Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

vojtisek2007
14. srp 2009

gabule - nárok na nemocesnkou máš ihned při zahájení prac.poměru, nemusíš nic odpracovat,jenom nevím, jestli si tě zaměstnavatel nechá, po dobu zkušební lhůty tě smí propustit bez udání důvodu a i na neschopence....

kjucukovna
18. srp 2009

ahoj všichni chci se zeptat jestli když by manžel nastoupil 7 týdnu veku dítete na rodičovskou dovolenou do asi 22. týdnů věku dítěte....může to pak zrušit a jít zpátky do práce ???

kjucukovna
18. srp 2009

ještě se chci zeptat jaké mají ostatní maminky zkušenosti s novým zaměstnavatelem a těhotenstvím?

vojtisek2007
18. srp 2009

kjucukovna - takže ti jde o to, že když nemáš nárok na PPM, tak nemůžeš volit ty roky na rodičáku ??? Ano, manžel může nastoupit na PPM (pokud mu na ní samozřejmě vznikne nárok). Nastoupit může po zkončení 6tinedělí, dřív ne, na mateřské může být pouze jeden jediný den, pak mateřskou zruší, zažádá si od dalšího dne o rodičák, kde zvolí na kolik roků ho chcete, a může vesele chodit do práce - při rodičáku to totiž není omezené - a další měsíc se rodičák převede na tebe....

kjucukovna
18. srp 2009

ne spíš mi jde o to že výpočet výše mateřské z manželovo platu je vyšší než je ten rodičovský příspěvek, který bych já pobírala od začátku...

kjucukovna
18. srp 2009

tak pokud tomu dobře rozumim jak píšeš když manžel zažádá o rodičák tak pak může zas do práce a může zvolit taky kolik let bychom brali ty příspěvky??? a to neni omezený kolik si vydělá při rodičovský???

vojtisek2007
18. srp 2009

kjucukovna - no na pracáku už budeš ne, až zkončíš školu. Ano, při rodičáku může normálně pracovat, protože péči o dítě zajistí tebou a při rodičáku není omezeno, kolik si můžeš přivydělat...
No kolik by jste brali - rodičák 2letý - 11.400, 3letý 7.600 a 4letý 7600 do 21měsíců dítěte a potom 3600do jeho čtyř let.

kjucukovna
18. srp 2009

aha.... no já právě nevim jestli tu na pracák můžu když tu nemám trvalý bydliště.... nevíš jestli můžu docházet na pracáki mimo trvalé bydliště? protože to mám 160 km daleko...ale oni mi můžou nabízet práci a když ji odmítnu tak mě vyškrtnou???jinak já když jsem studentka tak mam automaticky tu 4 letou verzi že???

právě se bojim jestli by nebyl problém , když budu na pracáku a budu pečovat o díte jakoby za manžela a pak mi nabídnou nějakou práci a já budu chtít být doma s dítětem....tak můžou mě pak vyškrtnout že by mi už neplatili sociální a zdravotní?
mam v tom zmatek ☹

vojtisek2007
18. srp 2009

no na pracák si myslím, že budeš muset být přihlášená v místě trvalého bydliště, možná by to vyřešil přechodný pobyt - to nevím, zkus se pozeptat, protože až doděláš školu, tak bys nastoupila na pracák - kde dostaneš i nějakou tu podporu v nezaměstnanosti, těhotnou tě stejně nikde nejspíš nezaměstnají a pak nejdéle 6týdnů po porodu tě stejně z evidence vyřadí...takže až manžel zažádá o rodičák a zvolí si tam ty roky,které chcece, tak od dalšího 1. se převede na tebe a je to...on bude chodit do práce a ty budeš doma s dítětem.

kjucukovna
18. srp 2009

aha ale moc nerozumim tomu že když si zvolí třeba například tříletý čerpání rodičovský a pak se to převede na mě tak se to musí změnitna to čtyřletý , když já nebudu mít nárok na výběr ???
na pracáku mi nic nedají protože jsem jen studovala a neměla přitom žádnou práci..... takže nebude ani nárok na ppm,ale to jsme zvažovali ještě před tím než jsme si malý naplánovali s tim počítám,ale přišlo mi dobrý že se využilo to že manželovo plat by pomohl při tý rodičovský, že by se to z toho vypočítalo

