit, ale to nechceš, takže dnem porodu budeš dostávat rovnou rodičovský příspěvek, který je 7600,- a nemůžeš si vybrat jeho délku, musíš si vzít ten nejdelší na 4 roky, ale dnes už není omezen přivýdělek na rodičáku, takže si můžeš chodit neomezeně přivydělávat.....pak bys měla mít nárok na přidavky na děti, možná i příspěvek na bydlení - tohle všechno se odvíjí od výše příjmů....tak si každopádně můžeš zažádat, a buď ti je schválí nebo ne....A to jak budeš chtít chodit do školy asi bude na tobě, jak ti bude....hodně štěstí 😉

mikca
14. zář 2008

deathy jak píše vojtisek budeš mít nárok na pomalouvariantu čerpání rodičáku..je to sice 7600, ale jen do 21 měsíců dítěte , pak bude do 4 let pobírat pouhých 3800kč ☹

deathy
autor
14. zář 2008

Holky díky, v podstatě mi asi nevadí "pomalá" varianta..rozhodla sem se, že si během tý doby udělám nějakou VŠ, k čemuž bych se bez dítěte nedokopala 🙂
Ještě se chci zeptat, vojtisek, jak si psala o tom přídavku na bydlení, atd. že se odvíjí z výše příjmů...já žádný příjem nemám, a po porodu, resp. hned po maturitě určitě hned k nějakýmu přivýdělku asi nedojde. Takže potom bych asi měla nulový nárok, když se to vypočítává z příjmu..nebo i tak bych dostala nějakou tu minipomoc?
Každopádně děkuju za rady, je mi jasný že je lepší si zajít někam zeptat se, ale při škole není čas ani na tohle..díky

vojtisek2007
14. zář 2008

právě že když budeš mít málo peněz, tak ti státní sociální podpora poskytne ten příspěvek na bydlení, přídavky na dítě a tak - posuzuje se celý příjem rodiny - jestli budeš bez manžela, tak určitě na nějaký ty příspěvky budeš mít nárok.....protože vlastně tvůj jediný příjem bude mateřská...

deathy
autor
14. zář 2008

Když posuzují příjem rodiny, spadá do toho třeba kolik bere moje máma a táta když u nich bydlím? Protože tohle by mi přišlo teda pěkně nefér.. Máma dělá ve školství, táta má důchod.. Nebo se to týká jako mě, dítěte, možná otce..to berou jako tu rodinu?

julie123
14. zář 2008

Deathy, ja myslim, ze pokud bydlis s mamou a tatou v jedne domacnosti (a budes tam bydlet i po porodu) tak se jako prijem rodiny uvazuje prijem Vas tri.... pokud by ses vdala, to je pak jina....ale nejsem odbornik, sama sem zvedava co ti poradi ostatni 🙂
Koukam, ze mame skoro stejny TP, preji krasne zdrave mimi 🙂

berynka
14. zář 2008

Ahoj!

vojtisek2007, co myslíš těmi nepřesnostmi? Ať čtu, jak čtu, je to to samé 😅 .

deathy, já chodím na VŠ, takže sedět denně v lavici 8 hodin nehrozí. Jsem z Berouna, ale do Prahy, kde mám školu jsem 3x v týdnu jezdila až do porodu a šlo to 😉 . Mám spolužačku, která na SŠ během studia porodila 2 děti a maturovala normálně s náma. Je fakt, že jí dost pomohla rodina.
A jinak ta "pomalá" varianta není nic hrozného. Vzpomínám si, že jsem to spočítala, že ta celková výhoda té 3leté je asi 15000,-, což mi za ty roky nepřijde zas tak moc 🙂 .

