Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

j.a.n.i
5. led 2011

@petulka33 I kdybys teď začala platit nemocenské, tak nárok na PPM už mít nebudeš - nestihneš platit těch 180 dní jako OSVČ, nepředpokládám, že sis jako OSVČ platila nemocenské ke konci RD, tj. květen - červenec 2010. Jinak nárok na PPM se vždy zjišťuje nejpozději k těm 6 týdnů před TP, takže pozdější nástup nic neřeší. Ale pokud bys nemocenské platila alespoň 3 měsíce, což bys stihla, tak máš nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem, které by bylo 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu a tahle nemocenská ti zajišťuje možnost volby 3 letého rodičáku. Ale je otázkou, zda se to jen kvůli volbě vyplatí neb placením záloh na nemocenské se živnost bere jako hlavní, takže bys musela platit i sociální a nemocenské smíš jen ze stejného základu jako sociální, takže výše nemocenské nic moc.

petulka33
5. led 2011

@j.a.n.i no já bych to chtěla hlavně kvůli tomu rodičáku, je mi jasný, že zálohy jsou vysoký, ale i tak by se mi to vyplatilo. ještě jednou děkuji.

j.a.n.i
5. led 2011

@petulka33 Jo a pozor, že v případě nemocenské musí být ty 3 měsíce v kuse a těsně před nástupem na ní. Jo a pak nezapomeň zaplatit ještě tu poslední zálohu, za měsíc, kdy už budeš částečně na nemocenské.

petulka33
5. led 2011

@j.a.n.i aha, já myslela, že budu muset platit po celou dobu té nemocenské, stačí tedy jen ten 4. měsíc a pak už ne?

j.a.n.i
5. led 2011

@petulka33 Přesně tak, za dobu, kdy si celý kalendářní měsíc na nemocenské už zálohy platit nemusíš.

miranda77
7. led 2011

@petulka33 jen jsem to prolétla ... ale jestli ti jde pouze o volbu rodičáku - aby si neměla 4letou - tak volbu může provést otec dítěte ... musí alespoň na 1 den nastoupit na PPM ... nějak se to za ty roky změnilo 🙂, ale šlo to

petulka33
7. led 2011

@j.a.n.i bavíme se jen o zálohách na to nemocenské poj., že? Zdravotní a sociální se platí i v nemoci nebo taky ne? Jako OSVČ jsem nikdy nemocenskou neplatila, takže vlastně jako ani nemarodila... jen jako zaměstnanec. Ten to ale pak vlastně neodvádí.

@miranda77 tuto možnost znám, ale bohužel u nás nepřipadá v úvahu, ale děkuji 😉

j.a.n.i
8. led 2011

@petulka33 Já myslím, že se neplatí žádné zálohy, ale 100% to nevím a nemůžu to nikde najít.

petulka33
8. led 2011

@j.a.n.i každopádně děkuji za rady a tohle mi pak snad sdělí na příslušných ouřadech 😉

beata.n
8. led 2011

ahoj,potřebovala bych radu pro kamarádku.asi je teĎ těhotná a neví si rady jak to ted s ní bude.min.rok-2010 v červnu jí skončil rodičák,který měla na dva roky,od tý doby byla hlášená na UP,teď v prosinci dostala poslední dávku od UP.chtěla by vědět,jestli má nárok na nemocenskou a nebo aspon jestli by bylo možné,aby se RP dal navolit otcem dítěte místo na 4 na 3 roky-ale je tu háček.pracuje pouze na dohodu o provedení práce a ŽL má na svou matku.myslíte si,že je možný,aby on mohl volit RP?snad jsem to nějak napsala srozumitelně,budu ráda za případné rady,děkuju moc 😉

j.a.n.i
8. led 2011

@beata.n Na nemocenskou nárok nemá, není účastna nemocenského pojištění. Pokud bude mít otec nárok na PPM, tak může nastoupit na chvilku na mateřskou a pak volit délku rodičáku.

