Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

petulka33
16. srp 2010

Ahoj holky, asi jednou budu řešit stejnou otázku jako vy a chtěla bych se tedy zeptat.... kdy se dítko předá do péče manžela??? Hned od narození, tedy zpětně k datu narození? Pokud ne hned, tak bych měla automaticky rodičák já a jen ten 4letý nebo?.......koukám, že andelky Daneček má 3 měsíce a teprve to řešíte. To je na to tolik času? Jsem z toho jelen... 😕 😕 😕

j.a.n.i
16. srp 2010

@petulka33 Předat dítko do péče manžela můžeš nejdříve po šestinedělí, tedy k začátku 7 týdne jeho věku. Jinak ty můžeš klidně o rodičák hned od porodu pořádat, jen nesmíš podepisovat ten druhý papír o volbě délky. Není pravda, že bys měla automaticky 4 letý, jen nemáš právo volit jiný, ale pokud nezvolíš nic, tak pak bude volbu provádět až manžel.

petulka33
16. srp 2010

@j.a.n.i děkuji za vysvětlení. První měsíc tedy bude proplacen manželovi zpětně po předání dítka do péče a podání papíru o volbě, když to stihnem během druhého měsíce?

j.a.n.i
16. srp 2010

@petulka33 Ne, první měsíc dostaneš zaplacený ty, bez volby varianty je to 7600,-, s druhým měsícem bude pěkný bordel - protože část měsíce budeš mít RP ty, pak manžel PPM a pak manžel RP - celkem dostanete taky 7600,- ale bude to na 2, možná 3 části... v tomhle měsíci manžel provede i volbu... a na k začátku 3 měsíce to zas převede na tebe.

petulka33
17. srp 2010

@j.a.n.i no tak to bude teda vážně mela 😀 nechápu, proč to nemůžou dát na ty tři roky i mamině na úp...........stejně si takhle budeme moc najít skulinku akorát je to papírování a lítání. Nu což, hlavně, že se to dá a hlavně, že existují lidičky, co dokáží poradit. Díky moc. 😉

j.a.n.i
17. srp 2010

@petulka33 Proč je to tak složité, to taky nechápu... podle mě by stačilo deklarovat, že 3 letý RP mohou volit ti, kde má alespoň jeden v rodině nárok na PPM a bylo by.
S tím, aby si ho nemohli volit ti, kde ani jeden nepracuje naprosto souhlasím.

petulka33
17. srp 2010

@j.a.n.i jak říkáš. beztak v jiných ohledech sociálka posuzuje celou rodinu a ne jen jednotlivce.

luciana43
17. srp 2010

@j.a.n.i - Ahojky, pěkný bordel v tomu bude, ke všemu co jsem se informovala na sociálce, tak vzhledem k tomu, že RP se vyplácí měsíčně, tak mi bylo řečeno, že manžel musí být na RP celý měsíc, pouze na PPM může být třeba jen dva dny a pak to tepvr může převést zpět na mě.

j.a.n.i
17. srp 2010

@luciana43 No, jasně, tedy celý měsíc ne, ale do konce měsíce ano, pořádat o něj může klidně v polovině - těsně po ukončení PPM, ale převést na tebe to může až k dalšímu prvnímu v měsíci.

luciana43
18. srp 2010

@j.a.n.i - ono je to vlastně jedno jak dlouho je otec dítěte na RP jestli jen část měsíce nebo celý měsíc, rodičovský příspěvek se může pobírat i při zaměstnání 🙂,jde prostě jen o to, proč jednoduše, když to jde i složitě,že? Jediný nad čím sem se teď pozastavila je, že mi na obou sociálkách řekli, že ten fialový papír Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující....... mi má potvrdit OSSZ a přitom je na formuláři napsáno, že to potvrdí buď OSSZ anebo může i zaměstnavatel.... 😨

j.a.n.i
18. srp 2010

@luciana43 To mám pocit je neaktualizováno na tom formuláři, dříve pokud si byla zaměstnaná u velké firmy, tak ti mateřskou vyplácela ona a zpětně jí to proplácela OSSZ - v tomhle případě ten papír potvrzoval zaměstnavatel, ale teď už všechny mateřské vyplácí OSSZ, takže to zaměstnavatel ani potvrdit nemůže, protože on vlastně ani neví kolik přesně mateřskou máš.

