Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

kamusenka
8. kvě 2009

Ahoj holky,
taky mám malý zádrhel a potřebovala bych poradit.
Jsem zaměstnaná na dobu určitou, ale NE na datum (do kdy) ale jako zástup za MD konkrétní paní X.Jenže jsem v 15tt a protože byly nějaké problémy, zůstala jsem doma na nemocenské (která bude jistě trvat až do konce těhoteství). Protože se s paní X dobře znám, tak vím, že se do práce nechystá nastoupit dřív, jak za 1,5 roku. V současné době ale vypomáhá v práci místo mě na "dohodu o prov. práce". A teď - můžou mi dát v práci výpověď? Dosud jsem si myslela, že až když nastoupí zpátky paní X, ale v práci mně tvrdí, že jakmile mi skončí nemocenská (což taky nevím kdy - po porodu? Nebo nastoupím na MD 6 týdnů před termínem?) tak u nich končím. Jenže mě by se samozřejmě vyplatilo zůstat zaměstnaná co nejdéle, abych si mohla vybrat délku čerpání RD...
Moc díky za radu. 😉

vojtisek2007
8. kvě 2009

marinka - mateřská se počítá vždycky jenom z platu, ze kterého mateřskou žádáš, když odpracuješ pouhý měsíc, tak z toho - podmínkou pro získání mateřské je, že máš zaměstnavatele (nebo čerpáš mateřskou z titulu ochranné lhůty) a splníš podmínku účasti na nemoc. pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou 270dnů - jinak žádná podmínka kolik musíš odpracovat není....

kamusenka - no ukončit s tebou pracovní poměr můžou po skončení prac.neschopnosti, po dobu jejího trvání ne - jestli budeš na nemoc. než nastoupíš na mateřskou - tzn., že ti neschopenka bude ukončena nejpozději 6týdnů (nebo 8týdnů) před porodem a ty nastoupíš na mateřskou - v práci zřejmě k tomu datu dostaneš i výpověď, ale to nevadí - myslím tím kvůli mateřský, na tu nárok mít samozřejmě budeš - z titulu ochranné lhůty - 28týdnů, pak budeš pobírat rodičák, který si zvolíš na ty určité roky - volit délku rodičáku nemůže jenom ta mamina, která neměla nárok na mateřskou - ty mít nárok na mateřskou budeš, takže si potom můžeš zvolit i délku rodičáku. Jenom po skončení rodičáku se nebudeš mít kam vrátit do práce ☹

kamusenka
9. kvě 2009

vojtisek2007- díky díky díky! Konečně mi to někdo jasně vysvětlil. Ani mi nebudeš věřit, kde, u kolika lidí a na jakých místech jsem sháněla radu a nebyli mi tam schopní říct, jak to se mnou bude. 😖 Teď už jsem mnohem klidnější a můžu si užívat těhotenství. Ještě že jsem narazila na tuhle diskuzi - ještě jedno moc díky a hezkou neděli! 😵

patty1
17. kvě 2009

Ahoj Vojíšku a všichni,
prosím o pomoc při ujasnění - jsem ve výpovědní době a původně jsme teď plánovali otěhotnění. Kdybych ještě ve výpovědní době otěhotněla, četla jsem někde na diskuzi, že se na mě potom vztahuje ochranná lhůta a výpovědní doba mi bude běžet celé těhotenství až do konce mateřské. Nároka na PPM a výběr z rodičáku bych tak měla mít.
Máte prosím tuto info někdo také?
Dííííky.

andelka
17. kvě 2009

Já vím jen to, že po výpověďi nebo ukončení práce, která byla na dobu určitou je ochranná lhůta 6 měsíců. do těch 6 měsíců od ukončení poměru musíš nastoupit na mateřskou (6-8 týdnů před termínem porodu).