deathy
autor
14. zář 2008

julie123, děkuju. No popravdě řečeno, vůbec mi nepříjde správný aby se to počítalo z příjmů našich, protože...třeba teď jak se rušily ty přídavky na děti, tak nám to vzali jen proto, že dohromady důchod a mámy výplata dělala podle nějakých jejich vzorců a výpočtů nadmíru, tak nám ty blbý 300 a nějaký ty přídavky na dopravu pro mě jakožto studenta vzali. Takže podle nich si žijeme jako králové..jenže. Naši spolu nežijou, nejsou rozvedení, jen bydlí pod jednou střechou. Máma táhne celý barák a mou výživu v podstatě sama. Táta na mě dáva jen tak nějakou částku, na který se dohodli. Ale na domácnost nic moc..tak nevím zda je spravedlivý aby přídavky na moje dítě počítali podle jejich příjmů, protože opět by to podle jejich vzorců mohlo dopadnou tak, že si vlastně žijeme v blahobytu, tak proč by mi něco dávali... Bože ten náš stát mě tak štve..tohle mě vždycky dokáže nesmírně vytočit.. No, klid.

berynka, mě ty 4 roky vůbec nevadí. Asi by se mi moc nelíbilo nechat doma tak malý dítě..neřikám ale že 4letý je o něco větší 🙂 No a těch 15tis., budiž. Každopádně já si s tou školou myslím, že třeba až bude 2.pololetí, což je někdy v lednu, tak pak bych třeba nemusela docházet na ty předměty, ze kterých nematuruju a sou mi tak nějak k ničemu. A nebo že se dohodne nějaký docházení na zkoušky atd. Stejně bych asi těžko po porodu nastoupila normálně do školy. Je fajn, že i teď, když mi není dobře, tak se můžu bez keců sebrat a jet domů..

vojtisek2007
14. zář 2008

berynka - píšeš, že ........ až ode dne porodu mi začal být vyplácen rodičák - tedy peněžitá pomoc v mateřství ..... ale rodičák je něco jiného než peněžitá pomoc v mateřství (to je právě ta 6-8týdnů před porodem, na kterou nemáte nárok),ale to je jedno 😀

a myslím, že jestli budeš bydlet s vašima, tak budou patřit do okruhu společně posuzovaných osob a promítnou se jejich peníze do těch výpočtů.....

deathy
autor
15. zář 2008

I když by se rozvedli?

deathy
autor
15. zář 2008

No, protože ono je to tak, že i když se rozvedou, tak tady budem bydlet společně, protože..já jinam jít nemůžu, barák je mámy, a táta tady má doživotní právo..tak jestli by něco řešil rozvod. Nebo nějaký soudní ..hm, jako nějakej papír od soudu, že na mě otec nepříspívá a nepodílí se na provozu domácnosti..v podstatě jako by tu nebyl. No je mi jasný že tohle už je asi trochu složitý a spíš pro nějaký odborníky 😀

vojtisek2007
15. zář 2008

hmmm, tak to by se chtělo zeptat přímo na úřadě, kde dávky vyplácejí - třeba by stačilo, kdybys měla s maminkou nájemní smlouvu - na oko samozřejmě - že už by jste měli spolu nějaký právní vztah (když je dům maminky), pak si myslím, že by jí nebrali do okruhu společně posuzovaných osob....zkus se zeptat, hlavu ti utrhnout nemůžou, já ještě taky zkusím popátrat a dám vědět, co jsem zjistila...

deathy
autor
15. zář 2008

Taky pravda. Protože já bych jí jako teoreticky měla dávat peníze na provoz...no určitě jí o tom povím. A strašně moc děkuju! Tohle sou pro mě hrozně cenný rady!

vojtisek2007
15. zář 2008

deathy : jé asi tě zklamu - teď jsem koukala do zákonu, tak to sem překopíruju - ikdyž z toho nejsem moc moudrá - třeba něco pochopíš - já z toho pochopila, že se budou posuzovat oba tvý rodiče..... ☹

Pokud jde o společně posuzované osoby, postupuje se podle ustanovení § 7, odst. 8, zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpory, ve znění pozdějších předpisů. Pokud s partnerem nežijete ve společné domácnosti alespoň po dobu 3 měsíců, nemělo by se k němu přihlížet při stanovení podmínek nároku na sociální dávky. Toto platí pokud jde o přídavek na dítě. Rodičovský příspěvek je dávkou, která je vyplácena rodiči, který pečuje o dítě do 4let věku, nepřihlíží se proto k dalším osobám.

