Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

j.a.n.i
26. srp 2010

@aemmi Většinou se brigáda nepromítne, bývá na dohodu o provedení práce a na základě té nejsi účastna nemocenského pojištění, které zakládá na PPM nárok. Jinak aktuálně to přes otce udělat jde, pokud on splní podmínky nároku na PPM, ale jak to bude po novém roce se ještě neví... a pokud jste teprve ve stádiu snažení, tak nemá smysl nic plánovat podle aktuální verze... může být všechno úplně jinak.

aemmi
26. srp 2010

@j.a.n.i nojo, já vím, že tam budou nějaký změny, jen jsme chtěla zhruba vědět, jak bysme na tom asi byli...j

j.a.n.i
26. srp 2010

@aemmi Jasně, spíš jsem to myslela tak, aby si člověk podle aktuálních pravidel neřekl, že to udělá tak a tak a díky tomu to finančně zvládne a pak to třeba nepůjde. Třeba ten rodičák na 2 roky... tam by mohla být změna, protože dnes není možné jednou vybranou délku RP měnit, ale to asi nově půjde, tak aby se to třeba po převodu na tebe nezměnilo zas na to pomalejší čerpání... ale zatím to jsou jen spekulace.

aemmi
26. srp 2010

@j.a.n.i já teda nevím, ale myslím, že právě s rodičákem jde udělat ta finta na otce a mně to pak už zůstane...jinak kdybych byla závislá na dávkách od státu, tak samozřejmě do dítěte nejdu, nejsem sociál 😀 manžel nás uživí v pohodě, ale když mám na něco nárok, tak jim to tam teda nenechám, že...

j.a.n.i
26. srp 2010

@aemmi Jo, to jde, ale problém je v tom, že nikdo neví, jestli to půjde ještě příští rok, ale zase pokud vás manžel uživí, tak je to asi jedno a v nejhorším, pokud už to nepůjde, tak bys ho holt měla na 4 roky.

lulii
26. srp 2010

@j.a.n.i jani prosímtě, chtěla jsem se zeptat, když se udělá ta finta s otcem, i on může dát volbu rodičáku na dva roky (samozřejmě když splní podmínky)? Myslela jsem, že ten by mohl udělat jen volbu buď na tři nebo na čtyři roky. Ale ani nevím, kde jsem to vzala 😀 A když pak převede péči o dítě zpět na mě, tak co jakoby bude se mnou? Budu si muset platit soc. a zdrav., budu uvedená na pracáku, nebo jak je to? Manžel vlastně bude pobírat rodičák i plat, ale já? Když vlastně nebudu papírově na rodičáku? Já jsem už z toho jelen 😅

j.a.n.i
26. srp 2010

@lulii Právě proto se to po výběru varianty převádí od dalšího kalendářního měsíce zpět, aby za tebe platil stát pojištění z titulu pobírání rodičáku. A jelikož je aktuálně volba už neměnná, tak ti zůstane ta varianta, kterou otec zvolil. A pokud má dostatečný příjem, tak klidně může volit i dvouletou variantu.

lulii
27. srp 2010

@j.a.n.i Jů, tak děkuju, to jsi mě moooc potěšila 😉 😵

andelka
30. srp 2010

@luciana43 tak dneska jsme byli na sociálce, dali jsme ty tři papíry - žádost o rodičák, volbu a potvrzení o mateřské - ukončili jsme rodičák na mě, k 31.8. a požádali na manžela od 1.9. A v září tam zas zajdem a ukončíme na něj a zas zažádáme na mě - formulář mi dali zas ten stejný zelený, vyplním si ho zas doma. Na pojišťovnu půjdem až v září, musí přijít ze sociálky manželovi, že mu schválili rodičák a mně potvrzení, že ho ukončili, nic jiného mi dřív nemůžou dát. Takže na pojišťovnu půjdem až to budeme mít a oni si s tím poradí. Ono se to dá dokládat zpětně asi, když jsem byla na ÚP vedená do 31.5. a teprve v srpnu mi přišlo, ať doložím kdo za mě platí pojištění, tak jsem tam šla s tím papírem o přiznání rodičáku a hotovo. A to se jednalo o červen. Je to papírování hrozného, ale v říjnu to budeme mít z krku. 🙂

j.a.n.i
30. srp 2010

@andelka A kdy bude manžel na mateřské? To mi tam nějak chybí.

andelka
31. srp 2010

@j.a.n.i on už byl, 18. - 20. 8. 🙂 dal v práci ten šedý papír z OSSZ (žádost o mateřskou v případě převzetí dítěte do péče (nebo tak nějak, mají to na stránkách ke stažení) a ten fialový papír, oni to poslali na jejich oddělení v Č. Budějovicích a tam to dali na OSSZ a docela obratem přišel ten papír fialový potvrzený. A pak jsme nesli na naši sociálku ty dva zelené papíry - žádost o rodičák a papír na volbu délky a ten fialový, kde bylo potvrzeno, že manžel byl na mateřské a kolik měl denní výměr.

andelka
31. srp 2010

nejdřív musí být na mateřské a pak od dalšího prvního v měsíci bude měsíc na rodičovské. A od dalšího prvního se to zase na něj ukončí a na tebe zažádá a už to zůstane, jak to zvolil on.
Nám se ta MD i hodila, že byl s náma vlastně 5 dní doma. Už nemá moc dovolené, neplacené volno by bylo neplacené, ani marodění ti 3 dny neplatí, takže ta MD vyšla nejlíp a aspoň jsme byli spolu delší dobu, užil si prcka. 🙂

j.a.n.i
31. srp 2010

@andelka Tak to jo 🙂

luciana43
31. srp 2010

@andelka Ahojky, takže nakonec přeci jen musí být otec na RP celý měsíc? My už teď čekáme taky jen na ten fialový papír - manželovi dnes skončila dvoudenní MD 😉 a pak hurá sociálku žádat o RP..

