Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

jitavrtule
2. únor 2015

@aettka abys měla nárok na mateřskou, musíš mít za poslední dva roky účast na nemocenském pojištění v délce 270 dní (tzn musela bys odpracovat 270 dní, nem. pojištění za tebe platí zaměstnavatel) a zároveň musíš být v době nástupu stále účastna (= v aktivním zaměstnaneckém poměru) nebo v ochranné lhůtě (180 dní po výpovědi, pokud předtím zaměstnanecký poměr trval alespoň 180 dní).
Pravděpodobně mít nárok na mateřskou nebudeš, ale zjisti si jak byly řešené ty brigády, u některých typů smluv za tebe zaměstnavatel může nemocenské odvádět.
Pokud nesplňuješ podmínky na čerpání mateřské (viz výše), pak nastoupíš 6 týdnů před porodem na nemocenskou a dnem porodu začneš čerpat rodičovský příspěvek. Bohužel, pokud nemáš opracováno a otce nebudeš uvádět, pak ti automaticky přísluší pouze 4-letá varianta rodičáku (nemůžeš si volit délku trvání ani výši příspěvku) a rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

j.a.n.i
2. únor 2015

@jitavrtule Jen opravím jednu věc, pokud nemá a nebude mít (ale pokud ji nesehnala jako netěhotná, tak asi jako těhotná těžko) @aettka práci, tak nemůže jít 6 týdnů před TP na nemocenskou, tedy bude až do porodu na UP.

nykisha
3. únor 2015

Zdravím holky, měla bych taky otázku. Jsem v 10 týdnu, smlouvu mám do konce června a nastup na mateřskou cca polovina července. Tak přemýšlím trošku do předu jestli to jakoby řešit neschopenkou např. od začátku června a pak přejít na mateřskou. Nebo mi kamarádka řikala, že pokud bych šla na těch cca 14 dni na úřad práce, bylo by to možná o trošku lepší. Nevíte někdo konkrétně? Díky moc 🙂)

smecka
26. bře 2015

Ahoj, potřebovala bych prosím poradit. Stručný úvod - od září 2014 jsem na ÚP, do prosince jsem absolvovala rekvalifikační kurz a od ledna jsem začala shánět práci. V té době jsem zjistila, že jsem ve druhém měsíci. Tudíž jsem hledání práce zastavila, peněžitý příspěvek již nedostávám.
Zajímalo by mě, zda si po porodu mohu zvolit tříletou variantu nebo mi automaticky bez možnosti volby poběží varianta čtyřletá?
Děkuji.

veronika322
27. bře 2015

Zdravím,
vidím, že zde řešíte příspěvky, porodné atp.
Doufám, že mi někdo z Vás dokáže poradit.
Je mi 21, chodím na státní vysokou školu, ale jelikož se jedná o Celoživotní vzdělávání - o placené studium - nemám statut studenta a jsem od srpna 2013 vedena na úřadu práce jako "osoba soustavně se připravující na budoucí povolání". Je to trochu komplikovanější v tom, že od dalšího školního roku - 2015-2016 - budu patřit již mezi studující osoby.
Jsem těhotná - porod červenec ´15.
Mám nárok na nějaké příspěvky?
Děkuji

barci88
20. črc 2015

Dobry vecer devcata,
Mam mensi problem jsem jiz skoro 6mesicu na pracaku,pred tim jsem byla nekolik let zamestnana v zahranici a mezi tim aj dva roky v cr,kazdopadne se chci zeptat,zda mam narok na nejakou podporu jeste od pracaku do porodu ci uz mam smulu.Protoze jsem zaslechla,ze podpora pro nezamestnane se vyplaci pouze 6meaicu. Predem dekuji

j.a.n.i
20. črc 2015

@barci88 Nárok na podporu je 5 měsíců, pak už ne.