§7 (2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,
a) nezaopatřené děti (§11),
b) nezaopatřené děti (§11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,
c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),
d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,
pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
§7 (7) Úřad státní sociální podpory může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.
§7 (8) Za osamělého rodiče se pro účely tohoto zákona považuje rodič, který je svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s druhem. K druhovi (družce) se jako ke společně posuzované osobě přihlíží, jen žije-li s oprávněnou osobou (odstavec 1) nebo s osobou uvedenou v odstavci 2 alespoň tři měsíce. Za osamělého rodiče se nepovažuje rodič, který žije v registrovaném partnerství

deathy
autor
15. zář 2008

Jeje, no, asi z toho chápu jen ty dva poslední odstave. Jinak je to formulování strašně divně, fakt to neni moc k pochopení..aspoň pro mě. No, vytisknu to a ukážu to máme. Moc děkuju

vojtisek2007
15. zář 2008

no já z toho pochopila, dokud budeš nezletilá (předpokládám, že ještě ti nebylo 18), tak jsou rodičové tvoji zákonní zástupci - tudíž spadají co okruhu společně posuzovaných osob - tatínek by tam nespadal v případě, že by vaši byli rozvedeni a ty by jsi soudně byla svěřena do péče maminky a on na tebe platil jenom výživné - započítávalo by se do příjmů - příjem maminky, výživné od otce a tvůj rodičák - tak jsem to pochopila já...(ten odstavec za b) ).až bys byla plnoletá, tak si myslím, že už bys byla posuzovaná sama a mohla by tam být nějaká ta smlouva o tom užívání bytu atp....

deathy
autor
15. zář 2008

Mě je 20... 🙂

vojtisek2007
15. zář 2008

aha 😀 , no jo, ale nebudeš přerušovat školu - tudíž se soustavně připravuješ na budoucí povolání a to pak jsi pod "ochrannými křídly" rodičů až do 26let - můžou na tebe brát přídavky a tak....tak teď fakt nevím....

deathy
autor
15. zář 2008

Bóže to je zamotaný..proč teda je člověk dospělej v 18 letech? 😠 😀 No, to sem teda zvědavá, co si na mě nějakej ten úřad vymyslí až se tam půjdu ucházet o info a dejme tomu i o peníze. Joo, ještě sem se chtěla zeptat. Mám někde, kromě školy, nahlásit že sem těhotná? Nějakej úřad, nebo tak. A o tu mateřskou si budu žádat až před porodem, nebo jak tohle probíhá? Nebo se jim to nějak automaticky někde objeví..což asi né 😀

vojtisek2007
15. zář 2008

nahlásit že jsi těhotná asi nemusíš nikde jinde....až se půjdeš ptát na ty přídavky na děti a tak - tak to je na úřadě práce - odbor státní sociální podpory - tam ti dají i veškerý tiskopisy, který budeš potřebovat - i na ten rodičák, co budeš pobírat ode dne porodu - a logicky budeš žádat až po porodu, protože se tam vyplňuje jméno dítěte, rodné číslo a tak....a přikládá se rodný list dítěte, každopádně tam by ti měli poradit co a jak

deathy
autor
15. zář 2008

Jo, tak děkuju. Přišla máma tak jí du ukázat ty paragrafy, ať si taky užije 🙂 Tak díky a zatím ahoj

vojtisek2007
15. zář 2008

tak ať zdárně pochodíte a dej určitě pak vědět, co ti řekli a na co všechno budeš mít nárok - a´t se taky poučím... 😀

deathy
autor
15. zář 2008

Určitě dám. Máma z těch paragrafů něco málo vyčetla, a hodlá se na to jít zeptat, protože se tam píše o tom, že když spolu dva nežijou víc jak 3 měsíce, tak se to pak nedá posuzovat do toho příjmu..což u nás je, už spolu nežijou víc jak 3 roky. Takže snad nejdřív pochodí ona, a pak já. Moc ti obě děkujeme za cenné rady 😉