Je možné nechat se zplnoletnit přes nesouhlas rodičů?

terulinka555
23. bře 2014

Ahoj, měla bych otázku ohledně zplnoletnění.
Je nám 16 let a s přítelem čekáme miminko. Nebylo to plánované, ale oba se už moc těšíme. Do školy oba chodíme, jsme na gymnáziu, já po porodu dostanu individuální plán, přítel odpoledne brigádně pracuje. Rodiče z těhotenství nadšení rozhodně nebyli, přítelovi rodiče už se i začali těšit 🙂 Nakupují společně s námi výbavičku - hned na začátku jsme jim řekli, že pro začátek budeme nakupovat z přítelovy brigády to nejnutnější, později dokoupíme zbytek z porodného.. Řekli, že jsou rádi, že se o dítě chceme zvládnout postarat sami, takže část jim budeme přispívat, zbytek doplatí oni. Nabídli nám, že můžu jít i s miminkem bydlet k nim. Byli jsme nadšení, plánovali jsme stěhování, měli jsme vymyšlené jak upravíme pokoj.. Když jsem to řekla doma rodičům, všechno odmítli, řekli, že s dítětem zůstanu doma a nechtějí slyšet o tom, že bych se s přítelem dále vídala. Ano, uvědomujeme si, že těhotenství v mém věku bylo velmi nezodpovědné, na druhou stranu, s přítelem jej chceme vychovávat spolu, jeho rodiče nám k tomu chtějí dát skvělé zázemí, vycházím s nimi lépe než s mými rodiči.. Chtěla bych se proto zeptat.. je možné i přes nesouhlas rodičů nechat se zplnoletnit a přestěhovat se k příteli? Přítelova mamka nám nabídla, že s miminkem zůstane doma, sama má 2 roky po mateřské a prý už jí to chybí 😀 Dítě chceme ale vychovávat sami, žít s nimi v bytě jako 2 samostatné rodiny.. Rádi si od nich necháme poradit, vím, že jim musíme být vděční, že nás budou finančně zajišťovat a se vším pomáhat, rodiče ale budeme my a my se o naše dítě postaráme. Ve škole budu samozřejmě dál pokračovat, přítelovi rodiče mají byt 10 km od jejich rodinného domu, nabídli nám, že pokud vyjde zplnoletnění, naučíme se spolu fungovat jako rodina, nemají problém s tím, abychom šli spolu do bytu s tím, že za nájem jim nic neplatíme, budeme mít mateřskou, přítelovy peníze z brigády a i oni nám budou něco posílat.. Myslíte, že je možné v takovéto situaci i bez souhlasu rodičů požádat o zplnoletnění? Pokud ne, s dítětem i tak zůstanu doma já, nechci ale, aby byla opatrovníkem moje matka, může jí být přítelova matka i kdybych u nich nebydlela?

petrajurinova
23. bře 2014

Je moc fajn, že máte podporu aspoň jedné rodiny.
Tady ti ale asi přesné informace a rady nikdo nedá. Přesnější a pro tvou vlastní situaci stavěné informace a pomoc můžeš dostat v poradně pro ženy a dívky.
V profilu máš, že jsi z Ostravy. Je tady více různých poraden, takže si můžeš vyhledat a vybrat takovou, která ti bude vyhovovat.
Jedna z nich je ve Vítkovické nemocnici v pavilonu 2, v 1. patře - pokud tam nechceš jít rovnou můžeš zavolat nebo poslat e-mail - kontakty jsou: tel. 595 633 240, zenyadivky@doo.cz

tulikiss
24. bře 2014

dle stávající legislativy platí, že tzv. zplnoletnění je možné jen za účelem uzavření manželství.
Obecně platí, že manželství nemůže uzavřít nezletilý. Výjimečně, jestliže to je v souladu se společenským účelem manželství (těhotenství ženy), může soud z důležitých důvodů povolit uzavření manželství nezletilému staršímu než šestnáct let (§13 zákona o rodině, v platném znění).Osoba, která nabyla zletilosti uzavřením manželství se považuje za zletilou i v jiných oblastech právního řádu. Návrh na povolení uzavřít sňatek podává sám nezletilý, a to soudu místně příslušnému podle svého bydliště. Druhý snoubenec je v dané věci svědkem.
Ale urcite by byl potreba vyklad od pravnika, protoze si nejsem jista jestli je mozna varianta, ze oba manzele budou zplnoletneni.

butt
24. bře 2014

@tulikiss zákon o rodině je zrušený.
@terulinka555 občanský zákoník: § 37

Přiznání svéprávnosti
(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

speedygon
24. bře 2014

@butt ale zplnoletnění a svéprávnost je sakra rozdíl!!

