Dvě jména. Jsou s tím problémy na úřadech?

sonjas
9. pro 2007

Ahoj holky, prosím vás tímhle tématem o radu a vaše zkušenosti. Na poslední chvíli s manželem přemýšlíme, jestli dát naši dceři dvě jména. Moc se nám to líbí, ale nevím jestli s tím nejsou nějaké problémy na úřadech atd. A jak vůbec oslovovat malou když má jména dvě, aby v tom neměla nějaký guláš. Díky za odpovědi

prdecek
10. pro 2007

Ahojky sonjas,
já sice těhu nejsem, ale s přítelem se o jménech už bavíme dlouho,když to bude chlapeček tak to prý musí být Liborek po něm, přes to nejede prý vlak, jenže mě se líbí jméno Martínek, tak jsem to vymyslela tak, že budeme mít Libora Martina. Je to kompromis. Volat na něj budeme Liborku a když něco provede tak obouma jménama. CO na to úřady to nevím, ale problém v tom nebude si myslím, kamarádka má holčičku a ta je Adriana Dominika a problémy neměnli. 🙂

maart
10. pro 2007

Ahoj Sonjas, mame to tak u obou kluku a budeme to tak mit i u tretiho miminka. Prvni jmena maji svoje originalni a druha jmena maji po nekom z rodiny (starsi syn po otci, mladsi syn po mem dedeckovi a miminko bude mit druhe jmeno po babickach 😉 jmenuji se shodou okolnosti stejne, takze si nebudou babky zavidet). Deti ale oslovujeme jenom jednim (prvnim) jmenem, druhe jmeno je pro nas spis jenom symbolicke - jako pripominka nebo vzpominka na rodice, prarodice atd. Na matrice s tim neni zadny problem, dokonce mam pocit, ze deti mohou mit az 3 jmena, ale nejsem si tim jista. 2 jmena jsou ale bez problemu. Kdyz das diteti 2 jmena, tak musis pocitat s tim, ze na vsech urednich a oficialnich dokumentech vzdycky musis vypisovat vsechna jmena, ale tak to nevidim jako nejakou prekazku. Takze tak.

lenycka
10. pro 2007

Sonjas, my mame dve jmena a oslovujeme obouma uz odmalicka. Je pravda, ze vic tim prvnim, ale snazim se i druhym, aby na nas pak nekoukala jak puk za par let 😀
Na uradech s tim nejsou absolutne zadne problemy, nemusis se na to chodit ani ptat, jen do formulare pro porodnici vypises jmena dve! 😎

ja.na81
10. pro 2007

Dobre rano holky, ja tomu prestavam nejak rozumnet.
Teprve tedy s manzelem zaciname premyslet, jaka jmena by prichazela v uvahu a pri tom jsem narazila na tuhle stranku
http://www.beliebte-vornamen.de/tschechische.htm

Nu a tam pisou, ze dat decku dve jmena neni ze zakona v CR povoleno! Znamena to, ze maji Nemci zase zastarale info? 😉 (No mezi nami bych se tomu moc nedivila, nejakou dobu mezi nimi ziju 😀 )

lenycka
10. pro 2007

Jani povolene to je, kdyby nebylo, nemuzeme je mit 😀

ja.na81
10. pro 2007

to je taky pravda 😀 No jak rikam, ja se u tech Nemcu uz nicemu nedivim 😀

andelka
12. pro 2007

Ahoj, taky bych se přidala. Zatím těhu nejsem, a asi ani dlouho nebudu, ale jména už máme. Dáme ale jen jedno, Anežka nebo Tomáš. A jelikož budou děti křtěné a ve starším věku i biřmované, budou mít pak taky jména dvě, ale neoficiálně. Já mám jména dvě Kateřina Anděla, ale jen v křestním listu, v rodném ne. Manžel je Jan Petr Pavel, ale taky ne v rodném, tehdy se to ještě nedělalo. Ale v mé rodině se už oficiálně dvě jména dávají. Máme jména: Anna Nika, Josef Jakub a prý Jakub Radegast (to dodneška nevím, jestli je jen vtip, ale prý ne). Čekají se další, tak jsem zvědavá, co to bude tentokrát.

