Dítě se narodilo v USA. Mám tu nárok na rod. příspěvek?

evita2511
7. dub 2009

Mile maminky,
Prosim o radu. Jsem Ceska, mazel je American, prestoze jsme planovali porod v Cechach, nas syn narodil v USA. V kvetnu planujeme navrat do CR, synovi bude 6 mesicu. Vite nekdo, zda mam narok na rodicovsky prispevek? A jak je to s rodnym listem (zatim ma pouze rodny list z USA, stejne tak jako pas) a statnim prislusenstvim naseho syna? Muze mit dvoji obcanstvi?
Moc Vam dekuji.

danae
8. dub 2009

Může mít dvojí občanství až do 18 let, pak se musí rozhodnout, které si ponechá.

V Brně je zvláštní matrika, kde jsou zapsány všechny děti narozené v zahraničí. Zavolej tam a zjisti si, jak se to zařizuje. K uznání státní příslušnosti budeš potřebovat dokumenty jako rodné listy vás dvou s manželem, oddací list a rodný list dítěte, a potom ještě vyplnit nějaké formuláře. Státní příslušnost vyřizuje nějaký úřad v Praze.

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=...

Na rodičovský příspěvek máš nárok jen, pokud jsi v ČR pracovala (nevím jistě, ale myslím si to). Pokud jsi v ČR pracovala, tak bys měla nárok i na porodné. To jde zažádat do roka po porodu.

gabinaf
13. dub 2009

Asi bych možná pro jistotu nechala všechny potřebné doklady z USa přeložit soudním překladatelem, jinak to asi české úřady nevezmou (osobní zkušenost v čr). Dvojí občanství je v čr automatické (dle naší matriky) pokud se dítě narodí do národnostně smíšené rodiny

danae
14. dub 2009

Jo, Gabina má svatou pravdu! Před odjezdem z U.S. si nechte rodný list a oddací list opatřit apostilou! ČR a U.S. nemají nějak smlouvu o právní pomoci, nebo něco takového a samotný dokument bez apostily v ČR neuznají. Pak už jde udělat ověřený překlad v ČR, ale tu apostilu vám dají jen v U.S.

gabinaf
15. dub 2009

občas jsou ochotný (snad) jí dát i na ambasádě (ale ověřila bych si to)

schiffa
24. dub 2009

Na porodne a rodicovsky prispevek mas narok pokud mas trvaly pobyt na uzemi CR (coz urcite mas pokud mas ceske obcanstvi). Toto je v podstate jedina podminka, nezalezi na tom zda-li jsi v CR pracovala.

Pokud je jeden z rodicu Cech dite se automaticky stalo ceskym obcanem hned kdyz se narodilo (at uz se narodilo kdekoliv), neni treba o obcanstvi zadat (zada se vlastne pouze o overeni obcanstvi).

Co se tyka vyrizeni ceskeho rodneho listu, tak nejdrive je treba americky rodny list opatrit apostilou, superlegalizovat na ceske ambasade a zajistit overeny preklad. Tohle jsem zrovna vyrizovala (v Kanade), tak ti muzu rict, ze apostilu jsem dostala na kanadskem Ministerstvu zahranicnich veci a superlegalizaci jsem si nechala udelat na ceskem konzulate. Rodny list jsem si sama prelozila a na konzulate mi na to dali razitko, ze preklad je overeny. Cesky rodny list si lze nechat vyridit pres ambasadu/konzulat, ale trva to strasne dlouho (asi 6 mesicu). Chces-li to vsak udelat sama, tak s tim musis nejdrive do Prahy (mestsky Urad v Praze 1), kde si pozadas o overeni statniho obcanstvi (delaji to na pockani) a az pak si zazadas o zapis o narozeni do zvlastni matriky v Brne. Ta ti pak vyda cesky rodny list.

evita2511
autor
27. dub 2009

Mile damy,
Dekuji Vam za cenne informace! Jsem na modrem konikovi poprve a je parada vedet, ze v tom clovek neni sam, a nejen ze je nektera maminka v podobne situaci, ale ze navic poskytne radu! Jeste jednou diky vsem! Eva

aneri79
19. zář 2015

ahoj,
mam dotaz a prosim o radu. Vdala jsem se za Americana, cekame mimco a budu rodit v CR, vim, ze mimco dostane oboji obcanstvi, jelikoz jsme manzele, ale budu se stehovat za nim do USA a tady prave nevim, jak postupovat. Dotaz zni, zda mohu odcestovat na cesky pas a dite take nebo musim zazadat na ambasade o americky (pokud ovsem lze) nebo to pak musi vyrizovat manzel v USA az tam budeme?
Moc dekuji za info a asi toho bude vic.

zelenaesmolda
8. říj 2018

@danae to neni pravda,ja jsem v CR nepracovala a narok na rodicak mam.Musim ale dolozit,ze tu opravdu bydlime tzn ze tu ma mala doktora,ze mam za ni zaplacene odpady.nesmim taky pobirat jine davky ze zahranici tzn rodicak tady muzu dostat ale je treba dolozit ukonceni PP v zahranici

editah222
9. říj 2018

@zelenaesmolda ono to Danae psala skoro před 10 lety😉.

zelenaesmolda
9. říj 2018

@editah222 ja vim,ale rekla jsem si,ze stejne odpovim,treba soucasne info nekomu pomuze 🙂