Dvě jména. Jsou s tím problémy na úřadech?

sonjas
9. pro 2007

Ahoj holky, prosím vás tímhle tématem o radu a vaše zkušenosti. Na poslední chvíli s manželem přemýšlíme, jestli dát naši dceři dvě jména. Moc se nám to líbí, ale nevím jestli s tím nejsou nějaké problémy na úřadech atd. A jak vůbec oslovovat malou když má jména dvě, aby v tom neměla nějaký guláš. Díky za odpovědi

kristi
23. čer 2009

nase ma taky dve jmena, proste se nam chtelo a hlavne se ta jmena k sobe hodi. To jak dlouho se bude podepisovat a vyplnovat lejstra je mi srdecne jedno, zase tak casto se to nedela....

rezetka
23. čer 2009

Jaký lejstra?Na občanku a řidičák to vyplné parkrát za život a u ostatního se stejně podepisuje jen příjmením, takže toto bych neřešila. Za národního obrození měli aj tři jména a nemyslím, že by jim to nějak vadilo 😀.
A nevím, proč se všichni diví dvěma křestním jménům, když ženský teď dobrovolně mají dvě příjmení, to je podle mě teda těžší se podepisovat 😀.

rezetka
23. čer 2009

Zdeni, taky jsem teda neslyšela, že by se první psalo zkráceně a druhé celé. Je to tak jak píše Caira.

zdenallicka
23. čer 2009

Rezet, slyset jsi to nemusela.. Kazdy se podepise tak, jak uzna sam za vhodne, ne? My proste diteti budem rikat Jachyme (Tadeas Jachym) nebo Ello (Rozarie Ella) a jak se bude podepisovat, si rozhodne samo, ale jelikoz mu budeme rikat druhym jmenem, bude se zrejme tim druhym podepisovat a zkracovat bude prvni...🙂

kristi
23. čer 2009

Zdenallicka, to se mi zda teda max. divne, myslim, ze to neni takhle nejak mozny. Vzdy se rikalo prvnim a druhe se zkracovallo, akorat mu v tom teda udelate maglajs. Podepisovat se musi tak, jak se jmenuje prece, jmeno neni od toho, aby si o nem rozhodoval kazdy sam. Byt vami, dam ta jmena obracene, takhle v tom budou mit vsichni vcetne deti bordel.

gtver
23. čer 2009

je to úplně jedno, jediná úřední oficiální podoba jména bude vždy tak, jak je zapsáno v rodném listě a op, tedy obě plná křestní jména jak si to kdo neoficiálně zkrátí je skutečně jen jeho věc, to není nijak upravené, jde spíš o to, že zkrácená varianta s uváděním druhého jména jen písmenem je běžnější. Ale neznamená to, že není možné psát naopak.

kristi
23. čer 2009

no jasne, ze si to tak psat muze, ale je to divny proste

gtver
23. čer 2009

kristi, proti gustu..., ber to, že spoustě lidem zas přijdou divný vůbec dvě jména, cizokrajně znějící jména to, že se manželé jmenujou po ženě, atd. atd., jde spíš o to, s čím se setkáš, že je to neobvyklý apod. Ostatně i tu podobu (první litera s tečkou + následně jméno) jsem už taky viděla 😉

zdenallicka
23. čer 2009

gtver..🙂 😉

Kristi, divne ti to prijit muze, nerikam, ze ne.. Nam se to tak libi a proste to tak budem delat... 🙂

Mne prijde tolik veci divnych.....😀

gabbi
24. čer 2009

Zdeni podle toho co ja vim z CR, tak zkracovat se muze pouze druhe jmeno -j este si to over at pak nemas z toho trable s urady.

Ja neziju v CR a tady se to dela tak, ze prvni v celem zneni a druhe jmeno - muze bud v celem zneni a nebo jenom pocatecni pismeno s teckou

zdenallicka
24. čer 2009

gabbi, ale ja nemluvim o styku s urady... Ja mluvim o beznem podepisovani se..🙂 O beznych, neformalich vecech... O neco vys jsem psala, ze pri styku s urady se bude vypisovat cele jmeno/jmena... 😉

kristi
24. čer 2009

Zdennalicka a muzes mi, prosim, vysvetlit, proc se nebudou vase deti jmenovat obracene???

rezetka
25. čer 2009

Dobrá otázka... 😉

mikimous
31. říj 2019

@lenycka jen se chci zeptat..musím na úřadech a pak ve škole opravdu uvádět dvě jména?v rod.listu to bude,ale pak ....

mikimous
31. říj 2019

@kristi a co ve škole?