Jde přiznat otcovství a zároveň dát příjmení po matce?

annielok
21. črc 2014

Ahoj maminky, ráda bych se zeptala, zda jste také řešili tento problém. S přítelem jsme spolu dlouho a máme se rádi, ale na svatbu se prý necítí, a když ho k tomu donutila "tchýně" došlo mi, že stejně svatbu nechce, takže se podvolím a svatba nebude. Asi to bude znít sobecky, ale když se cítil zodpovědně se mnou spát a myslet na dítě a nyní se necítí dostatečně zodpovědný na svatbu, myslím, že mám právo, aby se tedy dítě jmenovalo po mě. Ráda bych jeho otcovství uznala, ale nechci, aby mrňousek nosil jeho jméno. Podle mě si to ani nezaslouží a stejně všechno lítání po Dr. , školku atd. budu absolvovat já. Tak proč bych si měla přidělávat starosti vysvětlováním, že jsem matkou, ale mám jiné příjmení. Bohužel, jsem si na 99%jistá, že doufat ve svatbu bude ztráta času. Ráda bych se tedy zeptala, zda jde přiznat otcovství a zároveň příjmení po matce. Bohužel jsem tuto variantu nikde na internetu nenašla a nevím, kde jinde se optat. Předem díky za info 🙂

nonnni
21. črc 2014

@annielok jde, delas dobre.

apacheee
AMBASADORKA
21. črc 2014

Určitě to jde a ve tvém případě bych asi postupovala stejně🙂

michaela2310
21. črc 2014

ahoj, vlastní zkušenost nemám, ale sestřenice má nemanželské dítě (rozešli se před narozením dítěte) v rodném listě je otec napsaný (sice až po testech otcovství, ale on si myslel, že dítě není jeho) a holčička má příjmení po matce, takže by to jít mělo... jinak s tebou plně souhlasím, kdybych nebyla vdaná před narozením syna, tak bude mít taky moje příjmení 🙂

evush
21. črc 2014

Ahoj, podle mě záleží na dohodě rodičů. Pokud byste se nedohodli, tak by nejspíš rozhodoval soud. Zkus brnknout na matriku, tam ti odpoví.

jancip
21. črc 2014

@annielok Popravdě řečeno, pokud bych byla v takové situaci, neměla bych o čem přemýšlet. Dítě by se jmenovalo po mně. Říkala jsem to i mému manželovi, než jsme se vzali a měli děti. On na mě sice nechápavě koukal, ale já to považuji za samozřejmost a spíše nechápu, proč se děti jmenují po otci, když nejsou matka a otec vzití. Vše (lákaře, školku apod.) stejně většinou vyřizuje matka.

annielok
autor
21. črc 2014

@nonnni Zastávám názoru, že lepší žádný manžel, než špatný manžel.. Kamarádka mi totiž říkala, že když uznám otcovství a zároveň bude mít mé příjmení, musím dokládat různý posudky od soudu atd.. Tohle by mě právě zajímalo, co všechno musím zajistit, aby to šlo.. 🙂

jancip
21. črc 2014

@evush I kdyby rozhodoval soud, nemyslím si, že by vyšel vstříc otci..nemá důvod.

blahova_andrea
21. črc 2014

ahoj. jsem tvůj člověk 😉 děti se obě budou příjmením jmenovat po mě, ač mají otce v rodném listě a žijeme spolu. brát se nechystáme a mé důvody jsou stejné jako tvoje. proč se mám jmenovat jinak než mé děti, když jsem s nimi na mateřské já, já s nimi chodím po doktorech i úřadech atd. pokud by si nás jednou chtěl vzít, tak není problém se všichni přejmenovat po tatínkovi, ale proč to dělat jen tak? záleží spíš co na to tvůj přítel. můj třeba neprotestoval. já s ním o tom ani nediskutovala. při prvním těhotenství jsem mu oznámila svůj názor a důvody a on se nebránil a u druhého dítěte už jsme to tím pádem neřešili vůbec. pokud nejste svoji, tak se dítě jmenuje automaticky po tobě. pokud chceš, aby mělo otce v rodném listě, tak musíte na matriku a otec musí podepsat přiznání otcovství.

annielok
autor
21. črc 2014

@janpic oni to chlapi nechápou, ale oni s tím problém nemají.. Mamča je ředitelkou MŠ a už jen od ní vím, jaký problémy s příjmením jsou, pokud mají rozdílné příjmení, natož když se pár rozejde.. A upřímně ani nechci, aby mi vždy Dr. nebo sestřičky připomínali, že mám nezodpovědného chlapa tím, že nejsme svoji a mám jiné příjmení nebo každému zdůrazňovat jiné jméno.. Podle mě nepříjemná zbytečnost.. Díky holky, zvedly jste mi náladu a dodaly odvahu 🙂

nolies
21. črc 2014

@annielok Ahojky, na matrice přítel uzná otcovství dítěte a pak je tam uvedeno příjmení na kterém jste se oba shodli a to podepíšete. Matrice je jedno, jestli bude tvoje či přítele.