andelka
31. srp 2010

@luciana43 jo, ptala jsem se na to, jestli musí být ten měsíc a prý jo. Mně se to ukončí ke konci měsíce tohoto, nejde aby byl na rodičáku jen ty dva dny.
Tak hodně štěstí a žádné potíže 🙂

j.a.n.i
31. srp 2010

@luciana43 Celý měsíc na RP být nemusí, ale jde to udělat jen v případě, že by tam nastoupil v průběhu měsíce, což může, pokud by šel hned v návaznosti na PPM, ale to zas by člověk musel mít OSSZ blízko, aby z nich hned dostal ten fialový papír potřebný pro volbu. Takže andelky manžel mohl o RP žádat od 21.8. a teď od 1.9. už to převést zpět, ale to by člověk musel mít vše poblíž, aby to mohl rychle oběhnout, jinak je to s úřady na dlouhé lokte.

aemmi
31. srp 2010

tý voe!!! jak to tu čtu, tak jsem z toho blázen 😠 a se vsadim, že až se v tom vyznám, tak to bude zase jinak...

j.a.n.i
31. srp 2010

@aemmi No, pokud se o mimčo zatím snažíte, tak rozhodně 😖 tipuju, že od nového roku bude dost změn... takže detailní pochopení má smysl pro ty, co to stihnou letos... pak se uvidí kdy začne platit něco nového

aemmi
31. srp 2010

@j.a.n.i asi na to dlabu, navíc s budoucím manželovým platem nám bude asi celkem jedno, jestli já budu brát dva, tři, nebo čtyři tisíce...

marketakucova
6. zář 2010

@fajra 6 týdnů před porodem nastupuješ na MD že?

petulka33
3. led 2011

Ahoj holky, chci se zeptat, zda se rodičovská dovolená započítává do doby kdy je matka nemocensky pojištěna nebo ne??? Díky za odpovědi

j.a.n.i
3. led 2011

@petulka33 Pokud si opravdu na rodičovské dovolené, tj. jsi zaměstnanec, kterému stále trvá pracovní smlouva, tak ano. Sice v průběhu RD nemáš nárok na nemocenskou, ale jako dny pojištění pro nárok na PPM se to počítá.
Jiná situace by byla, pokud by ti smlouva už skončila nebo byla OSVČ - ani v jednom případě totiž nejsi na rodičovské dovolené, ale si pouze příjemcem rodičovského příspěvku a ta doba se nepočítá.

petulka33
3. led 2011

@j.a.n.i no mě se jedná o to, že jsem po ukončení RD dostala výpověď, jsem evidovaná na úp a podle toho, co jsem našla (Aby žena mohla PPM dostávat, musí být v posledních dvou letech před nástupem na PPM minimálně 270 kalendářních dní nemocensky pojištěna.) se chci dopátrat toho, jestli budu mít šanci si zvolit tu tříletou variantu nebo ne. do porodu to bude 11 měsíců, co budu na úp. ☹

k.ate
3. led 2011

@petulka33 podle mě tam od rozvázání toho poměru běží půlroční "ochranná" lhůta a pak už na PPM nárok nemáš, ale třeba si to pamatuju blbě... Mně to takhle vyšlo s malým, jako u studentky se mi to nemocenský počítalo do 31. 12. 2008, pak to zrušili a malej se narodil v září, takže jsem měla smůlu, o 3 měsíce to nevyšlo... :-/

j.a.n.i
3. led 2011

@petulka33 Tak to by se do těch 270 dní počítalo, ale nárok na PPM a tím i volbu stejně mít nebudeš ☹ zapomínáš na druhou podmínku - ke dni nástupu na PPM musí trvat pojištění nebo ochranná lhůta po jeho skončení a ta je 180 dní.

petulka33
3. led 2011

@j.a.n.i aha, no já právě nevěděla jak to všechno zohledňují dohromady, proto sháním info. Každopoádně díky, i když to jsou nemilé zprávy ☹

petulka33
4. led 2011

@j.a.n.i A ještě jeden dotaz, prosím. Těch 270 dní musí být nepřetržitých nebo by to mohlo být "napojované" - tedy kdybych nastoupila do práce nebo obnovila živnost, tak se to bude sčítat nebo je to všechno pasé???

petulka33
4. led 2011

jej, jsem blbka, 180 dní musí trvat před nástupem, už jsem doma. omlouvám se 😅

j.a.n.i
5. led 2011

@petulka33 270 dní může být napojovaných... a já bych řekla, že i těch 180, v zákoně je psáno pouze, že musí být za poslední rok, ale většinou to každý má v kuse a pak rovnou jde na mateřskou, takže prakticky to ověřeno nemám.

petulka33
5. led 2011

@j.a.n.i uff, vím že těch dotazů je hodně. Přesto ještě jeden, prosím. Pro přesnou představu - do července 2010 jsem byla na RD, od srpna 2010 jsem na úp. Kdybych si teď od ledna obnovila ŽL, platila si nemocenskou, budu mít nárok na PPM a volbu RD? Termín porodu mám 3.července a na mateřskou bych měla nastupovat cca 20. května. Nebo bych jako OSVČ mohla odmítnout nastoupit těch 6 neděl před porodem a nastoupit třeba až po porodu?