vojtisek2007
18. srp 2009

kjucukovna - z manželovýho platu se vypočítá mateřská (PPM), ne rodičák, ten je daný pro všechny stejně... a když už manžel jednou provede voblu roků, nelze to změnit, takže klidně potom rodičák může převést na tebe a roky, které zvolil zůstanou nezměněny...Je mi jasný, že jako studentka nemáš nárok na PPM (podle nového zákona,který platí od 1.1.2009), takže ty bys vlastně ode dne porodu pobírala rodičovský příspěvek ten 4letý

kjucukovna
18. srp 2009

no já vim jen jsem to špatně napsala takže by šlo udělat že bych třeba po porodu dostávala těch 7 tisíc pak v 7 týdnu by jako nastoupil otec dítete a já bych pak musela na pracák a pak by to na mě převedl s tim tříletym čerpánim?
a když ta volba let nejde měnit tak jde to aby si to manžel zvolil? jestli to nebudou automaticky brát že mam tu čtyřletou variantu???
a to pak manžel třeba může být doma týden a pak jít do práce a ta výše mateřský z jeho platu by nám chodila a k tomu ještě jeho plat????chápu to dobře?

vojtisek2007
18. srp 2009

kjucukovna - po porodu nebudeš dostávat těch 6týdnů žádný rodičák (budeš ještě v evidenci úp a budeš mít podporu), sedmý týden nastoupí otecí dítěte na PPM (musí opravdu nastoupit, dát v práci žádost a od tebe písemně, že přebírá dítě do péče a ty že na něj nepobíráš PPM) další den (nebo týden...) PPM zruší a zažádá si o rodičák, kde ihned se žádostí zvolí ty tři roky a začně normálně chodit do práce - takže za ten jeden měsíc bude mít kus výplaty, pak třeba ten jeden den proplacenou mateřskou a bude mít i kousek rodičáku....ten se od dalšího 1. převede na tebe a to už budeš vyřazená z evidence úp

kjucukovna
18. srp 2009

vojtišek a neni možný že by ten zákon zase od novýho roku zrušili? 🙂 i když v dnešní době když chtějí ještě víc ušetřit tak to asi ne....

kjucukovna
18. srp 2009

ahá ale já nemám nárok na žádnou podporu od úřadu práce.....tak co mi budou ted a dávat?

kjucukovna
18. srp 2009

oprava . co mi budou dávat po narození ditete

vojtisek2007
18. srp 2009

no zákon snad chvíli vydrží 🙂 , v podpoře nezaměstnanosti se moc nevyznám, jestli máš na něco nárok nebo ne nevím ....ale aspoň za tebe budou platit pojištění
zkus kuouknou tady, třeba tam něco najdeš :
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

kjucukovna
18. srp 2009

dobře dík...vim že nárok nemam ale i to pojištění se hodí....jen je zas překážka to bydliště aaach jo ☹
ale dík za rady

xsuzzi
18. srp 2009

vojtisek:prosím Tě píšeš tu o tom,že se dá pořád PPM převést na manžela......já myslela,že to zrušily!!!Ono to pořád jde?A jak je to prosím tě přesně?Co se musí udělat a kam zažádat.Já to vůbec totiž nechápu.....a chci se zeptat,vztahuje se to i na mě,když jsem letos v lednu dostala v práci výpověď,protože to krachlo,tak v jakém případě by se mě to týkalo?Znamená to,že,když otěhotním plácnu 3 měsíce před Péťulkovýma 3tíma narozeninama,tak do 3 let bych pobírala rodičák na malýho,po skončení cosi od UP a měsíc a půl před TP bych normálně teda né já,ale manžel mohl pobírat PPM?Já to vůbec nechápu 😢 😅 moc ti děkuju za odpověď! 😵

vojtisek2007
18. srp 2009

xsuzzi - dřív stačilo aby manželovi vzniknul na PPM nárok a bylo to - to právě zrušili, teď musí na tu mateřskou opravdu nastoupit - tzn. nechodí do práce, ale je na mateřský...jde to po ukočení 6ti nedělí, dřív ne, tzn. že od sedméno týdne po porodu může na jakýkoliv jeden den nastopit na PPM (samozřejmě pokud mu na ní vznikne nárok), dá do práce žádost o PPM při převzetí dítěte do péče, ty mu napíšeš prohlášení, že mu dítě předáváš do péče a že na něj nepobíráš PPM a je to, on ten jeden den (ale může klidně i na těch 22týdnů celých) bude na mateřský, pak zažádá o rodičák, kde ihned se žádostí zvolí i počet roků a je to...to už se změnit potom nedá a dalšího prvního se rodičák převede na tebe