blahova_andrea
21. črc 2014

@annielok žádné posudky dokládat nikde nemusíš. je to na vaší dohodě. ale musí ti to holt přítel podepsat. na matrice on přizná otcovství a dohodu o tom, že příjmení bude po tobě. taky nechápu, proč by se mělo dítě jmenovat automaticky po otci. taky nechci, aby mi každý říkal paní xy, i když nejsem. u nás bylo ze začátku i to, že mě a mého syna rodina přítele nechtěla vůbec poznat a přijmout, tak proč by se mělo mé dítě jmenovat po rodině, která o něj vůbec nestojí? dnes je vše jinak, vše funguje, všichni se máme rádi a jsme spokojení a přítelovi rodiče ač jim jistě vadí, že nejsme svoji a že další vnoučata nenesou jejich jméno, tak do toho nevrtají, neptají se, netlačí...prostě to berou jak to je a je klid.

nonnni
21. črc 2014

@annielok no hele, ja jsem treba vdana a mam rozdilne prijmeni od maznela a deti 😀

josefina79
21. črc 2014

jde to a jak píšou holky je to jednoduché (jde pouze o podepsání papíru z jeho strany).
Souhlasím s Tebou a držím Ti palce.
Nechápu ženy, co dají svému dítěti narozenému mimo manželství jméno po otci.
Je to složitější u doktora, ve školce atp...
A upřímně, pokud si chlap "nechává zadní vrátka" tím, že nechce jít do svatby, no tak bych mu tu radost, že jeho jméno nosí nějaké krásné, úžasné a šikovné dítě, prostě nedopřála. Možná to je ve stylu "žabomyších válek", ale cítím to tak.

annielok
autor
21. črc 2014

Fakt moc děkuji holky 🙂 Teď už jen, aby to on i jeho matinka uznali, ale co, přinejhorším to bude opravdu jen mé dítě a jestli tohle bude důvod našeho rozchodu, opravdu nebudu litovat, že bych byla svobodná matka 🙂 Díky moc! 😎

snehurka25
21. črc 2014

Samozřejmě, jde to a v tvé situaci je to dobrý nápad. Vždyť by to byla diskriminace, kdyby se dítě mohlo jmenovat jen po chlapovi 🙂 To, že je to zvyk, neznamená, že se to tak musí dělat, i když si to hodně lidí myslí (a připrav se na to, že se na tebe někdo může dívat blbě, co si to jako vymýšlíš za výstřelky 🙂 a spousta chlapů to považuje za samozřejmost. Upřímně nechápu, proč tolik žen souhlasí s příjmením po otci a ani na chvíli se nezamyslí nad tím, že by jejich dítě mohlo mít jejich příjmení (teda kromě případů, kdy je svatba na dohled - pak to samozřejmě chápu, ale vlastně i pro tu svatbu platí to samé. Ale to už by bylo OT.)

anushka111
21. črc 2014

Ano, my jsme šli na matriku dle místa bydliště a tam jsme museli učinit před matrikářkou: "Společné prohlášení o jménu a příjmení dítěte ". Vše bez problémů. Jde jen o to aby to odsouhlasil i partner. Ono by to asi šlo i pak, ale špatně .
Ale je to cca 5 let, tak snad se to nezměnilo 🙂

marketa80
21. črc 2014

příjmení po otci se začalo dávat hlavně proto, protože se většinou stejně rodiče plánovali vzít, tak aby to zbytečně nemuseli měnit. Jinak také souhlasím, děti by se jmenovali po mně. Ale mezi námi, svatba se dá vyřešit rozvodem i když to není lehké, ale děti jsou na celý život, zrušit ani rozpůlit se nedají, naštěstí. Proto nechápu, proč se někdo bojí svatby a pořídit si děti, z toho strach nemá 😒

blahova_andrea
21. črc 2014

@annielok jeho matinka? ta ať ti trhne. její dítě to není!

blahova_andrea
21. črc 2014

@anushka111 nezměnilo a jde to udělat i po porodu 😉 já rodila předčasně, na matriku jsme to předem nestihli, tím pádem syn dostal v porodnici automaticky moje příjmení, protože oficiálně papírově otce neměl. až jsme přišli na matriku řešit rodný list, tak jsme teprve podepisovali přiznání otcovství a dohodu o příjmení 🙂

denyzuza06
21. črc 2014

já jsem měla děti pojmenované po sobě, protože jsem ani svatbu nechtěla, no že je to dnes už jinak je bezpředmětné, prostě jsme se dohodli na příjmení, podepsali to na matrice a holky měly rodný listy s mým přijměnim hned po porodu

anushka111
21. črc 2014

@blahova_andrea Koukám že jsem to napsala blbě, já chtěla napsat, že by to šlo i bez souhlasu otce, ale špatně.

michaela_2
21. črc 2014

@marketa80 pod tento názor se podepisuji! 🙂 Také to nechápu..............rozvést se člověk může vždy a vyškrtnout tím toho druhého ze svého života. Ale s dětmi? I kdyby mi můj manžel udělal cokoliv, navždy už to bude otec mé dcery a mého syna, to už nevymažu 🙂

