Existují výjimky pro získání sociálních dávek?

sebeann
21. dub 2014

Dobrý den - nebo Ahoj ..

každý máme něco, problémy a situace, které člověk řeší. Nevím, jak to tady chodí nebo nechodí. Ale ráda bych požádala o radu - případně zkušenosti, které máte. Nikoliv o soudy, které znám a plně si uvědomuji váhu své situace, která se ve finále obrátila prostě jiným směrem.

Každým dnem očekávám narození své dcery. S jejím otcem nežijeme ve společné domácnosti a ani jsme nikdy nežili. Nepodílíme se na společném hospodaření a veškerou výbavičku atd. pro malou jsem pořídila z vlastních úspor nebo na vlastní náklady. Vzhledem k rizikovému těhotenství jsem od druhého měsíce na nemocenské. Na tu jsem nastoupila cca po měsíci zaměstnání. Předtím jsem studovala VŠ - neukončila. Tedy se to nedá započítat jako ukončené studium. Otec dítěte není zlý člověk a není to ani tak, že by se o svou dceru nechtěl postarat, ale nemůže. Podnikání a neproplacené faktury ho dostaly do opravdu těžkého bahna. Kdy je na tom existenčně velmi špatně. Nechtěl stáhnout ještě mě a malou. Snaží se "někde" vydělat peníze a postavit se zpět na nohy. Vím, že naše dítě je to jediné, co ho drží nad vodou a kvůli čemu každý den bojuje - drží, aby to nevzdal.

Ze zákona jsem teda vedena jako matka samoživitelka. S příjmem z nemocenské plus mínus 13 000 Kč měsíčně. Žádné další příjmy nemám. Jen z dobré vůle mé matky smím u ní přebývat. Vzhledem k tomu, že si ale dle své nemocenské zřejmě žiji nad poměry, nemám nárok na porodné ani další pomoc. A myslím, že ani nárok na to, volit si délku rodičovské dovolené (nemám odpracované požadované dny). Nemohu si dovolit luxus být s miminkem 4 roky doma. Když jediný příjem, který budeme mít bude rodičák a jak to jenom trochu půjde, tak to co prostě seženu. I kdybych měla padnout na hubu.

Moje maminka mě nechává u sebe ze své dobré vůle, o příspěvek na bydlení musí žádat ona. Ale vzhledem k jejím příjmům jí ho nedají. Ačkoliv vůči mě nemá žádnou vyživovací povinnost. Nikdy jsem nežila na někom jako parazit a vždycky, šlo-li to jenom trochu, dokázala jsem se o sebe sama postarat. Plánovali jsme rodinu, měli jsme být na to dva. Bohužel ale zákony ČR a vyčůranost některých lidí otce mého dítěte zakopala neznámo zatím kde .. každý den jen doufám, že se ozve a že je v pořádku.

Nepotřebuji nikomu hrát na city. Potřebuji jen radu - zkušenost, pomoc. Zda neexistují nějaké výjimky pro získání sociálních dávek jak je porodné, příspěvek na bydlení, volba délky rodičáku .. abych si mohla udělat nějaké malé rezervy do té doby, než budu schopna alespoň chodit nějakým pomáhat třeba s úklidem. A než bude alespoň moje holčička alespoň trochu schopna se obejít na část dne bez mé péče.

Děkuji všem, kteří dokážou chápat lidské osudy jinak než pohrdavým způsobem.
Seb

zamilovanadonej
21. dub 2014

@sebeann Bohužel žádné vyjímky v sociálním systému nejsou. Jediné co můžeš, je při rodičáku pracovat na libovolnou smlouvu. Takže pokud budeš mít hlídání, můžeš do práce při pobírání rodičáku bez problémů...

ilonne
21. dub 2014

@sebeann Já myslím, že na porodné by jsi dosáhnout měla. A chceš zapsat otce do RL? POkud ne, taky by jsi zřejmě měla nárok na nějaké dávky.

sebeann
autor
21. dub 2014

Ano. O práci na rodičovské dovolené jsem slyšela .. už hledám nějakou "domácí práci" nebo nějakou výpomoc. Prvních pár týdnů se od miminka ale nebudu moci hnout. A prací na doma je jako šafránu - a když, tak to jsou podvody.