luciana43
18. srp 2010

@j.a.n.i Děkuji za vysvětlení 🙂 Já byla před prvním těhotenství OSVČ a vyběhávala si po úřadech vše sama, tak mám trošku mezery v tom co zaměstnavatel a co sociálka.

andelka
20. srp 2010

@luciana43 no tak nakonec jsme na sociálku nešli, protože manžel ještě nemá právě ten fialový papír, nemá prostě žádné potvrzení že byl na MD. Takže ho dostane v pondělí a zajdem tam. Navíc prý ten papír pro OSSZ je tam, kde má to oddělení jeho firma, tj. v Č. Budějovicích, i tam to dají na OSSZ. Tak jsem zvědavá.
Takže pokud to chápu dobře, seberem to potvrzení z OSSZ o mateřské, vyplněné papíry se žádostí o rodičák a volbou roků a půjdem na sociálku. Ukončíme rodičák na mě, zažádáme pro manžela, a buď bude na rodičáku do konce měsíce nebo celý měsíc? a pak se to zas převede na mě.
Ale četla jsem o nových úpravách rodičáku a porodného a bude to platit i pro nás, jako staré rodiče?

Taky si myslím, že by bylo lepší, kdyby si 3 roky mohla vybrat ta rodina, kde aspoň jeden pracuje. Manžel dělá normálně 4 roky, jen já jsem to po VŠ už nestihla 😅

j.a.n.i
20. srp 2010

@andelka Na RP bude do konce měsíce, RP se bere po kalendářních, takže na tebe to bude převádět k dalšímu prvnímu.

U nových úprav uvidíme, mě z článku plyne, že to bude platit pro všechny, ale jednak by to chtělo vidět celý ten návrh a taky se to během připomínkování a schválení může ještě změnit. Ale podle prvních informací se mi to celkem líbí...

andelka
20. srp 2010

@j.a.n.i tak to je bezva, to stihnem akorát. Pak ještě říkali na pojišťovně, že z té socky máme jít oba tam, že se sepíše odkdy dokdy jsem byla doma já, kdy manžel a tak, kvůli pojišťění. Protože kdo ho bude platit za mě, když manžel bude na MD a rodičáku?
Jo jo, jsem zvědavá. Jsou to jen návrhy v počátku, tak uvidíme.

j.a.n.i
20. srp 2010

@andelka Pokud to celkem nedá celý kalendářní měsíc, tak se to neřeší, pokud by dalo, je potřeba zajít na zdravotní pojišťovnu a na ten jeden měsíc se nahlásit jako "osoba pečující o dítě do 7 let".

andelka
20. srp 2010

@j.a.n.i aha, no to určitě nedá celý měsíc. Pokud to jde, tak by byl na rodičáku v podstatě jako od skončení MD do konce měsíce, tj. 21. - 31.8. a od září bych byla zase já. 🙂

luciana43
20. srp 2010

@andelka - já myslela, že musim zrušit svůj RP dřív než manžel nastoupí na MD, aby mi neposlali rodičák a pak po mně nechtěli těch pár korun zpět ☹ Pro nás je důležité, že se rodičovský příspěvek může pobírat a i dál chodit do zaměstnání... 🙂

drndapetka
20. srp 2010

Ahojky, poradí mi, prosím, někdo? 🙂 Jdeme s manželem na první IVF, na transfer bych měla jít za týden. Jsem na PN.Pokud by se mimi podařilo, tak na PN zůstanu. Končí mi ale 4.11. smlouva se zaměstnavatelem. Vím, že v těchto případech platí ochranná lhůta 180dní. Vešla bych se ale do ní? 😕 Neumím si to spočítat 😅 A taky by mě zajímalo, pokud bych se do ochranné lhůty vešla, jestli si můžu vybrat kdy nastoupím na MD, jestli 6 nebo 8 týdnů před porodem? Nevím jak to je, když jsou třeba dvojčata - to se na MD nastupuje dřív? Mockrát Vám děkuju 😵

andelka
20. srp 2010

@luciana43 to pro nás taky 😉 Mi na sociálce tehdy neříkali, že máme přijít já nebo oba ještě někdy předtím, až oba dva potom, co budeme mít potvrzení o výši mateřské a o tom, že na ní byl. Takže se to musí ukončovat na mě a žádat na něj až potom. Navíc peníze se vyplácejí zpětně, takže za srpen dostaneme rodičák až v půlce září. Proto asi stačí ty změny hlásit později, ale v tom měsíci.

