Je možné pobírat rodičovský příspěvek v Irsku?

tolaa
21. črc 2013

Zdravím. 🙂
Můj dotaz je takový: Otěhotněla jsem a dlouho jsme to nevěděli. Přítel potom odjel pracovat do Irska, kde nyní žije, a já chci po porodu miminka odjet za ním. Chystám se žádat o příspěvky v ČR, ale zajímala by mě i ta varianta / možnost, pobírat irské (místo českých - je mi jasné že obojí nepůjdou). Zda je to vůbec možné? Jaké by to byly a kdy na ně získáme nárok? Popřípadě kde se mohu blíže informovat?
Na webu jsem odpověď zatím nenašla. :(
Děkuji za rady ! 🙂)

andy80
21. črc 2013

Toto jsem našla na netu:
_________________________________________________________________________________________________
Dobry den, jsem na rodicovske dovolene a budeme se stehovat do Velke Britanie. Chtela bych se zeptat, jestli budu rodicovsky prispevek pobirat stale v CR nebo ve VB, popripade jakym zpusobem mam postupovat a co zaridit. Dekuji, s pozdravem

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, že dle Nařízení EP a Rady (ES) 883/2004, které vstoupilo v platnost k 1.5.2010, je k výplatě rodinných dávek místně příslušný stát, ve kterém máte bydliště v rámci EU. Pro Vás to znamená, že přestěhováním do Velké Británie ztrácíte nárok na dávky v ČR a změnou bydliště Vám vzniká nárok na rodinné dávky v novém státě Vašeho bydliště. Vůči našemu úřadu, který Vám do doby změny Vašeho bydliště vyplácí dávky státní sociální podpory máte osmidenní ohlašovací povinnost. Na základě Vašeho oznámení Vám budou všechny rodinné dávky v ČR odejmuty.

Pouze v případě, že by jste ve Velké Británii ani jeden z rodičů nepracovali a Vám by trval pracovní poměr v ČR, vypláceli bychom Vám rodinné dávky i nadále v ČR.

__________________________________________________________________________________________

Takže pokud jsem to dobře pochopila, tak pokud budeš mít stále trvalé bydliště v ČR, budou ti vyplácet rodičák tady. Pokud bydliště změníš, měli by ti ho vyplácet v Irsku, ale těžko tam přijdeš po porodu a hned budeš žádat o rodičovský příspěvek, když si tam neplatila žádné pojištění. Pokud si nezměníš bydliště a necháš si RP posílat na účet, tak úřady ani nebudou vědět, že nejsi v čechách. Takže asi tak.

andy80
21. črc 2013

další z netu, stačí jen hledat:

V případě, že otec dítěte není uveden v rodném listě dítěte:

a) Matka žije a pracuje v Irsku - primárně kompetentní k výplatě rodičovského příspěvku je Irsko. V tomto případě není ČR k výplatě dávky příslušná ani tehdy, pokud Irsko rodičovský příspěvek neposkytuje.
b) Matka je v pracovním poměru v Irsku, ale bydliště a střed svých zájmů spolu s dítětem mají v ČR - primárně je k výplatě rodičovského příspěvku kompetentní Irsko, sekundárně ČR. Pokud tedy Irsko dávku neposkytuje, vyplácí rodičovský příspěvek ČR v plné výši. Skutečnost, že matka a dítě mají bydliště v ČR, se musí věrohodně prokázat, nestačí jen prohlášení.

V případě, že otec dítěte je uveden v rodném listě dítěte:

a) Otec žije s matkou dítěte v Irsku a není výdělečně činný - primárně kompetentní k výplatě rodičovského příspěvku je Irsko, ČR není k výplatě dávky příslušná.
b) Otec dítěte žije s matkou dítěte v Irsku a je v Irsku výdělečně činný - primárně kompetentní k výplatě rodičovského příspěvku je Irsko, ČR není k výplatě dávky příslušná.
c) Otec dítěte žije s matkou dítěte v Irsku a je výdělečně činný v jiné zemi EU - primárně kompetentní k výplatě rodičovského příspěvku je Irsko, neboť tam má dítě bydliště, a sekundárně příslušná k výplatě dávky je země EU, ve které otec pracuje. To znamená také to, že pokud Irsko rodičovský příspěvek neposkytuje, vyplácí dávku země, kde je otec výdělečně činný, v plné výši, pokud takovou dávku poskytuje.
d) Matka dítěte má pracovní poměr v Irsku, ale bydliště má i s dítětem v ČR, otec dítěte pracuje v jiné zemi EU - primárně příslušná k výplatě rodičovského příspěvku je země, která poskytuje rodičovský příspěvek ve vyšší výši a sekundárně příslušná je druhá země, která refunduje primárně příslušné zemi polovinu výše dávky z primární země nejvýše však do částky dávky, která v sekundární zemi náleží.