Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

bbbbb
3. pro 2009

ahoj potřeovala bych poradit taky.....jsem na úp a tam pobírám nemocenskou čili jsem na rizikovým,na sociálce mi řekli,že nemám nárok na mateřskou a chtěla jsem se zeptat jak to funguje kdyby šel přítel...,ale ten má 2 zaměstnání a v každým mý základní plat......jak to máme udělat ,aby mohl jít on na mateřskou a pak ten rodičák určil podle nás...,ale u nás je problém,že on nemůže být doma tak jestli chodí kontroly nebo jak to vůbec funguje....díky za odpověd.....

j.a.n.i
4. pro 2009

bbbbb: nejde být na UP a pobírat nemocenskou - buď ti běží nemocenská z ochranné doby minulého zaměstnání nebo jsi na UP a dostáváš podporu. Přítel může na mateřskou nastoupit, stačí i na jeden den, tím získá nárok na volbu rodičáku, nastupoval by v obou zaměstnáních a platy by se mu pro určení výše mateřské sčítaly. Po dobu mateřské nesmí pracovat pro svého zaměstnavatele přes kterého čerpá tu mateřskou (proto většinou kdo chodí kvůli volbě RP, chodí na ten jeden den). Přesný postup neznám, je to celkem pakárna - ty jdeš na RP - po ukončení šestinedělí nebo klidně těsně před koncem klasické doby pro MD sepíšete dohodu o převzetí dítěte do péče - otec nastoupí na MD - zruší MD - požádá o rodičák - zvolí variantu čerpání - převede na tebe.

bbbbb
10. pro 2009

děkuju moc za odpověd ...je to opravdu pakárna ....

vendyl
20. pro 2009

Ahoj, prosím Vás o radu. Jsem těhotná, termín v půlce čevence. Je možné, že až se to zaměstnavatel dozví, budu muset dát sama výpověď a to buď dohoudou nebo s dvou měsíční výpovědní lhůtou. Prosím, nechci řešit fakt, že k tomuhle mě nikdo nutit nemůže. Raději chci počítat s tou horší variantou. Chci se zeptat, na variantu, že bych dala sama výpověď a povedlo by se mi to uhádat tak, že by mi pracovní poměr končil k poslednímu červnu. Na mateřskou se přece nastupuje 6 týdnů před, to znamená na začátku června. Vzhledem k tomu, že bych byla ve výpovědní lhůtě - mám nárok na mateřskou a výběr délky rodičáku? Předem díky za odpověď.

j.a.n.i
20. pro 2009

vendyl: buď v klidu, na mateřskou a výběr rodičáku mít budeš (pokud tedy splňuješ těch 270 dní), je tam pro těhotné ochranná lhůta 180 dní, takže i když bys skončila v lednu, tak si v pohodě a nárok máš... takže pokud se tě bude chtít zaměstnavatel zbavit, tak bych se spíš snažila dostat z něj nějaké odstupné, penízky se budou hodit... jediné pokud bys chtěla druhé, tak už na ppm nemáš nárok

janakar__2
25. pro 2009

Holky prosím chci se zeptat, jak to je, když bych chtěla, aby o rodičák zažádal manža kvůli volbě roků (viz předchozí příspěvěk) . Já bych měla pobírat rodičák od porodu do konce šestinedělí, kdy na mateřskou nastoupí manža a zvolí roky. Ale jakej rodičák budu pobírat těch prvních šest týdnů,přece když už na něm budu já, nemůže znovu violit roky manža...to mi není jasné. Díky

j.a.n.i
26. pro 2009

ty žádné roky volit nebudeš, není třeba je volit hned a budeš brát 7600,- to se bere do provedení volby

gembird
27. pro 2009

Ahojte! Môj prípad znie takto:Manželka odrobila 4 roky (posledných 18 mesiacov dostala min. mzdu), chceli sme dieťa, ale nejak sa nám to nepodarilo, preto sme sa rozhodli to skúsiť v kľude, takže tam nechala prácu a od augusta je nezamestnaná. Na január,t.j. 6.mesiac v nezamestnanosti, dostane poslednú dávku. Ja som zamestnaný. Začiatkom decembra sa otehotnila a máme takú otázku, že ako by sme z toho vyšli finančne najlepšie. Keďže sa nám dieťa podarilo po štyroch rokoch, nechceme riskovať s novým zamestnaním. Počas tehotenstva a po pôrode na čo by mala nárok? Zatiaľ sme bezradní, lebo od februára do augusta - kým sa narodí dieťa - vyzerá to tak, že ani halier nedostane + ani potom nevieme čo nás čaká. Prosím poraďte nám. Ďakujeme!

