Dostane otec paragraf na starší dítě, když maminka rodí?

makkyna2
8. zář 2010

Maminky, potřebovala bych poradit: Má nárok tatínek na paragraf nebo ošetřování na dvouleté dítě, když maminka byla v porodnici?? A popřípadně kdo ho vystaví - porodnice, dětská doktorka nebo gynekolog?
Předem moc děkuji za odpověď.

pucifous
8. zář 2010

ano má 🙂

giselka
8. zář 2010

Jestli v poslední době neproběhla změna, tak pokud je maminka se starším dítětem na mateřské a jde do porodnice, tak tatínek paragraf dostane. Ale paragraf se nevystavuje na dítě, ale na maminku, je tam na to kolonka, nevím přesně, ale něco jako "osoba, která o dítě běžně pečuje" Měly by ho vystavit v porodnici a pak obvoďák. V létě jsem měla něco s nohou a nemohla jsem chodit a manžel dostal paragraf od mé obvoďačky, a to jsem byla doma, takže při hospitalizaci by to snad neměl být problém. Zítra nastupuju do špitálu, tak doufám, že to tak opravdu platí 😅

kacici
8. zář 2010

Holky my to tak pred rokem v lete resili a slo to 😉 . Manzel dostal paragraf na me,kdyz jsem lezela v nemocnici 😉 Pak jsem mela jeste anginu a navazovalo na to osetrovani od obvodniho lekare,takze giselka pise pravdu 🙂 Urcite to tak jde a i v nemocnici me to vypsali hned 😉

gtver
8. zář 2010

Ano, dostane, na požádání vystaví porodnice.

jindri
9. zář 2010

Zeptám se jak negramot, ale co je to "paragraf" - tzn., že dostává dávky, jako by byl na nemocenské on? 😅 Díky za vysvětlení.

beruska2x
9. zář 2010

pri paragrafu dostava tatinek 100% mzdy po max. 7 dni kdy pecuje o dite kdyz nemuze matka - me to vystavila obvodacka , kdyz bylo malemu 3 tydny a ja mela zanet ucha...

power700
22. zář 2010

Takže když jdu rodit, tak má manžel právo na paragraf na první dítě? A ten mně vystaví v porodnici?

romana29
22. zář 2010

U nás v porodnici to měli napsaný i na dveřích porodního sálu - musí se o to říct hned a určitě má nárok, když se musí starat o první dítě, i kdyby to dítě mělo pět let, přece ho nenechá sám doma 😀
Prostě přijet a hned říct a oni vydají 😵

myisiska1
22. zář 2010

Zatím právo určitě má. Otázkou je, co vymyslí naše úžasná vláda po novém roce. Oni přece myslí především na rodiny s dětmi - jak život co nejvíce zkomplikovat. Jinak paragraf si zatím může vzít kdokoliv - třeba i babička, nebo sousedka 😉

pepibubu
22. zář 2010

Dostal by, ale nevyplatí se to finančně. Lepší je si "holt" vyplácat dovolenou. Víc určitě řekne někdo, kdo se zabývá mzdovým účetnictvím.

verusky
22. zář 2010

devcata,jsem s mladsi dcerou na RD,je nemocna,starsi onemocnela take.pry se automaticky musim starat o obe deti ja a otec na paragraf pravo nema (jen v pripade nemoci matky).je to tak?????

petapete
9. lis 2010

verusky - tak tam snad není důvod pro paragraf otce, ne? Ten paragraf je jen, pokud se matka z nějakého (zdravotního) důvodu nemůže postarat, tzn. je v nemocnici/porodnici/nemocná-neschopná se starat...pokud jsou nemocný děti, tak se snad samozřejmě postará matka, která koneckonců za tímto účelem pobírá rodičovskou dovolenou😉

ladybugie
9. lis 2010

Pokud onemocní matka na mateřské dovolené ( rodičovské) a to i v případě, že je v porodnici, má otec nárok na tzv. ošetřovačku. Vypíše mu ji ošetřující lékař ženy. Platí to sociálka a jedná se o 9 placených kalendářních dnů 🙂 Řešila jsem to v červenci, kdy jsem dostala těžkou mononukleozu a manžel se staral o malou.

helcah
9. lis 2010

Ladybugie a to manžel dostal 100% platu nebo mu to počítali jako nemocenskou?

pucik
9. lis 2010

Ahojky, my to taky měli už několikrát, je to lepší napsat od obvoďáka maminy, jsou s tím pak hrozný starosti s ukončováním. Je to na těch 9 dní, pak by musel aspoň na jeden den do práce a pak může znova. Vyplácí to sociálka a je to jako nemocenská, 100% platu určitě ne. Tak držím palce všem, ať je co nejméně třeba 🙂 😉

pisisvori
14. kvě 2014

chtěla bych se znova zeptat. Ano budu na mateřské dovolené, ale s tím minkem v bříšku ne se starším dítětem🙂, kterému bude 5 , ale bude to oprázdninách, kdy nefunguje školka.....Má otec na paragraf během mého pobytu v porodnici nárok a kdo a na koho ho vypisuje?

hz
6. lis 2016

Ahoj, obnovim, pokud mohu.. rada bych se zeptala, zda by dostal manzel paragraf na starsi dite, kdyz budu v porodnici? je teda pravda, ze u porodu bude pritomen.. a je osetrovne stale tech 9dni vcetne vikendu? a jak je to s ukoncenim, kdyz osetrovne vystavi porodnice-musi jej opet ukoncit?