kaleilah
17. kvě 2009

Ahojky, mám takovej zamotanej dotaz 🙂 Mám 8 měsíčního kluka, a čekáme druhý. Vpráci mi po porodu neprodloužili smlouvu, tím pádem jsem nezaměstnaná a těhotná 🙂 je mi jasný že normálně by to bylo tak, že bych po porodu nastoupila s mladším na rodičák na 4 roky s tím "blbým" placením...tak nás s manžou napadlo, že s druhým půjde na rodičák on-je zaměstnanej, tím pádem by měl brát na mimčo těch 7600 na tři roky, ne? 🙂 A jak to bude se mnou? Mám přivýdělěk dost slušnej a proto bych chtěla zůstat taky doma, bude to možný? holky psaly něco o tom že když se jako budu starat o starší dítě tak by my měl platit zdrav a soc stát? 😉 nevíte někdo jak to je v případě že zůstanemě doma oba? hlavně bych po porodu chtěla jít na vyšší školu...a nebudou na mě koukat blbě že manža jde na rodičák když já budu doma? 😒 jenže nám to fin dost pomůže, i když se to nezdá..manža je v práci upsanej na pět let, protože mu proplátili svářečák takže nemlže dát výpověd a peníze tam má mizerný tak by si to aspon rychleji odbyl 🙂

mikca
18. kvě 2009

kale od noveho roku uz nejde aby manzel zazadal o PPM a tim padem pak ucinil volbu rodicaku...od ledna 2009 musi na PPM rovnou nasoupit a to nelze jelikoz neni matka..jde to jen v pripade, ze by ty jako matka byla nejak nemocna a nemohla se o dite postarat..ale jinak uz bohuzel..bude to pomala forma cerpani rodicaku....a co ten privydelek z toho by ti narok na PPM nevnikl???

patty1
18. kvě 2009

Ahoj, nevíte někdo prosím, jak je to s tou výpovědní dobou a těhotenstvím?
Prodlužuje se výpovědní doba na celé těhotenství a je nárok na PPM?
Díííky

vojtisek2007
21. kvě 2009

patty1 - ochranná lhůta pro mateřskou je 180dnů, tzn. že od skončení prac.poměru musíš do 180dnů nastoupit na mateřskou - vzhledem k tomu, že je to "jen" 6měsíců, tak abys tohle stihla, musela bys už být těhotná...např. když ti zkončí prac.poměr k 31.5.2009 musíš na mateřskou nastoupit do 30.11.2009 - když to nestihneš, nárok na mateřskou nemáš....

m.o.u.s.e
28. kvě 2009

No, já jsem to pochopila tak ,že otec dítěte může nastoupit na rodičovskou dovolenou, kterou mu zaměstnavatel musí poskytnout ode dne narození dítěte nejdéle do tří let věku dítěte ( logicky nebere peněžitou podporu v mateřství, protože mateřství se jako pojem váže k ženě). Pro oba rodiče na rodičovské dovolené platí, že si mohou během dovolené přivydělávat. Podmínkou je zajištění péče o dítě jinou zletilou osobou, což znamená, že z mužova platu se vypočte výčka rodičáku, on může dál chodit do práce, protože péči o dítě zabezpečuje jiná osoba a sice manželka

vojtisek2007
28. kvě 2009

m.o.u.s.e. - ale výše rodičáku se ze žádnýho platu nevypočítává - ten je prostě daný- buď 3800 nebo 7600 nebo 11400 podle toho, kolik let ho chceš pobírat... 😉

kamusenka
1. čer 2009

Ahoj,
mám rizikové těhotenství, takže jsem skoro od začátku doma. Ctěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte, jak to bude s výší mateřské - bude se mi vypočítávat z posledních platů nebo z nemocenské?
Díky... 🙂

vojtisek2007
1. čer 2009

kamusenka - bude se ti počítat 12posledních platů před nástupem na nemocenskou 😉

zelvatko
5. čer 2009

ahojte.. ještě to teda nemám ofic potvrzené od doktora, ale měla bych být asi v 7 týdnu.. no, a musím se rychle zajímat co semnou bude..protože k poslednímu červnu mi končí smlouva v práci - bez možnosti prodloužení - smlouva na dobu určitou - a chtěla bych se zeptat, co by bylo pro mě lepší - jít na pracák nebo přemluvit dokrota a jít na nemocenskou??

