Jak ošetřit nesezdané soužití po právní stránce?

zoyka
31. led 2013

Ráda bych měla určitá práva i bez svatby, protože dítě je na cestě a svatba zatím bohužel nee. Takže mě zajímají vaše tipy. Zatím mě napadlo, že pozměníme životní pojistku a uzavřeme plnou moc - zřejmě nějakou obecnou (k právním úkonům), pak k přístupu k informacím o zdravotním stavu a možná ještě k disponování s účty. No a samozřejmě přiznání otcovství na matrice. Napadá vás ještě něco? Jak jste to řešili vy? A neříkejte, že svatbou, ta zatím bohužel nepadá v úvahu 😝

verbalinka
31. led 2013

@zoyka no, to chce určitě právníka, nebo aspoň notáře. Nějaké domácí napsání na papír nemá smysl. Určitě je důležité sepsat majetek a disponování s penězi (co bude koho...), samozřejmě ty informace o zdravotním stavu, životní pojistky... Je toho hodně a moc vlastně nechápu toho, kdo chce tohle vše podstupovat, když by mohl na pár minut na úřad a svatba by vše vyřešila najednou. Vždyť nemusí být ceremoniál, jen dva svědci. Ale to je váš problém a vaše volba.

j.a.n.i
31. led 2013

@zoyka Tak k disponování s účty se nedělá plná moc, ale ten dotyčný se přímo v bance nahlásí jako disponent, životní pojistky jsou dobrý nápad, ty plné moci nevím, jak je budou případné instituce akceptovat a jestli se dají napsat univerzálně - to je fakt na právníka. Jinak u infu o zdravotním stavu, u plánovaných zákroků problém není, tam se vyplňuje papír přímo při příjmu, kde uvádíš, koho a jak mohou informovat, ale jak je to u neplánovaných, to nevím.

ivaskackou
5. led 2016

Dobrý den, měla bych dotaz. S přítelkyní jsme spolu už 6 let. Těd jí čeká operace, až jí propustí z nemocnice, budu se o ní muset postarat. Dá mi lékař ošetřovačku? Děkuji..

j.a.n.i
5. led 2016

@ivaskackou Pokud žijete ve společné domácnosti a doktor usoudí, že je nutné, aby se o ni někdo staral, tak ano.