Jaká je podpora z úřadu práce po rodičáku?

prodigy
5. bře 2009

Vždycky jsem si myslela, že když pro mě nebude mít po rodičáku zaměstnavatel místo, tak se přihlásím na ÚP (než si najdu práci) a výpadek peněz bude dočasně řešen podporou vypočítanou z posledních příjmů před nástupem na mateřskou.

Jenže jsem nedávno přečetla, že to není pravda, protože pro výplatu podpory je nutné splnit podmínky určitého počtu odpracovaných dnů za poslední tři roky, což já pochopitelně nesplním. Jak to je? Nemám tím pádem nárok na podporu, ale jen na dávky sociální pomoci, tzv. životní minimum?

Díky.

kejka
6. bře 2009

Taky jsem si to zjišťovala.
Je to takhle-po ukončení výplaty RodP se můžeš přihlásit na ÚP ihned druhý den a budeš mít 5 měsíců nárok na výplatu podpory, v minimální výši. Počítá se to z životního minima. Samozřejmě po tobě bude kolegyně požadovat aktivní hledání zaměstnání. Hlídání pro kluka musíš mít zařízené jinak, pokud nebude ve školce. Předpokládá se, že kdo se jde zaevidovat, může ihned nastoupit do zaměstnání, matkám je většinou nabízena práce na 1 směnu.
Já to zatím vyřešila tak,že jsem šla na pojišťovnu a nahlásila péči o dítě do 7let,mladej nemůže do kolektivu,pokaždý omarodí.Takže sice nedostanu ani korunu-zkusím přídavky a sociál.,ale pochybuju,že něco dostaneme. ☹ Jo a může na 4h do školky.Ale s prachama je to bída.
😒

prodigy
autor
6. bře 2009

No tak to je děsné! Proč jsem si, sakra, platila celou dobu pojištění??? Vždyť část sociálního pojištění jde přímo na pojištění v nezaměstnanosti!!!!!!!! Ku.va, to jsem teda nasraná! To přece není možné! Tak vidím, že budu bitá jak pes díky tomu, že pro mě nemá zaměstnavatel místo. Před mateřskou jsem byla na vedoucí pozici za hezký peníz, teď pro mě nemá zaměstnavatel kvůli snižování stavů ani řadovou pozici. Navíc jestli půjdu na pracák, případně se přihlásím na sociálku k péči o dítě do sedmi let, tak ztrácím nárok na tříletý rodičák s dalším případným dítětem, je to tak? Člověk se před mateřskou snaží jak idiot, aby na trhu práce uspěl, odejde na mateřskou a je mu to na nic. Školku mám až od září, navíc soukromou, protože jsme se přestěhovali a do místa trvalého bydliště, kde by dceru vzali, ji dovážet nemůžu a jinde nás nechtějí, protože tam nemáme trvalé bydliště. Fakt nemám slov! Na co je člověku vysoká škola, na co je mu praxe na vedoucím a zodpovědném místě, na co je mu snaha se zaměstnat, když se pak stejně sejde na sociálce s asociálními nefachčenky?!

kejka
6. bře 2009

No to se ti nedivím,kort když jsi měla dobrou práci a dobrý peníze. 😖 😖 😖 Nejhorší taky je,že práce není,díky krizi se všude propouští a tady u nás na severu je to fakt supr bída práci sehnat.Na pracáku nic,jedině přes známý a to taky pokaždý nevyjde. 😒 😒 😒
To co jsem ti písla mi psala známá,dělá na pracáku,takže to mám z první ruky.
😠 😠
Se školkama taky bída.Nejdřív jich tunu zavřeli,že nejsou děti,ted se děti nechytají a to i u matek,co jdou dělat.Byla jsem svědkem,že nevzali holčinu a máma šla do práce a vzali klučíka a máma byla s druhým děckem doma.No chápeš to? 😠 😠
Myslím,že pokud bys byla znovu těhu a pak byla doma,tak máš normálně nárok na rodičák-to by jsi zase na pojiš.musela péči do 7let zrušit.

prodigy
autor
6. bře 2009

No uvidíme, jak to bude. Taky by mě zajímalo, když bych nešla na pracák, nahlásila si péči do sedmi let, dceru dala do školky od září a řekněme do prázdnin nebo během nich otěhotněla, jestli bych měla nárok na mateřskou klasickou, tedy 28 týdnů nebo ne. Tam je snad podmínka mít 270 dní odpracovaných za poslední tři roky a počítá se i náhradní doba, tj. rodičák. A nebo to všechno mastím dohromady, nevím. To aby měl člověk právní vzdělání!

ria80
6. bře 2009

Abys měla mateřskou od zaměstnavatele,muselo by se ti druhý dítě narodit,než to první bude mít třiroky.Když se narodí později,budeš mít od začátku rodičák 7600 kč.To bys pak zrušila tu péči do sedmi let,protože bys byla znova na rodíčáku.

pipet
6. bře 2009

prodigy: Abys měla nárok na PPM (mateřskou) - musíš mít smlouvu na dobu neurčitou, tzn být stále "zaměstnaná". Já jsem teď s malou nárok měla, ale protože jsem předtím pracovala jako zástup za dlouhodobou nemocenskou, měla jsem pořád dokola prodlužovanou slouvu na dobu určitou, kterou mi v těhu pochopitelně neprodloužili, takže před druhým miminem musím zas do práce, jinak dostanu rodičák na 4 roky. Je jedno, jestli se druhé mimčo narodí dřív nebo později, než má první 3 roky, jde o tu smlouvu.

draga
29. bře 2009

prodigy buď v klidu mě trápí to samý...ale z důvodu, že sice práci mám jakž tak jistou, ale mám rodičák na 3 roky a ty končí jaksi v únoru, protože prďola, je únorový...a nastává problém kam s ním, protože do školky mi ho nevzali, zkoušeli jsme jihc více, ale nebudou mu v září 3 tak nazdar...nástup ve školní rok 2009/2010 (i když jdu do práce) nemyslitelný...babičky nemáme, hlídat nemá kdo...prostě pakárna... 😲 😝