Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

bjoucik.15
19. bře 2012

jasný chápu, i tak děkuju 🙂 Mám v tomhle bordel a moc jsem to nechápala.

miranda77
20. bře 2012

ahojte, tak jsem pročítala a mám také dotaz. v srpnu mi konči rodičovský příspěvek(3roky) během něho mi skončil pracovní poměr (před2roky) a zároveň jsem na 1měsíc nastoupila do jiné práce (skončila jsem ve zkušební době) ... budu-li v září těhotná, vezmou mě na úřad práce a dají mi nějaké peníze? nebo nemám nárok a do porodu mne bude živit manžel?

lokiska
10. dub 2012

@vojtisek2007 ahoj, prosím tě, jsem ve 3.měs a mám možnost zaměstnání, dostala bych mateřskou?

vojtisek2007
10. dub 2012

@lokiska to záleží na tom, co jsi dělala dosud, pokud za poslední dva roky (ke dni nástupu na mateřskou) splníš 270dnů účasti na nemoc.pojištění, tak na mateřskou nárok mít budeš.
V tomhle zaměstnání bys byla cca 180dnů - takže jestli jsi za poslední dva roky zpět odpracovala (samozřejmě s účastní na nemoc.pojištění - nepočítá se dohoda o provedení práce) alespoń 90dnů (tři měsíce) tak máš šanci mateřskou získat, protože druhou podmínku- mít ke dni nástupu na PPM zaměstnavatele - bys splnila 🙂

lokiska
10. dub 2012

@vojtisek2007 jsi moc hodná děkuji, jsem na ÚP už dva roky, takže nárok mi nevznikne, ale byla bych alespoň v něčem na tom lépe, kdybych se nechala teď zaměstnat? Třeba těch 6týdnů pře porodem bych mohla být na PN nebo to automaticky vzniká už PPM.

vojtisek2007
10. dub 2012

@lokiska tak samozřejmě že je lepší mít zaměstnavatele - mohla bys využít - nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem - je to taková "kratší " mateřská - nastupuje se na ní 6týdnů před porodem a trvá 6týdnů po porodu a při vybírání rodičáku se na ní právě hledí jako na mateřskou - můžeš si volit libovolně délku a výšku rodičáku, nemusela by jsi potom rodičák volit přes nemo.pojištění manžela.....

lokiska
10. dub 2012

@vojtisek2007 týý jo ty jsi dobrá děkujiiiii!!!!!! bezva, takže huráá s břichem do práce 🙂

lokiska
10. dub 2012

@vojtisek2007 ještě vojtisku prosím, je to opravdu tak, že si můžu, díky té nemocenské zvolit délku rodičáku? jsem četla, že podmínkou pro zvolení délky rodičáku, je mít nárok na PPM. děkuji

vojtisek2007
10. dub 2012

@lokiska nárok zvolit si délku rodičáku má ten, kde má nárok na mateřskou nebo na nemocenskou v souvislosti s porodem...🙂

barunka0426
27. dub 2012

Ahoj holky, koukala jsem na tohle ,,forum" a vážně máte někdy šikovné nápady. Ráda bych vás taky poprosila o radu, jestli to nevadí. 13.4.2012 jsem zjistila že jsem v jiném stavu, v práci jsem byla od 1.9.2011 ale jelikož mi bylo opravdu zle tak jsem udělala velkou chybu myslela jsem že to vedoucí pochopí a napsala jsem jí že jsem těhotná a proto je mi zle. No jo šla jsem na ní s upřímností a nevyplatilo se mi to , vyhodily mě. V té práci jsem byla jako agenturní pracovník tudíš na dobu určitou ale ukončily mi to dohodou a odstupné sem nedostala. jsem tet od 23.4.2012 na nemocenské tak jsem se chtěla zeptat jak to se mnou bude dál,... mám nárok na nějakou mateřskou? a až mii skončí namocenská tak se musím zaregistrovat na úřad práce? Děkuju moc za jakoukoliv odpověď Barunka

gapsha
14. čer 2012

Ahojky, měla bych dotázek... tento rok jsem ukončila střední školu a nastupuji na brigádu... Jenže jsme se s přítelem rozhodli, že si pořídíme prcka (do půl roka+svatba) ... tak se chci zeptat, zda bude lepší když se přihlásím na UP nebo jestli to mám nechat být.... přítel je výdělečně činný ... Děkuji =)

j.a.n.i
14. čer 2012

@gapsha No, ideální by bylo nastoupit někam do práce, získat praxi a pak se pokoušet o mimčo.