xsuzzi
20. srp 2009

já to vůbec nechápu😅 ale děkuju🙂

ještě jsem se chtěla zeptat vzhledem k tomu,že jsem bez zaměstnavatele a otěhotněla bych,tak musim nastoupit na 4 roky bez možnosti volby?Díky

vojtisek2007
20. srp 2009

xsuzzi - jj, bez zaměstanavatele bohužel je rodičák na 4roky, nebo to lze řešit tou mateřskou na manžela 😀

xsuzzi
20. srp 2009

tak to nevadí,že jsem mimo,hlavně,že to jde 😅

petraaa83
14. zář 2009

Ahoj, prosím vás o radu. Dnes jsem zjistila, že jsem těhotná. Poslední menstruaci jsem měla ještě v červenci u bývalého zaměstnavatele. Jenže u něj jsem právě na konci července na vlastní žádost skončila. 3. srpna jsem nastoupila do nové práce, ale sama jsem ji ukončila ve zkušební době k 4.9. Nevěděla jsem, že jsem těhotná. Teď jsem na úřadu práce. Vzhledem k tomu, že je to tak zamotané a všude jsem končila já na vlastní žádost, tak vůbec nevím, na co mám a nemám nárok. Navíc se bojím, že propásnu nějakou ochrannou lhůtu, protože nevím, kolik je. Prosím poraďte.

vojtisek2007
14. zář 2009

petraaa83 - ochranná lhůta pro těhule 180dnů od zkončení prac.poměru -....teoreticky bys do 6měsíců od 4.9. musela nastoupit na mateřskou - na tu se nastupuje 8týdnů před termínem porodu....musela bys nastupovat na mateřskou nejpozději 3.března 2010 - tzn. termín porodu nejpozději do 28. dubna - to je hrubý odhad....ale jeslti budeš mít TP třeba až v květnu nebo začátek června, nejspíš lhůtu opravdu prošvihneš....

petraaa83
14. zář 2009

vojtisek - ale jestliže jsem výpověď ve zkušební době dalá já přes paragraf 66, tak se na mě ochranná lhůta nevztahuje ... nebo jo?

vojtisek2007
14. zář 2009

Petraaa83 - tak bohužel, v případě ukončení pracovního poměru dle § 66 zákoníku práce se nejedná o výpověď z pracovního poměru, ale jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Proto se na tento způsob ukončení pracovního poměru nevztahuje ochranná doba dle § 53 ZP, která je vázána pouze k výpovědi.
Takže pokud si nenajdeš novou práci, ze které by jsi nastupovala na mateřskou, tak ode dne porodu dostaneš rodičák ve čtyřleté verzi, bez nároku na mateřskou.

sindynka
14. zář 2009

Ahojky.Holky mám pár otázek.Za měsíc budou kluci mít 3 rojky,tudíž mě končí rodičák.Plánujem ještě minko a když se zadaří a otěhotním,jdu na nemocenskou.Chci se zeptat kdo mě bude platit nemocesnkou?Koolik asi bude částka?Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná a pobýrala jsem okolo 9000 tis.měsíčně.A ještě jedna věc,na mě by se asi už ztahovala ta 4 letá varianta že ano?Děkuji

vojtisek2007
14. zář 2009

sindynka - záleží na tom, jestli máš stále zaměstnavatele - když ano, všechno je v pohodě, když budeš těhu, můžeš rovnou z rodičáku přestoupit na mateřskou, kterou budeš čerpat na zaměstnavatele a pak znovu budeš mít nárok 6-8týdnů před porodem na mateřskou, která trvá 28týdnů a pak znovu na rodičák, při kterým si budeš moct zvolit kolik roků chceš....ovšem kdybys zaměstnavatele neměla, po skočení rodičáku nemůžeš jít na neschopenku, ikdybys těhu byla, můžeš se jít zaevidovat na pracák a pak bys bohužel neměla nárok na mateřskou, ale rovnou ode dne porodu bys pobírala rodičovksý příspěvek v té 4leté verzi.

nellla1234
15. zář 2009

vojtisek2007: Ahoj, jsem 2 měsíc na pracáku a 7. týden těhotná. Tudíž po bývalém zaměstnavateli nemůžu nic chtít. Za pár měsíců mi přestanou dávat podporu. Tak mi napadlo, že když si najdu novou práci (o těhotenství přece nejsem povinna informovat, protože to není nemoc) a půjdu na rizikové tzn. na nemocenskou ve zkušební době. Tak mi oni po 14 dnech vyhodí, protože na to mají nárok, ale mě pak bude až do porodu vyplácet nemocenskou sociálka. Je to tak nebo se pletu?