sarka1983
21. říj 2015

Zdravím,všimla jsem si že jste tady chytrý holky a určitě mi poradíte.Jsem od půlky července vedena na ÚP a od srpna jsem těhotná.Dneska mi paní na sociálce tvrdila že až mi v prosinci skončí podpora,mám prý smůlu a do porodu nebudu pobírat ani korunu i kdybych šla na neschopenku.Je to pravda?Dále nechápu,proč musím nastupit na 4letou variantu když po porodu berou dva roky zpětně jestli máte placené 270 dni.Což mě by vyšlo,ale bohužel prý i tak na to nárok nemám a rovnou prý spadám na 4letou variantu.

j.a.n.i
21. říj 2015

@sarka1983 Ano, je to pravda, nemáš žádnou práci a tedy ti ani pracovní neschopností neuniká žádný plat. A ad rodičák, ano, ty sama volit nemůžeš, neb nebudeš mít nárok na PPM, ta podmínka 270 dní je pouze jednou z podmínek, tou druhou je ke dni nástupu na PPM být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě a tu ty nesplníš. Ale pokud podmínky pro nárok na PPM splňuje otec dítka, tak můžeš volit díky tomu a pak bys nutně 4 letý mít nemusela.

hasnej77
27. říj 2015

Ahojky.Má dcera čeká miminko teď v prosinci a neplati si pojisteni, má nárok na nějaký příspěvek? Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
27. říj 2015

@hasnej77 Nevím jaké pojištění máš na mysli, ale na rodičovský příspěvek má nárok každá.

klct
4. lis 2015

Ahoj, mám takový problém. Jsem po studiu a zjistila jsem, že jsem těhotná. Nejsem na pracáku pojištění si platím sama. Práci nemám. Jak je to? Co se má zařídit, když si zdravotní pojištění platím sama? Díky za odpověď. 🙂)

somalicats
4. lis 2015

@klct Inu, nic teď zařizovat nemusíš, až po porodu si půjdeš vyřídit pobírání rodičovského příspěvku. Zdravotní pojištění si budeš platit i nadále, takže nárok na zdravotní péči mít budeš.

maxinkaa
13. lis 2015

Holky a jak to je, když je žena na pracáku (zrušené pracovního místa) a je těhotná na rizikovém? Po uplynutí 5 měsíců podpory z pracáku pak nedostane ani korunu nebo jak to je?
Děkuji

maxinkaa
13. lis 2015

@jitavrtule Když jsem byla 3 roky na mateřské, v srpnu jsem nastoupila zpět do práce, ale jen do konce října- zrušení pracovního místa, jsem te´d na pracáku, měla bych nárok na mateřskou?
Děkuji

j.a.n.i
13. lis 2015

@maxinkaa Pokud na tu mateřskou nastoupíš do cca 25.4. tak bys na ni nárok měla, později už ne, tedy záleží zda si těhotná a jak dlouho.

maxinkaa
13. lis 2015

@j.a.n.i a kdybych v té ochranné lhutě 180dní šla na rizikové, dostala bych nemocenskou?

j.a.n.i
13. lis 2015

@maxinkaa Ne, nedostala, to je ochranná lhůta pouze pro mateřskou a ještě musíš být těhotná už při ukončení zaměstnání.

maxinkaa
13. lis 2015

@j.a.n.i Děkuji 🙂

j.a.n.i
13. lis 2015

@maxinkaa Není zač, nebyla to potěšitelná odpověď ☹

maxinkaa
13. lis 2015

@j.a.n.i ale aspoň vím 🙂

iveta9258
4. zář 2016

Ahoj, prosím poraďte mi. Rok pracuji na dohodu a před tim jsem studovala. Chtěli by jsme s přítelem miminko a nevíme jak by se počítala mateřská, jestli by se vubec počítala. Děkuji za odpověď