javurkka
16. led 2011

Ahoj holky.Moc moc prosím radu.Jsem vedená na úp pět měsíců a těhotná třetí měsíc.Ted od ledna jsem měla nastoupit do nového zaměstnání,ale jelikož se to provalilo,samozřejmě jsem nenastoupila,protože nechtěli.
Nyní mám možnost nastoupit do zaměstnání přes známou,jako že by mě zaměstnala a já šla eventuelně za měsíc na neschopnku.V práci bych jako by setrvala i přes zkušební dobu na neschopnosti(je možné sjednat pracovní poměr bez zkušební doby?)a s tím,že by mi pak neschopnost platila sociálka a zaměstnavatel tedy jen 14 dní(nedal by mi samozřjmě nic dle naší dohody)?Plynou pak pro zaměstanvatele nějaké povinnosti vůči mě třeba ohledně mateřské?To samozřejmě nechci,jde mi spíše jen o tu neschopenku kterou jsem nestihla abych měla alespon nějakou kačku po dobu těhotenství do porodu a je tedy možné před porodem ukončit pracivní neschopnost a znova se přihlásit na úp?prosím mo o radu!!!otěhotněla jsem nečekaně a chtěla jsem až tak po půl roce v práci a ted nevím co s tím.Děkuji jestli mi někdo poradí!!!

vojtisek2007
17. led 2011

@javurkka prac.poměr můžete sjednat bez zkušební doby, to záleží jen na zaměstnavateli....můžeš být zaměstnaná měsíc a potom jít na PN, kde vydržíš do nástupu na mateřskou - to je 6-8týdnů před porodem....a trvá celkem 28týdnů, pak se přestupuje na rodičák. Není nutné před porodem PN končit a nastupovat na úp, pro tvého "zaměstnavatele" z toho jinak nic neplyne, můžete udělat smlouvu na dobu určitou tzn. že třeba měsíc po porodu ti zkončí prac.smlouva. Jenom ten jeden měsíc co budeš opravdu zaměstnaná - tak ta známá bude muset za tebe odvést sociální a zdravotní pojištění a daň, a po novu zaměstnavatel proplácí prvních 21dnů neschopnosti, ne 14,to bylo dřív.

petrusam
17. led 2011

Ahoj, mohla bych se zeptat, jestli jsem to dobře pochopila, že do nástupu na mateřskou ve 34 tt, musím být zaměstnaná minimálně 270 kalendářních dní, abych měla nárok na mateřskou a výběr rodičáku? Děkuji za odpovědi.

vojtisek2007
17. led 2011

@petrusam je to tak, za dva roky před nástupem na mateřskou musíš splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění

petrusam
17. led 2011

@vojtisek2007 díky moc 😉

puckal
17. led 2011

@beata.n ahojky pokud otec dítěte pracuje na dohodu o provedení práce tak nárok na volbu také nemá protože není za něj nic hrazeno. ŽL na matku otce nemá vůbec pro ně vliv.

k.ate
17. led 2011

Holky, mám takovej blbej dotaz, do té doby platby nemocenskýho pojištění se počítají i víkendy? jde mi o to, že manžel nastoupil do práce 1. prosince, 30. července čekáme prcka, tak mě zajímá, jestli nám to vyjde tak, abychom mohli provést volbu rodičáku?

vojtisek2007
17. led 2011

@k.ate jo počítají se i víkendy...

javurkka
17. led 2011

Moc děkuji vojtíškovi za rady,už podruhé jste mi skvěle a ochotně poradila,moc díky.

lifinka
17. led 2011

ahojky, potřebovala bych poradit, 30.9.2010 jsem dostala z práce výpověď a na rodičáku jsem byla teď do 7.1.2011 kdy měl syn 3 roky. V ten den jsem se zaregistrovala na ÚP a včera jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem v nějaké ochranné lhůtě ohledně zaměstnání, nebo už se ns mě nevztahuje nějaká nemocenská???

vojtisek2007
17. led 2011

@lifinka jestli jsi dostala výpověd 30.9.tak už teď nic....ochranná lhůta pro nástup na nemocenskou je 7dnů a na mateřskou 180dnů....to už jaksi nestihneš...jen nechápu, jak jsi mohla dostat výpověď na rodičáku - leda by se rušila firma (pobočka)

javurkka
17. led 2011

¨Vojtíšku mohla by jsi mi ještě dodatečně poradit,(dnes jsme celou věc probírali s přítelem)pokud bych marodila tedy do porodu až a byla by mi vyplácená tedy nemocenská,tak mateřskou neplatí zamšstnavatel ale také stát ?A jaký je finanční rozdíl na klasické neschopence kterou vyplácí tedy sociálka a pak mateřskou,ta se vypočítává tedy z čeho?A ještě prosím když bych tedy byla zaměstnaná fiktivně ten jeden měsíc a pak šla na tu neschopnost a na mateřskou,mohu volit délku rodičáku či ne když jsem před tím zaměstnáním byla na úp 5 měsíců a před tím na rodičovské dovolené s první dcerkou.Já se fakt v tom vůbec nevyznám a je docela důležité to všechno vědět,děkuji pokud budeš mít ještě čas mi odpovědět.

