Jak zaopatřit syna v případě naší smrti?

tomina
12. srp 2010

Dobrý den,chceme s manželem sepsat závěť, dá-li se to tak nazvat ohledně zaopatření našeho syna. Synovi je nyní rok a půl a v případě naší smrti bychom chtěli,aby ho měla v péči má sestra,aby nedošlo k nějakým tahanicím o něj nebo aby nemusel být ani jediný den umístěn v nějakém ústavním zařízení. Chci se proto zeptat, zda to je možné,jakou formu by to mělo mít a jestli to musí být uschováno u notáře nebo jaký je postup.
Děkuji moc za odpověď.

bobsove
12. srp 2010

Ahoj, já s tím tedy zkušenost nemám, ale asi bych šla do advokátní kanceláře, nebo k notářovi. Tam se to sepíše, podepíše, on dá štempl a uschová se to. Ne? 😕

zdenallicka
12. srp 2010

No jo, ale svěření do péče není jen tak... Stejně to musí proběhnout soudem... Nejlepší by byla kombinace právníka, notáře a sociálky... tohle si oběhněte a pak uvidíte, co vám poradí.. a podle toho se zařídíte.. Držím pěsti, aby se tenhle dokument nemusel vůbec od notáře z úschovy vytahovat...

PS: Notář si za úschovu bere nějaké peníze, každý to má asi trochu jinak... Poptejte se na to.,,

kim
12. srp 2010

Ahoj Tomino,

my jsme to teď taky s mužem řešili, napsali jsme to sami a advokátka to jen doupravila, formu to může mít jakoukoliv, jen tam musí být všech jména a rodná čísla, pak to jen podepíšete u notáře.Já to mám uschované doma a ví o tom ten člověk, co by měl být tím opatrovníkem.Jestli chceš vidět, jakou formu měl náš dokument, napiš mi do IP mail.adresu, ale já jsem teď na chalupě, takže bych Ti to poslala až v pondělí, až budu doma na svém PC 😉
Jinak jsem ráda, že tohle řeší čím dál víc lidí, protože nikdy nemůžeme tušit, co se nám kde přihodí 😉 😉
Ještě jsem chtěla doplnit, že Zdenalička má pravdu, stejnak by to procházelo soudem, šťourala by sociálka, ale advokátka nám řekla, že se vždy přihlíží k přání rodičů!!!!

kalo
16. srp 2010

@tomina Tak ho nechte pokřtít a je to vyřešené 😉 Automaticky se pak stará kmotr / kmotra...a nikdo o tom nediskutuje

baru7
17. srp 2010

Ahoj, myslím, že to tak jednoduché nebude...o svěření dítěte do péče musí vždy rozhodovat soud. Pokud by se nedejbože stalo, že zůstane zcela bezprizorní, tak rozhodne dokonce předběžným opatřením. Pokud je situace taková, že v rodině je někdo, kdo má dítě u sebe a je v zájmu dítěte, aby tam zůstalo, tak soud rozhodne tak, že prozatím dítě nechá této osobě a následně rozhoduje o tom, komu bude svěřeno na trvalo, ustanoví mu pro tyto účely také opatrovníka - obvykle odbor péče o dítě, v řízení o svěření do péče musí být dítě zastoupeno "nestranným" opatrovníkem, tak proto. Při tomto rozhodování ale vždy vychází z toho, co je a není v zájmu dítěte...takže osobně si myslím, že podobnou listinu si můžete sepsat pro klid své duše, ale nelze říct, že by z ní soud musel absolutně vycházet bez výjimky....a to že bude dítě pokřtěné a postará se o něj kmort, je po právní stránce úplně nezávazné. Soud určitě přihlédne k tomu, co si přáli rodiče, ale pouze za předpokladu, že takto nastalá situace bude v zájmu dítěte.

lucisa
22. srp 2010

@tomina bohužel mám obavu, že to s kmotrem/kmotrou, jak píše @kalo, nebude tak jednoduché. Křest je církevní záležitost a myslím, že zákon na tohle nebere zřetel.
Ale rodiče mohou kmotra ustanovit opatrovníkem v případě jejich smrti.
Myslím, že i kdyby neměli rodiče žádný takový papír sepsán, a dítě má nějaké příbuzné, tak se automaticky nechává u nich, do žádného ústavu nejde, a řeší se to nějakým předběžným opatřením, než proběhne soud o určení opatrovnictví.
Ale rozhodně bych se informovala u advokáta, notáře nebo na nějakém sociálním oddělení, tam by ti měli poradit kvalifikovaně. 😉