Nemůžu mu udělat to, že bych ho nenechala napsat do rodného listu malé. To by mu zlomilo vaz :(. Na ÚP mi dali papír na vyloučení osoby z blízkého okolí, tedy otce, kdy se mé "nároky" nebudou vypočítávat z jeho příjmu. Ale nějakou dohodu o výživném chtějí - to je problém.

Prosím ještě, lze si regulovat délku rodičovské dovolené? Když jsem zaměstnána od října 2014 a po 3 týdnech práce jsem nastoupila na rizikové - nemocenskou?

Děkuji.

sedmiteckas
21. dub 2014

Napadlo mě - fungují u vás tzv. sociální byty? Mám kamarádku, ta s malou taky zůstala sama, otec kriminálník, výživné neplatil, vím, že si zažádala o byt, s malou tam byly a protloukaly se jak sedalo, ale dnes jsou už na tom líp, malá chodí do první třídy, mají nového taťku a jsou spokojené. 13 000 Kč tehdy určitě neměla - což neber nějak špatně, nechci nijak rýpat, jen mě popravdě trochu zarazilo, že těch 13 000 Kč měsíčně máš. Držím palečky, ať situaci zvládneš...

banitram
22. dub 2014

dopsat otce do RL se dá i dodatečně, až se přítel vyhrabe z nejhoršího. Podle toho co píšete, stejně přítel nebude mít na to, aby platil alimenty nebo vás jinak ekonomicky podporoval, takže vám jeho jméno v rodném listě dítěte pouze zkomplikuje možnost dosáhnout o dávky. Asi bych to vyřešila tím, že bych ho zatím neuvedla a požádala o všechny možné sociální příplatky. Pokud Vaše maminka jetště pracuje, může si vnučku uvést do daní - žijete ve společné domácnosti, podílíte se na společném hospodaření, to by mělo jít bez problémů a měsíčně to dá 1117,- Kč navíc.

zirafka82
22. dub 2014

Pokud jsem pochopila správně, tak zakladatelka vlastně ani neví, kde přítel pořádně je. Na to, aby ho nechala zapsat do Rl ale musí mít prohlášení o uznání otcovství, ne? Ale možná že se pletu.....

chris_n
22. dub 2014

@sedmiteckas 13 tis. Neni nic vysokeho, pokud slecna mela prijem 20 tis. Napr. A k otazce, v prvni rade bych neuvadela otce, prozatim. Jinak i na 4 lete variante ze zacatku myslim dostavas vyssi davku, az pak se snizi. No a materskou, to asi narok n emas.

sebeann
autor
22. dub 2014

Přeji dobré ráno.

Měla jsem dobře placenou práci (hrubého cca 25 000 Kč) z toho se mi vypočítala nemocenská, která po odečtech je něco kolem 13 000 Kč. Uznání otcovství již proběhlo na matrice před 3 měsíci. Kdy to tak ještě špatné nebylo a mysleli jsme, že se všechno vrací do starých kolejí. Bohužel, neproplacené faktury za práci dostaly partnera do druhotné platební neschopnosti. A s úřady téměř není řeč. Nikoho to nezajímá a na výzvy nikdo nereaguje. Ví, že lidé si nemohou v takovém případě dovolit ani právníka a ještě se o své peníze soudit. V partnerovo případě nejde, bohužel, o žádnou zanedbatelnou částku. Je to pro něj likvidační.

Někde mi říkali, že si délku rodičovské dovolené mohu regulovat. Někde zase tvrdí, že ne. Nevím tedy, jak to je. Na úřadu práce mi podstrčili papír, který vyjímá otce z osob blízkých. Tedy že se na na společném životě nijak jinak nepodílí. Zítra bych ještě ráda skočila na pracovní úřad s tím, jak to udělat, když existenčně je nemyslitelné, aby nějak finančně - momentálně - podporoval své dítě, natož mě. Tedy je teď otázka, jak to s tou regulací rodičovské dovolené vlastně je.

Moje mamka stále pracuje. Velkoryse mi nabídla, že můžu s miminkem zatím u ní pobývat, než se situace nějak vyřeší. Ale nemá ke mě žádnou vyživovací povinnost. A nemusí mě tu ani "zadarmo" mít. Proto jsem chtěla alespoň nějaký příspěvek na bydlení s tím, že po nocích bych třeba šila nějaké "blbůstky" na zakázku. A z toho doplácela zbylý "nájem". O porodném si mohu nechat zdát. Jelikož by můj měsíční příjem za poslední čtvrtletí nesměl překračovat 11 000 a pár drobných.

