Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

vojtisek2007
7. bře 2011

@valiik no peníze dostaneš jen jedny, ale budou se ti počítat ze dvou vyměřovacích základů.... z prvního a i z druhého 🙂, takže ve finále to bude třeba jako z jednoho většího platu....když to tak napíšu

maxikk
10. bře 2011

@silerovav ahoj muže se to napsat na otce ale musi byt zamestnaný nebo osvč ale platit si jeste nejaké pojisteni s zálohám . A po mesici to lze pripsat zpatky na ni a už ji zustana ta volba kterou si ,,vybral ,, otec ditka 🙂

stika154
16. čer 2011

Dobrý den, myslím, že jsme docela v pasti a potřebovala bych poradit🙂. Zrovna když jsme se s přítelem chtěli pokoušet o mimčo, dostala sem v práci výpoveď z nadbytečnosti (už měsíc mi běží výpovědní lhůta). Co teď? Když budu na ÚP nedostanu mateřskou? Je tedy lépe si najít nové místo a dál nějakou dobu pracovat? Jak ta doba musí být dlouhá. Je mi 31. Děkuji za odpověď.

hp
15. srp 2011

Ahoj Vojtíšku,býváš tu ještě?Rada bych se na něco zeptala a byla jsi mi doporučena.Díky a hezký den papa

vojtisek2007
15. srp 2011

@hp ahoj,jojo jsem tady, jen moc nemám času dočítat diskuze, tak radši piš do IP, tu překouknu vždycky.

milagros347
30. srp 2011

Dobry den,jsem těhotná a nepracuji a neplatim socialku,mam narok na mateřskou a porodní? Dekuji

vojtisek2007
30. srp 2011

@milagros347 pokud nástup na mateřskou by vyšel do 180ti dnů od skončení posledního prac.poměru a splnila by jsi 270dnů účasti na nemoc.pojištění, čerpala bys mateřskou z titulu ochranné lhůty, pokud od posledního zaměstnání uplyne víc než 180dnů do nástupu na mateřskou, tak ochrannou lhůtu nemáš a máš rovnou ode dne porodu nárok na rodičák ve 4 leté verzi. Na porodné máš nárok pouze na první dítě a musíte mít příjem do 16.900 dohromady čistého za měsíc, pokud máte víc, nebudete mít na poroné nárok.

gigi30
21. lis 2011

Chtěla jsem se zeptat když vyjdu školu a otěhotním hned po škole budu dostávat nějaké peníze nebo jak to je?

petrufa86
21. lis 2011

@gigi30 AHOJ, na stránkách mpsv je to docela dobře popsaný -) http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/

gigi30
23. lis 2011

Nic jsem tam nenašla nemohla byste to stručně napsat sem po "lopatě" ?

j.a.n.i
23. lis 2011

@gigi30 Po lopatě - pokud nenastoupíš do práce tak ne, pokud nastoupíš tak plat a vznikne ti nárok na mateřskou. Po porodu nebo skončení mateřské už nárok na rodičák mají všichni.

rendy0405
23. únor 2012

Dobrý den,mám dotaz. Jedne moje známá je cca 1.5 na pracovním úřadě. Pracovala jen na dohodu o provedení práce. Ted otěhotněla je zhruba v třetím měsíci. Má nárok na mateřskou? Pokud né,tak na jaké dávky má nárok a po jakou dobu je bude dostávat? Děkuji za odpověd

rendy0405
23. únor 2012

Upřesnuji je 1.5roku nezaměstnaná na PŮ.

j.a.n.i
23. únor 2012

@rendy0405 Od porodu má nárok na rodičák, ona sama si vybírat nemůže a měla by na 4 roky, ale pokud má partner nárok na PPM, tak z jeho titulu můžeš volit ty, nebo tedy ona.

laka
10. bře 2012

Ahojky
Prosím o radu.
Mám chlapečka na konci prosince mu byli 3 roky, chodí do školky. Od ledna jsem v evidenci na UP. Pravděpodobně jsem těhotná.
Budu dostávat nějaké peníze do doby než se mimčo narodí, kolik, jak se to vypočítává. A jak je to potom. Mužu si vybrat klik let budu doma?
A než se mimčo narodí, můžu si někde přividělávat nebo ne.
děkuji

j.a.n.i
10. bře 2012

@laka No, budeš stále dostávat tu podporu co dostáváš teď, dokud ji nevyčerpáš, tedy do května, pak už nebudeš dostávat nic.
Od porodu budeš mít nárok na rodičák a ty sama si vybírat nemůžeš, ale pokud bude mít partner k datu narození dítka nárok na PPM, tak to stačí doložit a budeš moct délku vybrat.
Jinak teď si přivydělávat nemůžeš dokud bereš podporu, pak už do 4000,- měsíčně ano. Případně tedy pokud bys teď našla brigádu, tak ti tu podporu přeruší a po ukončení brigády zase obnoví, i tak to jde.

