Hlídání babičkou. Jak to právně upravit?

aleachim
24. čer 2010

Zdravím. Potřebovala bych poradit, jak upravit po právní stránce hlídání babičkou. Naše babička by byla ochotná během příštího roku skončit v práci, aby nám mohla hlídat dcerku na plný úvazek. Problém je v tom, že do důchodu/ i do předčasného má ještě daleko, takže bychom ji chtěli zaměstnat. Předpokládám, že by byla třeba klasická pracovní smlouva a ona by si musela pořídit živnostenský list, ale jistá si nejsem. Pokud byste některá věděla, jak přesně v tomto případě postupovat, byla bych ráda. Díky

vojtisek2007
24. čer 2010

@aleachim - k hlídání dětí za ŽL by babička musela mít odpovídající pedagogické nebo zdravotnické vzdělání (více v živnosttenském zákoně) , pak by jí vydali živnosttenský list....sama by si odváděla sociální a zdravotní pojištění a daň.

aleachim
autor
24. čer 2010

jasně, tak to by nebyl problém, ona je dětská zdravotní sestra🙂. Kouknu do ŽZ. Jinak tě žádný problém k tomu nenapadá? Přijde mi to až moc jednoduché🙂

mystique
24. čer 2010

Alechim krom toho, že se |Vám to nejspíš vůbec nevyplatí, tak v tom problém není. Když spočítáš socialní, zdravotní, + daně . Ikdyž budete platit minimum. A to nebude ta nejlepší varianta, protože se to mamince počítá na důchod.

vojtisek2007
24. čer 2010

žádný jiný zádrhel mě opravdu nenapadá.....když bude chodit hídat k vám do domácnosti a ne si zřizovat hlídání doma...to by pak bylo ještě nějaké hygienické vyjádření a tak...takhle si myslím, že je to opravdu jen takhle....

aleachim
autor
24. čer 2010

vojtísek, díky moc.

mysti, to se bude muset zvážit, ale já mám hodně dobře placenou práci, takže i když mamce zaplatíme, to co má momentálně v nemocnici, tak se to vyplatí.

renush
2. črc 2010

Jsem docela v šoku, že si babička chce nechat platit za to, že je se svým vnoučkem. To jsem ještě nikde neviděla 😲 . To máš docela potěšení, to je máma, nebo tchýně?

beruska2x
2. črc 2010

@renush vzdyt to bude mit jako zamestnani, da kvuli tomu vypoved 😉 je to jen o papirovem usporadani.. prece musi z neceho zit, platit soc. + zdrav, dane... ne?

nahodou me se to libi, porad lepsi nez dat ditko cizim lidem v jeslich, kdyby se nam to vyplatilo, sla bych do toho hned a majo mama jeste radsi 😀 😀 😀 😀 😀

renush
3. črc 2010

no, je to, pro mě, neobvyklé. 🙂

nikes
4. črc 2010

renush, aleachim píše, že do důchodu má ještě daleko, takže z čeho jako by měla babička žít, když dá výpověď. Nehledě na to, že se ji výdělek bude počítat do důchodu. Kdyby šla na pracák, tak ten ji zaplatí pouze prvních 5 měsíců a pak má babi smůlu, takže já toto chápu. Něco jiného by třeba bylo, kdyby babička už v důchodě byla, takže by ji ty peníze tak netlačily. Pořád lepší dát dítě na hlídání babi, než třeba do jeslí nebo cizím lidem.