vycu
24. bře 2014

Ne, to není, je to dříve plná způsobilost nyní svépravnost, obojí se plně získává v 18 a přesně tak, jak píše butt.

marketa11112
24. bře 2014

drzim ti moc palecky. naopak myslim, ze se chovate ve vznikle situaci velmi dospele. bohužel souhlas rodicu zrejme potrebovat budes. asi ti nezbyde nic jiného nez vyjednávat. kez by se všichni mladi v takove situaci chovali stejne.

infokonik
24. bře 2014

Možná bude výhodnější pro dovysvětlení autorky z Otázky udělat Diskusi. 🙂

speedygon
25. bře 2014

@vycu jj, butt mi to již vysvětlila...měla jsem za to, že jsou to odlišné věci 😅 Takže pokud to je možné, prosím o výmaz mého příspěvku 😅

terulinka555
autor
25. bře 2014

@petrajurinova

Děkuji za radu, zkusíme zajet do té nemocnice. Máme už také domluvenou schůzku s právníkem přítelových rodičů a uvidíme, co se dá dělat.

terulinka555
autor
25. bře 2014

@tulikiss

Schůzku s právníkem už máme domluvenou 🙂

terulinka555
autor
25. bře 2014

@marketa11112

Děkuji moc za podporu 🙂 Snažíme se zachovat co nejlépe, přece jenom, i když jsme pořád děti, budou z nás rodiče, tak se podle toho musíme chovat 😅

terulinka555
autor
10. dub 2014

Zdravím všechny, zplnoletnění se bohužel odkládá ☹ Jsem v nemocnici s podezřením na preeklampsii, začínám se otevírat..Už dostávám kortikoidy na dozrání plic miminka, protože lékaři tvrdí, že dítě rozhodně nedonosím. Bohužel, 26. týden je hodně brzy, tak musíme doufat 😒 A teď zpátky k našemu problému. Rodiče se mi stále nepodařilo přesvědčit ke zplnoletnění, takže jsme s přítelovou mamkou domluvili, že se stane opatrovnicí našeho miminka. Doma s ní zůstanu já, ona je podnikatelka, takže má vlastní pracovní dobu. Slíbila, že ze začátku se mnou zůstane doma a pomůže mi 🙂 Souhlasila s tím, že bude opatrovnicí, o všem si ale rozhodnu já s přítelem, ona to bude respektovat a zařídí vše, co kvůli našemu věku my nemůžeme a až přesvědčíme moje rodiče, vezmeme se 🙂 Tak teď musíme jenom doufat, že s naší malou princeznou budeme ještě pár týdnů 2 v 1 😉

veroniquecz
13. črc 2014

@terulinka555 Držte se!!

terulinka555
autor
30. črc 2014

@veroniquecz děkujeme, budeme! 🙂

nika638
12. únor 2015

Dobry den mam kamaradku ktera zila tady v CR u sve tety od malicka v 16etech zacla mit probemy a jeji prava mama si ji vla zpet do vychovi a jelikoz zije ve Svycarsku zrusila ji ceske obcanstvi a odvezla di ji do Svycarska je tam uz pul roku ale je tam psichycky nadne prosila nme o radu a jestli by ji mohli nechat ve Svycarsky zplnoletnit je ji 17 let.nevim na koho se obratit a tak prosim o radu tady jake ma ma moznosti aby se bez souhlasu rodice mohla vratit do CR

lucinka97
12. srp 2015

Ahoj vsichni..🙂
Zajimalo by me, jak to nakonec se slecnou dopadlo.
Pisu sem proto, ze mam zkusenosti se zplnoletnenim 🙂
Bylo to trosku zdlouhavejsi a narocne, hlavne se dostat k informacim, jelikoz jsem k nim nemela moc pristup.. Takze- otehotnela jsem taky v 16 letech 🙂, pritel uz byl plnolety, pracoval a mel byt..o to to my mame jednodussi.. Na druhou stranu si ale vse musime zajistovat sami, zadna podpora od rodicu neni 🙂
Ale zpet ke ZPLNOLETNENI 🙂
1. Jde se na OSPOD.. "Na socialku".. Tam se par dozvida info primo k jejich situaci..
2.. Se pise zadost o povoleni k snatku, k okresnimu soudu, podle bydliste zadatelky.. Zadost pise vzdy ona. Popisuje v ni situaci, ve ktere je nyni a ve ktere by planovala byt po snatku (ktery ji teprve zplnoletnuje) .. Vzor pro zadost je k nalezeni na strance ktera zni asi kudlanka.cz nebo tak..
3. Pak se ceka na vyjadreni soudu.. Odpovida ihned a u stani nemusi byt rodice zadatelky pritomni.. Ja tam mela jen mamku (nebyla jsem v jeji peci, ale v tatove, ktery neprisel).. Soud se vyjadri, a do 15dni od prichodu dopisu od soudu s vyjadrenim, nabyva vyjadreni pravni moci 🙂