vojtisek2007
5. čer 2009

zelvatko - no vzhledem k tomu, že jsi teprve na začátku těhu a smlouva ti končí už teď v červnu, tak zřejmě nestihneš na mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě 180dnů od zkončení prac.poměru - tzn.,že ti nevznikne nárok na mateřskou PPM (která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů), rovnou ode dne porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek, bohužel si nebudeš moci ani vybrat délku čerpání, dostaneš ho automaticky na 4roky. Něco jiného by bylo, kdyby jsi nastoupila třeba v červenci,srpnu do nového zaměstnání, tak na mateřskou nárok potom mít budeš a samozřejmě i na rodičák s možností si zvolit jeho délku.
V tvém přépadě by asi bylo lepší až do porodu domarodit....jestli teda nechystáš novou práci...na pracáku dostaneš něco málo a myslím, že jen prvních 5měsíců...

zelvatko
5. čer 2009

díky za vysvětlení.. ale ..🙂 nechci se nějak dohadovat - moc tomu nerozumím, ale na netu mě vyšel předpokládaný termín porodu 21.1.2010 a 8 těch 8týdnů před porodem by bylo 21.11.2009 - ne? tzn., že se vejdu do lhůty 180dní od zakončení pracovního poměru - ta doba by skončila až na konci prosince, když smlouvu mám do konce června 09..

vojtisek2007
5. čer 2009

zelvatko - no měla bys to o fous 😀 , teď ještě jak ti určí termíny porodu mudr....ale jestli máš normálního, tak bych se s ním zkusila domluvit...když by ti měla mateřská utéct kvůli týdnu nebo dvoum .....

zelvatko
8. čer 2009

noooo pana doktora jsem viděla poprvé v pátek na nákupu v obchoďáku 🙂 ale prý se s ním dá rozumně domluvit.. uvidíme 😉

vojtisek2007
8. čer 2009

tak hlavně nebudeš mít jenom jeden termín porodu....tak si myslím, že se domluvíte..u tebe bude hrát roli každý den,t ak hodně štěstí 🙂

mates22
17. čer 2009

Ahoj, jsem tu nově,ale potřebuju poradit. Těhu zatím nejsem, ale snažíme se o prcka (v 11/08 potrat samovolně) a 3.7. mi končí rodičovská. V práci mi nabízí dohodu buď 3 odstupné nebo 3 odstupné a výpovědní dobu. Ale vše dohodou. Kdybych náhodou během těch dvou měsíců otěhotněla, budu v nějaké ochranné lhůtě? - já si myslím, že když to bude dohodou, tak asi ne. Ale kdybych dostala klasickou výpověď pro nadbytečnost? Nevíte některá, jakpak to teď vlastně je?

Fakt jsem na to teď koukala jako blázen, jak nám páni poslanci zjednodušili situaci - když teď v nějaké nové práci nebudu pracovat aspoň 270 dní, nebudu mít ani mateřskou (tedy v plné výši) a pokud neseženu zaměstnání, tak vůbec žádnou. Jenže kvůli tomu miminko odložit přece nejde, když se to podaří, tak je to dar.

pohadka
1. črc 2009

ahoj chci se poradit.
V práci mi chyběl týden do konce zkušebky , ale mezi tím jsem zjistila že jsem tětu. Na ten poslední týden jsem si vzala paragrav na první dítko. Pak, když jsem přišla do práce měla jsem připravenou výpověd.
Výpověd ve zkušební době. a paragrav jsem měla ukončen den poté. Bere se to tak jako. že se to o ten týden ta zkušebka prodlužuje?? I když konec zkušebky jsem měla k 18.6.09 a podepsanou výpověd mám k 19.6.09. a od 20.6.09 jsem jim chned dala neschopenku na rizikovku. děkuju za odpověd

mar26
1. črc 2009

pohadka -zkušebka se opravdu prodlužuje o tu dobu co jsi měla paragraf.

