Doplatek do výše RP a zpětné vrácení z důvodu změny zákona

lucisa
5. srp 2010

Snad jsem to tady nepřehlédla a nezakládám duplicitní téma.
Moje PPM byla nižší (zkrácený úvazek), než RP. Po porodu jsem si zažádala o doplácení rozdílu do částky 7600,- Kč.
Nyní, jak schválili poslanci změnu zákona, a budou zpětně vracet maminkám pův. snížené peníze na PPM nevím, jak postupovat.
PPM mi vyplácel ÚP, rozdíl mi vyplácela sociálka. Předpokládám, že ty nové zpětné nedoplatky bude platit také ÚP. Dá v mém případě vědět sociálce a vrátí mi jen rozdíl, ponížený o již vyplácené částky do 7600,- nebo si to musím pohlídat a když mi přijde celý nedoplatek, vrátit část sociálce?
Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně, ale snad mě @j.a.n.i, která je tady na takové otázky odobornice, nebo někdo jiný pochopí. Díky 😉

j.a.n.i
6. srp 2010

@lucisa Ahojky, chápu tě, ale tohle zatím nikdo neví ☹ nikde jsem nenašla informace jak v tomhle případě mají úřady postupovat. Je máš prohozené co kdo vyplácel, PPM vyplácí ČSSZ a doplatek do výše RP a pak RP vyplácí UP. Takže tyhle doplatky PPM by v říjnu měla doplácet ČSSZ, ale jak to bude, kdo ví. Případně můžeš zkusit číslo 840 406 040 je to infolinka ČSSZ ohledně nemocenského pojištění, ze kterého je PPM placená, jestli už nedostali nějaký interní návod jak postupovat.

lucisa
autor
6. srp 2010

@j.a.n.i jo, prohodila, byla jsem z toho zblbnutá, jak jsem pročítala podobná témata, jestli se o tom už někdo nebavil, promiň 😔

Dík za odpověď, ještě budu čekat, zatím nic řešit nebudu, až jak mi tedy přijde nedoplatek a uvidím, jestli byl ponížený. Tak nějak předpokládám, že když si úřady navzájem sdělili, kolik mi ten měsíc vyplatili a kolik je třeba dorovnat, udělají to i tentokrát. Určitě bude víc takových případů.

lucisa
autor
6. srp 2010

@j.a.n.i tak dnes jsem úplnou náhodou měla telefon z ÚP, oznamovali mi, že se mi zvedl PPM a tudíž mi odeberou ty doplatky. Tak jsem se jí hned ptala na mou situaci a ona mi řekla, že zatím mají takové info, že mi doplatí vše v plné výši a jejich doplatky se zřejmě vracet nebudou a zůstanou maminkám k dobru. To by bylo dobré řešení 😉

j.a.n.i
6. srp 2010

@lucisa Tak to by potěšilo 🙂 je fakt, že je to možná levnější než administrativa spojená s jejich vracením.

lucisa
autor
6. srp 2010

@j.a.n.i to potěšilo. kdo ví, kolik nás je, většina měla spíš větší PPM než rodičák...

zara81
8. říj 2010

Jsem ve stejné situaci. Dneska mi přišlo doplacení mateřské. Nevíte prosím někdo aktuálně, jestli se tedy ty doplatky do výše RP musejí vracet? Nebo jak se to řeší? Nerada bych, aby mi pak přišel dopis, že dlužím státu peníze+penále kvůli pár stovkám. 😨

lucisa
autor
9. říj 2010

@zara81 Taky jsem dostala včera doplatek a to, že jsem brala peníze na doplacení do výše rodičáku jsem všude uváděla. Takže předpokládám, že nejsou hloupí a buď mi ten rozdíl odečetli nebo to zpět nechtějí.
Ale pro jistotu tam v pondělí ještě zavolám.

zara81
11. říj 2010

Lucisa, díky...jen budu ráda, pokud by jsi mi mohla napsat, co ti řekli. Mě vyplácela mateřskou ČSSZ z Prahy a ten doplatek zase ÚP v místě bydliště, což je na opačném konci republiky, tak nevím.

lucisa
autor
13. říj 2010

@zara81 nějak nejsem schopná se tam dovolat. Vždycky se se mnou dlouze vykecává automat a když se mi ozve spojovatelka, tak mají kompetentní osoby školení (nechápu, že aspoň někdo nezůstal pro veřejnost) a nebo mi to pro změnu nikdo v kanclíkách nebere. Zítra znovu zkusím....

