Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

vojtisek2007
15. zář 2009

nellla1234 - jak to píšeš to lze, můžeš někam nastoupit, jít na rizikové a to budeš pobírat do porodu, pokud tě vyhodí, ale když už najdeš práci, nebylo by lepší překlepat první tři měsíce zkušebky a jít na riziko až potom a mít i nárok na mateřskou a možnost volby roků při rodičáku ????takhle když tě vyhodí, tak ode dne porodu budeš pobírat rodičák v té pomalé čtyřleté verzi...

nellla1234
15. zář 2009

vojtisek1234 To mě také napadlo. Vydržet tam celé tři měsíce. Ale chtěla jsem raději počítat s horší variantou, protože nevím, co seženu a jak to tam bude vypadat. Navíc také nevím, jestli to na mě už nebude příliš vidět nebo mohou začít ranní nevolnosti. Ještě mě napadlo, když něco seženu, ale oni budou rychlejší a vyhodí mě ve zkušební době. Vztahuje se na to těch 7 kalendářních dní ochranné lhůty pro nástup na nemocenskou? A nebo budu muset hledat novou práci?

vojtisek2007
15. zář 2009

nellla - když odpracuješ těch 7dnů a pak tě vyhodí, tak ochranná lhůta je 7dnů, když odpracuješ třeba jen 4, je ochranná lhůta jen 4dny - ale pozor,záleží na tom, jak tě propustí - jestli výpověďí - tak tam ochranná lhůta je, nebo zrušením prac.poměru...tak k tomu se ochranná lhůta nevztahuje.

nellla1234
16. zář 2009

vojtisek2007 Prosím tě, ještě jeden dotaz - co kdybych si založila živnostňák a platila nemocenské pojištění. Co potom?

nellla1234
16. zář 2009

Jestli bych mo hla odejít na nemocenskou na rizikové a jestli bych dostala PPM?

vojtisek2007
17. zář 2009

nella -kdyby sis založila živnsot a platila si zálohy, tak musíš splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění za dva roky před porodem (do toho by se ti počítalo i zaměstnání) a 180dnů musíš splnit jako platící osvč - takže jestli ti vyjde do nástupu na mateřský aby sis platila 6měsíců pojištění - to by ti vyjít mělo - tak potom by ti vznikl nárok na mateřskou ze živnosti

martinka2000
18. zář 2009

ahoj holky mam stejny problem skoncila mi materska a otehotnela jsem chci jit do prace abych mela nejake penize ale nevim kdyz nenehlasim ze jsem tehotna jestli s toho nebudu mit nejaky postih muzete mi poradit prosim?dekuji moc martina

suzie77
24. zář 2009

Ahoj, taky bych se chtěla zeptat nebo poprosit o radu. Mám pracovní poměr na dobu určitou, do července 2010. Teď jsem v 10 tt a chci se zeptat, jak to bude potom, až mi skončí pracovní poměr. Budu v nějaké ochranné lhůtě? Děkuju za rady

amallie
24. zář 2009

marti: postih těžko, jen ti dají zkušebku a ve zkušebce zjistí, že jsi těhule a to tě možná vyhodí

suzie: pracovní poměr skončí a budeš osoba bez zdanitelných příjmů, můžeš jít na pracák, nevím, před čím bys chtěla lhůtou chránit?

revange
12. říj 2009

Ahojky holky, chci poprosit o radu 😉 i kdyz se tady o tom hodne psalo, ale proste to moc nechapu.
Jsem od dubna 2009 na pracaku, takze podporu uz jsem vycerpala. Narok na PPM nemam a tu 4letou materskou nechci. Vdana nejsem . . .zijem s mazliken na psi knizku. Nevite, jak to ted bude . . .nebo jak to mame resit?

helenky
12. říj 2009

revange: pokud už jsi těhotná, moc si v této situaci nemůžeš vybírat... nemáš nárok na nemocenskou ani PPM a po porodu začneš čerpat 4letou variantu rodičovské..možná dosáhneš na nějakou další sociální podporu (podle vašich celkových fin.možností), to netuším. Jinak u rodičáku si můžeš přivydělávat. Pokud ještě těhotná nejsi, počkej s tím 🙂 až budeš zaměstnaná.. no a pokud jsi teprve na začátku, zkus se podívat po přivýdělku na živnostňák - mohla bys stihnout 180dní účasti na nemo.poj. jako OSVČ a tím pádem by ti vznikl nárok na PPM