j.a.n.i
20. srp 2010

@drndapetka Odhadem by to vyjít mělo, ale nebude tam velká rezerva, jinak si vybrat termín nástupu můžeš, ale pokud budeš mít ochrannou dobu netěsno, tak možná budeš muset jít těch 8 týdnů, aby ti vyšla.

luciana43
21. srp 2010

@andelka - tak to mi tam stejně budem muset asi ještě předtím než manžel nastoupí na PPM abych to ukončila na sebe, páč to má na 30-31.8. a od 1.-30.9. bude žádat o RP... Na tu pojišťovnu budem muset, i když pro mě se nic nezmění, vzhledem k tomu, že sem byla předtím OSVČ tak teď taky nejsem na rodičovské dovolené, pouze se starám o děti a pobírám rodičovský příspěvek... Tak uvidíme.

andelka
21. srp 2010

@luciana43 aha, no nám to snad vyjde v pondělí, že už všechno budeme mít nachystané a vyjde i čas. Ale jestli se nám to povede a nezešedivíme z toho, tak si dám snad panáka potom 😀

luciana43
22. srp 2010

@andelka - snad vám ten fialový papír dorazí brzy.... s tím panákem potom bych to viděla stejně 🙂

andelka
25. srp 2010

@luciana43 tak fialový papír přišel včera, super, a z Č. Budějovic 😅 Na sociálku půjdeme v pondělí, teď je tam výluka (MHD) a než bych se tam s kočárem dokodrcala....fuj. Snad se to bude dát vyřídit i když bude už konec měsíce.

aemmi
25. srp 2010

Ahoj, já mám možná trošku takovej blbej dotaz, ale moc se v tom nevyznám 😅 teď jsem ještě studentka, takže nepracuju. Kdybych nastoupila na mateřekou dejme tomu někdy na jaře, kdy už student nebude (doufám), tak budu mít nárok na mateřekou, nebo ne? Myslím tím to, co berou zaměstnaný jako 90% z platu...nikde jsme k tomu nic nenašla, ale přece mě nenechaj doma jen tak zadara když mám dítě, ne? pak dál je mi to jasný, to je ten příspěvek, kterej mi určej na 4 roky, to už jsem se tu dočetla...

lulii
25. srp 2010

@aemmi Ahoj, myslíš peněžitou pomoc v mateřství? Není to 90% z platu, ale (myslím) 60% z denního vyměřovacího základu. Na to nebudeš mít nárok, půjdeš rovnou ode dne porodu na 4 letý rodičák.

luciana43
25. srp 2010

@andelka - to nevadí... já včera na sociálku volala kvůli tomu,že ten fialový papír asi nejspíš nedorazí dřív než začnou dělat výplaty,tak mi pani povídala,že mi můj RP k 29.8. zruší takhle po telefonu a do čtrnácti dnů by sme měli k nim dorazit s tím papírem.Tak aspoň jedna cesta s dětma do Prahy ušetřena 🙂

andelka
25. srp 2010

@luciana43 tak to je super. Takže ani my bysme neměli mít toho 30. problém a vyřídíme to snad všechno najednou 🙂

aemmi
26. srp 2010

@lulii jo, ppm jsem myslela...mně teď říkala kámoška 90%...tak nevím, ale to je mi stejně jedno, protože pracovat nejspíš nebudu vůbec, maximálně nakou brigádu...a když mi teda automaticky dají rodičák na 4 roky a chtěla bych na dva, tak taky budeme moci udělat tu fintu s otcem, že nastoupí na pár dní on, dá si to přepsat na 2 roky a mně to pak zůstane? Já bych totiž do dvou let chtěla druhý dítě, tak si říkám, abych toho vyčerpala co nejvíc a pak bych nastoupila znova...jo a nevíte někdo, jestli se mi do něčeho případně promítne brigáda? asi ne, že...a jestě jeden dotaz, jsem asi blbá, ale nevím, kde se takovýhle věci zjišťujou, nemá třeba sociálka ňáký webovky?