mischaa
13. říj 2010

Dobrý den, pokud mohu mluvit za sebe, tak jsem měla nižší mateřskou než rodičák, takže mi UP doplacel do vyse rodičáku , tj. 7600. No a doplacení mi přišlo od těch 7600. Takže pokud jste měla mít mateřskou 10 000 a chodilo vám 7000. Tak vam urad prace doplacel mesicne 600. A ted vám praplatek prijde od tech 7600. Tzn 2400* počet měsíců. Abyste mne pochopila.
Pokud se chcete informovat, tak si zavolejte sem, já tam taky volala a ihned mi vzala tel velice příjemná paní. Zkuste to.

Klienti se mohou také pro bližší informace obrátit na call centrum nemocenského pojištění na tel. čísle: 840 406 040.Doplatky peněžité pomoci v mateřství (PPM), tzv. mateřské v těchto dnech vyplatila klientům Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V prvním říjnovém týdnu tak bylo poukázáno klientům celkem 659 822 493 Kč, to je 98 % všech doplatků PPM, které má ČSSZ celkem vyplatit. ČSSZ tak ve velmi krátkém termínu realizuje novelu zákona.

69 839 doplatků PPM zaslala ČSSZ klientům na jejich účet v ČR, a to v celkové výši 622 741 137 Kč. Doplatek PPM v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky obdrží 6 287 klientů v celkové částce 36 825 292 Kč. Do zahraničí ČSSZ vyplatila 37 doplatků PPM v celkové výši 269 568 Kč, z toho 35 výplat na Slovensko, zbylé do Polska a Nizozemska.

Celkový objem doplatků PPM bude činit 670 milionů Kč. Doplatek peněžité pomoci v mateřství se týká 77 tisíc klientů. Pokud by všechny případy peněžité pomoci v mateřství trvaly po celé doplácené období, byla by průměrná výše doplatku PPM 1 730 Kč za každý kalendářní měsíc v dopláceném období. Průměrná výše dávky PPM za kalendářní měsíc v 1. pololetí 2010 činila 10 300 Kč.

O doplatek PPM není třeba nijak žádat, pracoviště ČSSZ výplatu doplatků PPM zabezpečila automaticky. A to způsobem, který si příjemce zvolil v původní žádosti o PPM, tj. buď na účet u peněžního ústavu v ČR nebo v zahraničí či v hotovosti prostřednictvím České pošty. Bankovní transakční operace trvají cca 4 - 5 pracovních dnů.

nika
13. říj 2010

holky já zjistila totok: pro ujasnění můj případ - na ppm jem byla do 16.3 2010 poté Rodičák v základní výměře, za měsíc březen mi doplatili jen část rodičáku do 7.600,- včera jsem se dotazovala na místní státní sociální podpoře kam spadám s výplatou Rodičáku a nic se přehodnocovat nebude (jako že bych měla vracet ten část rodičáku kterou mi za březen doplatili). užijte si plnými doušky doplatku ppm 🙂

amyalinda
7. led 2013

Prosím vás je možné dostat vzpetne penize na dítě za celí rok v měsiční částce 3800-k??????? ☹ moc vám děkuji za odpovět 🙂

j.a.n.i
9. led 2013

@amyalinda Nějak nechápu co přesně máš na mysli... nicméně o rodičák lze žádat maximálně 3 měsíce zpětně.

spuldar
25. lis 2014

Dobrý den, chci se zeptat, pokud mám teď PPM 6100,-, můžu nějak žádat o doplatek do RD? A z čeho se ten doplatek vyplácí? Z té částky určené na RD (tedy nějakých těch 220000 za celé období) a nebo z nějakých jiných zdrojů? Čili pokud teď bych o to doplácení požádala, tak na RD bych měla pak nižší částky o ty doplacené peníze? Díky

j.a.n.i
25. lis 2014

@spuldar Požádat můžeš a jde to již z těch 220 000,- na RP a je to rodičovský příspěvek, tedy RP, nikoliv RD, to je volno od zaměstnavatele.

spuldar
25. lis 2014

Děkuju 🙂 protože na infolinky či úřady se nedá dovolat, natož položit dotaz 🙂