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 jasně paragraf myslím 53 a bylo to zrušení pobočky...je to děs, a v těch 180 dnech bych musela nastoupit na mateřskou již, že?termín mám v koncem září....A prosím tě můžeš mi napsát kdy se provádí to, že by šel mm na mateřskou, prosím pošli mi co a kde se děje? Jsi moc hodná, jsme s penězi teď straceni, dlouho nám mimi trvalo..a samo, přišlo když to tak dopadlo....děkuji

vojtisek2007
18. led 2011

@javurkka nemocenská i mateřská se ti bude počítat z posledního zaměstnání - u tebe tedy asi z toho jednoho "odpracovaného" měsíce u tvé kamarádky ....nemocenská je cca 60% platu a mateřská 70% - zjednodušeně napsáno. Nemocenskou vyplácí do 21dnů zaměstnavatel, pak OSSZ, mateřskou vyplácí celou OSSZ, pouze se přes zaměstanavatele posílá žádost. A když ti vznikne nárok na mateřskou, tak máš automaticky možnost si volit ty roky na rodičáku, jen kdybys chtěla dvouletej rodičák, musela bys mít mateřskou vyšší než 380,-Kč na den, tzn mít hrubou mzdu 18.000 a vejš....

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka no ano, v těch 180 dnech bys musela nastoupit na mateřskou - to je 6měsíců - takže na mateřskou bys musela nastoupit do 31.3.2011...Ta výměna s manželem na mateřský se provádí až po skončení 6ti nedělí,dřív otec na mateřskou nastoupit nemůže - nastoupí potom na den,dva (klidně i přes víkend) na mateřskou a pak zažádá o rodičák,kde zvolí roky, které chcete a pak se rodičák převede zase na tebe...na to máte ještě spoustu času.

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 díky 😉 a až to teda budeme provádět s mm 😀 mylím tu PPM, tak co s jeho platem bude? Máme vela hypotéhy ☹

micha.bello
18. led 2011

@vojtisek2007: Chtěla bych se zeptat jak to je teda s matkou když chlap než se přepíše rodičák na ženu je na mateřské 1 den, 2 dny na rodičáku a až po těch 4 dnech se to napíše na ni? Musí jít ta matka na pracák na ty 4 dny, nebo stačí se nahlásit na pojišťovně a ty 4 dny bez rodičáku si zaplatit zdravotní pojištění? A taky jestli se ji ten rodičák na předešlé dítě automaticky zruší a přestanou ji chodit peníze?

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka protože na mateřské bude např. sobota,neděle - kdy stejně do práce nechodí - tak zbytek měsíce normálně chodit bude, tudíž dostane normálně svůj plat + za ty dva dny dostane ještě navíc vyplacenou mateřskou z OSSZ....

@micha.bello s matkou to není nijak - je doma s dítětem, jelikož otec nastupuje na PPM většinou na sobotu a neděli, tak je stejně doma a potom při pobírání jeho rodičáku je ona pořád osoba pečující o dítě do 4let věku, pouze kdyby byl otec na mateřské dýl než měsíc - což většinou kvůli penězům fakt nejde - tak potom by matka byla osoba bez zdanitelných příjmů, a musela by to nahlásit na svojí zdr.pojiš´tovně zaplatit si za ten měsíc min.zdr.pojištění, ale ty dva dny otcovy mateřské se nic neřeší. A rodičák se na předešlé dítě automaticky neruší, musí ho zrušit matka sama.

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 takže to by nám jediné pomohlo, že? píši si s tebou ve dvou diskuzích chudinko, ale jsi hodná, že se nám tu tak venuješ, DĚKUJI 😵 nes jednu k dávkařce na pracák poprvé, nevím co jí na to řeknu....na ty 2500kč...