Jaká závěť je platná? Poraďte

kubaka
28. led 2011

Prosím odbornice na dědické právo o přibližný názor. Máme takový zapeklity stav při dědickém řízení po mé máti. V jedné závěti mě máti vydědila a Vyděďovací listiny jsou součástí Závěti, v jednom bloku slepené. V závěti se dále praví, že všechen majetek odkazuje panu XY.. Za pár let sepsala vlastní rukou další Závěť, v níž ruší ustanovení, že všechno odkazuje panu XY. Na konci stojí, že "toto je moje pravá a poslení vůle". Ani notářka si není teď vůbec jistá, zda se touto poslední vůli neruší celá ta předchozí, včetně Vydědovacíh listin. Postupuje to expertům k přezkoumání
Z mého laického pohledu snad není možné, že v další závěti zruší zůstavitel jen část předchozí a zbytek zůstává v platnosti. Platí přeci vždy jen jedna, nejčerstvější vůle. Nebo jsou možné výjimky?
Mimoto důvody k mému vydědění uvdedla "nezájem a neposkytnutí pomoci v nemoci" , ovšem je to lež, nesmysl, mám rodinné fotografie a videa, kde se stýkáme v průběhu času a o pomoc nikdy nežádala. Po konfliktu mám zase písemný zákaz vstupu do jejího domu, kde mi výslovně píše, že k ní už nemám nikdy chodit. Její emaily jsem si vytiskla. Takže si myslím, že bych hravě u soudu vyhrála. Teď čekáme na vyjádření notářky, co s tím... Tak si trochu chci zkrátit čekání...
Nebo pokud mi doporučíte odborníka na toto v Praze, klidně do IP, stejně jsem se chtěla na někoho obrátit, později, zda-li vůbec bude důvod mít advokáta.

Taky mě zajímá, jak obstojí to, že ona neuvědla žádné důkazy, tedy z její strany bylo Vydědění velmi jednoduché a snadné, prostě něco napsala - kdežto já musím dokazovat, že k němu nebyl důvod - je to tak normální?

bera28
29. led 2011

@kubaka, co se týká vydědění můžeš být naprosto v klidu. Sice se v zákoně uvádí i vydědění v případě neposkytování péče, nezájmu atd., ale v reálu se k tomu vůbec nepřihlíží. Je pravda, že ty musíš dokazovat, že to tak není, ale 100 % vyhraješ. To vážně vypusť z hlavy 😉

yamdena
31. led 2011

viz IP