U nás žádný program k "sociálním bytům" není. Už jednou jsem se na to ptala. Tady spíše podporují úhradu bytů z osobního vlastnictví. Ale jen určité sortě lidí. Navíc .. nechci jejich podporu na celé 2-4 roky .. jen na to "nejhorší období", kdy se budu muset miminku plně věnovat. Snad bych během těch 6 měsíců něco vymyslela, abych nemusela být zcela odkázána na stát. Případně doufala, že se partner vrátí a celou věc vyřešíme jinak

Chápu, že to pro někoho může být otravné. Nikdy jsem nebyla závislá (pokud jsem nestudovala) na nikom. Dokázala jsem si přivydělat a vyjít s tím co jsem měla. Samotné mi je závislost na sociálních dávkách proti srsti. Ale pokud jednou tady tato "pomoc" je, nechápu, proč není nabídnuta opravdu v krajních situacích, byť jen na určitou dobu. Je mi záhadou i volba délky mateřské dovolené. Nemocenskou mi přece mají z čeho vyměřit? A místo toho, abych šla co nejdříve do práce a z dvouleté dovolené vyčerpala možnosti, budu muset rozpitvat vše do 4 let.

sebeann
autor
22. dub 2014

*

sebeann
autor
22. dub 2014

*rodičovské dovolené, pardon

speedygon
22. dub 2014

Délku rodičovské nemůžeš volit nejspíš proto, že si dostatečně dlouho nepracovala...tím pádem na Tebe připadá ta finančně nejhorší varianta...jelikož u maminky nemáš trvalý pobyt, může si zažádat o příspěvek na bydlení. Bohužel s takovým příjmem nedosáhneš jinak asi na nic 😒

snehurka845
22. dub 2014

Seb nechcem sa Ta nijako dotknut,ale myslim,ze to vidis zbytocne prilis cierne. Na stat sa naozaj neda spoliehat,vynimky neexistuju. Ty predsa nie si na tom tak zle,tak sa zbytocne netrap a ver,ze vsetko bude dobre. Napisem Ti nas pribeh,mozno Ta trosku povzbudi. Moja dcera pred dvomi roki bola v podobnej situacii ako ty,mozno este v horsej. Na nu sa priatel vykaslal a zostala na vsetko sama. Na matersku narok nemala, Rodicovsku si tiez volit nemohla, dostala stvorrocnu variantu. Doteraz byva s dcerkou pri mne. Ja som na ID,ked sa malicka narodila, este sommaladoma syna,ktpry studovalna strednej skolev poslednom rocniku. Zaciatk yboli tazke, dcera sice porodne dostala,tiez aj pridavky na dieta. Malicka este nemal arok,ked sa dcera vratila do prace,. Ja som doma ,tak sa o malicku staram. Vyzivne od otca mauz sice prisudene, no platit aj tak neplati. Dnes ma uz moja vnucka 20 mesiacov avobec to neberiem, ako pritaz ,ze pri mnebyvaju a ze sa o nu staram, kedjedcera v praci. Syn uz tiez zmaturoval,nasiel si pracu. Viem,ze som Tiasi nepomohla, ale bud rada, ze mas mamu,ktora pri Tebe stoji a tes sa na dietatko. A ak je priatel taky, akoo nom pises, tak urcite ti pomoze aj on. Aj ked z Tvojich riadkov mam pocit, ze Ty sa prace nebojis a zvladnes aj bez davok od statu. Vela stastia.

katkagabinka
23. dub 2014

@sebeann
Ahoj, tak pokud stojíš o to, pobírat nějaké dávky tak tě asi moc nepotěším, protože se to vše odvíjí od životního minima, a to jsem měla já se třemi dětmi 13 500,- a víc od nich nedostaneš i kdyby jsi se stavěla víš kam . Ted by to měly zvedat, ale uvidíme co zákonodárci vymyslí. Takže pro získání příspěvku na bydlení musíš bydlet v bytě se smlouvou a platit alespon 3 měsíce, aby byl nárok. A to se započítává příjem všech osob v bytě žijících. Na to jsou dobré sociální byty, pokud je tam co bydlíš mají, a nárok na něj budeš s miminkem mít. Pak je nárok na přídavky, ale tam je to také nějak omezeno příjmem. Kdyby jsi na tom byla opravdu špatně, ještě tě může doplácet město, to vyplácí živobytí a bydlení . Ale jak říkám, nedají ti víc než je životní minimum. 😒