Jsem na ÚP. Jak to pak bude s mateřskou a se vším?

anetajara
10. dub 2012

Ahojky holky muzu se zeptat jakl to chodi kdyz jsem ted na UP tak jak to bude s materkou a ze vsim dekuji 🙂

puckal
11. dub 2012

Ahojky, pokud jsi na ÚP a teprve ted otěhotníš, tak ti nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství(PPM -která se bere zpravidla 6-8týdnů před porodem a potom po porodu max.28týdnů) ale půjdeš dnem porodu na rodičovský příspěvek. Pokud otec dítěte by splnil podmínky pro PPM, můžeš si vybrat, jak dlouho chceš pobírat rodičák, ale částka může být max. 70% platu, a částka na rodičáku je max. 220 000,-. POkud otec dítěte tuto podmínku nesplnuje, bude na RD do 4 let dítěte. Nárok na nemocenské dávky na ÚP nemáš. Po vyčerpání PvN si jedině můžeš požádat o hmotnou nouzi, pokud potřebujete. Pokud máš přesné otázky, tak to lépe musíš specifikovat.

kalo
11. dub 2012

@puckal Prosím o vysvětlení toho, jak otec dítěte musí plnit podmínky pro PPM. Jak a z čeho se co počítá, co musím dokládat, aby to vypočítali...

palomitacheca
11. dub 2012

@kalo U otce by to mělo být stejný jako u matky. Když jsme si teď v lednu zkracovali rodičák, tak přítel si musel vyřídit potvrzení o denním vyměřovacím základu, nebo něco takovýho. S tím jsme pak šli na sociálku a mohli si zvolit rychlejší čerpání.

puckal
11. dub 2012

@kalo musí doložit potvrzení z OSSZ nebo od zaměstnavatele, že splnuje podmínky pro přiznání PPM a jakou max. výši. Aby splnil podmínky, musí mít v posledních 2 letech 270 dní nemocenského pojištění a v posledním 6 měsících před narozením dítěte být zaměstnán. Potom se doloží potvrzení-formuláři na ÚP-odd. SSP který vyplácí rodičovský příspěvek a to max. do 9 měsíců dítěte 😉 Snad je to srozumitelné.

radun
11. dub 2012

@kalo manžel bude muset zajít na ossz + vyžádat si potvrzení od zaměstnavatele - nepamatuji si, jak se ty formuláře jmenují, vyřizovali jsme si to v lednu, kdy jsme přecházeli na rychlejší čerpání rodičáku... Nejlepší je zajít si na sociálku (kam chodíš kvůli RP) a vyžádat si tam formuláře...

kalo
11. dub 2012

@palomitacheca
@puckal
@radun děkuji...Ještě pozn.manžel je OSVČ...

radun
11. dub 2012

@kalo Jejda, tak to bude ještě komplikovanější, to vůbec netušim teda...

puckal
12. dub 2012

@kalo tak to záleží , jestli jsi jako OSVČ platí nemocenské pojištění....protože OSVČ nemají povinnost jsi to hradit......a pokud hradí, tak v jaké výši, aby jsi dosáhla na vyšší RP.......to ti už bohužel neporadím, to musí manžel na OSSZ

jasminy
13. dub 2012

Taky jsem byla na UP. Mateřskou jsem neměla (ochranná lhůta po skončení zaměstnání mě minula o 14 dní), protože UP hradí zdravotní a sociální, ale ne nemocenskou. Takže budeš mít až rodičovskou. Nárok na ní máš ode dne porodu. Musíš podat žádost o rodičovský příspěvek a doložit rodný list dítěte.