Jde přiznat otcovství a zároveň dát příjmení po matce?

annielok
21. črc 2014

Ahoj maminky, ráda bych se zeptala, zda jste také řešili tento problém. S přítelem jsme spolu dlouho a máme se rádi, ale na svatbu se prý necítí, a když ho k tomu donutila "tchýně" došlo mi, že stejně svatbu nechce, takže se podvolím a svatba nebude. Asi to bude znít sobecky, ale když se cítil zodpovědně se mnou spát a myslet na dítě a nyní se necítí dostatečně zodpovědný na svatbu, myslím, že mám právo, aby se tedy dítě jmenovalo po mě. Ráda bych jeho otcovství uznala, ale nechci, aby mrňousek nosil jeho jméno. Podle mě si to ani nezaslouží a stejně všechno lítání po Dr. , školku atd. budu absolvovat já. Tak proč bych si měla přidělávat starosti vysvětlováním, že jsem matkou, ale mám jiné příjmení. Bohužel, jsem si na 99%jistá, že doufat ve svatbu bude ztráta času. Ráda bych se tedy zeptala, zda jde přiznat otcovství a zároveň příjmení po matce. Bohužel jsem tuto variantu nikde na internetu nenašla a nevím, kde jinde se optat. Předem díky za info 🙂

denisska
21. črc 2014

souhlasím s tebou, taky bych to udělala stejně, příjmení po mně,,,dělám ve školce a žádná z mých kolegyň neoslovuje maminky, skutečným příjmením,ale příjmením dítěte, dělám to jen já...a jedna z maminek mi za to moc děkovala, že je taky v situaci,kdy si ji přítel vzít nechce a ji to strašně trápí a vždycky je je líto,když ji všichni oslovují jménem syna(tudíž i přítele), takže jsem se ji ptala,porč nemá jméno po ní?🙂 za dva měsíce přišla,že chce hlásit změnu, a to příjmení malého🙂 byla ta štastná🙂ulevilo se jí, opět mi děkovala za radu 🙂

denisska
21. črc 2014

@ivular přejmenuj

monikabie
21. črc 2014

@annielok Nikde nemusíš nikomu nic dokládat dokazovat prostě nic. Taky se syn jmenoval po mne, otcovství jsme měli taky a nikde nebyl problém. A když jsme se pak vzali tak automaticky se změnilo příjmení i synovi🙂

kocour1
21. črc 2014

Ahoj, já sama jsem žila dlouho ve vztahu, kde partner odmítal svatbu...upřímně mě to uráželo. Byla jsem mu dobrá, aby se mnou bydlel, spal, plánoval děti, ale nechtěl, abych se oficiálně stala jeho ženou☹...nevnucovala jsem se, ale přesně jsem měla v hlavně myšlenku, že se dítě bude jmenovat po mě. Ze stejného důvodu, jaký píšeš. Takže s tebou naprosto souhlasím. Ať se chytne za nos!
Ale ještě mi nedá napsat jiný pohled na věc...mám nyní manžela (jiného) v jehož rodině je holčička s příjmením po matce, rodiče od sebe. A musím říct, že celý ten vztah je velmi narušen tím, že rodiče nejsou spolu a ještě navíc tam není to stejné jméno a tak nějak mi přijde, že ta holčička ani neví, kam patří. Matka se totiž vdala a má jiné přijmení také...tak to je jen příklad. Já osobně bych samozřejmě tohle nikdy nedopustila a nikdy bych nedovolila, aby se tohle mému dítěti stalo a věřím, že ty také ne🙂.

ivular
21. črc 2014

@denisska Teď už bych právě potřebovala souhlas otce. A na to on v životě nepřistoupí 😔

marvas7
21. črc 2014

Zkus se zeptat na místním úřadě na matrice. My se brali až po narození syna a do porodnice jsem musela mít právě z matriky doklad o uznání otcovství a příjmení dítěte. Matrikářka se tam jen ptala, zda partner (dnes už manžel) uznává otcovství a na jakém příjmení dítěte jsme se shodli. Je pravda, že na úřad musíte jít oba a oba s tím musíte výslovně souhlasit. Hodně štěstí.

denisska
21. črc 2014

@ivular ach jo:(,to fakt? to jsou zákony

sedmiteckas
21. črc 2014

Já nechávám taky příjmení po sobě. Okolí to často nechápe, málem abych si připadala jako nejaka zlatokopka toužící po svatbě mi kolikrát přijde. Prostě si myslím, že je to správně takto. Přítel prohlašoval, že mu je to jedno, ale když jsem to vážně udělala a malou jsem nahlasila na moje příjmení, sice to podepsal, ale až tak jedno mu to není.