dost.dzejn
14. říj 2009

Ahoj holky, tak bych se s váma chtěla poradit, protože vidím, že jste fakt znalé🙂 V současné době jsem na rodičáku na dva roky, měla jsem normálně i PPM. během tohoto rodičáku mně zkončila smlouva na dobu určitou. Chtěla bych dřív než mi zkončí RD znovu otěhotnět, vím, že nebudu mít nárok na PPM a budu muset čerpat tu čtyřletou variantu. Chci ale zeptat, jestli by to nešlo vyřešit tím, že bych se nechala fiktivně zaměstnat u známých ve firmě. V ořípadě že ano, jak dlouho by to muselo trvat? díky moc

jajik25
14. říj 2009

Ahoj holky chápu že sem asi tohle téma nepatří ale potřebuji pomoc.
Chtěla bych jen vědět co se může stát když jsem ukončila rodičák (1.10.2009) a ten samý den jsem odevzdala papíry do zaměstnání.Pár dní na to (5.-6.10.2009) mi přišel dopis abych doložila datum a výši mateřské do osmi dnů.Mateřskou mi doktor napsala od 27.9.2009.
Při mé smůle se stalo,že účetní špatně vyplnila papíry a ty teď stojí va Strakonicích na sociálce,kde mám zaměstnavatela.Odtud by je měly poslat do Prachatic,kde bydlíma kde mě i vyplácejí.Tam mě vyplácení zastavily,tudíž tenhle měsíc nedostanu nic.Ve Strakonicích mi 13.10.2009 řekly,že ty papíry posílají ke mě domů a já je mám odnést do Prachatic na sociálku.
Neměly by je poslat rovnou do Prachatic?A hrozí mi třeba nepřiznání mateřské,ikdyž jsem,ne svou vinou,zmeškala danný termín doručení?Vyplatí mě zpětně a můžu pro to něco udělat?
Budu ráda když mi někdo odpoví.Za pár dní mám porodit a posledních půl roku jen vyřizuji úřady.Nemám na to už nervy.
Díky moc za rychlou odpověď

simik78
15. říj 2009

Ahojky Všem, mám velikou prosbičku a byla bych moc moc ráda, pokud mi někdo poradí...Po střední škole jsem hned pracovala celých 12 let a letos v 06/09 mi z organizačních důvodů byla zrušena pozice, takže jsem vedená od 07/09 na ÚP. S manželem jsme si tedy řekli, že by jsme mohli plánovat rodinu, když nemůžu sehnat práci a tak se o to pokoušíme...prozatím sice nic ☹ , ale snad se brzy zadaří 🙂. Můžete mi někdo poradit, jak je to s jakousi ochranou lhůtou a nárokem na mateřskou či rodičovskou?

helenky
15. říj 2009

simiku, ze všech těch informací, které jsem posbírala.....🙂 pokud otěhotníš a budeš v evidenci ÚP, nemáš nárok na mateřskou. Z tvého předchozího zaměstnání by se tě týkala ochranná lhůta, pokud by jsi už byla těhotná při propuštění (musíš do 6-ti měsíců nastoupit na mateřskou, což ty nesplníš) Máš nárok na rodičovský příspěvek, který začneš čerpat po porodu dítěte v té 4-leté verzi, nemáš na výběr. (pouze pokud by na mateřskou nastoupil třeba na jeden den tvůj muž (pokud on na ni nárok má) a požádal o rodičák v jiné verzi.)
takže pokud chceš mít mateřskou, měla bys nastoupit ještě před otěhotněním do práce.

mady
17. říj 2009

No vám řeknu člověk se fakt snaží nějak kombinovat 😉 aby z toho vyšel fajn ale je to těžký 😉 já sama teda vůbec nevím jak to udělat 😉 jsem na 3 leté mateřské a v březnu mi končí. Chtěla jsem se zeptat kdybych byla na úřadu práce jak je to pak s rizikovkou? Nevíte kolik bych dostala?

evicka1122
26. říj 2009

Prosímvás,potřebuju poradit ☹ Letos v květnu jsem odmaturovala,po maturitě jsem si hledala práci,ale během hledání jsem zjistila,že jsem těhotná.Ted jsem v 5.měsíci a nahlášená na ÚP a podropu nedostnu,protože ještě chvíli budu bydlet u rodičů než se odstěhuju k příteli tak bych prosím chtěla věděr jestli to jde nějak udělat abych dostávala aspon něco a jestli vůbec budu po porodu dostávat rodičovský příspěvek když jsem nestihla odpracovat ani rok.Moc děkuji za odpovědi

j.a.n.i
26. říj 2009

Po porodu budeš dostávat rodičák ve čtyřleté variantě, co se dalších dávek týká, tam záleží i na příjmu přítele.