Ja jsem timhle vsim prosla, dneska jsem vdana a za par dni u sebe budeme mit nasi dcerku ☺ tak doufam, ze to i s Terkou a jejim miminkem vyslo dobre 🙂

veronikahirschfeldov
4. lis 2015

Dobrý den chtěla bych se zeptat . Je mi 16 let a u mě v rodině mě to nevihovuje . A chci bydlet z přítelem jak to máme z přítelem udělat ? A nebylo by možné splnoletnění ? Ja přítele mam radši než svojí vlastní matku . A přítele miluju na stokrát . a přítelovy už je víc než 26 let. Pomozte mi prosim nějak . Mam to těžké a už na to nemám .

dencarott
16. pro 2015

Ahoj co já Vím, tak pokud jsi v jiném stavu tak se nechat splnoletnit můžeš v podstatě za účelem sňatku

dencarott
16. pro 2015

lucinka - ahoj mohla bych na tebe mít pár otázek? =)

uhrinova12345
9. kvě 2016

Ahoj lidi, jsem celkem dost v spatny sitiaci jelikoz me hlida socialka ake chtela bych zplnoletit je mi 16 let a mam pritele ktereho vazne miluji je mu 25let.. Zvladli jsme toho uz hodne my rodice ho k smrti nenavidi ... Ani nevim proc nic jim neudelal... Chtela bych s nim bydlet protoze doma to nedavam tata me mlati jsem psychycky na dne bezesrandy me pri zivote drzi jenom muj pritel vsichni se mi otocili zady i vlastni matka :( nechci jit nekam do ustavu to by byl konec s pritelem, chtela bych proste zplnoletit, ale to musim nejspis otehotnet ze jo? :/ A to ja zatim moc nechci.. Chtela bych byt jenom s nim a bejt stastna.. Dekuju za pochopeni 🙂

zofka123
16. kvě 2016

Dobry den ,
Je mi 16 a jsem také těhotná,vlastně mám v podstatě stejný problém jako uživatelka terulinka555 . Jsem na tom úplně stejně až na to že mému přítelovi je 19let. chtěla jsem se zeptat jestli se můžu nechat zplnoletnit kvůly uzavření sňatku i bez souhlasu rodičů. Moc mi na tom záleží a předem děkuji za odpověď.
,

kykloopkan
26. kvě 2016

Dobrý den, je mi 16 let za 4 měsíce mi bude 17 . S přítelem čekáme miminko .. Jenže moje matka nemá mého přítele ráda . Když jsem bydlela ještě u ní tak mě kvůli tomu že sním chodím vyhodila .. A pak na mě zavola polici. Takže jsem byla v celostátním pátrání . Tď jsem v pěstounské péči na přechodnou dobu než bude soud .. Kde se bude řešit jestly zůstanu tady nebo půjdu k přítelově mamce orotože si o mě zažadala .. Abych nemusela od né matky poslouchat urážky a aby mě nemlátila

cahide
5. dub 2018

Dobrý den, je mi 15 let a chci se nechat zplnoletnit.. matka mě často bije, uráží apod..
Přítel(18) mi nabídl u nich zůstat bydlet, ale matka je výhradně proti a udělala by snad cokoliv aby mě sním neviděla. Přítel jí s hodně věcmi pomohl a tak nechápeme proč se k němu odvrací zády. Přemýšlíme že asi jediná možnost mít dítě a než by se narodilo bude mi 16 a pak by jsme požádaly o sňatek. Moc se ale na dítě necítím, sice vím žebychom se zvládly o něj postarat ale bojím se četných pomluv apod.. Z přítelovi strany jsme velice dobře finančně zajištění. Tak se chci zeptat co by jste mi poradili? Rozhodně nechci být zavřená v některém z dětských domovů nebo podobně. Budu ráda za jakoukoliv radu a předem moc děkuji.

n_nika
7. kvě 2020

Dobrý den, je mi 15 za necelých 5 měsíců 16. A chci se nechat zplnoletnit. A mamkou teďka mame špatný vztah...je na mě hnusna říka ze sem pyšna na to ze nic nedělám, uráží mě...
Mam přítele 43-45 chci u něho bydlet...ale nevím zda je možné se nechat zplnoletnit i když mi je 15.
Je to možný? Je to možný aj bez souhlasu rodiče?
Přítele nadevsechno miluji...ale ona to nechápe nechce mě ani sním pustit ven a to ho ještě nepoznala...