Jsem na ÚP, 3. měsíc těhotná. Mám nárok na mateřskou?

palkovaadela
18. kvě 2012

Ahoj holky, mám na Vás otázečku. Jsem na úřadu práce a jsem ve třetím měsíci. Tak bych chtěla vědět jak to je s mateřskou zda na ni mám nebo nemám nárok. Předem Vám děkuji za všechny reakce a rady 🙂

j.a.n.i
14. čer 2012

@daisyjane Na jakou dohodu? Jinak na rodičák máš nárok vždy, na mateřskou podle toho co to bude za dohodu. A s přítelem se brát nemusíte, podstatné je, že to bude otec dítka, nemusí to být manžel.

remenova
14. čer 2012

@j.a.n.i ano, jsem těhotná a termín porodu je cca únor 2012 🙂

remenova
14. čer 2012

@j.a.n.i přelom leden/únor 2013 🙂

j.a.n.i
14. čer 2012

@remenova V tom případě nárok na mateřskou mít nebudeš, protože na ni nestihneš nastoupit v ochranné lhůtě, ale pokud budeš celou dobu na PN, tak na ni můžeš zůstat až do konce šestinedělí a pak budeš přecházet na rodičák.

remenova
14. čer 2012

@j.a.n.i a pokud nastoupím třeba za 3 měsíce do práce a zůstanu tam až do termínu nástupu na mateřskou?

j.a.n.i
14. čer 2012

@remenova Jo, to pak jo.

remenova
14. čer 2012

no, ale mám právě obavy, aby tam zase nebyl nějaký háček ☹...takže pokud teda splňuji tu lhůtu 270 dní za poslední dva roky, pak nejsem teoreticky zaměstnaná, řekněme 6-7 měsíců (PN) a nastoupím do práce v říjnu a v listopadu přejdu na mateřskou, mám nárok na PPM?
Pokud si skočím na sociálku, jsou mi to tam schopni s jistotou říci?
Moc díky 🙂

palkovaadela
autor
22. čer 2012

Holky dlouho jsem se sem nedostala ale vše jsem si pročetla a děkuju za reakce. A některá z Vás tu psala o příspěvku na bydlení a teď to nemůžu najít. Bydlíme v pronajatém domečku tak by mě aspoň tohle pomohla když nebudu mít tu mateřskou.

j.a.n.i
22. čer 2012

@palkovaadela POkud máte nájemní smlouvu a máte tam trvalé bydliště, tak by nárok byl (podle příjmu, ale to teď neřeším, to vyjde hodně lidem). Akorát tedy problém je, pokud tam má to trvalé bydliště i majitel, to by se pak počítal i jeho příjem.

kacita
22. čer 2012

@j.a.n.i takze v podstate pokud nemam v podnajmu nebo pronajmu trvale bydliste tak se s nejakym prispevkem na bydleni muzu rozloucit

blahova_andrea
22. čer 2012

@j.a.n.i my máme taky pronajatý dům, ale má dvě oddělené bytové jednotky. všude je ale veden jako běžný RD a ne nájemní dům, tak jsem žádosti o příspěvky rovnou odpískala, že by tam počítali i příjmy nájemníků 2.bytu. když bych si požádala, mám nějakou šanci? nájemní smlouvu máme na svůj byt vlastní, máme v něm i TP, já jsem čerstvě na rodičáku a přítel má min.mzdu, ze které platí alimenty na 2děti. zkoumají se u té žádosti i nějaké úspory, majetek, apod.? Moc díky

j.a.n.i
22. čer 2012

@blahova_andrea Tady by hodně záleželo jestli jsou rozdělené měřiče na vodu a elektřinu, pokud máte každý byt své vlastní, tak bych šanci viděla. A u příspěvku na bydlení se úspory nezkoumají, to pouze u dávek hmotné nouze.

j.a.n.i
22. čer 2012

@kacita No, ještě existuje doplatek na bydlení, tam TP nutný není, ale to patří mezi dávky hmotné nouze, takže tam ty příjmy smí být výrazně nižší a ještě se sledují takové věci, jako úspory, vlastnictví jiného majetku a podobně.

kacita
22. čer 2012

takze kdyz to skratim takhle manzel ma super hrubou mzdu kolem 25tis hrubou pak 19tis ale po vsem co se mu strhne mu na ucet dorazi necelych 10tis takze vlastne nemam sanci asi no uvidime co nam reknou na socialce jak to vlastne vubec je :(

blahova_andrea
22. čer 2012

@j.a.n.i máme hlavní měřice na celý dům, které vyúčtovávají dodavatelé, ale ty jsou všechny na mé jméno. pak máme na náš byt vlastní a vyúčtováváme si to sami mezi sebou. na ten majetek se neptám, že bych nějaký větší měla, ale kdysi jsem byla na sociálce, kde mi dávali i 1000kč na bydlení, ale musela jsem podepsat čestné prohlášení, že nemám ani tv apod., což dnes už teda mám 😀

j.a.n.i
22. čer 2012

@blahova_andrea Tak to se bojím, že bude problém... jako zkusit to můžeš, v nejhorším budeš ty papíry vyplňovat zbytečně...