miranda77
14. čer 2012

@gapsha my jsme v podobné situaci - miminko jsme odložili nastupuji do prace, abych mela pripadne narok alespon na nemocenské dávky (6týdnu před porodem a 6 po porodu) ...

remenova
14. čer 2012

Nevíte někdo, jak je to s PN a nástupem do práce těsně před vznikem nároku na PPM? Klidně do IP. Moc děkuji 🙂

terezka617
27. čer 2012

Ahoj mam dotaz,
pred 2 měsíci jsem ukončila školu a v zápětí sem nastoupila do prace.
Ted se snazime s přítelem o dítě a až by to přišlo kam se musím všude zaregistrovat a kolik budu dostavat peněz.
dekuju

j.a.n.i
27. čer 2012

@terezka617 Řekla bych, že pokud se teprve snažíte, tak je trochu předčasné řešit kam se registrovat a kolik budeš dostávat peněz... je otázkou kdy se vám to povede a pak ještě trvá těhotenství nějakých 9 měsíců a za tu dobu se toho může spousta změnit.

jankatm
9. črc 2012

Ahoj, taky bych vás chtěla poprosit o radu, je to trochu komplikovanější, ale snad to vysvětlím srozumitelně... Momentálně jsem na rodičovské dovolené. Předtím jsem pracovala jako OSVČ, na mateřskou jsem nárok neměla kvůli nedostačujícímu počtu odpracovaných dnů, takže jsem nastoupila na nemocenskou v souvislosti s porodem a pak si vybrala tříletou variantu RD. Jenže malému bude teprve rok a já zjistila, že jsem znovu těhotná. Potřebuju poradit, jaké kroky mám teď podniknot. Mám nárok na zkrácení RD a tím zvýšení příspěvku? Nebo je to omezeno nějak dřívějším příjmem? Momentálně mám pozastavenou živnost a nemocenské poj.taky neplatím, takže asi nebudu mít nárok ani na tu nemocenskou, že? A kdybych si platila nějakou dobu nemocenské, tak ano? Prosím poraďte...

j.a.n.i
9. črc 2012

@jankatm Na zkrácení rodičáku ty sama nárok nemáš, ale pokud partner v době narození dítka splňoval podmínky pro mateřskou, tak by změna udělat šla na základě jeho nároku.
Aktuálně nemáš nárok ani na tu nemocenskou, to by sis musela minimálně 3 měsíce platit nemocenské, akorát pozor na to, že pokud chceš platit nemocenské, tak si automaticky braná jako OSVČ hlavní, tj. musíš platit i sociální.

sjuzisju
9. srp 2012

Ahoj chtěla bych poprosit o radu .... Vždy jsem pracovala jen beze smlouvy a na smlouvu jsme pracovala ted od 3.3.2012 do 11.5.2012 ... musím se zaregistrovat na ÚP budu ale dostávat mateřskou??? Bydlím s přítelem a on vydělává cca 12000 - 13000 . a to je pro 3 už myslím málo .... Předem děkuji za odpovědi

j.a.n.i
9. srp 2012

@sjuzisju Ne, na mateřskou mít nárok nebudeš, pouze od porodu na rodičák a to jestli budeš moct volit jaký chceš závisí na tom, zda přítel pracuje oficiálně a bude mít k datu porodu odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky a bude aktuálně zaměstnaný.

lokiska
16. srp 2012

@sjuzisju Ahoj, poklud bude mít přítel odpracováno 270 dnů, vznikne mu nárok na mateřskou. o mateřskou může zažádat až 7týdnů po porodu.Pokud mu to zaměstnavatel umožní, může být u něj zaměstnaný na dohodu o provedení práce a zároveň pobírat PPM. Ale na jinou činnost než je do teď. Např. když je teď zedník, ve smlouvě musí být napsáno např. pomocný dělník.V květnu už vědělas, že jsi těhotná, mělas jít na nescopenku, trvala by ti až do 6ti týdnů po porodu.

svobodna
29. říj 2012

Ahoj holky,
můžete mi prosím některá poradit?
Mám odpracováno 10 let (cca) 3 vysoké školy a teď jsem již 2 roky na pracáku. Bohužel jsem otěhotněla.
Neberu a nebrala jsem podporu v nezaměstnanosti, přítel je také bez práce.
Mám nárok na nějakou peněžitou pomoc? Kolik bude činit mateřská, pokud ji vůbec dostanu?
S přítelem se brát nebudeme, jsem svobodná, má nějaký vliv na peněžitou pomoc v tom, zda ho zapíši do rodného listu či nikoli?

