Jak to funguje s mateřskou, když jsem studentka?

finlay
2. pro 2011

Ahoj holky, máte někdo zkušenost s tím, jak to funguje s mateřskou, když jsem studentka? To si asi nemůžu zvolit formu, co? ☹ a od kdy mi budou peníze vyplácet?
Taky jsem slyšela, že je možné si nechat napsat mateřskou na manžela, a přitom být doma. To on si to jen nahlásí, a pak se to přehlásí na mě?
Díky

pampeliska1
2. pro 2011

@finlay je rozdíl mezi mateřskou a rodičákem. Jedná se o dva pojmy, a to PPM - pěněžitá pomoc v mateřství - ta je dlouhá 28 týdnů - cca 6-8 týdnů před porodem, zbytek po porodu. Na to jako studentka nárok nemáš, protože se to vypočítává z platu. Takže jestli jsi nikdy nepracovala, tak ode dne porodu nastoupíš rovnou na "rodičák" (rodičovský příspěvek). Od nového roku vstupuje v platnost novela zákona, takže i ty si budeš moci vybrat délku a během jeho čerpání ji i změnit.
Více info např. zde:
http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2011...

andelka
2. pro 2011

@pampeliska1 prosím tě, a chápu to dobře tak, že od nového roku by to pro maminku nezaměstnanou a tatínka zaměstnaného mělo být jednodušší? Já jsem před prvním těhotenstvím studovala, po promoci jsem šla na pracák a pak rovnou na rodičák a obcházeli jsme tu 4letou variantu co bych musela mít, přes manžela. Takže pokud by to tentokrát šlo jednodušeji, bylo by to super. Chceme zase 3roky.

pampeliska1
2. pro 2011

@andelka ano ano, každý si bude moci vybrat 😉 PPM nedostaneš, to je jasné, pokud jsi šla ze školy na ÚP a pak na RP, ale délku budeš moc volit 😉

mami29
2. pro 2011

Ja si pred 4 roky volit delku nemohla, sla jsem ze skoly rovnou "rodit" a diky tomu ze jsem nemela nic odpracovano tak jsem dostala na 4 roky.

andelka
2. pro 2011

@pampeliska1 jj, to je mi jasné, to jsem neměla ani předtím, ale jde mi o délku a aby to nebylo zas tolik papírování, vyřizovat to s dvěma prckama, by mě asi kleplo.Tak to je fajn že to půjde lépe.

finlay
autor
2. pro 2011

@pampeliska1 a je rozdíl, když mám teď odpracovaný rok? Do konce října jsem pracovala, teď jsem studentka a rodit budu v srpnu. Bude se mi z platu něco počítat?

j.a.n.i
2. pro 2011

@finlay Ne, nebude, protože se nevejdeš do ochranné lhůty po skončení zaměstnání, která je 180 dní. Takže na tom budeš stejně, jako kdybys nepracovala.

j.a.n.i
2. pro 2011

@pampeliska1 Tak každý si nebude moct vybrat, vybrat si bude moct pouze rodina, kde alespoň jeden má nárok na PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem. Akorát to bude jednodušší.

finlay
autor
2. pro 2011

@j.a.n.i a když bych si to napsala na manžela? Ten první půl rok nebo kolik to je? Slyšela jsem, že bych mohla být doma já, ale napsaná mateřská by byla na manžela. A potom bych si teda mohla zvolit třeba 3 roky?

pampeliska1
2. pro 2011

@j.a.n.i tak to já se omlouvám, jestli pouštím nesprávné informace, ale já jsem to pochopila tak, že si bude moci vybrat každý! Bez rozdílu zda mají nebo nemají nárok na PPM...

j.a.n.i
2. pro 2011

@pampeliska1 Nene, ta podmínka nároku tam zůstává, jen odpadne ta děsná pakárna s převzetím dítěte do péče a nástupem otce na PPM.

j.a.n.i
2. pro 2011

@finlay Ne, na mateřské musí být ten na koho je psaná, ale pro výběr 3 letého rodičáku stačí, když manželovi ten nárok na mateřskou vznikne, nově na ni už nebude muset nastoupit.

pampeliska1
2. pro 2011

@andelka tak se omlouvám, že šířím bludy, ale správně je to tak, jak psala @j.a.n.i. - tímto děkuji za upozornění 😉

andelka
3. pro 2011

@j.a.n.i
@pampeliska1 jj, manžel na mateřské minule byl, dva dny, ale kdyby to teď bylo méně papírování, bylo by to lepší. On normálně pracuje, takže na PPM nárok má.