andelka
27. pro 2009

Taky jsem nezaměstnaná, takže opravdu nedostávám vůbec nic. Na různé sociální dávky a podobné příplatky nedosáhneme, protože se nevlezeme do tabulek. No tak holt šetříme a nemáme pro mimi moc nových věcí, jsme rádi za půjčené nebo poděděné - ono je to miminku nakonec jedno a zas tolik toho nepotřebuje.
Manžel zaměstnaný je, takže po šestinedělí bude na mateřské chvilku on a požádá o rodičák a vybere si 3 roky. Jinak to nejde, kvůli splátkám hypo. Je to teď sice papírově složitější, ale když to jde, proč toho nevyužít. doufám, že nebudou po novém roce nějaké změny.

gembird: co vás vyjde nejlépe nebo jaké máte možnosti vám asi řeknou na sociálce a pokud narazíte na někoho kompetentního, tak máte i šanci, že poradí dobře. Bohužel úředníci někdy ví pendrek a sami v tom mají zmatek. Každopádně miminko po 4 letech je dar, gratuluju 🙂

gembird
27. pro 2009

Ďakujeme Ti Andelka!

vendyl
5. led 2010

Jani, díky za radu. Ještě jsem se chtěla zeptat - jelikož se od začátku roku snížila mateřská a já zírám do tabulek 😒 - nejspíš budu mít nižší mateřskou, než je rodičák 7600. Existuje nějaký nárok na doplacení mateřské do této výše? Předem díky za radu.

vendyl
5. led 2010

Tak mi ještě nepadlo, když skončím dohodou, tak se na to ochranná lhůta 180 dní nevztahuje ... nebo jo?

j.a.n.i
6. led 2010

od porodu můžeš požádat o doplatek do rodičáku, těch 6 týdnů před porodem budeš mít tu nižší mateřskou... ta ochranná lhůta je vždycky bez ohledu na to jak pracovní poměr ukončíš, není pouze pokud bys pobírala důchod nebo to nebyl klasický pracovní poměr

gabriela97
9. led 2010

chtěla jsem se zeptat ja jsem byla rok bez prace.Tět jsem na stoupila do prace na pul uvazku a mezim tim jsem otěhotněla ale budu tam jen do března smlouvu mam na dobu určitou.Pak se mam zase na hlasit na pracak.Tě si zištiju všechnokolem mateřké.

akdar1
9. led 2010

Vendyl:Proč hceš dát výpověď. Pokud jsi těhotná, nemůže ti zaměstnavatel výpověď udělit - jsi ze zákona v ochranné lhůtě!?!?!

gabriela97
12. led 2010

nezlobte se že jsem se ptala jen chtěla vědět něčí nazor ale nikdo mi tady neopovida

j.a.n.i
12. led 2010

no, já bych i odpověděla, ale z toho co si napsala vlastně ani nevím na co mám odpovídat, zkus napsat co potřebuješ vědět, od kdy do kdy si pracovala, kdy přesně si teď nastupovala, kdy si otěhotněla, kdy máš termín...

gabriela97
13. led 2010

ja jsem bydlela v prostějově tam jsem pracovala v jedom zahradnictvi pak mně propustili a ja nemohla na jit praci v tebobě jsem se sez namila se svym přitelem a pak se přestěhovala do olomouce.tet tady bydlim byla tady v evidenci na uřadě prace a byla jsem tam rok.tet jsem si našla praci na pul uvazku v drogerie ale v tedobě jak jsem tam v listopadu 2009 na stoupila tak jsem nevěděla že jsem těhotna.tet jsem tam už měsic ale mam smlouvu na dobu určitou do března.pak nevim jestli mam jit na pracak.termin porodu mam v červenci

j.a.n.i
13. led 2010

Gabrielo, potřebuju datumy, bez nich se to spočítat nedá, u tebe to bude celkem natěsno... jestli to nechceš psát do diskuze, tak klidně pošli IP, ale potřebuju datum nástupu do té drogerie, datum, ke kterému končí ta smlouva, TP určený doktorkou, a od kdy do kdy bylo to zahradnictví - pokud bylo víc jak rok, tak stačí jen do kdy. Jo a bylo to obojí jako pracovní poměr nebo si měla jinou smlouvu?