Děkuji

j.a.n.i
29. říj 2012

@svobodna Nárok na mateřskou nemáš, budeš mít až od porodu nárok na rodičák ve 4 leté variantě, tj. 7600,- do 9 měsíců věku a pak 3800,- do 4 let.
To, zda uvedeš či neuvedeš otce na rodičák vliv nemá, má to vliv pouze na to, že pokud ho neuvedeš, tak nemáš nárok na dávky hmotné nouze a pokud by přítel našel práci, tak si nemůže uplatnit odpočet z daní na dítě.

ofelieee
13. lis 2012

@j.a.n.i @vojtisek2007 taky si jdu pro radu. Jsem na RD, zvolila jsem si 2r variantu, 2 budou malýmu 22.března. Do své práce se už vrátit nemůžu. Nabízejí mi 2 varianty, ukončit to dohodou, nebo nechat si dát výpověď pro zrušený místo nabo jak se to jmenuje, s odsttupným (zaměstnavatel je nevládka, kde jsem léta měla výborný vztahy, snažíme si vyjít vstříc), na který sice v podstatě nemají peníze, ale když se s nima ne"dohodnu" tak to tak samozřejmě musí být. Snažím se otěhotnět.
Nu a teď na co se ptám - je pro mě výhodný jim říct teď, že volím variantu ať mi dají výpověď, a tím pádem se už vůbec nevrátit do práce? Mělo by nějakej vliv na cokoliv, kdybych tam na den, tejden, max. měsíc nastoupila? Nechce se mi hledat nová práce, protože doufám, že se zadaří 🙂 navíc dělám několikero věcí na DPP a věřím, že půjde jen o krátký překlenovací období...
Vysvětlila jsem to srozumitelně? Děkuju za odpověď...

ofelieee
15. lis 2012

eště to zkusím jinak - jde mi o to, jestli mi k něčemu bude, když mezi rodičovskou a pracákem/příští mateřskou budu nějakej čas zaměstnaná, nebo to už je úplně jedno?

niksik
21. led 2013

Dobrý den,mám problém.před 4 měsícema jsem ukončila pracovní poměr po dvou letech a teď jsem na pracáku,chci se zeptat jestli mám nárok na pobírání nějakých příspěvků během těhotenství?děkuji předem za odpověď Nikola

j.a.n.i
22. led 2013

@niksik Ne, nemáš. Možná nějaké sociální dávky dle příjmu celé rodiny.

kris88
5. únor 2013

ahoj holky, potrebovala bych poradit. Chceme s manzelem mimco, jenze uz ted je jiste, ze me doktorka posle na neschopenku. momentalne jsem vedena na uradu prace. od 1. brezna nastupuji do nove prace, kde mam smlouvu na dobu urcitou 6 mesici se zkusebni dobou 3 mesice.
Muzete mi prosim poradit jak by to bylo co se tyce materske, pokud bych otehotnela ve zkusebni dobe? Pravdepodobne by se mnou zamestnavatel ukonci pracovni pomer.
Od roku 2008 - zari 2012 jsem pracovala v EU, odkud mam vsechny potrebne dokumenty -podle kterych bych mela mit narok na nemocenskou i na materskou.
Budu mit narok na materskou, pokud mam oddelano 270 dni za posledni 2 roky, ale zamestnavatel v CR se mnou ukonci pracovni pomer ve zkusebce? diky moc

miranda77
7. únor 2013

@kris88 úplně na všechno odopvědi nevím, ale já jsem otěhotněla ve zkušební době - zaměstnavateli jsem to právě kvůli tomu oznámila až po skončení zkušební doby ... teď už jsem na PN

lenicicka
29. bře 2013

Dobrý den,já bych se chtěla zeptat jestli někdo ví?Když jsem na ÚP cca 8 měsíců,měla jsem během těch měsíců jen brigády teď bych měla nastoupit do práce na dobu určitou na 5/6.měsíců,a zjistím,že jsem těhotná,tak že budu dělat 5/6.měsíců,pak zase na ÚP ,jak se to řeší s mateřskou atd,dostanu něco,nebo až rodičák ke dni porodu??