helenky
26. říj 2009

mady, pokud vím, tak při registraci na ÚP se nemocenská nevyplácí, takže sice můžeš být na rizikovém, ale finanční výhody z toho neplynou. Po narození mimi budeš čerpat 4letý rodičák.

dost.dzejn
29. říj 2009

Ahoj holky, tak bych se s váma chtěla poradit, protože vidím, že jste fakt znalé🙂 V současné době jsem na rodičáku na dva roky, měla jsem normálně i PPM. během tohoto rodičáku mně zkončila smlouva na dobu určitou. Chtěla bych dřív než mi zkončí RD znovu otěhotnět, vím, že nebudu mít nárok na PPM a budu muset čerpat tu čtyřletou variantu. Chci ale zeptat, jestli by to nešlo vyřešit tím, že bych se nechala fiktivně zaměstnat u známých ve firmě. V ořípadě že ano, jak dlouho by to muselo trvat? díky moc .

helenky
29. říj 2009

dzejn, tvoje fiktivní zaměstnání by mělo být načasované tak, abys nastoupila do 6ti měsíců po skončení pracovního poměru na mateřskou,tak dlouhá je tuším ochranná lhůta pro těhule, co příjdou o práci.

xsuzzi
29. říj 2009

dzejn: musíš být zaměstananá přesně 365 dnů,poté Ti opět vzniká nárok na PPM=volba roků

xsuzzi
29. říj 2009

přesně=minimálně

dost.dzejn
30. říj 2009

holky moc děkuju za odpovědi. a co teda znamená těch 270 dní?

helenky
1. lis 2009

270 dní je počet dní, po které musíš být účastna na nemocenském pojištění ˇpřed nástupem na mateřskou, abys na ni měla nárok(at už jako zaměstnanec nebo OSVČ) takže já si myslím, že vzhledem k tomu, že už jsi pracovala, tak se tě týká právě tohle číslo a nemusíš odpracovat rok, s takovou informací jsem se ještě nesetkala.. ale zkus si zavolat nebo zajít na ˇCSSZ, ať ti poradí...

dost.dzejn
2. lis 2009

helenky: taky si to takhle myslím...všude se oběvuje 270 dní.tzn., že bych se nechala papírově zaměstnat nejméně 270 dní před nástupem na PPM,chápu to správně?

helenky
3. lis 2009

já myslím, že jo, ale pro klid bych si zavolala na ČSSZ 🙂

helenky
3. lis 2009

samozřejmě jim nic neříkej o nějakém papírovém zaměstnání 😉, ale ať ti prostě řeknou, jak dlouho musíš být zaměstnaná, aby ti opět vznikl nárok na mateřskou

nikynka86
22. lis 2009

Vojtisku a vsichni ostatni,prosim o radu...

Mam 8mi mesicniho chlapecka,cele tehu jsem byla na UP na PPM jsem samozdrejme narok nemela.RP pobiram od 20.3.2009 kdy se syn narodil,chci se zeptat jestli i u nas jeste jde vybrat si variantu na 3lety RP kdyby se prespal na otce a on si vybral protoze podminky splnuje?
Jinak nikdo mi nerekl,ze to po 6ti nedeli jde,vsude na socialce atd...na me byly neprijemni a s opovrzenim mi zdelovali,ze zadnou jinou moznost nemam a MUSIM na 4roky a hotovo!
Vsem moc diky za jakekoli info...

Jeste se chci zeptat tech,co jsou povinne u doprovolne doma na 4roky jak to zvladate financne?

j.a.n.i
22. lis 2009

nikynka86: máš bohužel opravdu už nárok jen na 4 letou variantu RP, přes pracujícího otce dítěte to sice udělat jde, ale on by musel nastoupit alespoň na čas na PPM (tj. být opravdu doma, nepracovat) a pak by mohl volit délku RP, ale na PPM lze nastoupit maximálně do 22 týdnů věku dítěte a to je už pasé...
a co se informací od sociálky týká, jednak to úřednice moc neví a jednak nejsou povinni informovat o tom co je pro člověka nejvýhodnější