editah222
1. črc 2009

Pohadka - je to tak jak píše mar. Navic za prvních 14 dní nedostaneš žádné peníze, protože je to tzv. náhrada mzdy a tobě se nemůže proplatit náhrada mzdy když jsi nezaměstnaná.
Až po těch 14 dnech začneš dostávat peníze od sociálky.

bbn
5. črc 2009

A jak je to v případě, že jsem zaměstnaná na dobu určitou do 1.8. a zkušební dobu mám taky do 1.8. a zjistím, že jsem těhotná? Pokud půjdu na rizikové=nemocenská může mne zaměstnavatel vyhodit? Mám dojem, že pokud je člověk ve zkušebce na nemocenské, nemůžou ho vyhodit???

mikca
6. črc 2009

bbn prave ze ve zkusebce te muze vyhodit i na neschopence

hanit
8. srp 2009

Ahoj holky.mám dotaz,nevyznám se v soc.dávkách ani v nemocenský,nikdy jsem to nezažila až ted nám nastala jiná situace.K věci: 10.10.2009 budou mé dceři 4 rokypracovní poměr mi ukončili když jí bylo pul roku,druhý termín mám 26.1.2010 co je lepší? jít se nahlásit na pracák nebo se zeptat doktora na nemocenskou.Vím že pak dostanu rodičák bez výběu ale co do té doby je tam rozdíl skoro 4 měsíce.díky moc

vojtisek2007
9. srp 2009

hanit - jestliže nemáš zaměstnavatele, tak neschopenka je ti k ničemu, nemá ti jí kdo platit, takže ve tvém případě je jediná možnost ten pracák - zaplatí ti soc.a zdrav. pojištění, a měla bys dostat i nějakou podporu v nezaměstanosti...bohužel u tebe to jinak nejde.

hanit
9. srp 2009

vojtisek2007. Děkuju za ujasnění,počítala jsem s tím ale když to jinak nejde. děkuju

naty
10. srp 2009

Ahojte!! Už se to tu řešilo, ale nevím, jestli se to za ten rok nezměnilo, takže pokud někdo víte, prosím o ujasnění... 🙂 ...V září dělám státnice, pak bych měla jít na pracák. Jsem na konci 18tt, termín nástupu na mateřskou mám v těhu průkazce 19.11. - 3.12. ... bude mi ji teda ještě platit škola (je to míň než těch 6 měsíců) a nebo už nově nemám na PPM nárok a nemůžu si vybrat délku "dovolený"?

gabule75
13. srp 2009

Ahoj holky, koukám, že Vojtíšek vždycky poradí s vašimi dotazy. I já bych chtěla poprosit o radu. Vojtíšku, k 30.6. jsem ukončila prac. poměr dohodou a šla se zaregistrovat na ÚP. 25.7. jsem zjistila,že jsem těhotná. vím, že ochranná lhůta se na mě nevztahuje, ale mám možnost nastoupit do nové práce. nechci je nijak zaříznout, ale mám za sebou jeden potrat, takže možná budu muset na PN. A můj dotaz je za jak dlouhou dobu mi vzniká nárok na nemocenskou? je to ihned po nastoupení do práce? vím, že prvních 14dní vzniká nárok náhrady mzdy a pak by to platila sociálka. ale jde mi o to, jestli když půjdu třeba 3 den po nástupu do práce marodit, jestli i tak mám nárok potom pobírat od sociálky nemocenskou nebo jestli bych musela odpracovat třeba 14 dní nebo měsíc. DÍKY MOC.