blacklucka
12. pro 2007

ahojík, je to povolené, nikdo se tě nebude na nic ptát, bud napíšeš jedno nebo dvě 😉 my vzhledem ke krátkému příjmení volili a budem volit taky 2 a navíc se nám to moc líbí.Martínek slyší na obě jména

krista
2. led 2009

zdenallicka • snž • Dnes v 07:24
AHoj těhule, netěhule, maminy a jiné ženy.. 😀 Líbí se vám, když někdo nosí dvě křestní jména? Nám se to líbi moc a proto se naše děti budou jmenovat Eliáš Matěj, Tobiáš Jáchym, Jasmína Mia nebo SOfie Ella.
Zákon toto umožňuje.. Těším se na vaše názory, kombinace, praktické zkušenosti... 😉

poletucha • 11tt • Dnes v 09:37
nelibi a prijde mi to dost neprakticky 😉

ingusa • 9tt • Dnes v 09:42
Ahojcek,podla mna je to uzasny napad,mne sa to tiez paci,ale nikoho nepoznam kto by dal takto meno;)mne sa to paci,lebo buduci manzel je Ondrej a bol by rad keby sa aj nas syn (este nevieme co to bude;) volal.Jeho otec,dedko,pradedko atd su Ondrejovia.Chce zachovat toto meno..Mne sa zasa paci Timotej tak rozmyslam nad menom Ondrej Timotej ;)

janca.k • snž • Dnes v 09:49
Ahoj holky, tak mě se taky dvojjména líbí, ale doma by mi to neprošlo, ale tady na koníkovi mám pocit že každé třetí dítě má dvě jména...podle mě je to hodně oblíbený...
Zdeni a nad jménem Zdenička Janička jsi jako neuvažovala ??? 😀 😀 😀 Jo a koho jsi myslela těmi jinými ženami 😕

zdenallicka • snž • Dnes v 10:21
Jako nematky, netehule...jeeezis, co ja vim???? 😠

Zdenicka jsem ja a Janicka je moje segra, takze to by asi taky neproslo.. 😒 KAzdopadne krasna jmena... 😵

zdenallicka • snž • Dnes v 10:23
ingusa: Super, jdi do toho!! Moje neter Je Tereza Natali, rikame ji NAtalko, ale vi, ze se jmenuje Tereza NAtali a pouziva to, kdyz se predstavuje.. V dubnu ji budou teprve tri roky a nema s tim problem.. A nezda se nam to neprakticke... 😉

ingusa • 9tt • Dnes v 11:11
Ja si tiez myslim, ze v dnesnej dobe mi to pride normalne, dat taketo meno🙂 tak teraz len uvidime, co to bude🙂

tannawe
2. led 2009

Ahoj, na uradech problem neni pokud jsou obe jmena podle matrikarek v poradku, problem muze byt jen s hodne exotickym jmenem.
My mame Zachariase Jana a vubec se nad tim na matrice nepozastavovali - akorat legrace byla v porodnici kdy mi osetrujici lekar po porodu rika : No tak pani Zachariasova ten vas Honza prosperuje dobre...tak to jsem se bavila!
Jinak normalne pouzivam obe jmena, ale samozrejme vic Zak nebo Zachariasek atd.,ale kdyz je mimoradne roztomilak tak je to proste Honzina... 😉

mirjanka
2. led 2009

Je, já jsem ve škole učila kluka, který se jmenoval Štefan Viliam - a říkali mu Míšo 😀

emamamamu
2. led 2009

my mame synovce Oliveta Tigera a rikame mu Olivo a na uradech problem nebyl....Tygriku mu rikame ze srandy...🙂

lenkabu
2. led 2009

Jestli budu mít druhou dceru tak to bude Alice Martina...Martina po kamarádce co mi nedávno umřela.První dcera má jedno jméno protože jsem neměla důvod dávat druhé.Pak to jednou budu muset holkám vysvětlit ať si Vanda nepřipadá ochuzená. Na úřadech snad není problém,znám teď dost dětí se dvěma jmény.Mně to přijde jako ideální když chcete prokázat někomu úctu a dám jméno po němale líbí se vám i jiné.