soninnka
8. zář 2016

Ahojky holky ... mám na vás prosbu. Potřebovala bych poradit. Do práce jsem nastoupila 1.6.2015. Letos jsme se s manželem stěhovali a já musela dát výpověď dohodou, což bylo 31.7.2016. Nastoupila jsem 1.8.2016 na ÚP. Jsem tedy měsíc a něco vedená na úřadu práce. Momentálně jsem zjistila, že jsem těhotná 🙂 sice se to moc nehodí v této situaci, ale jsem šťastná 🙂 Prosím napište mi jestli nevíte jak to teď budu mít. S mateřskou, s porodným atd .... co nejvíce informací uvítám. Děkuji moc 😉 😉

j.a.n.i
8. zář 2016

@iveta9258 Nijak, pokud je to dohoda do 10000,-

j.a.n.i
8. zář 2016

S materskou nijak, pokud uz nikam nenastoupis, s porosnym podle prijmu tveho a partnerova.

soninnka
9. zář 2016

A co rodičovská dovolená?? Jak to budu mít??

veronika223
9. zář 2016

jestli jsi v PN (pracovní neschopnost) a skončil i prac.poměr, tak na PPM (penežitou pomoc v mateřství) máš nárok, formulář ti dá tvůj gyndař, ten si okopíruj, pro sebe radši, pošli do bývalého zaměstnání, oni přidají přílohy - tvé výdělky, a odešlou na Pražskou správu sociálního zabezp. do Trojské. Tu bude pobírat 6-8týdnů. Měsíc před skončením PPM, si zažádej na ÚP odboru státní sociální podpory (SSP) o RP (rodičovský příspěvek), aby ti ty peníze navazovali 🙂
Připojuji i odkazy z portálu veřejné správy, kde je vše aktuální a najdeš tam všechny informace. Moc mi to pomohlo, doporučuji si odkazy uložit pro případné další dotazy 🙂

Pro více info o PPM, zde:
https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/...
Pro více info o RP, zde:
https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/...

soninnka
10. zář 2016

Děkuji moc 🙂

betelges
18. říj 2017

Ahoj holky, podobne jako
@soninnka jsem od srpna na UP, dala sem vypoved, abych si postupne zacala hledat novou praci, protoze tehdejsi me ubijela. Co se nestalo, otehotnela sem vzapeti (po x letech zkouseni), zjistila sem na konci srpna. Resila sem dr, mela tehu nevolnosti atp a vic se zatim nezajimala o rodicovskou, materskou, nakonec pro mne bylo dulezite tehu, ktere se nakonec povedlo cerstve po ukonceni prace. Nyni se jiz citim dobre a zacinam resit, co se da delat.
Co se tyce rodic.prispevku. Pokud zustanu nezamestnana, bude mi vyplacen po narozeni ditete. Pochopila sem, ze se jeho vyrizeni resi az po porodu. Budu mit narok na volbu vyse prispevku a delku jeho cerpani? Nebo bude nutne zaridit pres partnera, ktery je normalne dlouhodobe zamestnan? Nejsou ted nejake zmeny?
Co se tyce materske. Samozrejme by bylo lepsi ji mit vyplacenou. Proto bych potrebovala praci. Otazka, jak dlouho bych si musela odpracovat, kdybych ji nahodou nasla, abych mela narok na materskou? Splnuji podminku min.270 odpracovanych dni behem poslednich dvou let (pres 6 let sem pracovala). Co kdyby ale doslo na to, ze kvuli nejakym problemum bych nemohla po nejake dobe novou praci vykonavat? Mohla bych nastoupit na rizikove?
Takovy scenar sem neplanovala, nicmene za tehu sem stastna. Akorat tou situaci, ve ktere sem, by se prijem o dost snizil, a v pripade pripadne druheho ditete bych opet na materskou nedosahla, pokud bych zustala nyni nezamestnana...
Navic i otazka, mela bych pri hledani prace zminovat, ze sem tehotna (bezi mi uz 13.tyden)? Budu mit mensi sance. A kdyz oznamim pozdeji, muze to zamestnavatel brat jako podraz.

Pokud mate nektera zkusenosti, ci ste resila neco podobneho, budu rada za info.
Diky!