j.a.n.i
22. čer 2012

@kacita Tak to na dávky hmotné nouze není žádná šance, ono kolik kde platí nikoho nezajímá, vychází se z čisté mzdy.

blahova_andrea
22. čer 2012

@j.a.n.i a z jakého prosím přesně důvodu by to měl být problém? protože podle katastru není prokazatelné, že jsou tam dvě bytové jednotky?

kacita
22. čer 2012

fajn bych se na to nevysr.... manzel prijde s timhle domu zaplati se najem 11tisic a k tomu ruzne poplatky mobil internet jidlo a ruzne veci do toho cekame mimiska takze do rodicaku budu bez koruny no paraaaada uzasny to 😠 😠 😠 😠 ☹ ☹ ☹ ☹

j.a.n.i
22. čer 2012

@blahova_andrea No, jednak že to na katastru nejsou 2 bytové jednotky a hlavně, že to vyúčtování od dodavatelů je pouze jedno, je mi jasný, že máte měřič na přepočet, ale ten už vlastně není oficiální, takže to na úřadě nemusí být ochotni brát jako 2 samostatné jednotky, ale zároveň mohou, nedá se to říct jistě.

kacita
20. zář 2012

@j.a.n.i Ahojky tak jsi měla pravdu dokonce mi bylo porazeno že máme si najít levnější bydlení. 😀

3cacorky
24. zář 2012

Ahoj,mě zajímá,když jsem na ÚP cca 5.měsíců,manžel OSVČ a udává příjem kolem 14/15 tisíc měsíčně ,máme děti je možnost zažádat o nějaký sociální příspěvek ,nebo když bych byla těhotná mám na nějaký nárok,než bych dostala rodičák,jak to posuzují -podle příjmů a počtu členů rodiny?A ještě holky nevíte některá jak to je,když kamarádka podniká je OSVČ asi 4.měsíce a je těhotná,tak když půjde na mateřskou nebude podnikat celý rok?Díky 😉

j.a.n.i
24. zář 2012

@3cacorky Nevím jaký sociální příspěvek máš na mysli, mohl by vám vyjít nárok na přídavky na děti, ale tam se počítá plat rok zpět, takže záleží jaký byl.
Jako těhotná nemáš na žádný speciální příspěvek nárok, berete se vždy jako celá rodina, takže tě má primárně živit manžel.
No, je otázka, zda si kamarádka platí nemocenskou a zda tedy bude mít na mateřskou nárok... a pak nemůže podnikat po dobu mateřské, tedy těch 28 nebo 37 týdnů.

stopobezite
1. říj 2012

ahojky, jen malý dotaz, zžejmě blbý, ale stejně... co dělat, když jsem zřejmě těhotná a zároveň jsem krátce zaregistrovaná na úp(od začátku září)?Jestli mám nějakou povinnost jim to tam říct? jestli můžu být vedená jako uchazeč o zaměstnání jako těhule?I kdyby nějaká práce byla, tak má smysl vůbec nastupovat?první schůzku na úp mám 24.10. tak nevím co jí tam říkat/neříkat

j.a.n.i
1. říj 2012

@stopobezite Říkat jim to nemusíš, těhotenství není nemoc a pokud by ti něco našli, tak má rozhodně smysl tam nastoupit.

3cacorky
29. říj 2012

ahoj,tak jestli dobře chápu,pokud je žena na ÚP a je těhotná,dostane až rodičák po porodu,né od nástupu na MD?Díky

3cacorky
29. říj 2012

A je možné si určit délku MD(myslím třeba na ty 3 roky),na manžela,který není zaměstnanec ,ale OSVČ?

3cacorky
29. říj 2012

@stopobezite -myslím,že to stejně bude brzo vidět,tak pokud bude u doktora vše ok,tak bych to třeba kolem 3.měsíce řekla 🙂 😉

j.a.n.i
29. říj 2012

@3cacorky Žena, která je na UP na žádnou MD nenastupuje. A ano rodičák má od porodu a co se týká volby délky pobírání rodičáku (volíš délku rodičáku, nikoliv MD) tak to teoreticky přes otce, který je OSVČ jde, ale musí si platit nemocenské, což bývá ten problém, protože si ho spousta lidí neplatí, ač upřímně nechápu důvod.

3cacorky
30. říj 2012

@j.a.n.i -ano Jani děkuji,ještě můžu se zeptat jen tak ze zvědavosti,když kamarádka nastoupila na OSVČ,platí si nemocenskou,ale po 3 měsících zjistila,že je těhotná,jak je to až půjde na MD,tam je nějaká lhůta,že musí platit alespoň 3 měsíce nemocenskou??L