smardik
21. črc 2014

stačí jít na matriku a podepsat papír o tom, jak se dítě bude jmenovat příjmením, otázka chvilky. my to taky dělali,ale dávali jsme jméno po otci-u nás ale bylo jasné že svatba bude

jen by mě zajímalo co k tomu vede ty chlapy, na dítě, které je mnohem vážnější krok má a na svatbu ne?

somalicats
21. črc 2014

Já to mám tak, že když jsme se s mužem rozváděli, nechala jsem si jeho příjmení kvůli dceři. Připadalo mi úchylný jmenovat se jinak než ona. Navíc jsem další děti neplánovala a když jsem pak začala žít se svým současným partnerem, byla jsem v klidu, protože on děti nikdy nechtěl. Jenže se stalo, já otěhotněla, partner se na miminko těšil a malou už od narození zbožňuje, a když jsme řešili příjmení, bylo to docela vtipný. Já samozřejmě chtěla svoje příjmení - nevzal si mě, tak nevidím důvod, proč dávat dítěti jeho příjmení. Na druhou stranu - nemám své příjmení za svobodna a partnerovi vadilo hlavně to, že by se malá jmenovala vlastně po mém ex. Takže nakonec jsem ustoupila já a mám přesně to, co jsem vlastně nechtěla - každé dítě se jmenuje příjmením jinak.

sanousek
22. črc 2014

@annielok Určitě může mít prcek tvoje příjmení a nedivím se ti,že to tak chceš. Někteří chlapi se do ženění moc nehrnou. To mě si manžel kvůli prckovi vzít musel,jinak by v rodném listě byl jako otec napsán můj bývalý manžel. Taky chuťovka. 🙂

annielok
autor
22. črc 2014

Holky moc dekuju za podporu.. mam to sice az za dlouho, ale chci mit prave vse overene a chci si byt jista at to pak nehonim na posledni chvili.. Pritel stale laskuje s moznosti svatby, ale prijde mi to uz z donuceni, protoze od jeho maleho 5ti leteho brasky vim, ze tohle je hodne zhave tema u nich doma. 😀 sice je mi to lito, protoze jsem se o nej dva roky starala, vyrila, prala, zehlila, uklizela, vse jsem vyrizovala ja a on jen chodil do prace a odpocival-ma narocne zamestnani.. Ale i ja pracovala a ted si me nechce vzit? No co, jsem rada, ze mam moznost zaridit se jak chci ja 😉 diky moc!

j.a.n.i
22. črc 2014

@annielok Tak ta možnost samozřejmě je - za předpokladu, že s ní bude partner souhlasit...

annielok
autor
22. črc 2014

Ja svatbu nutne nechtela, ale asi jsem trosinku staromodni, kdyz priznam, ze svatba mym snem nebyla, ale nelibi se mi zivot na psi knizku a uz vubec ne nemanzelske dite.. ale kdyz uz to tak ma byt, chci aby vsichni vedeli, ze je me.. on se rozhodl nebyt plnou rodinou a ja nevidim ani jeden duvod proc by se mel chlubit, ze ma male Landsfelde.. ano, svatba se da resit rozvodem, ale zbytecny cas a zbytecne naklady a nervy.. to budu radeji stale slecna maminka 😉 diky za podporu holky!

zdenek33
1. kvě 2015

Dobry den,chtěl bych se zeptat na váš nazor-s přítelkyni čekame miminko(samožrejme svatba je v planu),problem je že chci aby příjmeni melo po mně a přítelkyne zase po ni....předem děkuji za vaše nazory.Zdeněk

evulina77
1. kvě 2015

@zdenek33 i pokud čekáte mimčo, dá se udělat malá svatba před narozením dítěte a pak pořádná oslava po narození, něco jako svatba a křtiny dohromady. Já bych svobodná rodit nechtěla. Nedivím se, že nechce dát jméno po otci, který se k situaci neumí postavit jako chlap...

zdenek33
1. kvě 2015

evulina77,svatba bude než se narodi miminko🙂(pritelkyne je v 2 měsici),chce aby se ditě jmenovalo po ni:(

tulikiss
1. kvě 2015

@zdenek33 no vsak jestli svatba bude pred porodem tak pokud se dite bude jmenovat po ni tak snad i po vas kdyz uz bude vdana, nebo ona si i po svatbe chce nechat sve prijmeni

barulina
5. říj 2018

Ja nevyla vdana, vdavat se v zivote ani nepotrebuji a dcerka ma prijmeni po otci. Zadnou komplikacimi to opravduje nezpusobuje. Komplikaci ti zpusopi zapsany otec v RL, ne prijmeni

beata.n
5. říj 2018

Take ma mala prijimeni po me. Chlapum tahle varianta nikdy moc nevoni.... Synove maji po ex a kdybych mohla, udelam to zpetne jako u dcery. Ex svatbu nikdy nechtel, byla jsem blba, ze jsem podvolila natlaku jeho rodiny a okoli, abych dala prijimeni po nem...