j.a.n.i
10. bře 2012

@laka Prostě shrnuto, z pohledu UP není žádný rozdíl jestli si těhotná nebo ne.

lokiska
15. bře 2012

@rendy0405 tak kdo je na ÚP, po porodu zažádá o rodičovský příspěvěk, jakmile uplyne 7týdnů, rodičák se stopne a otec zažádá o PPM, samozřejmě pokud je zaměstnaný, ale nesmí vykonávat tu práci, ze které se PPM vyplácí, ale může zůstat u stejného zaměstnavatele a vykonávat papírově jinou činnost. no a po uplynutí 22týdnů, zažádá o rodičovský příspěvěk.

lokiska
15. bře 2012

@stika154 jakmile v práci skončíš, jdi do týdne marodit. Budeš na neschopence až do porodu a náleží ti i PPM (peněžitá pomoc v mateřství) a dále rodičovský příspěvěk v libovolné variantě.

amona
18. bře 2012

Mám prosím dotaz. V červnu mi končí RD a mám nastoupit do práce. Jenže to vypadá, že tam se mnou jaksi nepočítají... ☹ Jaké mám teď možnosti? Měla jsem 8-hodinovou pracovní dobu a příjem cca 15.tis měsíčně čistého. Moje zastupkyně nastupovala již jen na 6-ti hodinovou prac,dobu. Takže když mi teď zaměstnavatel navrhne odstupné, tak bude počítáno jak? A ze zkráceného úvazku? Nebo mi dát nemusí nic? DoplNuji, že jiná pracovní pozice kterou bych mohla vykonávat tam není.
A ještě jeden dotaz...Pokud by se mi do té doby ještě podařilo otěhotnět a po skončení RD bych šla na neschopenku, tak kdo a kolik by mi až do nástupu na novou MD vyplácel?
Děkuju moc.
@vojtisek2007

bjoucik.15
19. bře 2012

ahoj není lepší, když je někdo vedený na ÚP si radši najít na 3 měsíce nějakou práci, aby pak zaměstnavatel platil PPM? Můj dotaz je, když si někdo najde práci za 12tis čistého měsíčně jestli dostane stejně PPM jako když je vedený na ÚP, nebo míň?

j.a.n.i
19. bře 2012

@bjoucik.15 No, pro nárok na PPM je třeba mít odpracováno 270 dní za poslední 2 roky, plus být ke dni nástupu zaměstnaný nebo v ochranné lhůtě, takže pro spoustu lidí najít práci na 3 měsíce nic neřeší... plus se to tedy jednoduše napíše a hůře dělá, kor v situaci, kdy už je na člověku těhotenství vidět.

bjoucik.15
19. bře 2012

jo to je pravda. a jak to je když jsem byla zaměstnaná jako OSVČ a v listopadu minulého roku jsem skončila... do teď jsem na ÚP tak jak to je, když bych si našla práci a pak otěhotněla? a proto jsem tam zmiňovala 12tic čistého kolik je z toho mateřská. a nebo se to bere tak že spočítají dohromady můj výdělek za 270dní?

j.a.n.i
19. bře 2012

@bjoucik.15 No, a platila sis jako OSVČ nemocenské? myslím opravdu nemocenské, nikoliv sociální nebo zdravotní... Jinak z 12 čistého nevím, všechno se počítá z hrubého, čistý může být hodně odlišný podle uplatňovaných slev.

bjoucik.15
19. bře 2012

no platila jsem si tu minimální částku asi 96kč.

j.a.n.i
19. bře 2012

@bjoucik.15 Jo, tak to by ti stačila i nějaká kratší doba a počítalo by se to pouze z té práce.

bjoucik.15
19. bře 2012

byla jsem OSVČ jen 6 měsíců

j.a.n.i
19. bře 2012

@bjoucik.15 Tak to bys potřebovala alespoň ty 3 měsíce... ale zas nesmí být moc brzo, aby ti vyšla případná ochranná doba.

bjoucik.15
19. bře 2012

no přinejhorším se dá pracovat dýl ne? jen je blbý, že to pak jde vidět.a pak je na zaměstnavateli jestli tě vyhodí nebo ne, ale tak i tak máš výpovědní lhůtu 2 měsíce.

j.a.n.i
19. bře 2012

@bjoucik.15 Tak po zkušebce už tě jen tak nevyhodí... to není vůbec jednoduché a je jasný, že optimální je pracovat až do nástupu na mateřskou, to bylo spíš psáno jako to minimum.