tannawe
2. led 2009

My jsme chteli dat jmeno od Zet, po manzelove tatinkovi, ktery umrel nez jsme Zakyho pocali... ☹ ,ja jsem chtela zase zidovske jmeno a Zachariasek z toho vysel jako nase idealni volba a Jana jsme dali po mem tatinkovi, aby to bylo vyvazene. Ella ma jmeno jedno a zatim to neproziva ani ona ani nikdo jiny, ze by to brala jako ze ona ma jen jedno a Zaky rovnou dve 😉 Jinak treti bude mit taky jmeno jen jedno 🙂

nunacek
2. led 2009

Dvě jména se mi zdají nepraktická, ale je to dobré řešení, když se člověk nemůže rozhodnout mezi dvěma jménama a neví, které je hezčí. Taky je to dobré, jak psala Lenkabu, že druhé jméno může být výrazem nějaké úcty či vzpomínky, ale to mi přijde zase trochu nefér vůči ostatním, člověk přeci ctí a vzpomíná na hodně lidí, ne jen na jednoho či jednu. Taky si myslim, že když člověk dává dvě jména, tak ta jména by se k sobě měla aspoň trochu hodit.

zdenallicka
2. led 2009

MNe to prijde krasne... 😵

Tannawe: zacharias Jan je dobryyy.... 😉

lenkabu
2. led 2009

nunacek:je fakt že kdybych měla dát jména po všech na kt. vzpomínám tak se chudák děcko nepodepíše 😅 Já to beru jako citovou záležitost,Martina se mi hodně vryla do srdce i do života a sama děti neměla aby nechala odkaz v nich,tak to bude takhle.Ještě tu další holku potřebuju 😀

nunacek
2. led 2009

lenkabu: Tak to musíš dát objednávku manželovi, aby druhý dítko byla holka a ne kluk 😀 Jinak Alice je krásný jméno 😉

des
2. led 2009

Jen tak pro úplnost:

301/2000 Sb. Zákon o matrikách, jménu a příjmení

§ 18
(2) Zapsána mohou být dvě jména, která nesmí být stejná; dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen. Ustanovení odstavce 1 se užije obdobně.

des
2. led 2009

Pro zajímavost kamarádka si druhé jméno přidávala sama jako dospělá a má nově vydaný i rodný list.

sonica
2. led 2009

ahoj pridavam se k tem kteri daj svemu prckovi dve jmena...
ja jako vzpominku na rodice...
v CR se muzou dat dve jmena, na urednich dokladech musi byt take vzdy uvedena, ale doma je na vas ktere budete pouzivat, ale dominantni je prvni... 😉

zdenallicka
2. led 2009

Soni, my rikame neteri Natalko a je to druhe jmeno.. I nas Elias MAtej bude spis MAtej nez Elias.. A stejne tak Sofie Ella a Jasmina Mia... BUdem rikat druhym jmenem... Melodicky se poradi jmen, jak jsem napsala, hodi k nasemu prijmeni... Jaka chces dat jmena?

lenkabu
2. led 2009

nunacek:děkuju...Vanda a Alice mi taky zní dobře k sobě,teď jen tu holku zařídit 😀

nunacek
2. led 2009

lenkabu: Vanda je taky hezké, ale Alice je hezčí 😉 A obě jména se k sobě pěkně hodí 😉 Tak teď jen zařídit druhou holku 😀

sonica
2. led 2009

zdeni to jo, ale pri uradnim styku je prioritni prvni jmeno, to druhe je jakoby min... tak jsem to myslela... 😅
no ja chci karolina eva a kluk asi oskar jiri... 😅 hlavne chci aby holcicka mela napsano eva, to byla moje maminka ale nechci ji ukratit o slaveni svatku, a aby mela vanoce a svatek v jeden den,takze i takhle se to da vyresit... 😅

rezetka
19. čer 2009

My máme Tobiáše Bořivoje,
druhý by se mi líbil Eliáš, ale žádné české jméno jako druhé se mi k tomu nehodí 😒.
Eliáš Přemysl? Eliáš Vavřinec?

lenkabu
19. čer 2009

Za Eliášem by se dobře vyjímalo kratší jméno ale nic mně nenapadá 😅

rezetka
19. čer 2009

něco s ř nebo r, ale nic ostrého, máme ostré příjmení...
ale co, na druhé ještě čas, tak snad do té doby něco vymyslíme 😀

cirrusa
19. čer 2009

Co Eliáš Jan? Je to krátké, docela mi to i zní..... 🙂

My čekáme Tomáše Benedikta, případná holčina by byla Magdaléna Ema (nebo Magdaléna Anna, tady bojuju s manželem 😀 )...

lenkabu
19. čer 2009

Eliáš Jan mně taky napadlo 🙂