gabriela97
13. led 2010

do drogerie jsem na stoupila 18 listopadu 2009a končim 30.3 2010.pak nevim jsetli mam jit na pracak

gabriela97
13. led 2010

9 června 1997 jsem byla v zahradnictvi pak 01.10 2006 se zmnenil majitel u toho jsem byla rok ukončil 18.112007 pak jsem byla na pracaku najaře mně vzal zpatky12.3 2008 a pak mně propustiůl 30.6 2008. pak jsem se nahlasila na pracak 17.92008 a byla jsem tam 17.11 2009. 18.listopadu jsem podepsala slouvu v drogerie tam budu do 30.3 2010

vojtisek2007
13. led 2010

Gariela,jestli jsem to pochopila, tak je to takhle :
9.6.1997 - 18.11.2007 zahradnictví
19.11.2007 - 11.3.2008 pracák
12.3.2008 - 30.6.2008 zahradnictví
17.8.2009 - 17.11.2009 pracák
18.11.2009 - 30.3.2010 drogerie

termín porodu červenec 2010
pro získání mateřské musíš splnit 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem - tzn. červen 2008 až červen 2010 - tam mi vychází pouze něco kolem 150dnů, tak si myslím, že ti nárok na mateřskou nevznikne...po zkočení pracovní smlouvy buď půjdeš zase na pracák, kde budeš zřejmě až do porodu, nebo kdybys náhodou měla rizikové, tak do porodu domarodíš...ode dne porodu pak budeš mít nárok na rodičovský příspěvek ve čtyřleté verzi....

snad jsem to pochopila a spočítala dobře, budu ráda, když se k tomu ještě třeba vyjádří j.a.n.i.

j.a.n.i
13. led 2010

já se podle datumů dopočítala 247 dní, takže mi to nevychází jen o kousek, ale pokud jsou dobře, tak opravdu nárok na mateřskou nemáš, leda tak ukecat v drogerii prodloužení o měsíc, se zbytkem souhlasím s vojtisek2007

geliva
13. led 2010

ahoj, já jsem ted na nemocenské. nastoupila jsem na ni 18.3.2009, k 31.3.2009 mi skončila prac. smlouva. dneska mi přišel ze sociálky dopis, že 31.3.2010 mi končí podpůrčí doba nemocenské. termín porodu mám 21.5., nevíte jak to udělat abych nebyla ty dva měsíce úplně bez peněz (jsem na rizikovém, tak nevím jeslti mi může Mudr. tu nemocenskou ukončit, abych mohla popř. na pracák). díky

gabriela97
13. led 2010

ale mně to teta počitala tak mně to vyšlo

gabriela97
13. led 2010

v tom zahradnictvi jsem byla jedenact let

gabriela97
13. led 2010

to je blbost

vojtisek2007
13. led 2010

j.a.n.i - jak jsi došla k těm 247dnům ??? když se to bere zpátky za dva roky, tak od června 2008 - což zrovna začala být nezaměstnaná (takže to se nepočítá) až do 18.11.2009 - takže já brala to poslední zaměstnanání tu drogerii, kde to udělá kolem 150dnů....

gabi -je jedno že jsi v zahradnictví pracovala jedenáct let - těch 270dnů účasti musíš splnit za poslední dva roky před porodem, ale pracák se do toho nezapočítává

j.a.n.i
14. led 2010

vojtisek2007 - máš pravdu, neumím číst, překoukla jsem se a ty 4 měsíce v zahradnictví jsem měla v roce 2009 a ono to bylo 2008...

j.a.n.i
14. led 2010

geliva - požádej na sociálce o prodloužení podpůrčí doby, na ty 2 měsíce by to měli celkem bez problémů povolit