Jak získat 3 letou variantu? Co po RD nezaměstnaná těhu

jahudka80
11. kvě 2011

Holky mám dotaz jeslti jste se s tím některá setkala. Jsem na rodičovské do srpna 2011 malé budou 3.8.2011 3roky, jsem nezaměstnaná a těhotná termín porodu mám až 9.10.2011 tak nevím co pak. Mám se nahlásit na pracovní úřad?A nebo si nechat vystavit neshopenku??? Četla jsem na internetu, že pokud je žena na neschopence může si pak zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku,ráda bych 3letou. Prosím poraďte své zkušenosti,moc předem děkuji 🙂

vojtisek2007
11. kvě 2011

@jahudka80 neschopenka ti je k ničemu pokud nemáš zaměstnavatele....takže od 4.8. by jsi se měla jít zaevidovat na pracák a vzhledem k tomu nebudeš mít nárok volit rodičák, ale budeš mít ode dne porodu 4letou verzi....tu tříletou jde potom vyřešit přes manžela, pokud by on měl nárok na mateřskou 😉

jahudka80
autor
11. kvě 2011

@vojtisek2007 děkuji,ale když jsem na pracáku tak přeci mohu donést neschopenku, přeci nemůže někdo čekat, že ve 31tt si budu hledat zaměstnání kor když jsem první dítě rodila předčasně. ☹ Právě ,že manžel má nárok na MD ale má takové zaměstnání (bohužel) že si nemůže dovolit jít na MD (i když je to vlastně jen papírové) hrozilo by mu zrušení prac.místa 😢 vůbec nevím co budem dělat ...

smardik
11. kvě 2011

@jahudka80 my to přepisovali na manžela-papírově byl doma ale přitom byl normálně v práci, potřebovali jsme to rychle zařídit jinak bychom to nestihli a manžel musel do práce takže v práci byl fyzicky přítomen a jeho šichtu mu pak napsali asi za 3týdny kdy byl doma a na datum mateřské měl že byl doma, má rozumného šéfa dalo se domluvit

amallie
11. kvě 2011

@jahudka80 chtělo by to udělat přes manžela, neb pokud nejsi zaměstnaná, tak skutečně nemůžeš být v pracovní neschopnosti............ 😖 takže na pracáku se zaeviduješ jako osoba pečující o dítě do 4 let věku, zaplatěj za tebe zdravotní pojištění a to je vše, od narození druhého dítěte budeš prát rodičák, takže fakt by leda musel na MD po šestinedělí manžel

tkanicka
11. kvě 2011

neschopenku na pracák určitě přinýst můžeš a nebudou tě tedy nutit si hledat nové zaměstnání, ale neřeší to to, že automaticky nastoupíš na 4letou variantu

andelka
11. kvě 2011

@jahudka80 já jsem byla zrovna na pracáku, když jsem otěhotněla a teda jak jsem donesla potvrzení od doktora (průkazku), tak po mě skoro nic nechtěli. Cosik se do papírů napsalo a za půl roku jsem tam byla dvakrát. Bylo jasný, že jako těhotná si práci hledat nebudu.
Pak jsme udělali to s manželem, byl na mateřské 2 dny, prodloužil si víkend. Ale jde to i na jedne den, i víkend to může být, takže pokud pracuje jen ve všední dny, tak by to i u vás šlo.

benjik
11. kvě 2011

@jahudka80 na pracáku je neschopenka zajímat nebude,jim bude stačit jen tvůj těhtenský průkaz a práci ti hledat nebudou. také jsem to tak měla. No a manžel určitě nepracuje celý měsíc v kuse,myšleno 30/31 dní,takže pokud bude mít i byt jeden volný den,klidně i o víkend,tak ten den může být na mateřské,v práci mu problémy dělat nebudou,páč mu to práci nenaruší.

jahudka80
autor
11. kvě 2011

@smardik
@amallie
@tkanicka
@andelka
@benjik
holky mocinky vám všem moc děkuji. U manžela nejde o to, že by nebyl nebo byl v práci, ale jak mile donese papíry co je potřeba schválit aby mohl na MD byť jen na jediný den schvalují to asi 3lidé a vzhledem k tomu,že se snaží snižovat stavy tak by se jim to ohromně hodilo a také by mu mohli zrušit prac. místo. Nevím jak je to s držením místa býval rok na stejné pozici a 3roky ve firmě, ale prý to už neplatí. Je to na prd 😠

benjik
11. kvě 2011

@jahudka80 ale on se ptát nemusí,na účtárnu donese jen papír ohledně výše předpokládané md

amallie
11. kvě 2011

@benjik možná by tě zajímalo, že ho nemůžou propustit na md, ani na rodičovské...........

benjik
12. kvě 2011

@amallie a proč to píšeš mě ? To je spíš pro jahůdku,ta to ted potřebuje vyřešit.

amallie
12. kvě 2011

@benjik je sorry, chybicka 😀

vojtisek2007
12. kvě 2011

@jahudka80 manžel může být na mateřské klidně dva dny o víkendu - vůbec mu to nezasáhne do jeho zaměstnání a už vůbec mu to v práci nemusí schvalovat - je to jejich povinnost mu to umožnit - navíc když se to bude týkat víkendu, kdy má stejně volno, neměl by to být problém, navíc v práci mu mateřskou neschvalují - jen mu dovyplnít žádost o mateřskou a odešlou na sociálku - nemají s tím jinak vůbec nic co do činění.....a to že bude jeden měsíc za tebe na rodičáku ve své práci ani hlásit nemusí - protože on nebude po zaměstnavateli chtít čerpat rodičovskou dovolenou a být doma, ale bude na něj pouze napsaný rodičovský příspěvek - to jsou dvě různé věci, které si lidé rádi pletou dohromady...
na úp samozřejmě můžeš donést neschopenku - ale nikdo ti jí neproplatí - jen nebudeš muset pravidelně docházet na úp a nebudou ti aktivně hledat práci.....

jahudka80
autor
12. kvě 2011

@vojtisek2007 no vidíš to tak to mu to řeknu a snad to pujde nějak udělat jééé kež by těch starostí je až až , a ještě přijít o peníze to by bylo to poslední co teď potřebujeme. a 4roky být doma taky nechci 😠

ivicek1
20. kvě 2011

Ahojky děvčata,jsem v zač.těhu a na úřadě práce,mám 3,5letou dceru,můžete mi poradit,jak je to v případě,že je přítel Slovák ,ale pracuje u nás na živnost a platí si zdravotní - 1700Kč a sociální -2460Kč . Lze to nějak zařídit,abych pobírala tu 3letou variantu ? Moc děkuji za radu 🙂