@annielok Svůj názor na tvého přítele ti psát nebudu, neznám jej a třeba ohledně pocitu z něj nemám pravdu 😉 . Nicméně jak už psaly holky, ano, příjmení po matce samozřejmě dát lze i když je otec v rodném listě uveden. A v tomto případě na tu skutečně máš plné právo a chápu tě! Přeji pohodové těhotenství 🙂

kass86
21. črc 2014

@annielok Souhlasím 🙂. Také nevidím důvod, proč by mimi mělo mít jiné příjmení než jeho maminka. Na tvém místě bych se zachovala stejně.

blahova_andrea
21. črc 2014

@anushka111 no ono jde bez problémů i bez souhlasu mít dítě svého jména, ale bez toho souhlasu nebude otec uveden v rodném listě. takže příjmení jako takové problém fakt není 😉

ivular
21. črc 2014

@annielok Za sebe radím, dej příjmení po sobě! Já dala po expartnerovi (v té době jsme měli vztah jako z pohádky) a navždy mě to bude mrzet ☹

habeta
21. črc 2014

Ja na ty prijmeni koukam asi uplne jinak. Kdybych byla v kuzi autorky, kde teda svatbu odmita muz a ja o ni snim a povazuji ji za dulezitou, tak asi budu chtit, aby dite melo prijmeni po mne.
Ja tedy na vdavani nikdy myslenky nemela ani to neni pro muj zivot nijak dulezite. Pritel to ma stejne. Rozhodne to neni o tom, ze bych mela ze svatby strach.Dcera bude mit jeho prijmeni. Rozhodla jsem se, tak sama, nikdo me nenutil ani nenabadal. Prijde mi to tak prirozene je to i jeho dite. Ja a moje sestra mame treba jine prijmeni nez nase matka, ktera se po rozvodu znovu vdala a zadne zasadni problemy, ze by se nekdo pozastavoval po kom se ty deti jmenuji nebyl. Nebo rozhodne ne tak velky, aby mi to prislo jako padny proc se nutne musi jmenovat po mne. Mozna je to i tim, ze jsme z Prahy a tady se treba ty veci tolik neresi, vztahy jsou komplikovane, do toho spousta cizincu...

Kazdopadne jak pisou holky vyse na matricd proste reknete na cem ste se domluvili. A nikdo to resit nebude.

micka1
21. črc 2014

U nás to bylo obráceně. Já jsem byla ta co se nechtěla vdát. Z prvního manželství jsem měla syna a tak nechtěla aby se nějak trápil že já mám jiné příjemní než on. Když jsem otěhotněla a čekala dceru tak bylo od začátku jasné že dcera bude mít příjemní po otci. Tak to bylo u nás rok. manžel mě celý rok od narození dcery přemlouval abych si ho vzala a já nakonec podlehla. 🙂 Takže naše děti mají každé jíné příjmení a myslím že jak ve školce tak dr si to zvykli. Když jdu někam se synem tak slyším i na příjmení po exmanželovi. 🙂

anetka1701
21. črc 2014

Vždycky jsem trvrdila, že prstýnek co nosím, je prd závazek, oproti dětem co s mužem mám... Moc nechápu, že chlap je ochotnej si pořídit dítě, ale svatbu odmítá... Nicméně na tvém místě bych jednala úplně stejně :o) I jsem to muži říkala - že bych to tak udělala... Asi by byla situace jiná, pokud by se se svatbou do budoucna počítalo, ale pokud se ženit nechce, je to jeho problém, že bude vysvětlovat, že se jeho dítě jmenuje jinak - ne tvůj :o) Držím ti palce...

zuzana_ka
21. črc 2014

Chlapi jsou kolikrát fakt jelita a ačkoliv sami sebe považují za dospělé a zodpovědné, tak svatba ee.
Stejné to mám i já. Bohužel. Nicméně jsem dala malé jméno po příteli a minulý týden jsem si zašla na matriku a nechala si změnit jméno, takže budeme všichni tři Sokolikovi, ale stále budu slečna.

kachnanek
21. črc 2014

Vidím to přesně jako ty, jsem taky ve "stejné" situaci. Máme s přítelem dítě, svatbu ale prostě nechce. (Já samozřejmě jo, ale nebudu se nikoho doprošovat, že.) Takže mě ani na vteřinu nenapadlo, že by moje dítě mělo mít jiné příjmení než moje. Nebyl s tím vůbec problém. V porodnici automaticky napsali příjmení podle matky a na úřadě, kde jsme byli vyřídit rodný list a uznání otcovství se zeptali, jaké příjmení chceme synovi dát, tak jsem řekla že moje a hotovo. Nikdo nic neřešil. Navíc, nikdy nevíš, jak ten vztah dopadne a dítě s nejvetší pravděpodobností zůstane s tebou a pak by tě to třeba mrzelo, že má příjmení někoho, koho momentálně nemůžeš vystát, navíc pak potřebuješ jeho souhlas se změnou toho příjmení.