finlay
autor
3. pro 2011

@andelka a teď podle toho nového na ni teda manžel nemůže nastoupit třeba na dva dny a pak to převzít já?

jajulin
3. pro 2011

@finlay Ahoj, i když Tvá poslední otázka nesměřovala na mě, dovolím si odpovědět. Myslím, že asi nechápeš rozdíl mezi mateřskou a rodičákem a podmínky pro jejich pobírání. Takže tak: V současné době je to tak, že pokud žena v rozhodném období pracuje, nastoupí 6-8 týdnů před porodem na mateřskou, která trvá do cca půl roku věku dítěte. Pobírá peněžitou pomoc v mateřství, která se vypočítává z platu. Z mateřské přejde plynule na rodičák a to do 2, 3 nebo 4 let věku dítěte - podle toho, co si zvolila.
Pokud žena v rozhodném období nepracuje (Tvůj případ), nepobírá žádnou mateřskou, protože se jí nemá z čeho vypočítat, ale ode dne porodu má nárok na rodičák, ale pouze ve čtyřleté variantě, což jsou docela bídné peníze. Aby tomuto unikla a mohla si vybrat rodičák dvouletý nebo tříletý, musí manžel prokázat nárok na mateřskou, na mateřskou aspoň na 1 den nastoupit, zvolit délku rodičáku a ten RODIČÁK, resp. délku jeho pobírání převést zpět na manželku. Určitě to není tak, že by manžel nastoupil na mateřskou a pak tu mateřskou na Tebe převedl a chodil vesele do práce, takhle to nefunguje 🙂. A novinka je právě v tom, že manžel nebude muset na mateřskou nastoupit, stačí jen prokázat nárok na ni, čímž odpadne složité papírování a vyřizování. My jsme právě toto papírování vyřizovali v září, takže to mám ještě v živé paměti 🙂. Je to tak srozumitelné?

finlay
autor
3. pro 2011

@jajulin bezva, moc děkuju za odpověď. Včera jsem zjistila, že jsem těhotná, a teď se v tom tak nějak plácám, a nechci nic zanedbat 🙂

jajulin
3. pro 2011

@pampeliska1 já si myslím, že je logické, že i podle nových pravidel si délku rodičáku bude moct zvolit jen ta rodina, kde aspoň manžel pracuje. Jinak by to bylo móóóc zneužitelné - jisté skupiny obyvatel by raději rodily každé dva roky dítě, zvolili dvouletou variantu a pobírali přes 11 000 čistého. To není špatný byznys, ne? 🙂 Lepší než podpora v nezaměstnanosti nebo minimální mzda 🙂

jajulin
3. pro 2011

@finlay bezva 🙂. Je jasné, že když ses o to doteď nemusela zajímat, tak to chvíli trvá, že se v tom trošku zorientuješ. Úřednický šiml je prostě šiml 🙂. Jinak gratuluju k těhotenství 😉

andelka
3. pro 2011

@finlay on musel jít na mateřskou, aspoň na den, aby si mohl zažádat o rodičák a zvolit 3 roky, pak se to převedlo zase na mě. Já byla na rodičáku do porodu. To papírování bylo právě docela složité, tak jsem ráda že to bude teď jednodušší. Ony ty peníze v celkovém součtu od ledna vyjdou nastejno, ale u nás by byl problém po pár měsících spadnout na půlku. Potřebuju mít pořád stejně.
Taky jsem se o to začala zajímat až v těhu, předem to nemá smysl. Navíc se to mění.

lenkaaaaaaaaaa
19. pro 2011

ahojky potřebovala bych poradit jak je to s mateřskou a rodičovskou když momentálně studuji střední dokončím ji v červnu 2012 ale s přítelem(který má stálé zaměstnání) plánujeme miminko už v březnu..dubnu(jak to vyjde🙂po dokončení školy bych šla pracovat.na těch pár měsícu.dostanu pak mateřskou?a budu si moct zvolit délku rodičovské dovolené?

j.a.n.i
19. pro 2011

@lenkaaaaaaaaaa Pokud půjdeš do práce, tak budeš mít nárok na mateřskou, pokud ne, tak bys měla rodičák hned po porodu, ale dítky tomu, že přítel pracuje, tak budeš moct výši rodičáku volit.

lenkaaaaaaaaaa
20. pro 2011

ale tam je nako urcena doba jak dlouho bych mela pracovat abych na to mela narok ne?stejne tomu porad poradne nerozumim ☹