Dokáže stát pomoci matce samoživitelce? Na co mám nárok?

sebemiel
27. led 2014

Ahoj holky.
Mám takový delikátní dotaz. I když asi žádná novinka a ani žádná perlička. Ale určitě se každá z vás dostala do situace, kdy prostě nebylo na výběr a bylo to buď a nebo. Omlouvám se, že začínám svůj dotaz menším ospravedlněním - ačkoliv nemusím. Ale byla bych ráda, aby puzzle do sebe alespoň trochu zapadaly a aby celý dotaz nepůsobil jako našlápnutí na ždímačku sociálních dávek.
Zdravotní stav je stabilní jak dětská houpačka. A mě před dvěma roky dalo to vlastní nůž na krk. Ačkoliv jsem mladší ročník a člověk by tedy předpokládal, že problémy nebudou, vlastní orgány mne postavily do situace "buď a nebo". Nebylo to jen jedno buď a ani jedno nebo. Jednalo se o školu, o práci, o zdraví a ve finále i o reálnou šanci poslední jízdenky stát se někdy v životě matkou. Lékař přišel se stejnou nabídkou řešení "buď a nebo" ... a ač rozhodnutí bylo vcelku rychlé a skálopevné, cíl již tak dosažitelný nebyl. Každopádně se podařilo, jsem v 7.měsíci těhotenství a holčička se má čile k světu. Jsem doma na rizikovém těhotenství, pobírám nemocenskou. Na mateřskou nemám ze zákona nárok, jelikož jsme v zaměstnání byla pouze dva měsíce. Jak se říká, člověk asi nemůže mít všechno. Chytil šanci za pačesy a drží s tím, že někde musí být rovnováha a strádání teda přijde ze strany finanční.
Mám sice skvělou maminku, která mi pomáhá jak jen může. Ale furt se snažím být nějak soběstačná a vyjít ze svých úspor s tím, že pak drobnými pracemi si snad uškudlím na základní potřeby. S partnerem počítat nemohu. Jelikož je sám v existenčních problémech, od kterých ho dostaly nezaplacené faktury (odběratelé nezaplatili jemu)- v řádech set tisíc, je to pro něj likvidační a tak se snaží stále oddělovat mě a sebe jako samostatnou jednotku, aby mi ještě nepřitížil. Proto odjíždí do zahraničí za prací, nedokáže se vyrovnat s pocitem, že není schopen finančně podpořit partnerku, natož vlastní dítě.
Zajímalo by mne proto, zda stát dokáže v tomto nějak matce samoživitelce pomoci. Samozřejmě počítám s tím, že po "mateřské" nastoupím do práce a z daní státu vše vrátím 🙂. A určitě i s úroky. Můj plat (bez odvodů) byl 25 000 Kč, nyní pobírám něco mezi 12-13 500 Kč měsíčně. Co jsem se tak dočetla, tak nemocenská mi končí po šestinedělí a pak přecházím na rodičovský příspěvek. Chápu-li to dobře, odpadne mi nemocenská a dostanu pouze 7800 (tuším, že to tak nějak je) po dobu 9 měsíců života dítěte a dále 3400 po dobu dalších 3 let, kdy bych měla být s malou doma. Na porodné evidentně nárok nemám, jako samoživitelka by to bylo do nějakých 11 700 něco, jako rodina do 18600 (za poslední 4 měsíce před porodem). To, že faktury ale nedostal partner uhrazené, nikoho nezajímá (je OSVĆ) a tedy jsou již zahrnuty v účetnictví, kdy si stát přesto z nich nárokuje odvody.
Tedy, sečteno podtrženo, kromě necelých 8000 nemám jako prvorodička a matka samoživitelka nárok? S pobytem u matky, která ke mne nemá žádnou finanční povinnost. Omlouvám se, pokud se můj dotaz někoho dotkl. Hezký den všem.

j.a.n.i
27. led 2014

Máš nárok na výživné od otce dítka jak na dítě, tak po dobu 2 let i na sebe. A jinak díky té neschopence si můžeš volit rodičák až do 7600,- měsíčně, takže ti to po těch 9 měsících nemusí klesnout. Na nic jiného nárok nemáš, možná pokud nemá matka moc vysoký plat, tak by vám mohl vyjít příspěvek na bydlení.

sapfo
29. led 2014

Ahoj, zkus se zeptat v poradně odborníků. Občas tady hledám odpovědi, tyhle věci se pořád mění.
http://poradna.aktualne.centrum.cz/rubrika/soci...
Držím palce.